Wielomiesięczny Projekt Edukacyjny pod nazwą „Kreatywna Szkoła” dobiegł końca.
Destination Imagination (DI) jest największym na świecie, interdyscyplinarnym programem edukacyjnym dla dzieci, młodzieży i studentów, który działa na całym świecie. Myślenie projektowe, trening twórczości, kompetencje XXI wieku, samodzielność to tylko kilka haseł - nieodłącznych elementów Programu, który uczniowie naszej szkoły mieli okazję realizować w trakcie ostatnich kilku miesięcy. Drużyny „Gemmolodzy” oraz „Ciekawscy Badacze z Siódemki” przez cały sezon pracowali nad rozwiązaniem wybranego przez siebie, długofalowego, interdyscyplinarnego projektu (Wyzwanie Drużynowe: konstrukcyjne, społeczne, techniczne, artystyczne, naukowe). Obok tego ważnym filarem programu było Wyzwanie Na Już, czyli krótkie zadanie wymagające nienagannej współpracy i umiejętności pracy pod presją czasu. Wyzwania Na Już łączą w sobie motywy artystyczne z nauką, technologią, inżynierią i matematyką.
Wielomiesięczne zmagania wielu szkół z naszego miasta zwieńczone zostały zorganizowanym przez PCK Festiwalem Kreatywności.
13 kwietnia na scenie Ostrowieckiego Browar Kultury zaprezentowało się 16 drużyn, z ośmiu szkół podstawowych. Uczniowie przygotowali krótkie teatralne scenki, a rekwizyty i stroje wykonali samodzielnie.
Każdy zespół wziął także udział w zadaniu niespodziance podczas, którego uczniowie wykazywali się kreatywnością i umiejętnością pracy zespołowej.
Festiwal był podsumowaniem 34 warsztatów „Kreatywna Szkoła”, w których udział wzięło 168 nauczycieli i 336 uczniów.
Miło nam poinformować, że nasi uczniowie z klasy 3b - „Ciekawscy Badacze z Siódemki” i klasy 5a „Gemmolodzy” zaprezentowali się znakomicie.
„Gemmolodzy” musieli zaprojektować i wykonać stroje oraz biżuterię, którą podarowali niezwykłej, wymyślonej postaci. Samodzielnie układali scenariusz i choreografię. W ramach przygotowań brali udział w lekcjach plastyki, na których zdobywali wiedzę o tworzeniu biżuterii z drutów. Na zajęciach pozalekcyjnych odwiedzali wirtualne muzea minerałów i skamieniałości poszukując informacji, które wykorzystali do stworzenia scenariusza. W rolę złotnika-gimnastyka wcieliła się Michalina Lenart. Tajemniczą postać uśpioną w skale odegrała Laura Lipka. Rymowaną, rytmiczną narrację prowadziła Nadia Żmuda. Wiktoria Dzioba, Olaf Kowalski, Wojciech Kostrzewa, Mateusz Konat, Kornel Król i Julia Maziarz zmienili się w tańczące drzewa, które równocześnie tworzyły scenografię do przedstawienia. Operatorem dzwięków został Szymon Sawicki. Nad projektem czuwali nauczyciele Małgorzata Szymańska i Ewa Zakowana.
Wyniki przedstawiają się następująco:
- Drużyna „Ciekawskich Badaczy” III miejsce kategoria klasy I-III
Skład drużyny „Ciekawskich Badaczy”: Leon Skuza, Julia Wilczyńska, Wiktoria Kąsiel, Zuzanna Leśniak, Szymon Suska, Maja Kargul, Olaf Gagat, Gaja Kłonica, Krzysztof Bernart, Natalia Salij. Opiekunkami zespołu były Jolanta Ścibisz-Glibowska i Kamila Strzępska.
Serdecznie gratulujemy!
J. Ścibisz-Glibowska/M. Szymańska/jk/ms