Rok szkolny 2018/2019 zakończony!
19 czerwca w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. O godzinie 9:00, na placu szkolnym pojawili się uczniowie klas IV-VII wraz z rodzicami.
Pani dyrektor przedstawiła klasyfikację za rok szkolny 2018/2019, wyróżniła uczniów, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce. Dyrektor szkoły Rozalia Machnicka oraz wicedyrektor Małgorzata Iwańska wręczyły odznaczenia „Srebrnej Tarczy”.
Odznaka „Srebrna Tarcza”, najwyższe wyróżnienie, przyznane w tym roku po raz drugi przez Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Gorczyńskiego uczniom, którzy spełnili wymagane kryteria.
W roku szkolnym 2018/2019 „Srebrna Tarczę” otrzymali:
- Oliwia Żak klasa 4a
- Kalina Kosmacińska klasa 4b
- Katarzyna Machula klasa 4c
- Maja Jędrzejewska klasa 4d
- Antonina Pisarek klasa 5a
- Gabriela Mazur klasa 5b
- Julia Bielecka klasa 5c
- Wiktoria Iskra klasa 5d
- Zuzanna Komorniczak klasa 6a
- Alicja Kania klasa 6b
- Jagoda Targowska klasa 6c
- Maja Opala klasa 7a
- Martyna Kropielnicka klasa 7b
- Jakub Osuch klasa 7c
O godzinie 10:30 przybyli uczniowie klas I-III, aby również wśród swoich nauczycieli i rodziców pożegnać rok szkolny. Szczególnie uroczyście zakończyli rok szkolny uczniowie klas trzecich. Otrzymali oni dyplomy wzorowego ucznia, a ich rodzice listy gratulacyjne. Rodzice uczniów klas trzecich otrzymali pamiątkowe dyplomy za wkład i zaangażowanie w życie szkoły. Galeria zdjęć
Na zakończenie dyrektor Rozalia Machnicka życzyła wszystkim udanych, słonecznych i przede wszystkim bezpiecznych wakacji.
mw/jk
Każdy koniec jest początkiem czegoś nowego
19 czerwca 2019 roku będzie symboliczną datą dla pierwszego pokolenia ósmoklasistów kończących II etap edukacji. To właśnie dziś uczniowie klasy 8a, 8b i 8c pożegnali się ze szkołą podstawową, która przez wiele lat była ich drugim domem. Uroczystość miała wyjątkowy charakter. Uczniowie przekazali sztandar swoim młodszym kolegom. W części artystycznej zaprezentowali krótki koncert życzeń.
Wybrzmiały słowa podziękowania nauczycielom za opiekę i przekazaną wiedzę, za słowa nauki, jak być wartościowym człowiekiem. Bo „jakże nie pisać wierszy, jakże nie płonąć w podzięce za dar najpiękniejszy, za serce". Po programie artystycznym głos zabrała dyrektor Rozalia Machnicka. Wygłosiła krótkie przemówienie, w którym odwołała się do wielu pięknych cech charakteru zaszczepionych młodzieży właśnie w szkole podstawowej.
Dyrektor Rozalia Machnicka oraz wicedyrektor Małgorzata Iwańska wręczyły odznaczenia „Srebrnej Tarczy”., którą w klasach ósmych otrzymali:
- Amelia Wilk klasa 8a
- Aleksandra Wiączek klasa 8b
- Julia Rak klasa 8c
Wręczyły również nagrody i dyplomy dla uczniów wyróżniających się w nauce oraz podziękowania dla rodziców zaangażowanych w pracę na rzecz szkoły. Szczególne wyróżnienie otrzymali: Bartosz Wieczorek za wybitne osiągnięcia w nauce oraz Aleksandra Wiączek za wyjątkową aktywność w życiu artystycznym naszej szkoły.
Pani dyrektor pogratulowała wszystkim uczniom bardzo dobrych wyników egzaminu i życzyła powodzenia w dalszej nauce.
Uroczystość prowadzili uczniowie: Amelia Wilk z klasy 8a i Maciej Zawadzki z klasy 8b. W programie artystycznym wystąpiło wielu utalentowanych recytatorów, nagrodzona za całokształt twórczości artystycznej – Aleksandra Wiączek, która swym śpiewem wzruszyła całą publiczność oraz chór szkolny przygotowany przez Beatę Dunajską Oprawę całej uroczystości stanowiła dekoracja przygotowana przez Ewę Zakowaną. Nad całością uroczystości czuwała Bożena Dąbrowska. Galeria zdjęć
B. Dąbrowska/mw/jk
Mecz na szóstkę!
W poniedziałek, 17 czerwca uczniowie klasy 7c wraz z wychowawcą, Julitą Klepacz i rodzicami w niecodzienny sposób świętowali nadejście upragnionych wakacji. Spotkanie rozpoczęło się na boisku meczem rodzice – tatusiowie kontra dzieci.
Po dramatycznym w wydarzenia i bramki meczu, który zakończył się remisem 6:6, wszyscy przenieśli się w chłodne i zaciszne miejsce Pizzeri Da Grasso, gdzie wygłodniali zawodnicy i kibice chętnie pożywili się oraz ugasili pragnienie. Galeria zdjęć
Kolejne takie spotkanie za rok!
mw/jk
Podsumowania czas
Dnia 14 czerwca uczniowie klas I-III oraz IV-VIII wraz z nauczycielami zebrali się na apelach podsumowującym drugi semestr nauki. Koniec roku szkolnego skłania do podsumowań i nagrodzenia wszystkich tych, którzy aktywnie brali udział w życiu szkoły oraz zdobyli wysokie osiągnięcia w nauce. Wyróżnieni uczniowie z rąk pani dyrektor otrzymali również dyplomy za uczestnictwo w konkursach.
Przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego, Wiktoria Susfał z klasy 8b i Antonina Pisarek z klasy 5a przedstawiły społeczności szkolnej prezentację multimedialną na temat bezpiecznego zachowania się podczas ferii letnich, a w klasach I-III uczniowie klasy 2a przybliżyli wszystkim tematykę bezpiecznych wakacji.
Czas umilały występy wokalne uczniów klas pierwszych, drugich, czwartych i piątych, nad których sprawnym przebiegiem czuwała Beata Dunajska.
Apele przygotowały opiekunki Samorządu Uczniowskiego Anna Grudzień, Kamila Strzępska i Joanna Sałapa.
Wszystkim życzymy bezpiecznych i udanych wakacji. Galeria zdjęć
K. Strzępska/mw/jk
Plebiscytu Uczeń Roku, I miejsce SU!
W środę, 12 czerwca w sali kina Etiuda w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyło się uroczyste podsumowanie XXVIII Finału Plebiscytu Uczeń Roku organizowanego pod patronatem Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego przez Wydział Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta oraz Gazetę Ostrowiecką. Podczas uroczystości nagrodzeni zostali najlepsi uczniowie ostrowieckich szkół podstawowych i gimnazjów.
- Mamy w naszym mieście bardzo zdolnych młodych ludzi i z tego jesteśmy dumni. Nasi uczniowie mają ogromny potencjał. Jestem przekonany, że w niedalekiej przyszłości będziecie błyszczeć w rożnych dziedzinach życia. To wasi nauczyciele, rodzice, dziadkowie wspierają i ukierunkowują Was. Kondycja oświaty w naszym mieście jest bardzo dobra. Jako miasto inwestujemy w infrastrukturę szkół, ale także w dodatkowe zajęcia dla uczniów jak np. nauka języków obcych i możliwość zdobycia certyfikatów. Z Ostrowca wywodzi się wielu olimpijczyków. Gratuluję uczniom, rodzicom, dziadkom i oczywiście nauczycielom. - tymi słowami prezydent Jarosław Górczyński uroczyście rozpoczął spotkanie.
Na scenie jako pierwsi pojawili się uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, którzy zostali wybrani finalistami plebiscytu Uczeń Roku w swoich szkołach.
Naszą szkołę reprezentował laureat IV i V Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego, I i II Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego oraz II Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego – Bartosz Wieczorek. Miło nam poinformować, że Bartek odebrał nagrodę Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego – hulajnogę elektryczną oraz został dostrzeżony i wyróżniony przez NSZZ „Solidarność”.
Laureaci i finaliści konkurów przedmiotowych również odebrali nagrody: Bartosz Wieczorek (tegoroczny laureat konkursu języka polskiego) oraz Mateusz Nowak (finalista konkursu języka polskiego).
W ramach konkursu „Najmłodsi Samorządni” zorganizowanego pod patronatem Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego wyłoniono najprężniej działający ostrowiecki samorząd szkolny spośród klas IV-VIII szkół podstawowych. W tym roku zajęliśmy zaszczytne I miejsce, otrzymując dla naszej szkoły nagrodę w wysokości 1 500,00. Cieszymy się, że całoroczne zaangażowanie i duży wkład pracy w działania podejmowane przez Samorząd Uczniowski zostały docenione.
Wyróżniono i nagrodzono również trzech uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Uczniowie ci wyróżnili się nie tylko wiedzą, ale także zainteresowaniami takimi jak sport, muzyka i sztuka. W gronie nagrodzonych nie mogło zabraknąć uczennic „Siódemki”. Nagrody powędrowały do: Amelii Grabowskiej, Amelii Wilk i Aleksandry Wiączek.
Całość imprezy uświetnił występ naszej utalentowanej wokalistki Aleksandry Wiączek. Galeria zdjęć
- Serdecznie gratuluję wszystkim nagrodzonym uczniom i dziękuje ich rodzicom oraz nauczycielom. Ogromnie się cieszę, że mamy tak zdolną młodzież, której talenty możemy „szlifować”. Mam nadzieję, że nasi uczniowie nie spoczną na laurach i nadal będą rozwijać swoje pasje. - powiedziała dyrektor szkoły Rozalia Machnicka.
K. Strzępska/mw/jk
Uczniowie klasy 5a ambasadorami ogólnopolskiej kampanii
Kolejny raz przedstawiciele naszej szkoły współpracujący z Miejską Biblioteką Publiczną w Ostrowcu Św. zostali zaproszeni do udziału w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Polega ona na włączeniu się nie tylko dorosłych, ale też zaangażowanej młodzieży w popularyzowanie czytelnictwa wśród dzieci.
Uczniowie klasy 5a pod kierunkiem wychowawczyni przygotowali spektakl, który brawurowo zaprezentowali w trzech ostrowieckich przedszkolach. Dzieci ciepło przyjęły gości, a występ nagrodziły gromkimi brawami. Taka reakcja widowni jest dowodem na to, że poezja przemawia do publiczności w każdym wieku i zawsze warto ją propagować. Galeria zdjęć
A. Grudzień/mw/jk
Jak złowić złotą rybkę?
Dnia 11 czerwca uczniowie klas II-V spotkali się z prezesem koła Polskiego Związku Wędkarskiego Ostrowiec – Miasto. Po krótkim wprowadzeniu teoretycznym, uczniowie mogli w poćwiczyć wędkarstwo rzutowe Ta propozycja spotkała się z dużym zainteresowaniem widzów.
Dowiedzieli się też o zawodach wędkarskich, w których z powodzeniem startują uczniowie naszej szkoły. Przygotowany przez gości pokaz bardzo się spodobał. Galeria zdjęć
A. Grudzień/mw/k
Liczydełko
10 czerwca odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny klas pierwszych „Liczydełko”. Brali w nim udział najlepsi matematycy wśród pierwszaków. Klasę 1a reprezentowali: Nikola Nowicka, Filip Skwarliński, Bartosz Widurski, klasę 1b Tymoteusz Glibowski, Amelia Klepacz, Oliwier Maj, klasę 1c Wojciech Kostrzewa, Kornel Król, Borys Matysiak.
Oto wyniki:
- Oliwier Maj I miejsce,
- Amelia Klepacz II miejsce,
- Borys Matysiak II miejsce,
- Filip Skwarliński II miejsce.
Organizatorkami konkursu były: Joanna Grudzień i Bożena Cholewińska.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. Galeria zdjęć
J. Grudzień/mw/jk
Sukces zaczyna się w głowie – myśl trzeźwo!
„Sukces zaczyna się w głowie – myśl trzeźwo!” – pod takim hasłem odbył się kolejny salonik dyskusyjny organizowany przez Agencję Rozwoju Lokalnego. W piątkowym spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy 7c pod opieką pedagoga, Kamili Strzępskiej.
Tym razem rozmowy dotyczyły bezpieczeństwa w trakcie letniego wypoczynku. O tym jak spędzić czas nad woda opowiadał Karol Maj – instruktor ratownictwa wodnego oraz gość specjalny – Józef Różalski – znakomity pływak, wielokrotny medalista mistrzostw świata w pływaniu w kategoriach seniorskich 50+, ale przede wszystkim pasjonat sportu i aktywności fizycznej, który podzielił się z uczestnikami spotkania swoją prywatną receptą na osiąganie radości oraz sukcesów w realizowaniu pasji.
Z pozytywną aprobatom słuchaczy spotkał się również Mateusz Ignacak, uczeń PSP nr 14, który zaprezentował swoje hobby – stolarkę. O muzyczną oprawę saloniku zadbała Ewa Bukała z MOS.
Artystycznych i dydaktycznych wrażeń nie zabrakło nawet tym najbardziej wymagającym uczestnikom. Czas urozmaiciły konkursy z nagrodami i poczęstunek. Galeria zdjęć
K. Strzępska/mw/jk
Znam swoje miasto!
W piątek, na terenie parku Miejskiego odbyły się gry miejskie pod hasłem „Znam swoje miasto Ostrowiec Świętokrzyski”. Na uczestników – uczniów klas drugich i trzecich czekało 31 ciekawych zadań.
W tym wydarzeniu naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 2c: Nikola Zielińska, Nikola Szumielewicz, Amelia Działak i Lena Styś, które z tym wyzwaniem poradziły sobie bardzo dobrze. Gra zakończyła się słodkim poczęstunkiem w Urzędzie Miasta. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Galeria zdjęć
Gratulujemy rodzicom utalentowanych córek.
J. Ścibisz-Glibowska/mw/jk
Jak nie czytam, jak czytam
7 czerwca na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej klasy 1a i 1b wzięły udział w akcji masowego publicznego czytania pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”.
Celem przedsięwzięcia było inicjowanie wśród najmłodszych mody na czytanie. Każdy uczeń wyposażony w bliską sercu lekturę, w urokliwych okolicznościach przyrody Parku Miejskiego odczytał swój ulubiony fragment. Było głośno i radośnie! Dodatkowo, w mini- konkursie czytelniczym, organizatorzy sprawdzali znajomość literatury dziecięcej.
Naszą szkołę reprezentowała Julia Opozda, uczennica klasy 1b, która wcieliła się w rolę Czerwonego Kapturka. Julka znakomicie poradziła sobie z zdaniem. Na koniec wszyscy zebrani odczytali tekst „Lokomotywy”, a wspólna fotografa zakończyła spotkanie.
Pierwszoklasiści są przekonani, że zbliżające się wakacje są doskonałą okazją do czytania książek, zachęcają do tego społeczność uczniowską życząc lektur „pachnących latem”. Galeria zdjęć
J. Grudzień/mw/jk
Simply the Best of Ostrowiec 2019
6 czerwca 2019 w wypełnionym po brzegi Amfiteatrze odbyło się podsumowanie Miejskiego Konkursu Języka Angielskiego ‘Yes, I Can’. Uroczystą galę poprowadziły: Marta Dobrowolska-Wesołowska – pomysłodawczyni i główny koordynator konkursu oraz Justyna Walczak.
Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński powitał finalistów ze szkół podstawowych oraz wszystkich zgromadzonych gości, wśród których nie mogło zabraknąć dyrektor szkoły Rozalii Machnickiej.
Prezydent podkreślił, że znajomość języków obcych jest niezmiernie ważna, a język angielski jest językiem uniwersalnym. Na uroczystej gali mogliśmy podziwiać nasze talenty wokalne. Aleksandra Wiączek, Natalia Cymerys oraz Maja Kamińska laureatki III miejsca w Konkursie Piosenki Anglojęzycznej w kategorii zespół świetnie zaprezentowały się na scenie.
Po części artystycznej, na scenie pojawili się finaliści z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7:
- klasy pierwsze: Jan Kopeć, Amelia Klepacz, Wiktoria Gruszczyńska,
- klasy drugie: Barbara Kaczmarczyk, Jakub Szumlak , Michał Mazurek,
- klasy trzecie: Joly Abdelmalak, Maria Kisiel-Niedźwiecka, Artur Załęski,
- klasy czwarte: Dawid Bernacki, Oliwia Kamińska, Kamil Kaczmarek,
- klasy piąte: Antonina Pisarek, Jan Parszewski, Jan Kucharczyk,
- klasy szóste: Gabriela Klepacz, Zuzanna Komorniczak, Nikodem Wojciechowski,
- klasy siódme: Jan Stawiński, Martyna Kropielnicka, Aleksandra Smolińska,
- klasy ósme: Jakub Kucharczyk, Bartosz Wieczorek, Maciej Zawadzki.
Odebrali oni z rąk Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego dyplomy oraz piórniki z logo konkursu.
Po prezentacji wszystkich szkół podstawowych, nadszedł czas na ogłoszenie laureatów konkursu. Oto wyniki:
- Antonina Pisarek III miejsce w kategorii klas piątych - uczennica Marcina Jankowskiego.
Koordynatorki konkursu na terenie szkoły: Julita Klepacz – klasy IV-VIII oraz Katarzyna Nowakowska – klasy I-III odebrały z rąk Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego podziękowania i wyrazy uznania za ogrom pracy włożonej w przygotowanie i przeprowadzenie konkursu.
Na zakończenie Aleksandra Cybula oraz uczennica naszej szkoły, Aleksandra Wiączek mistrzowsko wykonały utwór Tiny Turner “Simply the Best”. Galeria zdjęć
Serdecznie gratulujemy laureatce, finalistom oraz wokalistkom świetnej znajomości języka angielskiego. You’re simply the best!
mw/jk
Dzień Dziecka inny niż zwykle
Dzień Dziecka w tym roku trwał dłużej niż zwykle. W poniedziałek, 3 czerwca uczniowie klasy 2c wybrali się na grę terenową po Ostrowcu Św. Taka forma wycieczki miała na celu zapoznanie się z miastem, z jego ciekawostkami, a to wszystko podczas zabawy.
W trakcie gry dzieci miały do wykonania kilka zadań, np. odnaleźć fontannę, muszle koncertową w Parku Miejskim, przejść z pomocą mapy na Rynek Miasta do lodziarni i oczywiście zjeść lody, pojechać autobusem do Akademii Nauki, gdzie wspólnie wykonaliśmy doświadczenie i wyprodukowaliśmy ciepły śnieg. Jednak jedną z najlepiej zapamiętanych atrakcji było udzielanie wywiadu dla Radia Rekord.
Gra zakończyła się świetną zabawą na placu zabaw i pytaniami „Kiedy pójdziemy na podobną wycieczkę? Galeria zdjęć
J. Ścibisz-Glibowska/mw/jk
Szósty Piknik z „Siódemką”
W piątek 31 maja odbył się w naszej szkole szósty Pikniku z „Siódemką”. Jak co roku czekało na uczniów wiele atrakcji. Odbyły się rozgrywki sportowe w piłkę nożną i siatkówkę, wybrano również Mistrza Skakanki. Dla uczniów przygotowano stoiska matematyczne, językowe, origami.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się malowanie twarzy. Samorząd uczniowski przygotował wiele atrakcji, a w tym Foto-budkę. Uczniowie czynnie brali udział w zabawach przygotowanych przez szkolną świetlicę. Na scenie uczniowie prezentowali swoje talenty muzyczne i taneczne. Młodsze klasy przedstawiły inscenizacje wierszy oraz śpiewały piosenki ekologiczne.
Piknik połączony był z obchodami Święta Patrona Szkoły.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. Sponsorem soków owocowych, dla każdego ucznia, była Rada Osiedla Pułanki.
Organizatorkami Pikniku z „Siódemką” były: Monika Wiączek, Julita Klepacz, Ewa Zakowana, Mariola Krawczyk. Galeria zdjęć
mw/jk
Ola wicemistrzem pióra
30 maja 2019 odbyło się rozstrzygnięcie konkursu literackiego „Mały Mistrz Pióra” organizowanego przez Niepubliczną Szkołę Podstawową im. S. Konarskiego. Oto wyniki:
- Aleksandra Krawiec (2b) II miejsce - uczennica Marioli Krawczyk.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Galeria zdjęć
M. Krawczyk/mw/jk
Z wizytą w stolicy
29 maja uczniowie klas 5a i 5c wybrali się wraz z opiekunami na wycieczkę do Warszawy.
Swój pobyt w stolicy rozpoczęli od zwiedzania Starego Miasta. Zobaczyli: Pomnik Małego Powstańca, Barbakan, Pomnik Syrenki. Odbyli spacer, którego celem był Pałac Prezydencki. Następnie wyruszyli, by obejrzeć Stadion Narodowy. To miejsce szczególnie przypadło do gustu chłopcom.
Kolejnym punktem wycieczki było Centrum Nauki Kopernik. To niesamowite miejsce, gdzie można zobaczyć zaawansowane technologie multimedialne, ale też proste rozwiązania często oparte na wynalazkach pochodzących z odległej przeszłości, wywarło na wszystkich duże wrażenie. Galeria zdjęć
Po obejrzeniu wszystkich atrakcji ujętych w planie wycieczki, uczniowie w doskonałych humorach powrócili do Ostrowca.
A. Grudzień/mw/jk
TV Mama
Najważniejsze święto w kalendarzu, Dzień Matki, to okazja do wyrażenia szacunku, miłości i podziękowań za trud włożony w opiekę i wychowanie.
29 maja uczniowie klasy 1b zorganizowali spotkanie integracyjne w konwencji programu telewizyjnego dla kanału TV Mama. W audycji na żywo dzieci przedstawiały swoje mamy i wręczały im „Certyfikat Najlepszej Mamy na Świecie”. Galeria zdjęć
Program obfitował w wiele wspaniałych wystąpień aktorskich, wokalnych i tanecznych. Mamy bardzo chętnie zabierały głos w audycji, wykazały się aktywnością, poczuciem humoru i prezentowały swe rozliczne talenty. „Jak dobrze mamo, że Ciebie mam, jesteś najlepszą ze wszystkich mam”, ze śpiewem na ustach, życzeniami i uściskami zakończono nagranie programu.
J. Grudzień/mw/jk
Świetlica naszych marzeń
Wychowawczynie na świetlicy szkolnej przez cały rok dbają o rozwój zdolności artystycznych wychowanków, czego owocem są przepiękne prace plastyczne wyeksponowane na tablicy na korytarzu szkolnym.
Tym razem jednak postanowiliśmy spróbować szczęścia podczas konkursy plastycznego, pt. „Świetlica naszych marzeń”, który został zorganizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 14 w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Uczennice klas pierwszych: Izabela Gałka i Wiktoria Dzioba, wykonały prace na ten konkurs. Miło nam poinformować, że ich prace zdobyły wyróżnienie. Dziewczynki otrzymały również w nagrodę miłe upominki. Galeria zdjęć
I. Majewska/mw/jk
Mistrzowie szachownicy
We wtorek, 28 maja po raz pierwszy w naszej szkole odbył się Turniej Szachowy Klas Młodszych. Skierowany był do wszystkich chętnych uczniów klas 1-3 bez względu na posiadany ranking oraz poziom gry.
Celem zawodów była popularyzacja szachów wśród dzieci oraz nabranie przez uczestników wiary we własne siły. Ta niezwykle pasjonująca, wymagająca logicznego myślenia gra planszowa, której współczesne zasady ukształtowały się jeszcze w średniowieczu, przyciąga niczym magnes coraz to młodszych graczy.
Podczas rozgrywania partii szachowych widać było na twarzach dzieci radość, pozytywne emocje oraz skupienie uwagi. Nad przebiegiem rozgrywek czuwała Jolanta Ścibisz-Glibowska, która w tym roku prowadzi koło szachowe dla uczniów klasy 2c.
Wszyscy zawodnicy wspaniale poruszali się figurami po szachownicy, jednak na szczególne wyróżnienie zasłużyli: Franciszek Myśliwiec, Wiktor Rak z klasy 2a, Michał Mazurek, Oskar Szumielewicz z klasy 2c, Tymoteusz Glibowski, Oliwier Maj z klasy 1b, Kornel Król, Maksymilian Pacek z klasy 1c. Galeria zdjęć
Gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju odwagi i umiejętności.
J. Ścibisz-Glibowska/mw/jk
Umiem pomagać
24 maja 2019 świetlica szkolna wraz ze świetlicą środowiskową wzięła udział w warsztatach zorganizowanych przez Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża pod hasłem „Umiem pomagać” realizowane w ramach projektu „Wszechstronny rozwój gwarantem sukcesu”.
W ramach warsztatów uczniowie dowiedzieli się jak ratować drugą osobę w przypadku: podtopienia, oparzenia, porażenia prądem, ukąszenia przez kleszcza lub inne owady oraz jak skompletować apteczkę na wakacyjną wycieczkę. Galeria zdjęć
A. Kandyba/mw/jk
Zielony Skrzat
W okresie od 02.04-23.05.2019 uczniowie klasy 2c realizowali projekt przyrodniczy pod nazwą "Zielony skrzat".
Jego celem było połączenie informacji teoretycznych z praktyczną sztuką rozpoznawania praw przyrody ożywionej oraz badanie terenu przyrodniczego w najbliższym otoczeniu.
Uczniowie pracując w grupach poznali środowisko życia omawianych w tym roku roślin i zwierząt i było to dla nich fascynujące przeżycie. Taka zespołowa praca doprowadziła do większego zrozumienia praw rządzących w przyrodzie, tak aby umiejętnie wykorzystać je w życiu codziennym.
Zakończeniem projektu przyrodniczego „Zielony skrzat” był spacer połączony z obserwacjami przyrody i zabawami ekologicznymi w terenie. Galeria zdjęć
J. Ścibisz-Glibowska/mw/jk
Zapraszamy na Olimp
Uczniowie klasy 5d na długo zapamiętają powtórzeniową lekcję języka polskiego, podczas której dzieci odgrywały role bogów Olimpu. Tuż przed zajęciami uczniowie założyli kostiumy, dokonali charakteryzacji, przygotowali potrzebne rekwizyty, a zaraz po dzwonku rozpoczęło się przedstawienie.
Najważniejsi bogowie, boginie i herosi kolejno zabierali głos. Przedstawiali swój mitologiczny życiorys, zakres władzy, opowiadali o swoich uczuciach i przeżyciach. Odkrywali różne tajemnice związane z życiem postaci, którą prezentowali.
W lekcję zaangażowali się nie tylko uczniowie i także ich rodzice. Owocem ich twórczej pracy i pomysłowości były stroje, charakteryzacje i boskie atrybuty. Galeria zdjęć
B. Dąbrowska/mw/jk
Pierwsi w półfinale
W dniu 20 maja 2019 roku odbył się półfinał Mistrzostw Mini Piłki Nożnej Chłopców. Oto wyniki:
- Paweł Rogoziński (5a), Erwin Guzal (6a), Dawid Kwiatek, Antoni Cieślik, Maksymilian Dereń, Jakub Kowalski, Jakub Mendyk, Michał Niedbała (6b) I miejsce.
Opiekunami chłopców byli: Marcin Bartnik, Wojciech Lis, Małgorzata Zięba.
Serdecznie gratulujemy!
mw/jk
Zdrowo żyjesz – wygrywasz!
21 maja uczniowie klasy 1b odwiedzili Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Ostrowcu Św. Na powitanie, dyrektor Elżbieta Góralska-Dulny wyjaśniła, czym, na co dzień zajmuje się instytucja, nazywana popularnie „sanepidem”.
Szkolenie pod hasłem „Zdrowo żyjesz – wygrywasz!” dotyczyło kształtowania właściwych nawyków żywieniowych i znakomicie wpisało się w realizowany przez nas projekt „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”.
Serdecznie dziękujemy Paulinie Rak – mamie Zuzi – za pomoc w zorganizowaniu tej nietypowej lekcji. Galeria zdjęć
J. Grudzień/mw/jk
Wyśpiewały III miejsce!
W dniu 20 maja 2019, w Państwowej Szkole Muzycznej, odbył się Powiatowy Konkurs Piosenki Anglojęzycznej.
Celem konkursu było: rozbudzanie zainteresowań nauką języka angielskiego, doskonalenie umiejętności językowych uczniów szkół podstawowych oraz propagowanie autorskiej twórczości młodzieży uzdolnionej muzycznie.
W konkursie wzięli udział uczniowie z 15 szkół podstawowych, którzy wystąpili w kategorii: solista oraz zespół. Każdy w swojej kategorii zaprezentował po jednym dowolnym utworze.
Poziom konkursu był bardzo wysoki i jury miało ogromny problem z wyłonieniem zwycięzców. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Oto wyniki:
- Natalia Cymerys (7c), Maja Kamińska (8a) i Aleksandra Wiączek (8b) III miejsce - uczennice Julity Klepacz.
Gratulujemy! Galeria zdjęć
mw/jk
Wyprawa do Jarnołtówka
Od 13 do 17 maja 2019 roku uczniowie klas: 5d, 6a, 6b i 7a wraz ze swoimi opiekunami przebywali na zielonej szkole w Jarnołtówku położonym w malowniczym zakątku województwa opolskiego na wschodnim krańcu Sudetów. W ramach zajęć uczniowie zwiedzili kopalnię złota i średniowieczną osadę w Złotym Stoku, zdobywali górskie szczyty, w tym położoną po stronie czeskiej - Biskupią Kopę.
W programie były też warsztaty integracyjne, wesołe zabawy towarzyskie, plastyczne, muzyczne, dyskoteka, nauka tańca, gry sportowe na świeżym powietrzu. W siedzibie Zarządu Parku Krajobrazowego dzieci wysłuchały prelekcji na temat flory i fauny oraz obejrzały niezwykle interesujący film przyrodniczy ukazujący walory klimatyczne Gór Opawskich. Galeria zdjęć
Przez kolejne dni wszyscy uczestnicy zielonej szkoły mieli okazję podziwiać walory przyrodnicze i historyczne tej pięknej urokliwej okolicy. Dla upamiętnienia pobytu otrzymali pamiątkowe dyplomy. Czas spędzony w Jarnołtówku dostarczył niezapomnianych wrażeń.
B. Dąbrowska/mw/jk
Postaw na anty-dopalacze, buduj relacje, rozwijaj pasje!
„Postaw na anty-dopalacze, buduj relacje, rozwijaj pasje!” – pod takim hasłem odbył się kolejny salonik dyskusyjny organizowany przez Agencję Rozwoju Lokalnego.
W piątkowym spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy 7c pod opieką pedagoga, Kamili Strzępskiej. Saloniki wpisały się już w poczynania ARL jako stały element działań o charakterze profilaktycznym, na którym tym razem rozmawiano o tym, jak pasje pozwalają spełniać swoje marzenia, a wytyczone plany, dają możliwość realizacji życiowych celów.
Muzycznymi zainteresowaniami podzielili się z młodzieżą m.in. członkowie Stowarzyszenia Ostrowiecki RAP, zaprezentowali oni próbkę swojej twórczości próbując w ten sposób udowodnić, że muzyka to świetny i skuteczny „anty-dopalacz”.
Spotkanie jak zawsze zakończyło się wręczeniem nagród dla zwycięzców konkursu oraz słodkim poczęstunkiem. Galeria zdjęć
K. Strzępska/mw
I i III miejsce w konkursie 'In the World of Poetry'
16 maja 2019 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 odbył się konkurs recytatorski 'In the World of Poetry'.
Organizatorzy wyznaczyli następujące cele: wzbogacenie wiedzy o literaturze krajów anglojęzycznych, rozbudzenie wśród uczniów zainteresowań językiem angielskim, promowanie ich aktywności twórczej, motywowanie do doskonalenia sprawności językowych oraz wyłonienie osób uzdolnionych językowo.
Naszą szkołę reprezentowały Julia Pokrzywa z klasy 5a oraz Katarzyna Machula i Rozalia Glibowska z klasy 4c. Oto wyniki:
- Julia Pokrzywa I miejsce - uczennica Marcina Jankowskiego,
- Katarzyna Machula III miejsce - uczennica Marcina Jankowskiego.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Galeria zdjęć
M. Jankowski/mw/jk
Na poważnie i wesoło...
W dniach od 13 do 15 maja uczniowie klasy 7c oraz 8a wyjechali na bardzo ciekawą, a zarazem edukacyjną wycieczkę.
Pierwszego dnia zwiedzali z przewodnikiem miejsce, które stało się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Holocaustu – Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Kolejnego dnia spacerowali po przepięknych zakopiańskich Krupówkach oraz odwiedzili Chochołów. Stara malownicza wioska słynie z rezerwatu drewnianej architektury.
Natomiast trzeci dzień uczniowie spędzili w Escape Room – pokoju zagadek, z którego, aby się wydostać należy wykazać się sprytem i spostrzegawczością. Galeria zdjęć
Wycieczkę zorganizowali wychowawcy – Julita Klepacz oraz Monika Wiączek. Nad bezpieczeństwem czuwała również Ewa Pocheć.
mw/jk
I miejsce dla Amelki
15 maja w PSP nr 5 odbyła się XV edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego ,,Zdrowie w poezji dziecięcej". Promowanie zdrowego stylu życia oraz popularyzacja utworów poezji to główne cele, jakie przyświecały organizatorom konkursu. Oto wyniki:
- Amelia Klepacz I miejsce - uczennica Joanny Grudzień.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Galeria zdjęć
J. Grudzień/mw/jk
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa
Klasa 2a wraz z wychowawcą, Joanną Sałapą wzięła udział w spotkaniu zatytułowanym „Czy warto czytać książki?” z kierownikiem biblioteki w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim, Barbarą Bakalarz-Kowalską. Galeria zdjęć
Wyjscie do biblioteki odbyło się w ramach Tygodnia Bibliotek, którego koordynatorem była Ewa Szymanowicz. W auli WSBiP uczniowie przez chwilę mogli poczuć się jak studenci. W trakcie oglądania prezentacji multimedialnej, uświadomili sobie, że książka to świetne źródło wiedzy, a także sposób na relaks i rozrywkę.
Dzieci uczestniczyły także w zajęciach edukacyjnych, wykonywały prace plastyczne oraz wzięły udział w przygotowanej zabawie. Mieli również okazję poznać swoich rówieśników z PSP nr 10.
E. Szymanowicz/mw/jk
Uczennice „Siódemki” na deskach Etiudy
W sobotę 11 maja w kinie „Etiuda” odbyło się podsumowanie Mistrzostw Ostrowca Świętokrzyskiego w Szachach Klasycznych.
Wspaniałą uroczystość wręczenia nagród uświetniły występy naszych uczennic. Z popisową piosenką "Mamma Mia” z musicalu „Oh, My God” wystąpiła Aleksandra Wiączek, Maja Kamińska oraz Natalia Cymerys, a z wyjątkowym układem gimnastycznym Gabriela Klepacz.
Dziękujemy Annie Choina prezes Klubu Szachowego „Hetman” za zaproszenie. Galeria zdjęć
mw/jk
Sukces młodych recytatorów
10 maja w Dziecięcym Domu Kultury przy ul. Wspólnej w Ostrowcu Świętokrzyskim odbył się Dziecięcy Konkurs Recytatorski dla uczniów klas I-VIII. Uczniowie prezentowali wybrane wiersze w trzech kategoriach wiekowych.
Oto wyniki:
w kategorii A – klas młodszych
- Michał Rycąbel I miejsce - uczeń Marioli Krawczyk,
- Amelia Klepacz II miejsce - uczennica Joanny Grudzień,
w kategorii B - klasy IV-VI
- Wiktoria Iskra wyróżnienie - uczennica Bożeny Dąbrowskiej.
Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy! Galeria zdjęć
J. Ścibisz-Glibowska/mw/jk
Mamma Mia na pikniku integracyjnym
Uczniowie „Siódemki” po raz kolejny zaśpiewali słynne przeboje Abby z musicalu „Oh, My God!".
Tym razem wystąpili na pikniku integracyjnym organizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Galeria zdjęć
Cieszymy się, że musical w wykonaniu uczniów PSP nr7, odniósł wielki sukces. Mimo, iż od premiery minęło sześć miesięcy, to w ostrowieckim społeczeństwie odbił się szerokim echem.
mw/jk
Złoto dla piłkarzy
W dniu 9 maja 2019 roku odbyły się Powiatowe Mistrzostwa Mini Piłki Nożnej Chłopców. Oto wyniki:
- Paweł Rogoziński (5a), Erwin Guzal (6a), Dawid Kwiatek, Antoni Cieślik, Maksymilian Dereń, Jakub Kowalski, Jakub Mendyk, Michał Niedbała (6b) oraz Maciej Kuziemka (7c) II miejsce
Opiekunami chłopców byli: Marcin Bartnik, Wojciech Lis, Małgorzata Zięba.
Serdecznie gratulujemy!
mw/jk
W świecie książek
Dziecięcy Dyskusyjny Klubu Książki ma swoją siedzibę się w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jego działania są realizowane we współpracy z Instytutem Książki.
Od września 2018 roku Ostrowiecki Klub DDKK tworzy dziesięcioro uczniów klas piątych naszej szkoły, którzy należą do Samorządu Uczniowskiego. Na spotkania, które odbywają się raz w miesiącu w godzinach popołudniowych, chętnie wędrują pod opieką Anny Grudzień.
Wśród omawianych przez klubowiczów książek znalazły się m.in. następujące pozycje: „Szarlotka pachnąca marzeniami”, „Rutka”, „O chłopcu, który pływał z piraniami”, „Kolorowy szalik”. Możliwość dyskutowania o tak różnorodnej literaturze bardzo odpowiada klubowiczom, a miła atmosfera sprzyja rozmowom, które często trwają dłużej niż zaplanowano. Galeria zdjęć
Podczas spotkań miłośnicy książek dzielą się swoimi wrażeniami z przeczytanych lektur. Są to spontaniczne rozmowy, podczas których rozmówcy szanują zdanie innych i nie oceniają gustów czytelniczych rówieśników. Panie pracujące w bibliotece dbają o to, by na zajęcia były urozmaicone i za każdym razem niezwykłe.
A. Grudzień/mw/jk
Dobrze Jemy
Zamiast chipsów i słodkich batoników – szaszłyki owocowe, to naprawdę wspaniały pomysł na smaczne i zdrowe drugie śniadanie!
W ramach projektu „Dobrze Jemy za Szkołą na Widelcu”, w tygodniu poprzedzającym Światowy Dzień Zdrowia uczniowie edukacji wczesnoszkolnej organizowali w swoich klasach warsztaty kulinarne, przygotowując pełne mocy szaszłyki, jeżyki a nawet owocowe palmy.
Działania praktyczne poprzedziły zajęcia edukacyjne, mające na celu poszerzenie wiedzy na temat zdrowego odżywiania, wartości odżywczych owoców i warzyw oraz znaczenia witamin. Galeria zdjęć
Najprzyjemniejszym momentem była oczywiście degustacja samodzielnie przygotowanych rarytasów. Zachęcamy do wykonywania i spożywania takich wartościowych przysmaków.
J. Grudzień/mw/jk
Bartosz Wieczorek z tytułem laureata
4 kwietnia 2019 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach podczas uroczystej gali Bartosz Wieczorek, uczeń klasy 8b, odebrał medal, piernikowe serce oraz dyplom laureata II Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Bartosz Wieczorek to niezwykle utalentowany uczeń klasy ósmej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 im. Henryka Sienkiewicza w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jest czterokrotnym laureatem konkursów wojewódzkich (z matematyki i języka angielskiego) lat poprzednich.
W tym roku szkolnym postanowił zmierzyć się z literaturą polską. Przygotowując się do kolejnych etapów konkursu polonistycznego, musiał przeczytać wiele książek, przyswoić różne pojęcia literackie i gramatyczne, poradzić sobie z analizą i interpretacją tekstu poetyckiego, co dla umysłu ścisłego było niełatwym zadaniem. Jak się okazało, dla Bartka nie ma nic niemożliwego.
O jego nieprzeciętnych zdolnościach świadczy fakt, że w bieżącym roku szkolnym 2018/2019 zdobył zaszczytny tytuł laureata II Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego. Do tego konkursu przygotowywała go Bożena Dąbrowska.
Bartek jest zwolniony ze wszystkich egzaminów ósmoklasisty, które odbędą się w połowie kwietnia. No cóż, tylko pozazdrościć! Rodzice chłopca wspierają go w jego pasjach i razem z nauczycielami PSP 7 są dumni z jego osiągnięć. Galeria zdjęć
Serdecznie gratulujemy!
B. Dąbrowska/mw/jk
Żyjmy zdrowo na sportowo
W dniu 3 kwietnia w Publicznej Szkole Podstawowej nr 7 w Ostrowcu Św. gościły przedszkolaki z PP 16, które uczestniczyły w zawodach pod hasłem „Żyjmy zdrowo na sportowo”. Nad sprawnym przebiegiem spotkania czuwały organizatorki: Iwona Majewska i Agnieszka Kandyba.
Zmagania rozpoczęły się od wspólnej rozgrzewki przy muzyce. Gry i zabawy sportowe dostarczyły milusińskim wiele radości i możliwości do wspólnego spędzania czasu w ruchu. Mali zawodnicy do wyzwań ruchowych podeszli bardzo poważnie. Oprócz dobrej zabawy, dało się zauważyć ducha rywalizacji.
Podczas konkurencji należało wykazać się nie lada sprawnością, ale młodszych kolegów aktywnie wspierali uczniowie klasy 1a wraz z wychowawczynią Bożeną Cholewińską, którzy swoimi okrzykami zagrzewali zawodników do sportowej rywalizacji. Było sporo emocji, radości i uśmiechu! Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał pamiątkową zakładkę do książki.
Dziękujemy wszystkim przybyłym do nas dzieciakom i ich wychowawczyniom oraz opiekunkom za wspaniałą zabawę i wspólnie spędzony czas. Galeria zdjęć
A. Kandyba/mw/jk
Poszukiwanie źródeł dobrego jedzenia
W ramach realizowanego projektu „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu” uczniowie edukacji wczesnoszkolnej przystąpili do konkursu ,,Poszukiwanie źródeł dobrego jedzenia”.
Zadaniem konkursowym było przygotowanie pracy twórczej w jednej z czterech form: reportaż wideo, praca plastyczna, bajka lub relacja w formie audycji radiowej. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 2 kwietnia. Komisja konkursowa w składzie: Jolanta Tracz, Joanna Grudzień i Bożena Cholewińska wyłoniła laureatów. Oto wyniki:
- Michał Furtowicz klasa 2c I miejsce,
- Sebastian Słodkiewicz klasa 2c II miejsce,
- Nikola Nowicka – klasa 1a III miejsce,
- Fabian Sudy – klasa 1a wyróżnienie.
Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom, a Michałowi życzymy sukcesów w kolejnym etapie konkursu. Galeria zdjęć
J. Grudzień/mw/jk
Challenge ortograficzny
2 kwietnia, uczniowie 2c podjęli wyzwanie ortograficzne. O godzinie 10:00 kilka klas drugich w różnych szkołach podstawowych w województwie świętokrzyskim zmagało się ze stworzeniem postaci „ubranej” w jak największą ilość wyrazów z trudnością ortograficzną.
W ciągu 30 minut powstały cudowne, „wyrazowe ludziki”, które pomogły nieświadomym uczniom zapamiętać ogromną ilość wyrazów. Słowniki ortograficzne i umiejętność pracy w grupie bardzo się przydały. Galeria zdjęć
Miło mi ogłosić, że wszyscy uczniowie bardzo się starali jednak challenge ortograficzny wygrała drużyna Michała Furtowicza i Mikołaja Sawickiego.
Gratuluję!
J. Ścibisz-Glibowska/mw/jk
Prima Aprilis
Od samego rana w naszej szkole uczniowie w każdej grupie wiekowej robili psikusy i żarciki zarówno w stosunku do siebie jak i do nauczycieli. Podczas przerw uczniowie spacerowali w różnorakich przebraniach, odwzorowujących sławne postaci znane z bajek i internetu. Za organizację tego dnia w klasach I-III była odpowiedzialna Joanna Sałapa Galeria zdjęć
Samorząd Uczniowski zaproponował również, aby uczniowie 1 kwietnia zamienili się rolami z nauczycielami. Za zgodą nauczyciela, po wcześniejszym uzgodnieniu tematu i przebiegu lekcji uczniowie mogli „posmakować” nauczania.
Wiele klas z wielkim zaangażowaniem przygotowało zajęcia, udowadniając, że poprzez mądrą i przemyślaną zabawę można wiele się nauczyć, sprawdzić swoją wiedzę oraz umiejętność współpracy w grupie. Dla nauczycieli taka forma przeprowadzenia zajęć zapewne okazała się skarbnicą wiedzy na temat ich podopiecznych oraz tego, jak postrzegają ich uczniowie.
Emocji tego dnia było wiele, gratulujemy wszystkim niecodziennych pomysłów i odwagi w ich realizacji. Galeria zdjęć
K.Strzępska/A. Grudzień/J. Sałapa/mw/jk
Podsumowanie dni frankofońskich
29 marca PSP nr 4 podsumowała szkolne obchody dni frankofońskich.
W ramach realizowanego przez szkołę projektu do współpracy została zaproszona jedna z naszych uczennic – Aleksandra Wiączek. W ubiegły piątek Ola wraz z „czwórką” gościła w Radio Ostrowiec i prezentowała piosenkę Zaz „Je, veux”, oczywiście w języku francuskim. Galeria zdjęć
mw/jk
Wizyta przedszkolaków
W piątek 28 marca odwiedziły nas dzieci z grupy ,,zerowej" z Publicznego Przedszkola nr 12. Celem wizyty było bliższe poznanie szkoły oraz integracja z uczniami. Pierwsze zajęcia pod hasłem: „W szkole jest fajnie” – odbyły się w klasie 1b.
Julia Opozda przywitała gości piosenką, którzy odwdzięczyli się pięknym akompaniamentem na instrumentach perkusyjnych. Przedszkolaki poznały zasady panujące w szkole, obejrzały podręczniki starszych kolegów, a także, miały okazję zasiąść w szkolnej ławce i uczestniczyć w zajęciach z wykorzystaniem tablicy interaktywnej oraz zabawach przy ruchu i rytmie.
W klasie 1a wychowawca, Bożena Cholewińska przeprowadziła zajęcia o wiośnie. Dzieci z przedszkola z niewielką pomocą uczniów rozwiązały krzyżówkę i zapisały na tablicy hasła, wypowiedziały się na temat zwiastunów wiosny, zaśpiewały piosenkę „Maszeruje wiosna”, odgadły zagadki i wybrały zdania dotyczące wiosny zgadując, czy to jest „prawda czy fałsz”. Na zakończenie wykonały – z pomocą uczniów – wiosenne kwiaty i wszyscy wspólnie bawili się przy muzyce i poczęstunku. Galeria zdjęć
Czas spędzony w szkole minął naszym gościom przyjemnie i miło, a uśmiechy na twarzach potwierdzają, że w „Siódemce” jest fajnie!
B. Cholewińska/J. Grudzień/mw/jk
Stypendia przyznane
28 marca 2018 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów z gratulacjami za wyniki w nauce. To już kolejny rok, gdy wręczane są stypendia naukowe i sportowe w naszej szkole.
Dzisiejsza uroczystość była okazją do prezentacji najlepszych uczniów i sportowców w obecności nauczycieli oraz społeczności szkolnej. Wydarzenie było uhonorowaniem trudu i zaangażowania jakie dzieci i młodzież wkładają w naukę i osiągnięcia sportowe. Stypendia w wysokości 200 zł otrzymali najzdolniejsi uczniowie „Siódemki”.
Dyrektor Szkoły Rozalia Machnicka serdecznie pogratulowała oraz podziękowała wszystkim nagrodzonym uczniom za tak wysokie osiągnięcia. Galeria zdjęć
mw/jk
Akcja pocztówkowa
„Wielka Mapa Polski” to projekt, w którym zaangażowani są uczniowie edukacji wczesnoszkolnej. Główną ideą przedsięwzięcia jest wymiana pocztówkowa pomiędzy szkołami. Dzięki niej dzieci poznają różne regiony Polski i uczą się tradycyjnego sposobu przesyłania informacji w formie widokówek. Galeria zdjęć
Uczniowie klasy 1b już wysłali pozdrowienia do swoich korespondencyjnych przyjaciół rozsianych na terenie całej Polski.
J. Grudzień/mw/jk
Zacznij myśleć selektywnie
W sali konferencyjnej kina Etiuda w dniu 27 marca 2019 r. odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu „Zacznij myśleć selektywnie” zorganizowanego przez firmę Remondis. Łącznie wpłynęło 81 prac z przedszkoli,165 ze szkół podstawowych oraz 17 z gimnazjów.
Prace oceniała komisja konkursowa w składzie: Edyta Macias i Marzena Suska – Urząd Miasta Ostrowca Św., Ewelina Kowalska i Dawid Dwojak – Remondis, Anna Kuligowska i Dorota Kosiarz – przedstawiciele placówek oświatowych. Galeria zdjęć
Wśród laureatów znalazł się również uczeń naszej szkoły – Dominik Nowicki z klasy 4a, który wykonał pracę pt. „Sortownik”. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. Wszyscy uczniowie z naszej szkoły (27 osób), którzy wzięli udział w konkursie otrzymają pamiątkowe dyplomy i drobne upominki od organizatora.
M. Krawczyk/mw/jk
Dwa razy złoto, raz srebro
W dniu 23 marca 2019 w Hali Sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 7 w Ostrowcu Św. rozegrany został III Turniej Szkół Podstawowych „Street Handball” chłopców w roku szkolnym 2018/2019. Organizatorem zawodów był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ostrowcu Św. Oto wyniki:
- w kategorii klas czwartych: Krystian Mazur, Krzysztof Kwiatkowski, Krzysztof Tobisz, Michał Wiączek, Karol Żelazowski, Daniel Malicki, Dawid Piwnik, Mikołaj Goraj I miejsce,
- w kategorii klas piątych: Jan Kucharczyk, Mateusz Duda, Igor Dąbrowski, Paweł Rogoziński, Filip Bąk, Jakub Kawiak, Michał Mięso II miejsce,
- w kategorii klas szóstych: Maksymilian Dereń, Erwin Guzal, Jakub Mendyk, Mateusz Kasprowicz, Dawid Kwiatek, Michał Niedbała, Jakub Kowalski, Krzysztof Żak II miejsce.
Opiekunami byli Małgorzata Zięba, Wojciech Lis, Marcin Bartnik.
Serdecznie gratulujemy.
mw/jk
Jesteśmy z Tobą, dzielny Wojowniku
22 marca 2019 r. w kościele p/w św. Kazimierza Królewicza odbyła się charytatywna droga krzyżowa, podczas której modliliśmy się za chorego na raka Oskarka. Rozważania pasyjne przygotowali i prowadzili nauczyciele i uczniowie naszejszkoły. Piękna sceneria, muzyka pasyjna, w wykonaniu Marcina Walas– saksofon i Szymona Pocheć – piano, nadały wyjątkowy charakter drodze krzyżowej.
Dziękujemy dyrektor Małgorzacie Iwańskiej, Jolancie Tracz, Bożenie Dąbrowskiej, Jolancie Ścibisz-Glibowskiej oraz uczniom za prowadzenie rozważań i zaangażowanie się w przygotowanie scenografii. Szczególne podziękowania składamy również uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy przygotowali upominki dla ofiarodawców.
Zebraliśmy 3956,80 zł, które przekazaliśmy Oskarkowi przez Fundację „Bo w nas jest moc”. Galeria zdjęć
M. Łabuz/mw/jk
Podium w konkursie ortograficznym
22 marca w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Ostrowcu Świętokrzyskim odbył się Powiatowy Konkurs Ortograficzny „Oko w oko z ortografią” dla uczniów klas siódmych pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego.
Oto wyniki:
- Jakub Osuch III miejsce - uczeń Moniki Wiączek.
Głównym celem konkursu było doskonalenie umiejętności poprawnej pisowni, utrwalenie zasad ortograficznych, a przede wszystkim integracja uczniów szkół z terenu naszego powiatu. Hasłem przewodnim konkursu były obchody 90-lecia powstania KSZO. Galeria zdjęć
Serdecznie gratulujemy Jakubowi oraz nauczycielowi.
mw/jk
Jak dawniej bywało?...i pierze leciało
21 marca to wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego. Uczniowie „Siódemki" czekają na ten dzień z niecierpliwością, bo wiedzą, że w tradycji szkoły Pierwszy Dzień Wiosny obchodzi się w niecodzienny i uroczysty sposób.
W tym roku nie mogło być inaczej. Uczniowie, pod kierunkiem nauczycieli, przygotowali przedstawienie zatytułowane „Jak to dawniej bywało?...i pierze leciało”, którego celem było kształtowanie przywiązania do swej „małej ojczyzny”, ukazanie folkloru i kultury ziemi świętokrzyskiej, przybliżenie tradycji i zwyczajów ludowych. Młodzi aktorzy w zabawny sposób pokazali szkolnej społeczności jak kiedyś spędzano wolny czas na wsi, kiedy nie było jeszcze telewizji, telefonii komórkowej i Internetu. Zamiast tradycyjnej Marzanny wystąpiły czarownice z Łysej Góry, które swymi mocami próbowały ingerować w życie zwykłych mieszkańców.
Przedstawienie zostało wystawione 21 i 22 marca, w czwartek obejrzeli je uczniowie klas IV-VIII, a w piątek uczniowie klas I-III.
Autorką scenariusza była Małgorzata Iwańska, choreografią zajęła się Małgorzata Szymańska, oprawę muzyczną i efekty dźwiękowe przygotowała Beata Dunajska, pomocą przy scenografii służyła Ewa Zakowana.
Dyrektor szkoły serdecznie dziękuje Miejskiemu Centrum Kultury za bezpłatne wypożyczenie strojów ludowych, w których cudownie prezentowali się nasi uczniowie. Podziękowanie kierujemy również do Elizy Walas za efekty specjalne nadające całości magii i tajemniczości oraz Jana Mazurkiewicza, który osobiście przygotował rekwizyty dla czarownic. Galeria zdjęć
M. Iwańska/mw/jk
Umiemy pomagać
22 marca uczniowie klasy 2a i 2b uczestniczyli w zajęciach z ratownikiem medycznym – Beatą Barską-Jagiełło. Istotne jest to, by już najmłodsi nabywali praktycznych umiejętności i oswajali się z ideą pomagania.
Uczniowie przypomnieli sobie podstawową zasadę udzielania pierwszej pomocy, czyli dbałość o własne bezpieczeństwo. Poznali sposoby postępowania z poszkodowanym, który stracił przytomność lub zadławił się podczas posiłku. Uczniowie, pod czujnym okiem ratownika mogli samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Dzieci wykazały duże zaangażowanie podczas praktycznych ćwiczeń. Galeria zdjęć
Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały drobne upominki.
J. Sałapa/mw/jk
Dbamy o bezpieczeństwo
Spotkanie z ratownikiem medycznym, to dobry pomysł na podsumowanie kręgu tematycznego „Dbamy o swoje bezpieczeństwo”. 22 marca uczniowie klas pierwszych pogłębiali wiedzę na temat pomocy udzielanej przez służby ratunkowe w życiu codziennym i w sytuacjach wyjątkowych.
Ogromną niespodziankę sprawił nam tata Amelki z klasy 1b, Tomasz Klepacz, który przyjechał karetką pogotowia. Uczniowie mieli okazję obejrzeć wyposażenie ambulansu oraz sprzęt niezbędny do ratowania poszkodowanym zdrowia i życia. Galeria zdjęć
J. Grudzień/mw/jk
III miejsce dla Bartka
21 marca w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Św. odbyła się IX Edycja Ostrowieckiego Konkursu Języka Angielskiego „Listen and Understand” pod patronatem Starosty Ostrowieckiego.
Rozumienie tekstu słuchanego było dla uczniów nie tylko sprawdzianem swoich umiejętności, ale również próbą przed zbliżającym się egzaminem ósmoklasisty z języka angielskiego.
Oto wyniki:
- Bartosz Wieczorek III miejsce - uczeń Julity Klepacz.
Serdecznie gratulujemy! Galeria zdjęć
mw/jk
Pierwszy Dzień Wiosny
Wspólne obchody Pierwszego dnia Wiosny na stałe wpisały się w kalendarz imprez i uroczystości naszej szkoły. Także i w tym roku Samorząd Uczniowski przygotował wiele atrakcji. Przedstawiciele klas IV-VIII losowali kolor przewodni. Oznaczało to, że w tym wyjątkowym dniu, uczniowie zakładali garderobę w przypisanym klasie kolorze. Istotne było to, ilu uczniów z każdej klasy włączyło się do zabawy. W tej kategorii zwyciężyła klasa 6a.
21 marca uczniowie IV-VIII wraz z nauczycielami przybyli na salę gimnastyczną, aby na wesoło przywitać nadejście wiosny. Wszystkich zgromadzonych ciepło powitała Aleksandra Wiączek, zachęcając do wzięcia udziału w każdej zaplanowanej konkurencji.
Ze szczególnym aplauzem został przyjęty konkurs pt. „Wiosenna fryzura”, w którym uczestnicy zaprezentowali swoje pomysły. Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością i pomysłowością, to dzięki nim, tego dnia, szkoła była kolorowa. Po burzliwych obradach nastąpiło ogłoszenie wyników. Jury przyznało:
- Kacper Olech z klasy 5d I miejsce,
- Oliwier Maj z klasy 4c II miejsce,
- Maja Kisiel-Niedźwiecka z klasy 4d III miejsce,
- Alicja Nowocień z klasy 5a nagroda publiczności.
Kolejną przygotowaną konkurencją było układanie kostki Rubika. Nad sprawnym przebiegiem konkursu czuwało juryv wraz z prowadzącą Amelią Wilk. Do rywalizacji przystąpiło ośmiu ochotników, z różnych klas, którzy nie tylko układali kostkę, ale i ustanawiali własne rekordy. Tytuł mistrza zdobył Olaf Ciba z klasy 6a, a wicemistrza Kamil Raczyński z klasy 8b. Dzięki konkursowi w szkole odkryliśmy nowe talenty. Mamy nadzieję, że układanie kostki Rubika stanie się naszą tradycją. Po konkursach nadszedł czas na losowanie szczęśliwych numerków. Dla ich właścicieli Samorząd Uczniowski ufundował słodkie nagrody.
W tym roku po raz pierwszy została przeprowadzona szkolna Familiada. W role prowadzących wcieliły się Wiktoria Susfał i Maja Kamińska. W zabawie udział wzięli uczniowie reprezentujący klasy IV-VIII oraz nauczyciele. Drużyny w pięcioosobowym składzie zmagały się z pytaniami, przygotowanymi przez uczennice klasy 8a i 8b. Zgodnie z odpowiedziami ankietowanych drużyny zbierały punkty. Rywalizacja była bardzo zacięta. W związku z wygraną drużyny nauczycieli, Samorząd Uczniowski zapewnił dla całego grona pedagogicznego słodki poczęstunek. Wszystkim uczniom dziękujemy za zaangażowanie i życzymy samych słonecznych, wiosennych dni!!!
Nad całością przedsięwzięcia czuwali opiekunowie Anna Grudzień i Kamila Strzępska. Galeria zdjęć
Klasy I-III również świętowały nadejście wiosny i każda klasa przygotowała eko-gaik oraz strój dla Pani Wiosny. Wszystkie dzieci ubrane w piękne wiosenne kolory, w świetnych humorach wyruszyły na spacer po osiedlu z wiosenną piosenką. W ten sposób uczniowie pożegnali zimę i powitali wiosnę. Mamy nadzieję, że wiosna zostanie z nami na dobre. Nad organizacją i właściwym przebiegiem tego dnia czuwała Joanna Sałapa. Galeria zdjęć
K. Strzępska/mw/jk
Dzień Kolorowej Skarpetki
Jest taki dzień, kiedy w szczególny sposób chcemy zwrócić uwagę na godność osób z zespołem Downa. W dniu 21 marca 2019 r. nasza klasa – 2b – włączyła się do obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa. Sama data – kombinacja liczb 21 i 3 - nie jest też przypadkowa, bowiem w 21 parze chromosomów, osoby zdrowe mają 2 chromosomy, podczas gdy osoby z zespołem Downa - 3. Stąd inna nazwa tej choroby – trisomia 21. To święto jest nazywane również „Dniem Kolorowej Skarpetki”.
Nasza klasa tego dnia była cała nie do pary, tak jak 3 chromosomy w 21 parze, bo na znak solidarności uczniowie założyli kolorowe, niepasujące do siebie skarpety. Podczas pogadanki, zabaw dydaktycznych i wyszukiwania informacji w różnych źródłach udało nam się ustalić, że każdy z nas jest na swój sposób inny. Udowodniliśmy, że różnimy się pod wieloma względami i ta inność i różnorodność jest naturalną rzeczą.
Symbol skarpetki wykorzystaliśmy także w matematycznych grach z wykorzystaniem spinerów. Poprzez zabawy, skarpetki nie do pary i rozmowy o tolerancji chcieliśmy pokazać, że integrujemy się z osobami z zespołem Downa i ich rodzinami. Galeria zdjęć
M. Krawczyk/mw/jk
Międzyszkolny Konkurs na logo koszulki „T-shirt à la française”
W związku z corocznymi obchodami Światowego Dnia Frankofonii, czyli święta miłośników języka francuskiego oraz kultury francuskiej przypadającymi na miesiąc marzec, nasza szkoła przyłączyła się do działań podejmowanych z tej okazji, organizując konkurs na logo koszulki.
Celem konkursu była popularyzacja języka francuskiego, promowanie kultury francuskiej w środowisku lokalnym oraz rozwijanie zdolności plastycznych dzieci i młodzieży.
20 marca 2019 roku, czyli w dniu który został oficjalnie ustalony Światowym Dniem Frankofonii, gościliśmy w murach naszej szkoły uczestników konkursu szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich wraz z opiekunami. Konkurs okazał się dobrą inicjatywą dla osób, które mogły wyrazić swoje skojarzenia poprzez stworzenie własnego logo, nawiązującego do wybranego kraju frankofońskiego. Największą popularnością z krajów europejskich cieszyła się – Francja ale wśród 24 nadesłanych prac znalazł się także kraj nieco bardziej odległy – Kanada. W konkursie Jury oprócz wielu wyróżnień, przyznało następujące miejsca:
w kategorii klas V-VII szkoły podstawowej:
- Amelia Nowak z PSP nr 9 im. Marszałka J. Piłsudskiego I miejsce,
- Maja Opala z PSP nr 7 im. H. Sienkiewicza II miejsce,
- Beata Adamska z PSP nr 4 i Partyzantów Ziemi Kieleckie III miejsce,
w kategorii klas VIII i gimnazjum:
- Julia Gawrońska z PG nr 3 I miejsce,
- Jakub Kucharczyk z PSP nr 7 im. H. Sienkiewicza II miejsce
w kategorii szkół średnich:
- Julia Wielgus z ZS nr 2 I miejsce,
- Natalia Jasiak z I LO im. St. Staszica II miejsce,
- Kacper Starzomski z ZS nr2 III miejsce,
- Dominik Pogodziński z I LO im. St. Staszica III miejsce,
Jury postanowiło przyznać nagrodę specjalną uczennicy PSP nr 5 im. St. Żeromskiego – Natalii Podporze, która wykonała swoją pracę tradycyjną metodą posługując się kartką i kredką.
Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody przygotowane specjalnie na tę okazję przez Instytut Francuski w Warszawie.
Ewa Zakowana nauczyciel plastyki oraz Karina Kateusz-Dominik nauczyciel języka francuskiego, organizatorki konkursu, dziękują wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom za udział w I edycji konkursu.
Za pomoc w przygotowaniu uczennic: Olivii Kłos, Wiktorii Iskry i Joanny Stachuli, które recytowały wiersz Jacqua Prévert "Portret ptaka" oraz bajkę La Fontaina "Konik polny i mrówka" i dostarczyły publiczności dodatkowych wrażeń i emocji podczas finału konkursu, dziękujemy Bożenie Dąbrowskiej nauczycielowi języka polskiego. Specjalne podziękowania kierujemy również do uczennicy klasy 8b Aleksandry Wiączek, za wykonanie piosenki w języku francuskim z repertuaru ZAZ "Je veux". Galeria zdjeć
Wszystkim uczniom chcielibyśmy powiedzieć Merci Beaucoup za udział, zaangażowanie, kreatywność oraz pomysłowość.
K. Kateusz-Dominik/mw/jk
Teatralnie i sportowo
19 marca, we wtorek klasy 6c i 8c były wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Uczniowie obejrzeli spektakl pt. „Romeo i Julia” w Studio Buffo. Młodzi widzowie z naszej szkoły, siedzieli w pierwszych rzędach i oglądali przedstawienie w płaszczach przeciwdeszczowych i okularach 3D, ponieważ zostały wykorzystane efekty z użyciem wody oraz efekty specjalne.
„Romeo i Julia” zrobił na uczniach niesamowite wrażenie, byli zafascynowani efektami specjalnymi, kostiumami, wspaniałą muzyką i śpiewem aktorów.
Obydwie klasy zwiedziły również Stadion Narodowy. Uczniowie zobaczyli życie piłkarzy „od kuchni” oraz wielki świat biznesmenów i ludzi sportu w salach VIP. Galeria zdjeć
M. Soboń/mw/jk
Sukces musicalu “Oh, My God”
Wśród ostrowczan nie milknie echo wspaniałego musicalu “Oh, My God” przygotowanego przez uczniów PSP nr 7 i Szkoły Tańca „Progress”. Uczniowie zapraszani są z okolicznościowymi występami.
Nie tak dawno obchodziliśmy Dzień Kobiet. Z tej właśnie okazji solistki oraz tancerki zostały zaproszone przez Radę Osiedla Rosochy na występ dla mieszkańców tego osiedla.
W poniedziałek, 18 marca grupa wystąpiła dla pracowników Zakładu Poprawczego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Galeria zdjęć
mw/jk
Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny
18 marca 2019 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Wardyńskiego odbył się Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas piątych i szóstych. Nasza szkołę reprezentowali uczniowie: Julia Bielecka z klasy 5c (opiekun: Anna Grudzień), Gabriela Klepacz z klasy 6a (opiekun: Małgorzata Iwańska) oraz Sabina Niklasz z klasy 6b (opiekun: Bożena Dąbrowska).
Uczniowie pisali dyktando pt. „Jak rozhasana hałastra harcerzy chimerycznie zmitrężyła czas”. Za udział w konkursie nasze uczennice otrzymały dyplomy i nagrody książkowe. Najwyższym wyróżnieniem w szkole było IV miejsce Sabiny Niklasz.
Wszystkim serdecznie gratulujemy. Galeria zdjęć
B. Dąbrowska/mw/jk
Bartek– laureatem, Mateusz – finalistą II Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego
15 marca 2019 roku odbył się III etap II Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego dla szkół podstawowych. Zadaniem uczestników było napisanie pracy literackiej oraz analiza i interpretacja utworu poetyckiego z wykorzystaniem wiedzy o kulturze i historii, w nawiązaniu do uniwersalnych wartości i tradycyjnych wątków literackich.
Miło nam poinformować, że uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 świetnie poradzili sobie z zadaniami konkursowymi II Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego:
- Bartosz Wieczorek laureat - uczeń Bożeny Dąbrowskiej,
- Mateusz Nowak finalista - uczeń Moniki Wiączek.
Stosowne zaświadczenia oraz pamiątkowy medal Laureata Konkursu zostaną wręczone na uroczystym podsumowaniu konkursów dla szkół podstawowych w Kielcach
Serdecznie gratulujemy uczniom, ich rodzicom i opiekunom.
B. Dąbrowska/mw/jk
Wyrażaj siebie bez hejtu
„Wyrażaj siebie bez hejtu” – pod takim hasłem odbył się kolejny salonik dyskusyjny organizowany przez Agencję Rozwoju Lokalnego. W piątkowym spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy 7a i 7c pod opieką pedagoga, Kamili Strzępskiej.
Zgromadzonych przywitała Katarzyna Sobczyk, która przybliżyła działalność Punktu Konsultacyjnego działającego w budynku Centrum Aktywności Obywatelskiej. Głos zabrał również Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Jan Malinowski i podkreślił, że działania ARL obejmują trudną, ale zarazem aktualną tematykę.
Podczas saloniku uczniowie mieli okazję obejrzeć występy wokalne oraz wysłuchać prelekcji asp. sztab. Anny Wasilewskiej z KPP, która przybliżyła problem cyberprzemocy oraz zaakcentowała, gdzie biegnie granica między konstruktywną krytyką a hejtem.
Spotkanie zakończyło się wręczeniem nagród dla zwycięzców konkursu oraz słodkim poczęstunkiem. Galeria zdjęć
K. Strzępska/mw/jk
Yes, I Can
W dniach 14 marca w Publicznej Szkole Podstawowej nr 7 im. Henryka Sienkiewicza odbył się II etap Miejskiego Konkursu Języka Angielskiego ‘Yes, I Can’ organizowany pod Patronatem Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego. Koordynatorami konkursu w szkole są: Julita Klepacz (klasy IV-VIII) i Katarzyna Nowakowska (klasy I-III).
Do kolejnego, III etapu ustnego zakwalifikowali się:
- klasy pierwsze: Jan Kopeć, Amelia Klepacz, Wiktoria Gruszczyńska (1b)
- klasy drugie: Michał Mazurek (2c), Jakub Szumlak (2b), Barbara Kaczmarczyk (2a),
- klasy trzecie: Joly Abdelmalak, Maria Kisiel-Niedźwiecka, Artur Załęski (3a)
- klasy czwarte: Dawid Bernacki (4a), Kamil Kaczmarek (4d), Oliwia Kamińska (4b)
- klasy piąte: Jan Kucharczyk (5d), Antonina Pisarek (5a), Jan Parszewski (5c)
- klasy szóste: Zuzanna Komorniczak (6a), Nikodem Wojciechowski (6c), Gabriela Klepacz (6a)
- klasy siódme: Aleksandra Smolińska (7c), Jan Stawiński (7a), Martyna Kropielnicka (7b)
- klasy ósme: Bartosz Wieczorek, Maciej Zawadzki (8b), Jakub Kucharczyk (8a)
Trzymamy kciuki za wyniki w kolejnym etapie. Galeria zdjęć
mw/jk
Mistrz Ortografii
W ramach XXVII Tygodnia Kultury Języka Polskiego w marcu odbył się XIX Międzyszkolny Konkurs „Mistrz Ortografii” organizowany przez PSP nr 3 oraz CKU w Ostrowcu Świętokrzyskim. Brali w nim udział ósmoklasiści i gimnazjaliści. Galeria zdjęć
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 8b – Iga Dziekan i Bartosz Wieczorek. Oto wyniki:
- Iga Dziekan II miejsce - uczennica Bożeny Dąbrowskiej.
B. Dąbrowska/mw/jk
XXVII Tydzień Kultury Języka Polskiego w bibliotece szkolnej
Tegoroczny Tydzień Kultury Języka Polskiego przebiegał pod hasłem „Wolność i niepodległość języka to wolność i niepodległość umysłu”.
Celem tej inicjatywy było propagowanie kultury języka w różnych sytuacjach życiowych oraz rozwijanie kompetencji czytelniczych. Zgodnie z obowiązującym hasłem tej edycji biblioteka szkolna zorganizowała: konkurs ortograficzny dla klas drugich o tytuł „Mistrza ortografii”, wystawkę w wypożyczalni pt. XXVII „Weźcie słownik do ręki, zginą wasze udręki” przypominający o możliwości korzystania z wielu słowników., wyeksponowanie plansz z zasadami ortograficznymi, krótkie konkursy frazeologiczne na przerwach, zabawę słowem z dziećmi ze świetlicy szkolnej: rymowanki, rebusy i zagadki oraz „Czytanie na dywanie”. Spotkanie z dziećmi ze świetlicy szkolnej – czytanie bajki „Mam gen wolności”.
Wyniki konkursu orograficznego przedstawiają się następująco:
- Michał Mazurek z klasy 2c I miejsce,
- Franciszek Myśliwiec z klasy 2a II miejsce,
- Aleksandra Krawiec z klasy 2b III miejsce,
- Bartłomiej Płaza z klasy 2a wyróżnienie
- Alan Jaworski z klasy 2b wyróżnienie
Wyróżnionym uczniom gratulujemy! Galeria zdjęć
E. Szymanowicz/R. Warda/mw/jk
Czar Par
11 marca 2019 roku w III Liceum Ogólnokształcącym odbył się III Powiatowy Konkurs Matematyczny „Czar Par” pod honorowym patronatem starosty ostrowieckiego. Wśród uczestników konkursu klas pierwszych szkół średnich, klas trzecich gimnazjum i klas ósmych szkół podstawowych była również para z naszej szkoły. Oto wyniki:
- Wiktoria Nowak (8a), Bartosz Wieczorek (8b) II miejsce - uczniowie Urszuli Pastuszki.
Konkursowi temu towarzyszył również konkurs plastyczny "π na okrągło" w którym wyróżnienia otrzymali uczniowie klasy 8a: Natalka Brzyska, Marta Petruczynik, Julia Petruczynik oraz Adam Stencel. Galeria zdjęć
Gratulujemy!
U. Pastuszka/mw/jk
Sukces piłkarzy z „Siódemki”
Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 odnieśli wielki sukces sportowy. Jakub Kowalski, Michał Niedbała (6b), Maciej Kuziemka, Patrycja Szymańska (7c) na co dzień uczniowie naszej szkoły, spełniają swoją pasję, którą jest piłka nożna. Miło nam poinformować, że wszyscy są zawodnikami Kadry Świętokrzyskiej, a przy tym wzorowymi uczniami PSP 7.
Według Maćka Kuziemki, aby być powołanym do Kadry Świętokrzyskiej należy zostać zauważonym przez trenerów. Michał Niedbała uściślił – Należy wyróżniać się dobrą grą, pokazać i wykorzystać wszystkie swoje atuty na boisku. Gra musi być przemyślana i dokładna.
Zapytani, co lubą robić poza grą w piłkę nożną, chłopcy jednomyślnie stwierdzili, że piłka siatkowa to dyscyplina sportowa, która wypełnia im czas wolny od szkoły i treningów piłkarskich. Patrycja natomiast podkreśliła, że uwielbia spędzać wolny czas w gronie przyjaciół.
Serdecznie gratulujemy młodym zawodnikom i trzymamy kciuki za wiele strzelonych goli.
mw/jk
8 marca w świetlicy szkolnej
8 marca w naszej szkolnej świetlicy miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Tego dnia wszystkie dziewczęta obchodziły swoje święto – Dzień Kobiet. W tym uroczystym dniu chłopcy złożyli koleżankom najserdeczniejsze życzenia. Oprócz tego, wręczyli własnoręcznie wykonane upominki-kwiaty.
Na dziewczynki czekało mnóstwo ciekawych zadań i konkursów, był wspólny taniec, dobieranie elementów: co pasuje do księżniczki, a co do rycerza, rysowanie z zawiązanymi oczyma i wiele innych zabaw. Wszyscy się świetnie bawili. Galeria zdjęć
A. Kandyba/mw/jk
8 marca – Ach, co to był za dzień!
Męska część Samorządu Uczniowskiego zaplanowała obchody Dnia Kobiet w najdrobniejszych szczegółach. Rano wszystkie Panie pracujące w naszej szkole oraz Uczennice usłyszały życzenia przygotowane przez chłopców.
Później były kwiaty, które wywołały uśmiech na twarzach obdarowanych. Następnie przyszedł czas na konkurs na najbardziej interesujący makijaż. Wystartowali w nim przedstawiciele klas IV-VIII. Było naprawdę wesoło. Chłopcy byli modelami, natomiast dziewczęta przygotowywały na ich twarzach wspaniałe makijaże.
W tym czasie publiczność odpowiadała na pytania dotyczące znanych kobiet. W finale konkursu przedstawiciele poszczególnych klas musieli zaprezentować makijaż i opowiedzieć, czym się inspirowali. Galeria zdjęć
Komisja konkursowa wyłoniła zwycięską parę – Julię Skowron i Michała Niedbałę z klasy 6b. Zdobyli oni słodkie nagrody dla całej klasy, które odebrali z rąk dyrektora szkoły Rozalii Machnickiej.
A. Grudzień/mw/jk
Młodzież zapobiega pożarom
W piątek 1.03.2019 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Ostrowcu odbył się miejski etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. To konkurs odbywający się corocznie. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice z klasy 5c: Julia Bielecka, Weronika Chlebna i Małgorzata Dróżdż.
Dziewczynki brały udział w konkursie po raz pierwszy, a przygotowanie się do niego nie jest łatwe, z racji tego, że wiedza, którą trzeba się wykazać, nie jest typową wiedzą, szkolną, którą zdobywa się na lekcjach. Nasza drużyna zaprezentowała się bardzo dobrze. Julia Bielecka znakomicie poradziła sobie z częścią testową i dostała się do II części – etapu ustnego.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali drobne upominki. Dziewczynkom gratulujemy i mamy nadzieję, że w przyszłym roku wystartują bogatsze o tegoroczne doświadczenia. Galeria zdjęć
J. Tracz/mw/jk
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
W dniu 1 marca delegacja uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 im. Henryka Sienkiewicza uczestniczyło w Miejskich Obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie udali się pod opieką pani Joanny Francuz na uroczystość, która rozpoczęła się uroczystą mszą w kolegiacie św. Michała.
Po eucharystii zebrani złożyli symboliczne wiązanki i znicze przed pomnikiem Armii Krajowej. Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Ostrowcu Św. Kazimierz Kocowski odniósł się do kolejnej rocznicy święta oraz zwrócił uwagę na coraz większy udział młodzieży. Galeria zdjęć
mw/jk
Nakarm psiaka i kociaka
Od początku lutego w naszej szkole trwała akcja pn. „Nakarm psiaka i kociaka” organizowana przez szkolny Samorząd Uczniowski. Celem akcji była poprawa standardu życia zwierząt będących pod opieką OSPZ Animals. Zebraliśmy mnóstwo puszek, opakowań z mokrą i suchą karmą, misek, smyczy i koców.
W ramach akcji uczniów klasy drugie odwiedziły wolontariuszki OSPZ Animals w towarzystwie Fiony, czworonoga będącego ambasadorem wszystkich podopiecznych OSPZ Animals. W trakcie spotkania uczniowie poznali przyczyny bezdomności zwierząt, a także dowiedziały się jakie są jej skutki.
Dzięki wsparciu grupy wolontariackiej działającej w PSP 7 zbiórka przybrała nie byle jaki rozgłos. Własnoręcznie wykonane plakaty, ulotki sprawiły, że mogliśmy liczyć na wsparcie uczniów klas I-VIII, ich rodziców, dziadków, nauczycieli i pracowników szkoły. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa będzie kontynuowana w następnych latach, a zebrane artykuły przyczynią się do poprawy warunków bytowych zwierząt będących pod opieką OSPZ Animals.
Cieszymy się, że tak wielu uczniów naszej szkoły wzięło udział w zbiórce, że los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest obojętny. Nad sprawnym przebiegiem akcji czuwali opiekunowie Samorządu Uczniowskiego. Galeria zdjęć
K. Strzępska/mw/jk
Profilaktyka uzależnień
W dniach 27 lutego i 28 lut4ego w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielem ostrowieckiej Straży Miejskiej. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas piątych, szóstych i siódmych. Podczas zajęć skoncentrowano się na szeroko pojętej profilaktyce uzależnień.
Prowadzący korzystając z prezentacji multimedialnej przekazał uczniom wiedzę na temat szkodliwości środków uzależniających. Ponadto spotkanie ukazało uczniom powagę oraz skalę problemu jakim jest uzależnienie od wszelkiego rodzaju używek: papierosów, alkoholu, dopalaczy, telefonów i narkotyków oraz ich wpływu na organizm człowieka.
Słuchacze dowiedzieli o konsekwencjach zdrowotnych, psychologicznych, społecznych i prawnych wynikających z zażywania środków odurzających. Mówiono również o sytuacjach w jakich młodzież najczęściej sięga po niedozwolone środki. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali prelekcji i aktywnie włączyli się do dyskusji zadając wiele pytań.
Spotkanie zorganizowała pedagog, Kamila Strzępska przy współpracy Szkolnego Samorządu Uczniowskiego. Galeria zdjęć
K. Strzępska/mw/jk
Mali detektywi na tropie magicznego pióra
W środę 27 lutego 2019r. w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty. Miał on na celu prezentację dorobku szkoły, jak również przybliżenie naszej placówki potencjalnym uczniom i ich rodzicom. Zebranych gości powitała Dyrektor Szkoły Rozalia Machnicka, przedstawiając prezentację dotyczącą różnorodnych działań podejmowanych w „Siódemce”.
Następnie wszyscy obejrzeli krótką część artystyczną i wysłuchali tajemniczego głosu, który zaprosił przedszkolaków do poszukiwania tajemniczego zaklęcia, dzięki któremu odczarują szkołę ze złego czaru rzuconego przez potężnego maga.
Zabawa rozpoczęła się tropem kolorowych śladów, dzięki którym dzieci trafiały do odpowiednich miejsc, w których przygotowane zostały zadania.
Trop 1 – wizyta w świetlicy szkolnej i rozwiązywanie zagadek. Trop 2 – biblioteka szkolna, przybliżenie gościom patrona szkoły Henryka Sienkiewicza. Trop 3 – zabawy z tablicą multimedialną i rozwiązanie zagadki, do czego służą zegary. Trop 4 – „Wyczaruj mi serce”, ozdabianie piernikowych serduszek według pomysłu dzieci. Trop 5 – „Magia tańca”, gdzie małe „szamanki” odtańczyły wraz z maluchami hiszpański taniec. Trop 6 – wizyta w sali zabaw i budowa zamku z piankowych klocków, w którym zamknęliśmy na kolejne 100 lat złego maga.
Na sam koniec nastąpiło wspólne odczytanie magicznego zaklęcia, które powstało na kartach dzieci po wykonaniu wszystkich zadań:
Po tak ekscytującej wędrówce na zakończenie Dnia Otwartego każdy przedszkolak za wspólną i wspaniałą zabawę otrzymał miły upominek.
Pobyt gości w naszej szkole dostarczył wielu miłych emocji. Wszystkim, którzy nas odwiedzili, serdecznie dziękujemy za przybycie i wspólną zabawę. Galeria zdjęć
A. Kandyba/I. Majewska/A. Prokop/mw/jk
Lekcja z podróżnikiem
19 lutego uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność uczestniczyć już po raz kolejny w spotkaniu z „podróżnikiem”.
W tym roku przewodnim tematem była Amazonia. Uczniowie klas młodszych usłyszeli wiele ciekawostek dotyczących tego kraju, zamieszkujących go ludzi i zwierząt. W klasach starszych były poruszane treści geograficzno-przyrodnicze, społeczno-kulturalne oraz aspekt historyczny Amazonii.
Zajęcia, oprócz problematyki czysto teoretycznej, zawierały elementy praktyczne. Uczniowie sprawdzali jak ostre są zęby piranii, widzieli prawdziwe brazylijskie maczety, zobaczyli prawdziwą, indiańską wioskę. „Odbyli” z panem Grzegorzem - podróżnikiem rejs po największej rzece świata, aż do jej ujścia.
Dziękujemy za miłe chwile i czekamy z niecierpliwością na kolejne spotkanie. Galeria zdjęć
mw/jk
Henryk VIII i Jego sześć żon
19 lutego pod opieką nauczyciela języka angielskiego, Julity Klepacz przedstawiciele klasy 7c, 8a i 8b: Maciej Kuziemka, Miłosz Letkiewicz, Alan Majewski, Dawid Stawiarski, Wiktoria Górnisiewicz, Maja Kamińska, Julia Kozieł, Mateusz Nowak, Adam Stencel, Wiktoria Strojna, Emilia Świątek, Jakub Bąk, Iga Dziekan, Mateusz Górczyński, Karolina Myśliwiec, Kamil Raczyński, Michał Smoliński, Bartosz Wieczorek, Maciej Zawadzki udali się do kina Etiuda, gdzie obejrzeli spektakl pod tytułem „Henryk VIII i Jego sześć żon”.
Sztuka ta została wystawiona w języku angielskim przez uczniów klasy lingwistycznej III Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego.
mw/jk
Kolejny sukces młodych aktorów z "Siódemki"
18 lutego po raz kolejny uczniowie „Siódemki” wystawili spektakl muzyczny „Oh, My God” na podstawie musicalu „ Mamma Mia”.
Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 im. Henryka Sienkiewicza zaprezentowali tego dnia aż dwa razy znane i lubiane przeboje zespołu ABBA.
Na dopołudniowe przedstawienie zostali zaproszeni uczniowie ostrowieckich szkół podstawowych Galeria zdjęć
Po południu zaś, po brzegi sale kina Etiuda, wypełnili mieszkańcy miasta. Galeria zdjęć
Wspaniałą fabułę, przepiękną scenerię dopełniły znakomite układy choreograficzne Szkoły Tańca „Progres”. Prezentacja umiejętności wokalnych, tanecznych oraz aktorskich, przyniosła odbiorcom wiele wrażeń i emocji. Spektakl, po raz kolejny zakończył się owacjami na stojąco.
Poniedziałkowe występy młodych aktorów nie były ostatnimi. Już 10 maja wystąpią Oni w Warszawie. Tam również zagrają dla swoich rówieśników.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński, który w poniedziałek osobiście pogratulował wspaniałego występu aktorom i tancerzom. Patronat medialny sprawowali: Telewizja Ostrowiecka, Radio Ostrowiec oraz Gazeta Ostrowiecka.
mw/jk
Wyróżnienie dla szkolnego wolontariatu
Miło jest nam poinformować, że Monika Wiączek wraz ze swoimi podopiecznymi otrzymała wyróżnienie w plebiscycie „Wolontariusz Roku”.
Pani Monika jest założycielem Szkolnej Grupy Wolontariackiej, w której skład wchodzą uczniowie „Siódemki”. Chociaż formalnie działają od zeszłego roku, to bardzo aktywnie uczestniczą w życiu miasta, a przede wszystkim ściśle współpracują ze Stowarzyszeniem „Tacy Sami” na Rzecz Dzieci i Osób Niepełnosprawnych w Ostrowcu Świętokrzyski. Galera zdjęć
mw/jk
Dzień Jogurtu
Warto codziennie zjadać kubek jogurtu, bo zwiększa odporność i jest podporą zdrowych kości. A jogurt owocowy przygotowany samodzielnie, według własnej receptury smakuje naprawdę wyjątkowo!
Przekonali się o tym uczniowie edukacji wczesnoszkolnej, którzy w walentynkowym tygodniu, realizując projekt „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu” komponowali pyszne jogurty z dodatkiem owoców, ulubionych bakalii i miodu. Galeria zdjęć
Zachęcamy, aby taki przysmak zagościł w diecie każdego ucznia.
J. Grudzień/mw/jk
Walentynki w świetlicy
14 lutego, w Walentynki, przekazujemy sobie dowody sympatii. Uczniowie wraz z Paniami kilka dni wcześniej rozpoczęli przygotowania do tego szczególnego dnia. Z tej okazji dzieci poznały historię Św. Walentego, dowiedziały się skąd wywodzi się to święto oraz dlaczego jest obchodzone.
Przygotowana została również specjalna skrzynka – ,,Poczta Walentynkowa’’, do której można było wrzucać walentynkowe kartki dla swojej sympatii. Nie zapomniano również o odpowiedniej dekoracji świetlicy i korytarzu szkoły. Galeria zdjęć
A. Kandyba/mw/jk
Love Poetry
14 lutego to przede wszystkim święto wszystkich zakochanych, a język angielski sprzyja wyznaniom miłosnym. Dlatego uczniowie klas IV-VIII mieli okazję spróbować swoich sił w konkursie walentynkowej poezji anglojęzycznej “Love Poetry” zorganizowanym przez nauczycieli języka angielskiego. Uczniowie przygotowali kartki walentynkowe z umieszczonym na nich wierszem o tematyce miłosnej lub wyznaniem w języku angielskim.
Liczny udział w konkursie potwierdził, że w naszej szkole jest wiele talentów na miarę Szekspira. Na konkurs wpłynęło wiele prac, a jury miało trudne zadanie wybierając te najciekawsze. Oceniano przede wszystkim treść wierszy, ale również estetykę i samodzielne wykonanie kartek:
- Weronika Chlebna z klasy 5c I miejsce,
- Kaja Celary z klasy 4a II miejsce,
- Izabela Nowak z klasy 5a II miejsce,
- Katarzyna Machula z klasy 4c wyróżnienie,
- Dawid Kwiatek z klasy 6b wyróżnienie.
Mamy nadzieję, że konkurs poezji anglojęzycznej wpisze się na stałe do kalendarza szkolnych konkursów. Galeria zdjęć
A. Kępczyk/mw/jk
Święty Walenty w „Siódemce”
Walentynki to święto zakochanych, które obchodzone jest 14 lutego. Tego dnia ludzie wysyłają do ukochanych „walentynkę” – wiersz albo wyznanie miłosne. Ten dzień stał się również okazją do świętowania w naszej szkole.
O godzinie 8:00 przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przypomnieli całej społeczności szkolnej o Dniu Świętego Walentego. Przez radiolę popłynęły życzenia dla wszystkich pracowników szkoły, nauczycieli oraz uczniów.
W klasach I-III uczniowie i wychowawcy założyli czerwony element garderoby, cały dzień panowała podniosła atmosfera. Uczniowie przygotowali kartki walentynkowe lub drobne upominki dla tych, których lubią. Następnie w każdej klasie zadziała poczta walentynkowa i kartki oraz upominki trafiły do adresatów. Ten dzień długo zostanie w naszej pamięci. Nad sprawnym przebiegiem Święta Zakochanych czuwała Joanna Sałapa. Galeria zdjęć
W klasach IV-VIII zgodnie z regulaminem Kolorowanego Dnia, podano kolor – oczywiście czerwony, który tego dnia dominował. Wszyscy uczniowie zostali zaproszeni do stoiska walentynkowego, na którym dla nikogo nie zabrakło ciasteczek w kształcie serca oraz innych łakoci nawiązujących do Święta Zakochanych.
Rozstrzygnięty został też konkurs na Najpiękniejszą Kartkę Walentynkową.:
- Marcelina Głąb z klasy 5a I miejsce
- Dominik Nowicki z klasy 4a II miejsce
- Daria Wójcik z klasy 6c lIII miejsce.
Autorzy wyróżnionych prac odebrali od dyrektor Rozalii Machnickiej gratulacje i upominki. Zwieńczeniem tego szczególnego dnia było doręczenie adresatom walentynkowych życzeń. To był dzień pełen wrażeń i emocji! Galeria zdjęć
A. Grudzień/mw/jk
Savoir-vivre przy stole
14 lutego klasa 1b udała się do restauracji w Hotelu Accademia, aby wziąć udział w lekcji pokazowej na temat dobrych manier przy stole. Uczniowie w walentynkowo zaaranżowanej sali bankietowej poznawali zasady savoir-vivre'u, związane z kulturalnym spożywaniem posiłków. Pierwszoklasiści otrzymali cenne rady jak należy zachować się przy stole i czego nie wypada przy nim robić. Zdobytą wiedzę wykorzystali podczas obiadu i... spisali się znakomicie!
Pamiętajmy, wspólne posiłki są prawdziwą przyjemnością, kiedy wiemy, jak zachowywać się przy stole. Galeria zdjęć
J. Grudzień/mw/jk
Jesteśmy Szkołą Uczącą Się
Nasza szkoła bierze udział w projekcie Akademii Liderów Oświaty Szkoły Uczącej Się realizowanej pod patronatem fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej w partnerstwie z Collegium Civitas oraz Akademią Pedagogiki Specjalnej. Ideą programu jest przeprowadzenie w placówce inicjatywy zmiany, poprawa, jakości uczenia się i nauczania skoncentrowanego na rozwijaniu kompetencji kluczowych uczniów. Galeria zdjęć
Aby pogłębić tę tematykę 13 lutego zorganizowaliśmy spotkanie studyjne z doradcą i trenerem CEO Michałem Szczepanikiem.
J. Grudzień/mw/jk
Niecodzienna lekcja doradztwa zawodowego
W dniu 12 lutego uczniowie klas ósmych zostali zapoznani z bogatą ofertą ZDZ. Opiekunowie scharakteryzowali każdy z kierunków technikum. Ósmoklasiści mogli również obejrzeć krótkie filmy przedstawiające ofertę szkoły oraz zagraniczne praktyki uczniowskie.
Przedstawiciele społeczności uczniowskiej ZDZ w ciekawy sposób przybliżyli charakterystykę swoich klas, opowiedzieli o praktykach, w których brali udział, między innymi w Hiszpanii i Niemczech. Największe zainteresowanie wzbudził pokaz umiejętności samoobrony przeprowadzony przez uczniów klas o profilu wojskowym. Galeria zdjęć
mw/jk
Jan Choina laureatem konkursu Rachmistrz
11 lutego w Publicznej Szkole Podstawowej nr 14 odbył się konkurs matematyczny „Rachmistrz”. Był to konkurs skierowany do uczniów pasjonujących się matematyką. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 22 uczestników, w tym 5 uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7: Jan Choina, Eliza Duda, Zuzanna Komorniczak, Zuzanna Walas, Mateusz Kasprowicz.
Oto wyniki konkursu:
- Jan Choina I miejsce - uczeń Rozalii Machnickiej.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a najlepsi nagrody, które wręczył prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. Galeria zdjęć
mw/jk
Karnawał z wolontariuszami
W sobotę, 9 lutego, wolontariusze z „Siódemki” wzięli udział w zabawie karnawałowej. Po raz kolejny odwiedzili uczestników Stowarzyszenia „Tacy sami” na Rzecz Dzieci i Osób Niepełnosprawnych w Ostrowcu Świętokrzyskim. Galeria zdjęć
Wolontariusze pod opieką Moniki Wiączek oraz Joanny Francuz przygotowali konkursy i zabawy. Poprzebierani, wprowadzili niesamowitą, wystrzałową i karnawałową atmosferę.
mw/jk
Złoto dla koszykarzy
W dniu 7 lutego w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 5 w Ostrowcu Św. rozegrane zostały Mistrzostwa Ostrowca Świętokrzyskiego Szkół Podstawowych w Mini Koszykówce Chłopców na rok szkolny 2018/2019. Organizatorem mistrzostw był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Oto wyniki rywalizacji:
- Paweł Rogoziński, Jan Choina, Erwin Guzal, Antoni Cieślik, Maksymilian Dereń, Mateusz Kasprowicz, Dawid Kwiatek, Jakub Mendyk, Michał Niedbała, Krzysztof Żak, Maciej Kuziemka - I miejsce .
Opiekunami chłopców byli: Marcin Bartnik, Wojciech Lis, Małgorzata Zięba. Drużyna Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 za zajęcie I miejsca otrzymała puchar i sprzęt sportowy – piłki do koszykówki, a zawodnicy zostały nagrodzone medalami oraz drobnymi upominkami.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Galeria zdjęć
mw/jk
Baśniowy świat teatru
W środę, 6 lutego uczniowie edukacji wczesnoszkolnej przenieśli się do niesamowitego świata baśni. „Śpiąca królewna”, na podstawie tekstu Wilhelma i Jacoba Grimm, to kolejny spektakl zaprezentowany w naszej szkole przez aktorów Teatru Żywego Słowa Uniwersytetu Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości.
Jak to w baśniach zwykle bywa dobro zwyciężyło, a piękna królewna po 100 latach snu pojęła za męża dzielnego rycerza. Młodych widzów zachwyciła doskonała gra aktorska, barwne kostiumy i żywa muzyka, dlatego gromko oklaskiwali dostojnych gości. Galeria zdjęć
W podziękowaniu za owocną współpracę dyrektor szkoły Rozalia Machnicka złożyła na ręce Krystyny Borys – reżysera przedsięwzięcia i emerytowanej polonistki PSP nr 7 – dyplom uznania wraz życzeniami wielu sukcesów artystycznych.
J. Grudzień/mw/jk
Pokażemy, co umiemy
1 lutego w klasie 1b odbyła się lekcja otwarta dla babć i dziadków zorganizowana z okazji ich święta. „Pokażemy, co umiemy”, postanowili uczniowie i zaprezentowali wiadomości i umiejętności zdobyte w pierwszym semestrze nauki: dzielili wyrazy na głoski, sylaby, czytali, rozwiązywani zagadki, dokonywali obliczeń oraz określali stosunki przestrzenne.
Seniorzy podziwiając codzienną pracę wnuków aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Goście udzielili wywiadu na temat: „Dlaczego fajnie jest być babcią i dziadkiem?", wykazywali się zdolnościami artystycznymi grając na instrumentach perkusyjnych, a jury złożone z babć pomagało w przyznawaniu punktów za wykonywane zadania. Na zakończenie uczniowie, życząc dziadkom 100 lat, wręczyli własnoręcznie przygotowane upominki.
Aby promować zdrowe nawyki żywieniowe każdy z gości jako bilet wstępu, przyniósł dla swojego wnuka jego ulubiony owoc, który po tak aktywnej lekcji stanowił pyszne śniadanie. Galeria zdjęć
J. Grudzień/mw/jk
Bóg-Honor-Ojczyzna
31 stycznia 2019 r. dzieci i młodzież z naszej szkoły wystawiły po raz kolejny jasełka zatytułowane „Bóg-Honor-Ojczyzna”. Tym razem na widowni zasiedli rodzice, mieszkańcy Osiedla Pułanki z przewodniczącą Rady Osiedla.
Szczególnymi gośćmi był Prezes Zarządu ŚZŻ AK Stanisław Kocowski, uczestnik Powstania Warszawskiego i Danuta Szczepańska, członek ŚZŻ AK.
Młodzi aktorzy dostarczyli zebranym wielu wzruszeń i podbili serca publiczności. Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla aktorów, rodziców i zaproszonych gości.
M. Łabuz/mw/jk
Wyróżnienie dla Patrycji
Miło nam poinformować o wyróżnieniu dla Patrycji Szymańskiej uczennicy klasy 7c Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 na IV Ostrowieckiej Gali Sportu w kategorii Talent Roku 2018, która na co dzień reprezentuje zespół piłkarek KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski w kategorii junior.
Patrycja jest zawodniczką KP KSZO 1929 od 2016r., kapitanem drużyny i gra na pozycji napastnik w kategorii juniorka w drużynie KP KSZO 1929 oraz w Kadrze Wojewódzkiej.
W lipcu ubiegłego roku została powołana na obóz Letniej Akademii Młodych Orłów organizowany przez Polski Związek Piłki Nożnej pod kątem Kadry Polski. W ostatniej rundzie jesiennej zdobyła trzy gole w dwumeczu z drużyną KSP KIELCE, przyczyniając się do zdobycia Mistrzostwa Województwa oraz awansu do rozgrywek makroregionalnych. Galeria zdjęć
mw/jk
Śnieżne atrakcje
31 stycznia uczniowie klasy 7c i 8a, uczestniczyli w kuligu, który odbył się w gospodarstwie agroturystycznym w Dębowej Woli. Na uczniów, będących pod opieką wychowawców: Julity Klepacz i Moniki Wiączek czekało wiele atrakcji. Galeria zdjęć
Jedną z największych przyjemności była przejażdżka saniami po lesie. Nie zabrakło również ogniska z pieczeniem kiełbasek, zabawy na górkach, lepieni bałwana oraz bitwy na śnieżki.
mw/jk
I semestr za nami
11 stycznia odbyły się apele grup wiekowych, podsumowujące I semestr .
Na trzeciej godzinie lekcyjne uczniowie klas I-III spotkali się w sali gimnastycznej. Dowiedzieli się co działo się w I semestrze tego roku szkolnego.
Odbyło się podsumowanie konkursu na najpiękniejszą ozdobę choinkową oraz rozstrzygnięcie konkursu skierowanego dla klas drugich „Zimowe potyczki matematyczne". W tym konkursie klasa 2b okazała się najlepsza i zdobyła I miejsce, a klasy 2a i 2c ex aequo II miejsce.
Konkurs zorganizowały i przeprowadziły: Marliola Krawczyk i Joanna Sałapa. Dzieci również obejrzały krótkie przedstawienie przygotowane przez kolegów i koleżanki z klasy 2a i 2b, które przybliżyło im tematykę bezpieczeństwa w czasie ferri zimowych.
Apel przygotowały ze swoimi klasami Joanna Sałapa i Mariola Krawczyk. Galeria zdjęć
Uczniowie klas IV-VIII wraz z nauczycielami również zebrali się na apelu podsumowującym pierwszy semestr nauki. Anna Grudzień przedstawiła wyniki klasyfikacji, omówiła średnią, jaką osiągnęli uczniowie oraz sprawowanie naszych wychowanków. Wyróżnieni uczniowie mieli okazję zasmakować wypieków przygotowanych przez młodzież działającą w SU.
Nagrodzeni zostali również laureaci szkolnego konkursu literackiego pn. „List do Świętego Mikołaja”. Przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego Wiktoria Susfał i Aleksandra Wiączek z klasy 8b zaprezentowały społeczności szkolnej film oraz prezentację multimedialną na temat bezpiecznego zachowania się podczas ferii zimowych. Czas umilały występy wokalne i taneczne uczennic klas IV-VIII.
Apel przygotowały opiekunki Samorządu Uczniowskiego Anna Grudzień i Kamila Strzępska.
Wszystkim życzymy wytrwałości w dalszej pracy, jeszcze więcej sukcesów oraz udanych i śnieżnych ferii. Galeria zdjęć
K. Strzępska/mw/jk
Karnawału nadszedł czas
W dniu 10 stycznia odbyły się zabawy choinkowe dla klas I-VIII.
W godzinach dopołudniowych profesjonalny DJ zapewnił muzykę dla najmłodszych uczniów naszej szkoły, uczących się w klasach I-III. Mogliśmy pocdziwiać księżniczki, biedronkę, policjantów oraz wiele innych bajkowych i filmowych postaci.
W rolę wodziereja wcieliła się Agnieszka Kandyba, która porwała w gorących, tanecznych rytmach uczniów, nauczycieli, a nawet dyrektor szkoły Rozalię Machnicką do zabawy przy muzyce. Nad organizacją i właściwym przebiegiem imprezy czuwała Joanna Sałapa. Galeria zdjęć
Uczniowie klas IV-VIII przyjęli zaproszenie młodzieży działającej w Samorządzie Uczniowskim i o godzinie 16:30 licznie stawili się w sali gimnastycznej gotowi do zabawy. Imprezę rozpoczęła wicedyrektor Małgorzata Iwańska, która przywitała zebranych i życzyła, by wspólnie spędzony czas upłynął w miłej atmosferze. O resztę zadbali organizatorzy. Była porywająca do tańca muzyka, ale też konkursy z nagrodami.
Wszyscy z niecierpliwością czekali na rozstrzygnięcie konkursu na najbardziej intrygującą maskę karnawałową, gdyż wielu uczniów własnoręcznie przygotowało ten rekwizyt. Oto wyniki:
- Gabriela Klepacz z klasy 6a - I miejsce,
- Szymon Pudło z klasy 5c - II miejsce,
- Rozalia Glibowska z klasy 4c - III miejsce.
Kolejny konkurs przeznaczony był dla tych, którzy podjęli się w wyznaczonym czasie nadmuchać największy balon. Z tym zadaniem najlepiej poradzili sobie Igor Dąbrowski z klasy 5a.
Dużo emocji wzbudził konkurs, w którym pary mieszane (damsko-męskie) tańczyły na gazecie, która kilkakrotnie była składana. Najlepiej zaprezentowali się uczniowie klasy 6a – Eliza Duda i Erwin Guzal.
Dla uczestników zabawy członkowie samorządu przygotowali napoje i ciasteczka z noworocznymi postanowieniami. Nad wszystkim pieczę sprawowały Kamila Strzępska i Anna Grudzień.
Czas przeznaczony na zabawę szybko upłynął. Z żalem pożegnaliśmy się, ale pozostały wspaniałe wspomnienia. Galeria zdjęć
A. Grudzień/mw/jk
Dziecko w cyfrowym świecie
9 stycznia nasza szkoła przy współpracy Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości oraz Akademickiej Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej zorganizowała wykład profesora Mariusza Jędrzejko. Prelegent – to polski pedagog i socjolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Wydziału Pedagogicznego Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku oraz dyrektor naukowy Centrum Profilaktyki Społecznej w Milanówku.
Temat wykładu „Dlaczego warto wychowywać w granicach i normach. Dziecko w cyfrowym świecie” przyciągnął wielu słuchaczy. Wśród nich znaleźli się nauczyciele i rodzice uczniów „Siódemki”.
Podczas wykładu profesor skupił się na „mądrym” wychowaniu dzieci. Mówił o stosowaniu granic i norm, kwestii, która jest bardzo ważna w dzisiejszym cyfrowym świecie. Dał wiele wskazówek rodzicom jak i pedagogom w postępowaniu z młodzieżą. Podał konkretne rozwiązania niektórych problemów, problemów, które on sam, jako ojciec przeszedł ze swoimi dziećmi.
Zgromadzeni na auli bardzo entuzjastycznie reagowali na wypowiedzi profesora i nie ukrywali radości z możliwości wysłuchania wspaniałego wykładu. Galeria zdjęć
mw/jk
Wyjątkowe jasełka
3 stycznia 2019 r. odbyły się w naszej szkole jasełka bożonarodzeniowe. W tym roku miały one wyjątkowy charakter.
W betlejemskiej stajence hołd narodzonemu Jezusowi oddali przedstawiciele wszystkich stanów i warstw społecznych począwszy od pierwszych Piastów do współczesnych pokoleń. Byli tam Mieszko I z Dobrawą, królowie, książęta i dwórki, kosynierzy, polscy powstańcy i żołnierze.
Zgodnie z tradycją nie mogło w tej świątecznej scenie braknąć przedstawicieli polskich świętych i duchowieństwa. Pokłon Jezusowi oddali też kardynał Stefan Wyszyński, papież Jan Paweł II, ksiądz Jerzy Popiełuszko. Jasełkom towarzyszyły nastrojowe pieśni patriotyczne i kolędy. Galeria zdjęć
M. Łabuz/mw/jk
Wyśpiewane II miejsce Leny
4 stycznia 2019 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 9 odbył się XIV Powiatowy Konkurs Wokalny „Hej Kolęda, Kolęda". Oto wyniki:
- Lena Styś z klasy 2c - II miejsce za pastorałkę "Lulej, że mi lulej".
Gratulujemy serdecznie Lenie i jej mamie. Galeria zdjęć
J. Ścibisz-Glibowska/mw/jk
Bożonarodzeniowy teatr tańca
Tradycją Szkoły Podstawowej nr 7 w Ostrowcu Świętokrzyskim są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów pod opieką nauczycieli. W tym roku w świąteczną podróż zabrali nasz uczniowie klasy 2c oraz przedstawiciele wszystkich klas młodszych, nad którymi czuwała Jolanta Ścibisz-Glibowska.
20 grudnia w pięknie udekorowanej sali teatralnej zebrali się: dyrektor Rozalia Machnicka, pedagog szkolny Kamila Strzępska, wychowawcy klas młodszych i uczniowie klas I-III. Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. O dobrą zabawę i miłe doznania słuchowe zadbali zaś zdolni mali aktorzy i wokaliści.
Tegoroczne jasełka były wyjątkowe. W pierwszej części mogliśmy na nowo przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na wigilijną noc dla siebie i maleńkiego Jezuska, w którego rolę wcieliła się mała Liwia. Druga część pozwoliła nam spojrzeć z perspektywy na czasy współczesne. Mali aktorzy w teatrze tańca za pomocą gestów, mimiki, ruchu scenicznego i tańca pokazali co w tym wyjątkowym, świątecznym czasie jest najważniejsze.
Drugi, popołudniowy występ dla rodziny był magiczny. Pełen pozytywnych emocji udzielających się wszystkim. Ogromne zaangażowanie uczniów, nauczycieli i rodziców opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie. Natomiast dzieci miały możliwość uczestniczenia w tradycji, a także szansę zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych. Galeria zdjęć
Za oprawę muzyczną i nagłośnienie odpowiadała Beata Dunajska.
Wesołych Świąt życzą uczniowie i wychowawczyni klasy 2c.
J. Ścibisz-Glibowska/mw/jk
Jest taki dzień…
„Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich,
Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski. (…)
Wszyscy – wszystkim ślą życzenia”Taki dzień nadszedł również w naszej szkolnej świetlicy. Iwona Majewska, Elżbieta Kozłowska i Agnieszka Kandyba zorganizowały Wigilię świetlicową w ostatnim dniu nauki przed Świętami Bożego Narodzenia – 20 grudnia 2018 roku. Wychowawczynie przygotowały świąteczne stoły, a dzieci przyniosły mnóstwo smakołyków.
Panie opowiedziały historię Świąt Bożego Narodzenia, przybliżyły symbolikę, a następnie wszyscy połamali się opłatkiem składając sobie życzenia. Na koniec było wspólne kolędowanie. Galeria zdjęć
To był wyjątkowy dzień, który wszyscy będą bardzo milo wspominać.
I. Majewska/mw/jk
Christmas Contest
W dniu 19 grudnia 2018 roku odbył się szkolny konkurs z języka angielskiego dla klas drugich i trzecich pt. "Christmas Contest".
Uczniowie brali udział w ciekawych konkurencjach związanych z tematyką świąteczną, rozwiązywali krzyżówki oraz zadania sudoku, układali rozsypanki wyrazowe, odpowiadali na pytania świątecznego Quizu, uzupełniali tekst piosenki oraz wiele, wiele innych. Każda z klas wywiązała się wspaniale ze wszystkich zadań. Oto wyniki
- Lena Styś, Sebastian Słodkiewicz i Michał Mazurek z klasy 2c - i miejsce,
- Nicola Janik, Maria Kłys i Aleksandra Krawiec z klasy 2b - II miejsce,
- Nikola Tkaczyk, Katarzyna Walczyk i Barbara Kaczmarczyk z klasy 2a - III miejsce,
- Maria Kisiel-Niedźwiecka, Oliwia Wardzała i Joly Abdelmalak z klasy 3a - IV miejsce.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz świąteczne upominki. Gratulujemy Wam sukcesów! Galeria zdjęć
Organizatorkami konkursu były nauczycielki języka angielskiego – Katarzyna Nowakowska i Agnieszka Kępczyk.
K. Nowakowska/mw/jk
Święta w mojej sali
W ubiegłym tygodniu Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs pn. „Święta w mojej sali” dla uczniów klas I-III. Konkurs miał na celu uświadomienie uczniom odpowiedzialności za sale lekcyjne, zmotywowanie ich do dbałości o swoje miejsce pracy, a także stworzenie przyjemnej, świątecznej atmosfery w szkole.
Wszystkie klasy wraz z wychowawcami bardzo odpowiedzialnie podeszły do wykonania tego zadania. Nasza komisja w składzie Magdalena Biernat, Marcin Bartnik i zastępca przewodniczącej szkoły Jakub Osuch ocenili każdą klasę według ustalonych wcześniej kryteriów.
Jury przyznało ex aequo pierwsze miejsce klasom: 1b i 2a. Zwycięzcy nagrodzeni zostali słodyczami i dyplomami. Konkurs przygotowały i przeprowadziły opiekunki Samorządu Uczniowskiego.
Wszystkim klasom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w zabawie. Galeria zdjęć
K. Strzępska/mw/jk
Choinkowe cudeńka
W tym magicznym i niepowtarzalnym czasie oczekiwania na święta Bożego Narodzenia w klasach I-III zorganizowano konkurs na najpiękniejszą ozdobę choinkową z surowców wtórnych i materiałów naturalnych. Na konkurs wpłynęło bardzo wiele absolutnie pięknych prac z tektury, gazet, słomek, żarówek, nakrętek i korków, butelek i buteleczek, makaronu, suszonych owoców, ziaren zbóż, skorupek po orzechach, patyczków po lodach i folii.
Autorzy choinkowych cudeniek wykazali się kreatywnością, pomysłowością, ogromną precyzją i zaangażowaniem w proces twórczy swoich bliskich, z którymi mogli spędzić czas oczekiwania na Boże Narodzenie.
Na konkurs wpłynęły prace z klas: 1a, 1b, 1c, 2a,2b i 2c. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy, zaś zwycięzcy wyłonieni przez komisję pod przewodnictwem Ewy Zakowanej dyplomy i upominki.
Oto zwycięzcy:
w konkursie na ozdobę choinkową z surowców wtórnych:
- Nicola Czerwińska klasa 2c - I miejsce za tekturowe zwierzaki,
- Franciszek Myśliwiec klasa 2a - II miejsce za żarówkowe cudeńka,
- Michał Rycąbel klasa 2b - III miejsce za bałwanka z opakowań po jogurtach,
w konkursie na ozdobę choinkową z surowców naturalnych:
- Dominik Jaworowski klasa 2b - I miejsce za komplet bombek z makaronu,
- Ada Nowicka klasa 1a - II miejsce za owocowy łańcuch,
- Jakub Szuba klasa 2b - III miejsce za szyszkowe chatki.
Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i uczestnikom. Dyplomy i nagrody wręczone zostaną na uroczystym apelu podsumowującym pracę w I semestrze 2018/2019.
Wszystkie klasy serdecznie zapraszamy do podziwiania choinki przystrojonej we wszystkie prace konkursowe, która pyszni się niecodziennymi ozdobami w holu w pawilonie F. Galeria zdjęć
M. Krawczyk/mw/jk
Weihnachtstraditionen in Deutschland und in Polen
Młodzież ucząca się języka niemieckiego 18 grudnia 2018 uczestniczyła w warsztatach na temat tradycji bożonarodzeniowych w Niemczech i w Polsce „Weihnachtstraditionen in Deutschland und in Polen”.
Zajęcia odbyły się w naszej szkole, a poprowadził je rodzimy użytkownik języka niemieckiego pan Ralph Arzt – wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Galeria zdjęć
Spotkanie było okazją do poznania tradycji świątecznych naszych zachodnich sąsiadów i porównania ich z polskimi zwyczajami. Prowadzący omawiając wybrane zwyczaje wzbogacał je pokazem świątecznych symboli, prezentacją multimedialną i krótkim filmem. Elementem zajęć była konwersacja z uczniami. Młodzież poznała wiele ciekawostek i wzbogaciła zasób niemieckich słówek.
I. Ciepielewska/mw/jk
Idą święta – nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj
W naszej szkole realizujemy ogólnopolską kampanię społeczną „Idą święta – nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj". Przystąpiły do niej wszystkie klasy edukacji wczesnoszkolnej oraz klasa 5c. Jak mówi koordynatorka akcji, Joanna Grudzień, celem kampanii jest zwrócenie uwagi, jak ważne są bezpośrednie relacje osobiste, szczególnie pamięć o członkach swojej rodziny, wspólne spędzanie czasu wolnego oraz kultywowanie tradycji pisania kartek świątecznych. Projekt wpisuje się w profilaktykę e-uzależnień.
W ramach kampanii uczniowie otrzymali kartki świąteczne, własnoręcznie je wypisali i osobiście wysłali. Chcieliśmy, aby pocztówki dotarły również do emerytowanych nauczycieli naszej szkoły, do ludzi potrzebujących wsparcia, chorych i samotnych.
Świąteczne życzenia złożono także na ręce Joanny Francuz Prezes Stowarzyszenia „Tacy Sami” na Rzecz Dzieci i Osób Niepełnosprawnych oraz Doroty Wójcik Prezes Ostrowieckiego Koła Polskiego Związku Niewidomych.
Równocześnie uczniowie naszej szkoły brali udział ogólnopolskim konkursie plastycznym „Najładniejsza kartka świąteczna”. Rozstrzygnięcie w styczniu, trzymamy kciuki za wszystkich uczestników. Galeria zdjęć
J. Grudzień/mw/jk
Betlejmska dobranocka
Czas Bożego Narodzenia to czas pełen ciepła, radości i spotkań przy dźwiękach kolęd. 17 grudnia – na takie właśnie spotkanie – uczniowie klasy 1b zaprosili swoich młodszych kolegów z Publicznego Przedszkola nr 16. Mali aktorzy zaprezentowali przedstawienie pt. ,,Betlejemska dobranocka”, przygotowane pod kierunkiem Joanny Grudzień.
Dzieciątko Jezus odwiedziły znane postaci z bajek. Do stajenki przybyli również niespodziewani goście – przy dźwiękach syreny na hulajnodze – wjechali strażacy, a z okrzykami sportowymi na ustach wbiegli piłkarze. Nie zabrakło także wspólne śpiewanych kolęd przy akompaniamencie trójkątów. W spektaklu gościnnie wystąpiły uczennice klasy 4c: Rozalia Glibowska, Zuzanna Klepacz i Zuzanna Kopeć.
Po południu na przedstawieniu licznie pojawili się rodzice i dziadkowie. Świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim obecnym. Goście z uśmiechem przeplatanym wzruszeniem, oklaskiwali swoje pociechy. Występ wprowadził obecnych do drugiej części spotkania. Było tradycyjne – składanie życzeń, dzielenie się opłatkiem, ale również wesoło – rodzice rozwiązywali zadania od św. Mikołaja. Poszło im – oczywiście – znakomicie! Galeria zdjęć
J. Grudzień/mw/jk
II miejsce dla orliczek z "Siódemki"
W dniu 17.12.2018 w Publicznej Szkole Podstawowej nr 7 im. Henryka Sienkiewicza odbył się piłkarski turniej eliminacyjny w kategorii orliczek . W turnieju udział wzięły cztery drużyny z ostrowieckich szkół. PSP 7 - dwie drużyny, PSP 5, PSP 3, a drużyna PSP 14 w ostatniej chwili wycofała się z rozgrywek.
Andrzej Szymański Wydział Piłkarstwa Kobiecego ŚZPN oraz KSZO 1929 przedstawił wyniki turnieju: I miejsce – PSP 3, II miejsce – PSP 7, III miejsce – PSP 5, a PSP 7(2) zajęła miejsce czwarte. Organizatorem rozgrywek był Świętokrzyski Związek Piłki Nożnej oraz KP KSZO 1929.
Serdecznie gratulujemy wszystkim zawodniczkom. Galeria zdjęć
A. Szymański/mw/jk
Kolejna lekcja inna niż zwykle…
W grudniu w naszej szkole odbywały się spotkania profilaktyczne, w których wzięli udział uczniowie wszystkich klas ósmych. Zajęcia prowadził Łukasz Kot i Katarzyna Sobczyk z Agencji Rozwoju Lokalnego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Spotkania odbywały się w dwóch modułach, pierwszy z nich dotyczył nałogów i zagrożeń z nimi związanych, drugi natomiast wyboru przyszłej kariery zawodowej związanej z przedsiębiorczością.
W ramach zajęć z przedsiębiorczości ósmoklasiści pracując w zespołach mieli za zadanie stworzyć mini biznesplan. Wśród 59 projektów uznanie znalazł projekt naszych uczniów. Oto wyniki:
- Kacper Borowski, Wiktoria Górnisiewicz, Mateusz Nowak, Wiktoria Nowak, Nina Pobiega, Marek Popek, Adam Stencel, Wiktoria Strojna, Amelia Wilk uczniowie klasy 8a - III miejsce.
Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników!
Z pewnością dzięki udziałowi w zajęciach nasza młodzież zdobyła wiedzę i umiejętności, które wykorzysta z dobrym skutkiem w przyszłości. Galeria zdjęć
K. Strzępska/mw/jk
Warto pomagać!
W ramach ogłoszonej przez Samorząd Uczniowski akcji pn. „Tydzień pomocy innym” uczniowie naszej szkoły włączyli się do zbiórki artykułów gromadząc pokaźną ilość przyborów szkolnych, książek, gier, zabawek, ubrań oraz słodyczy.
Wszystkie skompletowane przez nas prezenty 14 grudnia 2018r. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego: Piotr Komorniczak klasa 2a, Zuzanna Komorniczak klasa 6a i Weronika Pukos klasa 8b pod opieką rodziców i Kamili Strzępskiej przekazali wychowankom Domu Dziecka w Małachowie.
Dziękujemy za wsparcie i zaangażowanie wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa stanie się stałym punktem naszych działań w następnych latach. Galeria zdjęć
K.Strzępska/J. Sałapa/A. Grudzień/mw/jk
Laureat i finalista XVI Diecezjalnej Olimpiady Wiedzy Liturgicznej
W dniu 11 grudnia 2018 uczniowie naszej szkoły godnie reprezentowali Publiczną Szkołę Podstawową nr 7. Oto wyniki XVI Diecezjalnej Olimpiady Wiedzy Liturgicznej „Sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego – bierzmowanie":
- Filip Ufnal uczeń klasy 6a - I miejsce laureat,
- Paweł Rogoziński z klasy 5a - finalista.
Gratulujemy uczniom. Galeria zdjęć
M.Łabuz/mw/jk
„Siódemka” – Szkołą na Medal
W sobotę, 8 grudnia 2018 r., w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się uroczysta Gala Plebiscytu Nauczyciel na Medal i Szkoła na Medal.
W roku 2018, pierwszy raz w plebiscycie utworzono nową kategorię „Szkoła Roku” przyznawaną dla najlepszych szkół w powiecie i województwie.
Dzięki głosom oddawanym sms-owo przez uczniów, ich rodziców, nauczycieli oraz wszystkich sympatyków Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 im. Henryka Sienkiewicza w Ostrowcu Świętokrzyskim zdobyliśmy 364 głosy, a tym samym tytuł Szkoły na Medal – najlepszej w powiecie ostrowieckim. Wynik ten zapewnił nam również II miejsce w województwie świętokrzyskim w kategorii Szkoła Roku.
Dyrektor Rozalia Machnicka z dumą odbierała przyznaną naszej placówce statuetkę i tytuł Szkoły Roku oraz voucher o wartości 1000 zł.
Z tytułu jesteśmy bardzo dumni! Wszystkim, którzy oddali na nas głosy serdecznie dziękujemy i cieszymy się, że darzycie nas swą sympatią i zaufaniem. Galeria zdjęć
M. Iwańska/mw/jk
Mikołajkowa gra terenowa
7 grudnia to wyjątkowy dzień w naszej świetlicy. Wszystkie dzieci wspólnie z opiekunami wzięły udział w mikołajkowej grze terenowej, do której zaprosił nas sam św. Mikołaj, zostawiając dla dzieci list w którym przekazał zadania wraz z mapami.
Podczas gry na orientację w budynku szkoły uczestnicy musieli odnaleźć 8 punktów do których prowadziły wskazówki. Dzięki grze terenowej świetliczaki mogły uczyć się współpracy w grupie, a każdy z uczestników odpowiedzialny był za znalezienie jednego z ośmiu punktów. Po znalezieniu wszystkich zadań na mecie czekała na dzieci słodka niespodzianka.
- To był fajny, ciekawy dzień i super zabawa… - Długo będę go pamiętać… - Lubię mikołajki… - to słowa dzieci, wspominających ten dzień. A co najważniejsze – Mikołajki rozpoczynają czas oczekiwania na najmilsze święta w roku, czas choinki, kolędy, śniegu, żłobka… A więc wszyscy czekamy już teraz na Święta Bożego Narodzenia. Wesołych Świąt!!! Galeria zdjęć
A. Kandyba/E. Kozłowska/I. Majewska/mw/jk
Św. Mikołaj nie zawiódł dzieci
6 grudnia św. Mikołaj, najbardziej oczekiwany przez dzieci święty, odwiedził dzieci z PSP nr 7 i PP nr 7 a 7 grudnia dzieci z PP nr 16.
Wizyta świętego Mikołaja to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Dzieci przygotowały się do niego starannie; nauczyły się wierszyków i piosenek, wykonały prace plastyczne, na których oczywiście królował św. Mikołaj.
Zanim św. Mikołaj rozdał prezenty, dzieci obejrzały scenkę zatytułowaną „Babciu czy święty Mikołaj w tym roku odwiedzi dzieci”, przygotowaną przez dzieci z koła teatralnego. Następnie przyszedł św. Mikołaj w asyście Aniołów i opowiedział dzieciom historię swojego życia. Dzieci obejrzały również krótki film. Radość z przybycia Gościa wyraziły tańcem, do którego zaprosiły św. Mikołaja. Św. Mikołaj nie zapomniał o dyrektor Rozalii Machnickiej i wicedyrektor Małgorzacie Iwańskiej.
Następnie św. Mikołaj wraz z grupą teatralną udał się do PP nr 7 i 16. Radość dzieci była ogromna. Św. Mikołaj obiecał przyjść do dzieci za rok.
Spotkanie ze św. Mikołajem przygotowała Małgorzata Łabuz i ks. Łukasz Sadłocha z parafii św. Kazimierza Królewicza. Organizatorzy dziękują wychowom klas pierwszych i oddziałów przedszkolnych za przygotowanie dzieci do spotkania ze św. Mikołajem. Galeria zdjęć
M. Łabuz/mw/jk
Rozświetlenie choinki
W Mikołajkowe popołudnie uroczyście rozświetlone choinkę na Rynku. Było mroźno, ale w sercu gorąco. Na Rynku można było zrobić sobie zdjęcie ze Świętym Mikołajem i Śnieżynkami. Dziewczynki z klasy 6a obdarowywały zebranych słodkimi prezentami. Zabawę zakończył pokaz sztucznych ogni. Galeria zdjęć
M. Łabuz/mw/jk
Wspaniały prezent mikołajkowy
Świąteczny i zimowy czas, kiedy mrok nocy okrywa ziemię tak wcześnie, lubimy przenosić się w świat marzeń i baśni.... Niepowtarzalne chwile wzruszenia, euforii i artystycznych przeżyć w tym czasie dostarczyła uczniom klasy 2a i 2b wizyta w Kieleckim Teatrze Tańca i taneczna inscenizacja pt. „Dziadek do orzechów”. Spektakl w wersji Kieleckiego Teatru Tańca stanowił piękną, barwną kompozycję, poruszającą wyobraźnię dzieci i wzruszającą dorosłych.
Fabuła przedstawiona za pomocą tańca w wykonaniu dzieci i młodzieży, niezwykle obrazowa i bardzo ciekawa pod względem instrumentalnym muzyka oraz świąteczna tematyka pozwoliła widzom przenieść się w świat magii i fantazji. Równie ważnym aspektem przedsięwzięcia była chęć przybliżenia widzom piękna muzyki Piotra Czajkowskiego.
Uczniowie oczarowani dekoracjami, uwerturą koncertową, tańcem swoich rówieśników i przebojowym Świętym Mikołajem jeszcze długo wspominali losy Klary zagubionej w galerii handlowej i jej taneczną podróżą dookoła świata z tajemniczym Młodzieńcem.
Uczniowie klasy 2a i 2b serdecznie dziękują Rodzicom za wspaniały prezent mikołajkowy. Galeria zdjęć
M. Krawczyk/J. Sałapa/mw/jk
Bajkowe Mikołajki
Dziś, 6 grudnia uczniowie klasy 2c przenieśli się w świat troszkę bajkowy, troszkę prawdziwy, jak kto woli. Ustaliliśmy, że dotąd Mikołaj istnieje i przynosi nam prezenty, dopóki w niego wierzymy... My wierzymy, że udało nam się dziś lepiej go poznać.
Dostaliśmy od niego spersonalizowane, wierszowane listy, zrobiliśmy mikołajkowe mapy myśli, spotkaliśmy się z nim spacerując po mieście i obejrzeliśmy w kinie zabawny do łez film Grinch. Cudowny dzień, z resztą zobaczcie sami... Galeria zdjęć
J. Ścibisz-Glibowska/mw/jk
Podziękowanie na rzecz wolontariatu
3 grudnia przedstawiciele grupy wolontariuszy, dyrektor Rozalia Machnicka oraz Monika Wiączek uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Tacy Sami”.
Na uroczystości, prezes stowarzyszenia, Joanna Francuz wręczyła podziękowania za zaangażowanie w działalność organizacji, a także jej wspieranie. Miło jest nam poinformować, iż takie podziękowanie odebrała dyrektor szkoły Rozalia Machnicka, opiekun wolontariuszy Monika Wiączek, a w imieniu grupy wolontariuszy – Aleksandra Wiączek. Galeria zdjęć
W miłą, mikołajkową atmosferę wprowadził wszystkich zgromadzonych występ wokalny uczennic z naszej szkoły: Natalii Cymerys, Mai Kamińskiej oraz Aleksandry Wiączek. Dziewczęta zaprezentowały się w repertuarze szwedzkiego zespołu ABBA.
mw/jk
Owacje na stojąco dla uczniów „Siódemki”
3 grudnia 2018 roku odbyła się Premiera Światowego Hitu wśród musicali. Głównymi bohaterami spektaklu muzycznego "Oh, My God” na podstawie musicalu "Mamma Mia” byli uczniowie „Siódemki”.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosław Górczyński. Patronat medialny: Telewizja Ostrowiecka, Radio Ostrowiec oraz Gazeta Ostrowiecka.
Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 im. Henryka Sienkiewicza zaprezentowali znane i lubiane przeboje zespołu ABBA, które zostały wplecione we wzruszającą i zabawną fabułę. Do współpracy „Siódemka” zaprosiła szkołę Tańca Progres.
Praca nad musicalem trwała ponad rok. W szkole odbyły się castingi do odtwarzanych ról. Został również stworzony chórek, który wspomagał wokalistów. W rolach głównych można było zobaczyć Aleksandrę Wiączek, Gabrielę Klepacz, Natalię Cymerys, Maję Kamińską, Zuzannę Komorniczak, Amelię Grabowską, Miłosza Letkiewicza, Marka Popka, Alana Majewskiego czy Macieja Kuziemkę. W rolach drugoplanowych wystąpili: Emilia Świątek, Wiktoria Nowak i Bartosz Wieczorek. W chórkach swoje umiejętności pokazały: Katarzyna Machula, Antonina Pisarek, Oliwia Podkowa, Martyna Wyrzykowska, Hanna Cichoń, Julia Kozieł, Nina Pobiega, Maria Rogozińska i Martyna Śliwka.
Wśród gości przybyłych na premierę znalazł się Wiceprezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Dominik Smoliński, prezes Agencji Rozwoju Lokalnego – Agnieszka Rogalińska, Marek Nowak prezes Zarząd Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów „Janik”, przewodniczący Rady Osiedla Pułanki Kamil Stelmasik, rektor Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości dr Izabela Zaborowska, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury Marek Cichosz, przewodniczący związków zawodowych, dyrektorzy ostrowieckich placówek oświatowych, sponsorzy, rodziny występujących uczniów, ostrowieckie media.
To wielkie wydarzenie muzyczne, nie mogłoby się odbyć gdyby nie pomoc sponsorów. Dyrektor Rozalia Machnicka wręczyła wszystkim darczyńcom podziękowania, a trafiły one do: Wiceprezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Dominika Smolińskiego, Agnieszki Rogalińskiej prezesa Agencji Rozwoju Lokalnego, przewodniczącego Rady Osiedla Pułanki Kamila Stelmasika, Zarządu Ostrowieckiego Kombinatu Budowlanego Spółka Akcyjna, Firmy Remontowo-Budowlanej MON-RO, Prezesa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów „Janik” Marka Nowaka, Ewy Malec, prezesa Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim, Agaty Adamek, prezesa N.S.Z.Z. „Solidarność” Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Pracowników Oświaty i Wychowania w Ostrowcu Świętokrzyskim, Marka Cichosza, dyrektora Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim, Magdaleny i Pawła Komorniczaków właścicieli firmy LaserExpert, Agencji Reklamowej J.P.G. Sylwii i Arkadiusza Stawińskich, Magdaleny i Tomasza Smela właścicieli pizzerii Dagrasso, Anny Zielińskiej, Rady Rodziców z PSP nr 7.
Prezentacja umiejętności wokalnych, tanecznych oraz aktorskich, przyniosła odbiorcom wiele wrażeń i emocji. Spektakl zakończył się owacjami na stojąco. Galeria zdjęć
Przedstawienie przygotowały: Monika Wiączek, Julita Klepacz oraz Ewa Zakowana. W przygotowaniach spektaklu pomagały: Małgorzata Szymańska, Beata Dunajska oraz Kamila Strzępska.
mw/jk
Andrzejkowe tradycje
30 listopada nasza świetlica zamieniła się w magiczny salon, w którym zgodnie z tradycją, odbyły się różne wróżby i zabawy. Najpierw opowiedzieliśmy sobie o historii andrzejkowych tradycji. Potem rozpoczęliśmy zabawę z przygotowanymi wróżbami.
Tradycyjne wróżby przeplatały się z nowoczesnymi, a wszystkie „przepowiadały” bliższą lub dalszą przyszłość. Były kubeczki, zawody, rzucanie monetą do wody i oczywiście przekłuwanie serca z imieniem wybranka bądź wybranki. Czy wróżby się spełnią? Czas pokaże. Pewne jest to, że przyniosły wiele radości i były okazją do wspólnej zabawy. Galeria zdjęć
A. Kandyba/ I. Majewska/mw/jk
Magiczne Andrzejki
30 listopada, przy ulubionej i wybranej przez siebie muzyce uczniowie klasy 2c mieli okazję potańczyć, wziąć dział w licznych andrzejkowych wróżbach oraz poczęstować się pysznościami samodzielnie przez siebie przygotowanymi. Galeria zdjęć
J. Ścibisz-Glibowska/mw/j
Andrzejowe wróżby
Wiele śmiechu i radości było w klasie 1b podczas wspólnej zabawy andrzejkowej. Nie zabrakło tradycyjnego lania wosku przez dziurkę od klucza, przebijania serca z imionami, wyścigu butów czy babeczek z niespodziewaną przepowiednią.
Dzięki wróżbom pierwszoklasiści dowiedzieli się o swoich przyszłych zawodach, będą wśród nich: piłkarze, informatycy, aktorki, lekarze i instruktorki fitness. Galeria zdjęć
W tym dniu wszystkim towarzyszyły dobre humory i ...duży apetyt.
J. Grudzień/mw/jk
Dyskoteka andrzejkowa
28 listopada w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa dla klas IV-VIII, na którą dekoracje przygotowali uczniowie ze świetlicy szkolnej wraz z wychowawcami: Agnieszką Kandybą, Elżbietą Kozłowską i Iwoną Majewską. Przy znanych przebojach, wspaniałym oświetleniu i profesjonalnym DJ’u uczniowie bawili się znakomicie. Zorganizowany został również konkurs na „najoryginalniejszy kostium andrzejkowy”. Jury w składzie: Małgorzata Olech, Wojciech Lis i przewodnicząca szkoły, Wiktoria Nowak przyznali:
- Gabriela Klepacz z klasy 6a - I miejsce
- Sabina Niklasz z klasy 6b - II miejsce
- Patryk Kuszewski z klasy 5c - III miejsce
Uczniowie mieli także możliwość zaprezentowania swoich możliwości tanecznych w konkursie pn. „taniec z balonem”, nagrodzeni zostali wszyscy uczestnicy, a zaszczytne pierwsze miejsce zdobyli: Maksymilian Dereń i Joanna Stachula z klasy 6b. Największym powodzeniem cieszył się jednak konkurs „Jabłko – czas, start”, w którym to uczniowie bez użycia rąk starali się zjeść wiszące owoce.
Organizatorami dyskoteki andrzejkowej był Samorząd Uczniowski z opiekunkami – Kamilą Strzępską i Anną Grudzień. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwali wychowawcy. Galeria zdjęć
K. Strzępska/mw/jk
Próbne egzaminy ósmoklasistów
W ubiegłym tygodniu w naszej szkole odbyły się próbne egzaminy dla klas ósmych. Uczniowie zmagali się z pytaniami z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.
Próbne egzaminy odbywały się na takich samych zasadach jakie będą obowiązywały na właściwym egzaminie w kwietniu.
Za wszystkich ósmoklasistów trzymamy kciuki.
mw/jk
Bleu Blanc Rouge
Jest nam bardzo miło zakomunikować, że uczennica naszej szkoły Martyna Śliwka z klasy 8a została finalistką IV Ogólnopolskiego Frankofońskiego Konkursu Fotograficznego Bleu Blanc Rouge.
W tegorocznym konkursie jury wybierało najlepsze zdjęcia spośród 553 prac nadesłanych z 50 szkół z całej Polski, których tematem był „La beauté est dans la rue”. Coroczną tradycją organizatorów konkursu jest zorganizowanie pokonkursowego wernisażu w Galerii Sztuki w Gdyni oraz Instytucie Francuskim w Warszawie, mającego na celu zaprezentowanie najciekawszych zdjęć wskazanych przez jury.
W tym roku jury wskazało 38 zdjęć, wśród których znalazły się dwa zdjęcia Martynki. Opiekunkami były: Karina Kateusz-Dominik i Małgorzata Szymańska. Galeria zdjęć
Nos félicitations
K. Kateusz-Dominik/mw/jk
Dzień Pluszowego Misia
23 listopada 2018 r. świetliczaki uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Głównym celem popularyzacji tego święta była chęć przypomnienia najważniejszych wartości, jakimi są przyjaźń, miłość i ciepło, z którymi łączy się właśnie Pluszowy Miś.
Dzieci miały okazję poznać historię powstania zabawki, zatańczyć z misiem przy piosence: „Jadą, jadą misie”, a także pobawić się w ulubioną zabawę z elementami pokazywania „Ja jestem niedźwiadek”. Wysłuchały również wiersza Cz. Janczarskiego pt. „Naprawiamy misia", który przypomniał dzieciom o konieczności poszanowania zabawek. Galeria zdjęć
Oprócz zabawy uczniowie poznali również historię niezwykłego niedźwiedzia – żołnierza o imieniu Wojtek, który walczył u boku Polaków w armii generała Władysława Andersa. Po zakończonej zabawie dzieciaki miały możliwość wykonania pamiątkowych zdjęć w przygotowanej na tę okazję okolicznościowej „Fotobudce”. Wszyscy świetnie się bawili. Był to naprawdę miły dzień!
I. Majewska/mw/jk
Andrzejkowy wolontariat z „Siódemki”
Grupa wolontariuszy z „Siódemki” pod opieką Moniki Wiączek wzięła udział w andrzejkach organizowanych przez Stowarzyszenie „Tacy Sami”.
Uczniowie przygotowali szereg zabaw i wróżb andrzejkowych. Zabawa andrzejkowa była kolejnym spotkaniem, na którym podopieczni stowarzyszenia mogli się zintegrowań z młodzieżą naszej szkoły. Galeria zdjęć
mw/jk
Zapowiedź premiery
21 listopada młodzi aktorzy z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 pod opieką Moniki Wiączek oraz Julity Klepacz odwiedzili Radio Ostrowiec, aby opowiedzieć o zbliżającej się premierze spektaklu muzycznego "Oh, My God”, który powstał na podstawie sławnego filmu i musicalu "Mamma Mia”.
W studiu radiowym pojawili się jedynie przedstawiciele grupy wystawiającej spektakl: Aleksandra Wiączek – Donna, Natalia Cymerys – Rosie, Maja Kamińska – Tanya, Alan Majewski – Harry Dzięcioł oraz Zuzanna Komorniczak – Lisa. Młodzież krótko scharakteryzowała fabułę przedstawienia oraz zaśpiewała dwie piosenki: "Super Trouper” i "Mamma Mia”.
Spektakl, do którego trwają gorączkowe przygotowania odbędzie się w dniu 3 grudnia 2018 o godzinie 10.30. Będzie to impreza zamknięta, z której Telewizja Ostrowiecka przeprowadzi transmisję na żywo.
mw/jk
Chleb i dinozaury
Co to jest młyn? Z czego powstaje chleb? Jak zrobić i upiec ciasteczka? Na te pytania w piątek 16 listopada znaleźliśmy odpowiedź razem z uczniami klasy 2c. Wtedy właśnie udaliśmy się z całą klasą na wycieczkę do Bałtowa i Skarbki, aby zobaczyć i samodzielnie wykonać te z pozoru oczywiste i każdemu znane czynności. Jednak jak okazało się na miejscu uczniowie po raz pierwszy byli w młynie i rozmawiali z młynarzem.
Dużą atrakcją było również palenie w piecu chlebowym, wyciąganie rozżarzonych węgielków, wkładanie patelni z ciastem na łopacie do pieca. Jednak najbardziej zachwyceni byli wszyscy, kiedy samodzielnie wykonywali ciasteczka. Dzięki pracy zespołowej powstały przepyszne i cudownie pachnące wypieki.
W trakcie pieczenia na uczniów czekała niespodzianka – grill z kiełbaskami. Później mogliśmy nakarmić króliki mieszkające w gospodarstwie, zaprzyjaźnić się z przyjacielem domu puchatym Jaro oraz pobawić się w ogrodzie i świetlicy przydomowej.
W drodze powrotnej odwiedziliśmy oswojone dinozaury w Bałtowie. Sprawdziliśmy, czy dobrze przygotowały się do zimy.
Zajęcia w terenie uznaliśmy za bardzo udane oraz pouczające i chętnie je powtórzymy. Galeria zdjęć
J. Ścibisz-Glibowska/mw/jk
Mali ratownicy
Znajomość zasad niesienia pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia to najpotrzebniejsza wiedza na świecie. Istotne jest to, by już najmłodsi nabywali praktycznych umiejętności i oswajali się z ideą pomagania.
16 listopada uczniowie klasy 1b wzięli udział w warsztatach ratowniczych, które przeprowadziła pani Katarzyna Klepacz ratownik medyczny Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach. Poznanie elementarnych zasad udzielania pierwszej pomocy, przypomnienie telefonów alarmowych, przygotowanie do prawidłowego zachowania w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia - to główne cele, które przyświecały spotkaniu.
Szkolenie cieszyło się wielkim zainteresowaniem uczniów i było dobrą szkołą odpowiedzialności za siebie i innych. Galeria zdjęć
J. Grudzień/mw/jk
Campus France 2018
13 listopada 2018 roku w Publiczne Szkole Podstawowej nr 7 im. Henryka Sienkiewicza odbyło się spotkanie uczniów uczących się języka francuskiego z Elizą Łuczyńską, pracownikiem Ambasady Francji w Warszawie. Eliza Łuczyńska odwiedziła naszą szkołę w ramach Dni Campus France 2018, których jest koordynatorem.
Celem tego spotkania była promocja nauki języka francuskiego wśród młodzieży, rozpowszechnianie informacji dotyczących tego języka i wynikających z tego korzyści.
Pani koordynator przedstawiła sposoby nawiązywania kontaktów między szkołami partnerskimi, jak i zachęcała do podejmowania różnorodnych działań proponowanych przez Ambasadę Francji, Instytut Francuski oraz Alliance Française.
Po części teoretycznej nasi uczniowie oraz uczniowie PG nr 1 mieli możliwość wzięcia udziału w quizie z nagrodami, w którym mogli wykazać się wiedzą na temat Francji oraz języka francuskiego:
- Wiktor Kosno - I miejsce uczeń naszej szkoły,
- Jakub Kucharczyk - II miejsce uczeń naszej szkoły,
- Agata Kromer - III miejsce uczennica PG nr 1
W tym roku promocja języka francuskiego w ramach Campus France 2018 ma miejsce w 20 miastach m.in. w Gliwicach, Szczecinie, Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Zielonej Górze, Radomsku i w naszym mieście, Ostrowcu Świętokrzyskim.
Należy zwrócić uwagę na fakt, że do roku 2017 Dni Campus France kierowane były do studentów oraz licealistów, natomiast w tym roku po raz pierwszy odbiorcami są również uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjów. Nasza szkoła jest pierwszą szkołą podstawową w Polsce, która dołączyła do tego zacnego grona.
W naszej szkole uczniowie mają możliwość nauki języka francuskiego jako drugiego języka obcego od dwóch lat. Aby nauka tego języka była dla nich przyjemnością podejmują różne działania, które pozwalają im wykorzystać nabytą wiedzę w praktyce. W ubiegłym roku szkolnym brali udział w obchodach
Dni Frankofonii w naszym mieście Ble Blą Róż, zorganizowali spektakl dla młodszych kolegów zatytułowany "Czy każdy Francuz to żabojad?", a w tym roku odpowiedzieli na zaproszenie do IV Ogólnopolskiego Frankofońskiego Konkursu Fotograficznego "Bleu Blanc Rouge". Na dodatkowych zajęciach języka francuskiego przygotowują się do państwowego egzaminu DELF A1. Galeria zdjęć
K. Kateusz-Dominik/mw/jk
Gorący doping doda Ci skrzydeł
Imprezy biegowe gromadzą wokół siebie nie tylko biegaczy, takie wydarzenia porywają coraz więcej osób – w tym kibiców. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego 11 listopada, nasza szkoła przystąpiła do konkursu na najlepiej zorganizowany doping podczas „Ostrowieckich Biegów Niepodległości”. W akcję zaangażowali się uczniowie klas: 5a, 5c, 5d, 6a, 6b, 6c, 7b, 7c, 8a i 8b.
Doping może przebierać różne formy: oklaski, okrzyki, trąbki, gwizdki, kołatki, kolorowy ubiór, pomalowane na biało-czerwona twarze, transparenty, przybijanie „piątki” uczestnikom – my zadbaliśmy o wszystko. Podczas zawodów nasza licząca ponad 55 osób grupa śpiewała, okrzykiwała, grała na instrumentach zwracając swoją uwagę nie tylko biegaczy, ale również pozostałych kibiców. Byliśmy głośni i widoczni, a reakcje uczestników biegu na nasz widok sprawiły, że czujemy się dumni z udziału w akcji.
Za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniach dziękujemy Małgorzacie Ziębie, Marcinowi Bartnikowi oraz wychowawcom świetlicy szkolnej. Galeria zdjęć
K. Strzępska/A. Grudzień/mw/jk
Ostrowieckie Biegi Niepodległości 2018
11 listopada, w sobotę uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 wzięli udział w Ostrowieckim Biegu Niepodległości organizowanym przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. 157 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w biegu i dzięki temu nasza szkoła uplasowała się na II miejscu pod względem liczebności wśród wszystkich szkół biorących udział w biegach.
II miejsce na podium zostało nagrodzone czekiem na 1 000 zł. Serdecznie dziękujemy rodzicom i uczniom za tak liczny udział w Ostrowieckim Biegu Niepodległości 2018 i zdobycie wysokiego miejsca w tej imprezie.
Głównym celem biegów było uhonorowanie Narodowego Święta Niepodległości, popularyzacja biegania wśród mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego oraz zagospodarowanie czasu wolnego.
Oto wyniki:
- Paweł Rogoziński (klasa 5a) I miejsce w kategorii klas piątych,
- Maciej Kuziemka, (klasa 7c) zdobył I miejscew kategorii klas szóstych,
- Michał Niedbała (klasa 7b) II miejsce w kategorii klas siódmych,
- Eryk Chałupczak (klasa 7c) I miejsce w kategorii klas siódmych,
- Bartosz Wieczorek (klasa 8b II miejsce w kategorii klas ósmych.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom. Galeria zdjęć
mw/jk
Na 100-lecie Niepodległości
W piątek, 9 listopada 2018 roku w naszej szkole odbyły się uroczyste akademie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Uczniowie klas I-III spotkali się w sali teatralnej gdzie obejrzeli występ uczniów klasy 2a przygotowanych przez Joannę Sałapę. Wszyscy uczniowie wspólnie z nauczycielami odśpiewali hymn oraz pieśni patriotycze. Galeria zdjęć
Wszyscy uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”, której celem było wspólne zaśpiewanie 4-zwrotkowego hymnu narodowego przez uczniów i nauczycieli. Akcja odbyła się w naszej szkole o godzinie 11:11. Symboliczna godzina powiązana została z symboliczną datą. Galeria zdjęć
Uczniowie i nauczyciele wysłuchali przygotowanego przez Joannę Francuz programu artystycznego urozmaiconego prezentacją multimedialną. Towarzyszyły jej pieśni legionowe i recytacja poezji patriotycznej w wykonaniu Martyny Kropielnickiej, Weroniki Machuli, Aleksandry Wiączek i Joanny Stachuli. Dodatkową atrakcją występu były unoszące się w górze biało-czerwone dymy.
Na zakończenie dyrektor Rozalia Machnicka podziękowała Joannie Francuz i Bożenie Dąbrowskiej za przygotowanie uroczystości.
B. Dąbrowska/mw/jk
VI Wojewódzki Konkurs Języka Angielskiego
7 listopada uczniowie klas siódmych i ósmych zmagali się z pytaniami I etapu VI Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego.
W I etapie udział wzięło 23 uczniów: Nikola Gruszczyńska, Kacper Kowalski, Maja Pastuszko, Jan Stawiński (7a), Magdalena Dudek, Martyna Kropielnicka (7b), Maciej Kuziemka, Jakub Osuch, Olaf Stawiński (7c), Maja Kamińska, Wiktoria Nowak, Nina Pobiega, Adam Stencel, Emilia Świątek (8a), Maciej Kosik, Kamil Raczyński, Michał Smoliński, Wiktoria Susfał, Maciej Zawadzki (8b), Kacper Kalita, Zuzanna Kowalska, Łukasz Mendyk, Julia Rak (8c).
W komisji konkursowej pracowały: Julita Klepacz i Katarzyna Nowakowska.
Celem konkursu było wspieranie i rozwijanie uzdolnień, zainteresowań uczniów w zakresie nauki języka angielskiego, pogłębianie wiedzy i umiejętności w zakresie posługiwania się językiem angielskim, kształtowanie świadomości językowej oraz tolerancji i otwartości dla innej kultury, promowanie osiągnięć uczniów i ich nauczycieli oraz motywowanie szkół do podejmowania różnorodnych działań w zakresie pracy z uczniem zdolnym.
Czekamy na wyniki i trzymamy kciuki za wszystkich uczestników konkursu. Galeria zdjęć
mw/jk
Przedszkolaki w bibliotece szkolnej
7 listopada dzieci z Publicznego Przedszkola nr 16 wraz z opiekunami odwiedziły bibliotekę szkolną. Przedszkolaki z zainteresowaniem zapoznały się z nowym dla nich miejscem. Dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek.
Z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach. Wszystkim spodobały się kolorowe, bogato ilustrowane książeczki.
Panie bibliotekarki w przystępny sposób opowiadały o bibliotece i zbiorach znajdujących się na półkach. Następnie oglądały „kącik patriotyczny”, wskazywały na symbole narodowe i poznały postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Miłym akcentem muzycznym było wspólne odśpiewanie piosenki „Płynie Wisła, płynie” przez maluchy i dziewczynki z klasy 1c przygotowywane przez Agnieszkę Kandybę ze świetlicy szkolnej.
Oczywiście nie mogło się obejść bez czytania książek. W ramach akcji „Cala Polska czyta dzieciom”, przedszkolaki wysłuchały legendy „Warszawska Syrenka ” i odpowiadały na zagadki z nią związane.
Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały kolorowankę, która była uzupełnieniem zajęć i pamiątką wizyty w bibliotece. Galeria zdjęć
E. Szymanowicz/R. Warda/mw/jk
Wizyta na cmentarzu
Listopad to okres zadumy i pamięci o Zmarłych. Ten szczególny czas wykorzystała delegacja samorządu uczniowskiego, która wraz z opiekunkami Kamilą Strzępską i Anną Grudzień odwiedziła cmentarz przy ulicy Denkowskiej. Uczniowie zapalili znicze przy obelisku, przed którym znajdują się tablice upamiętniające mieszkańców naszego miasta, którzy zostali powieszeni przez hitlerowców 30 września 1942 r. na ostrowieckim Rynku.
Zatrzymali się również przed tablicą poświęconą pamięci bohaterskich lotników kpt. Franciszka Żwirki i inż. Stanisława Wigury oraz przed mogiłą obrońcy Lwowa – Jana Freifelda, który był instruktorem Związku Strzeleckiego. Galeria zdjęć
Ten dzień na długo zostanie w naszej pamięci.
A. Grudzień/mw/jk
Polska od prehistorii do współczesności
6 listopada 2018 roku w naszej szkole odbył się konkurs o tematyce historycznej. Został zorganizowany w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jego celem było upowszechnianie wiedzy z historii naszego państwa na przestrzeni dziejów, kształtowanie świadomości i patriotycznych postaw młodego pokolenia oraz utrwalenie poczucia dumy narodowej.
Do konkursu zgłosiło się 13 drużyn. Były to 3-osobowe zespoły uczniów z klas 5-8. Uczniowie wybierani byli w sposób demokratyczny przez wychowawcę i kolegów z klasy. Zadania konkursowe polegały na rozpoznawaniu reprodukcji dzieł Jana Matejki, portretów znanych Polaków, rozpoznawaniu melodii najsłynniejszych polskich pieśni hymnicznych. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą o Ostrowcu Świętokrzyskim. Należało znać historię miasta, zabytki, pomniki, najważniejsze instytucje oraz ich lokalizację. Wszystkich obowiązywała znajomość dat ważnych wydarzeń historycznych.
Po podliczeniu punktów przewodnicząca jury, pani dyrektor Rozalia Machnicka, ogłosiła wyniki. Następnie pogratulowała wszystkim zaprezentowanej wiedzy, wręczyła nagrody i podziękowała nauczycielkom, Joannie Francuz i Bożenie Dąbrowskiej za przygotowanie konkursu.
Wyniki:
- I miejsce – klasa 8a (Marek Popek, Adam Stencel, Wiktoria Nowak)
- II miejsce – klasa 6a (Zuzanna Walas, Magdalena Kosik, Zuzanna Komorniczak)
- III miejsce – klasa 6b (Cyprian Faliszewski, Mateusz Kasprowicz, Michał Niedbała)
Przyznano również wyróżnienia:
- IV miejsce – klasa 8c (Joanna Partyka, Zuzanna Kowalska, Julia Rak)
- V miejsce – klasa 5c (Julia Bielecka, Weronika Chlebna, Adam Pater)
- VI miejsce – klasa 8b (Iga Dziekan, Bartosz Wieczorek, Michał Puton)
Zadania konkursowe przygotowała i konkurs przeprowadziła nauczycielka historii, Joanna Francuz. Galeria zdjęć
B. Dąbrowska/mw/j
Światowy Dzień Zwierząt
W związku z obchodami Światowego Dnia Zwierząt, w świetlicy szkolnej została ogłoszona zbiórka karmy dla zwierząt. Dzieci zostały zapoznane z losem bezdomnych zwierząt przebywających w schroniskach. Uczniowie wykonali prace plastyczne, które zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu. Galeria zdjęć
Kilka osób pochyliło się nad losem nieszczęśliwych zwierząt i przyniosło smakołyki i upominki dla nich. W nagrodę dziewczynki otrzymały dyplomy „Przyjaciel zwierząt”, a przyniesioną karmę Iwona Majewska przekazała do Schroniska dla Zwierząt „Janik”.
I. Majewska./mw/jk
I miejsce w półfinale wojewódzkim dla „Siódemki”!
W poniedziałek, 5 listopada odbył się XIX Turniej Piłki Nożnej „Z Podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku”. Naszą szkołę reprezentowały 3 drużyny chłopców.
Miło jest nam poinformować, że drużyna chłopców w kategorii U-10 wywalczyła I miejsce w półfinale wojewódzkim (Michał Wiączek, Krzysztof Tobisz, Karol Żelazowski, Oliwier Maj, Michał Walas z klasy 4c, Piotr Jędyka, z klasy 2b, Stanisław Kałuża, Alan Jaworski z klasy 2a, Michał Furtowicz 2c).
II miejsce w kategorii U-12 wywalczyła drużyna w składzie: Paweł Rogoziński, Igor Dąbrowski, Miłosz Popek z 5a, Jan Kucharczyk, Mateusz Duda, Mikołaj Goraj z klasy 5d, Krystian Mazur, Krzysztof Kwiatkowski, Oliwier Wawszczyk 4a, Filip Kurek z klasy 4b.
W rywalizacji, swoje pierwsze kroki, stawiali uczniowie klas pierwszych.
Wszystkim uczniom i nauczycielom wychowania fizycznego: Wojciechowi Lisowi i Marcinowi Bartnikowi serdecznie gratulujemy. Zwycięskiej drużynie życzymy powodzenia w finale. Galeria zdjęć
mw/jk
Cyberprzemoc
5 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielem ostrowieckiej Straży Miejskiej. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas piątych, szóstych, siódmych i ósmych. Funkcjonariusz korzystając z prezentacji multimedialnej opowiedział uczniom o zagrożeniach towarzyszących korzystaniu z internetu oraz urządzeń mobilnych.
Uczniowie dowiedzieli się m.in. jak postępować w przypadku zetknięcia z przemocą w wirtualnym świecie. Omówiono również sytuacje, w których młodzi internauci mogą narazić się na odpowiedzialność za popełniane czyny karalne.
Dzięki spotkaniu uczniowie zdali sobie sprawę, jak ważne jest świadome i odpowiedzialne korzystanie z mediów, aby nie stały się one narzędziem agresji i przemocy rówieśniczej.
Spotkanie zorganizowała pedagog, Kamila Strzępska przy współpracy Szkolnego Samorządu Uczniowskiego. Galeria zdjęć
K. Strzępska/mw/jk
Bal Wszystkich Świętych
31 października w naszej szkole odbył się, już po raz piąty, Bal Wszystkich Świętych „Niebo jest w nas”. Razem z uczniami naszej szkoły bawiły się dzieci z Publicznego Przedszkola nr 7 i Publicznego Przedszkola nr 16.
Dzieci przebrały się w ulubionych świętych i Aniołów. Chcieliśmy pokazać, że świętość, to wartość, która nie przemija. Organizatorzy dziękują wychowawczyniom klas 1-3, wychowawczyniom dzieci z przedszkoli za pomoc w organizacji balu. Galeria zdjęć
M. Łabuz/mw/jk
Wizytacja kanoniczna
W ramach wizytacji kanonicznej, naszą szkołę odwiedził J. E. Ks. Bp. Krzysztof Nitkiewicz. Ks. Biskup spotkał się z dziećmi, nauczycielami, pracownikami szkoły. Uczestniczył w lekcji religii w klasie 1b. Udzielił pasterskiego błogosławieństwa i życzył wytrwałości dzieciom w nauce i nauczycielom w pracy dydaktycznej. Galeria zdjęć
M. Łabuz/mw/jk
Ślubowanie i Pasowanie na Świetliczaka
19 października 2018, w naszej szkole odbyło się uroczyste Ślubowanie i Pasowanie na Świetliczaka. Uczniowie klas pierwszych, którzy rozpoczęli w tym roku naukę w naszej szkole i są zapisani do szkolnej świetlicy, zostali poddani różnym próbom, które miały sprawdzić, czy uczniowie mogą zostać przyjęci do Braci Świetlicowej.
Dzieci powitała Iwona Majewska, która przy pomocy pacynki Świetliczaka zapoznała dzieci z czekającymi ich zadaniami. Następnie Agnieszka Kandyba i Elżbieta Kozłowska przeprowadziły próby: wiedzy ze znajomości regulaminu świetlicy, orkiestry, „wygimnastykowania języka”, smaku i „uważnego słuchania”.
Wszystkie próby zostały zaliczone i odbyło się uroczyste ślubowanie, po którym w imieniu dzieci świetlicowej gromady Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 im. H. Sienkiewicza w Ostrowcu Świętokrzyskim, pierwszaczki zostały przyjęte do grona i pasowane na „świetlicowego kolegę i koleżankę”. Każdy pierwszak otrzymał pamiątkowy medal przyjęcia do świetlicowej braci oraz złożył odcisk swojej dłoni na Akcie Ślubowania. Galeria zdjęć
I. Majewska/mw/jk
Pamiętajmy o bezpieczeństwie
19 października 2018, w naszej szkole odbyło się uroczyste Ślubowanie i Pasowanie na Świetliczaka. Uczniowie klas pierwszych, którzy rozpoczęli w tym roku naukę w naszej szkole i są zapisani do szkolnej świetlicy, zostali poddani różnym próbom, które miały sprawdzić, czy uczniowie mogą zostać przyjęci do Braci Świetlicowej.
Dzieci powitała Iwona Majewska, która przy pomocy pacynki Świetliczaka zapoznała dzieci z czekającymi ich zadaniami. Następnie Agnieszka Kandyba i Elżbieta Kozłowska przeprowadziły próby: wiedzy ze znajomości regulaminu świetlicy, orkiestry, „wygimnastykowania języka”, smaku i „uważnego słuchania”.
Wszystkie próby zostały zaliczone i odbyło się uroczyste ślubowanie, po którym w imieniu dzieci świetlicowej gromady Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 im. H. Sienkiewicza w Ostrowcu Świętokrzyskim, pierwszaczki zostały przyjęte do grona i pasowane na „świetlicowego kolegę i koleżankę”.
Każdy pierwszak otrzymał pamiątkowy medal przyjęcia do świetlicowej braci oraz złożył odcisk swojej dłoni na Akcie Ślubowania. Galeria zdjęć
I. Majewska/mw/jk
„Siódemka” w czołówce
18 października 2018 w Ośrodku Wypoczynkowym „GUTWIN” odbyły się Mistrzostwa Ostrowca Świętokrzyskiego Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych w Indywidualnych Biegach Przełajowych 2018/2019. Uczniowie szkół podstawowych klas I-VI pobiegli na dwóch dystansach 600m i 800m (dziewczęta) oraz 600 m i 1000 m (chłopcy), a gimnazjaliści i uczniowie klas VII-VIII szkół podstawowych na dystansach: 1000 m (dziewczęta) i 1500 m (chłopcy).
W kategorii Szkół Podstawowych Dziewcząt I-VI w biegu na 600 m IX miejsce przypadło Julii Soi (klasa 5c), W tej samej kategorii dziewcząt w biegu na 800 m I miejsce zajęła Alicja Nowocień (klasa 5a), a wśród chłopców na dystansie 1000m I miejsce wywalczył Maciej Kuziemka (klasa 7c), III miejsce Michał Niedbała (klasa 6b), miejsce VIII Paweł Rogoziński (klasa 5a). W kategorii Gimnazja i VII-VIII klasy Szkół Podstawowych w biegu na 1000 m Bartosz Wieczorek (klasa 8b) zajął IV miejsce, a Eryk Chałupczak (klasa 7c) miejsce IX.
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 triumfowała w klasyfikacji drużynowej. W kategorii Szkół Podstawowych Chłopców w biegu na 1000 m zdobyła I miejsce.
W kategorii Gimnazjum i VII-VIII klasy Szkół Podstawowych Dziewcząt na 1000 m Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 wywalczyła III miejsce, a w kategorii Gimnazjum i VII-VIII klasy Szkół Podstawowych Chłopców miejsce III.
Drużyny szkolne, które zdobyły pierwsze trzy miejsca otrzymały puchary i sprzęt sportowy, a zawodników i zawodniczki otrzymali medale i koszulki. Galeria zdjęć
Serdecznie gratulujemy wszystkim zawodnikom i zawodniczkom.
mw/jk
Muzyka celtycka
18 października w naszej szkole po raz kolejny zagościł Wirtuoz. Tym razem motywem przewodnim była muzyka celtycka. Celem spotkań z młodzieżą jest przybliżenie warsztatu pracy muzyka.
Profesjonalni muzycy zorganizowali szybkie warsztaty gry na wybranych instrumentach oraz zachwycili swoimi umiejętnościami gry przedstawiając fragmenty znanych utworów klasycznych i rozrywkowych. Galeria zdjęć
Wszyscy się dobrze bawiliśmy i czekamy na kolejny koncert.
mw/jk
Zdrowe odżywianie – jesteśmy na tak!
Nasza szkoła wykorzystuje każdą okazję, aby wdrażać i promować zdrowy styl odżywiania. W tym roku po raz drugi przystąpiliśmy do ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu".
16 października z okazji Światowego Dnia Żywności uczniowie edukacji wczesnoszkolnej zastanawiali się, czym jest piramida żywieniowa, co należy jeść, aby być zdrowym i dlaczego nie można marnować żywności. Każda klasa miała własny pomysł na zdrowy i smaczny posiłek. Były fantazyjne, pełne warzyw kanapki, aromatyczne surówki, owocowe jeżyki. Galeria zdjęć
Najprzyjemniejszym momentem była oczywiście degustacja. Przygotowane potrawy wyglądały i smakowały wyśmienicie.
J. Grudzień/mw/jk
BANKowe zagadki - finał
16 października 2018 roku w PSP nr 14 odbył się etap finałowy I Ostrowieckiego Turnieju „PROcent w finansach, czyli BANKowe zagadki” pod patronatem Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego. Przed przystąpieniem do zmagań konkursowych wszyscy obecni mogli wysłuchać prelekcji na temat bankowości.
Uczniowie naszej szkoły przygotowywani przez Urszulę Pastuszkę uzyskali IV wynik w turnieju, który począwszy od bieżące roku szkolnego wpisze się na stałe w kalendarz konkursów szkolnych. Wszyscy uczestniczy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki w postaci pendrive’ów.
Gratulujemy naszym uczniom i życzymy w przyszłości sukcesów finansowych. Galeria zdjęć
U. Pastuszka/mw/jk
Najzdolniejsi nagrodzeni!
16 października 2018 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów z gratulacjami za wyniki w nauce. To już kolejny rok, gdy wręczane są stypendia naukowe i sportowe w naszej szkole.
Stypendia ufundowane przez Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego w wysokości 200 zł otrzymało ponad sześćdziesięciu najzdolniejszych uczniów naszej szkoły W tym roku szkolnym przyznano również trzy stypendia sportowe.
Dyrektor szkoły Rozalia Machnicka serdecznie pogratulowała wszystkim nagrodzonym uczniom oraz życzyła wszystkim zgromadzonym wysokich osiągnięć w nauce. Galeria zdjęć
mw/jk
Nie dla nałogów - Tak dla pasji!
„Nie dla nałogów – Tak dla pasji!” – pod takim hasłem odbył się kolejny salonik dyskusyjny organizowany przez Agencję Rozwoju Lokalnego i Świętokrzyskie Forum Doradztwa Kariery.
W piątkowym spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy 8a z wychowawcą – Moniką Wiączek. Wszystkich zgromadzonych powitała prezes ARL – Agnieszka Rogalińska, a Katarzyna Sobczyk przybliżyła działalność Punktu Konsultacyjnego działającego w budynku Centrum Aktywności Obywatelskiej.
Uczniowie brali udział w spotkaniu z młodymi pasjonatami aktywności i przedstawicielami Stowarzyszenia Kulturotwórczego „Nie z Tej Bajki”, o muzycznej pasji rozmawiali z Kamilem Mrozińskim, zastępcą redaktora naczelnego serwisu internetowego NETFAN.PL.
Spotkanie zakończyło się wręczeniem nagród dla najaktywniejszych uczestników oraz słodkim poczęstunkiem. Galeria zdjęć
mw/jk
Dzień Nauczyciela
12 października w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Galeria zdjęć
Uczniowie dziękowali swoim nauczycielom za przekazaną wiedzę, cierpliwość oraz okazane serce. Członkowie Samorządu Uczniowskiego klas I-VIII, w imieniu całej społeczności szkolnej, wręczyli pedagogom laurki własnoręcznie przygotowane przez uczniów klas drugich. Wszyscy byli radośni i uśmiechnięci.
członkowie Samorządu Uczniowskiego
Poznajemy ciekawe zawody
Jaki w przyszłości wybrać zawód? Na to pytanie szukają odpowiedzi już pierwszoklasiści. 10 października uczniów klasy 1b odwiedziła doktor stomatolog pani Katarzyna Maj, prywatnie mama Oliwiera.
Celem spotkania było ukazanie ciekawych zawodów rodziców, podkreślenie ich przydatności oraz edukacja prozdrowotna. Pani doktor w przystępnej i ciekawej formie przedstawiła sposób dbania o piękny i zdrowy uśmiech.
Na specjalnym modelu zademonstrowała budowę szczęki oraz nazwy poszczególnych zębów człowieka. Uczniowie poznali profesjonalne narzędzia stomatologiczne, dowiedzieli się, co to jest próchnica i dlaczego psuje się uzębienie.
Na zakończenie spotkania dzieci wyszczotkowały zęby – stosując w praktyce poznane zasady – a następnie prezentując śnieżnobiały uśmiech, odebrały dyplomy od Doktora Ząbka. Galeria zdjęć
Serdecznie dziękujemy pani Kasi za ciekawe i pouczające spotkanie.
J. Grudzień/mw/jk
Wycieczka klasy 3a do Biblioteki Pedagogicznej
9 października biblioteka szkolna zorganizowała wycieczkę dla klasy trzeciej do Biblioteki Pedagogicznej w ramach „sieci współpracy”. Dzieci wraz z nauczycielem Anną Prokop, w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, udały się na ciekawe zajęcia czytelnicze dotyczące budowy książki.
Uczniowie z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Kilkoro z nich było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami bądź starszym rodzeństwem ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek.
Głównym punktem pobytu było poznanie budowy książki, rozpoznawanie woluminu po okładce i szacie graficznej .Rozwiązywano też zagadki i tematyczne krzyżówki. Utrwalone zostały zasady poszanowania książek.
Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. Na zakończenie uczniowie podziękowali pani kierownik biblioteki gromkimi brawami za oprowadzenie po świecie książki.
Każde dziecko wyszło z biblioteki nie tylko z uśmiechem na twarzy, zakładką do książki i soczkiem ale przede wszystkim z obietnicą, że tam wróci. Galeria zdjęć
E. Szymanowicz/R. Warda/mw/jk
Złoto dla piłkarzy
W dniach 03.10-08.10.2018 przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 7 rozegrane zostały Mistrzostwa Ostrowca Świętokrzyskiego Szkół Podstawowych w Mini Piłce Nożnej Chłopców 2018/2019. Organizatorem mistrzostw był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ostrowcu Św.
Publiczną Szkołę Podstawową nr 7 reprezentowali: Paweł Rozgoziński (klasa 5a), Erwin Guzal (klasa 6a), Antoni Cieślik, Maksymilian Dereń, Jakub Kowalski, Dawid Kwiatek, Jakub Mendyk, Michał Niedbała, Krzysztof Żak (klasa 6b), Maciej Kuziemka (klasa 7c). Chłopcy w pięknym stylu sięgnęli po złoto.
Opiekunami byli: Marcin Bartnik, Wojciech Lis, Małgorzata Zięba. Drużyna Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 im. Henryka Sienkiewicza otrzymała dyplom, puchar oraz sprzęt sportowy w postaci piłek do piłki nożnej, a zawodnicy zostali nagrodzeni medalami okolicznościowymi i koszulkami.
Serdecznie gratulujemy. Galeria zdjęć
mw/jk
Dziewczęta na podium
W dniach 01-02.10.2018 przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 7 rozegrane zostały Mistrzostwa Ostrowca Świętokrzyskiego Szkół Podstawowych w Mini Piłce Nożnej Dziewcząt 2018/2019.
Drużyna Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 wystąpiła w składzie: Martyna Klubińska (klasa 7a), Weronika Zienkowska (klasa 7b), Patrycja Szymańska (klasa 7c), Natalia Brzyska, Hanna Cichoń, Wiktoria Nowak, Maria Rogozińska, Martyna Śliwka (klasa 8a), Dominika Bogdańska, Anna Kurzyńska (klasa 8b), Zuzanna Kowalska (klasa 8c) i zdobyła II miejsce. Opiekunami dziewcząt była Joanna Pacholczak.
Drużyna została wyróżniona pamiątkowym dyplomem, pucharem oraz sprzętem sportowym w postaci piłek do piłki nożnej, a zawodniczki zostały nagrodzone medalami i koszulkami.
Serdecznie wszystkim gratulujemy. Galeria zdjęć
mw/jk
Międzynarodowy Dzień bez Przemocy
2 października 2018r. uczniowie PSP 7 uczestniczyli w podsumowaniu kampanii społecznej jaką w ramach „Międzynarodowego Dnia bez Przemocy” prowadził zespół ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Gminy Ostrowiec.
Celem kampanii było rozbudzenie wrażliwości i refleksji nad problemem przemocy rówieśniczej, szkolnej, domowej oraz cyberprzemocy. Na scenie kina Etiuda odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego, jednocześnie trwały także występy dzieci z przedszkoli i szkół ostrowieckich. Galeria zdjęć
K. Strzępska/mw/jk
Bezpieczni na drodze
,,W drodze do szkoły nie spotka mnie nic złego, bo znam już przepisy ruchu drogowego" – takimi słowami piosenki uczniowie klas pierwszych rozpoczęli spotkanie z młodszym aspirantem Policji Rafałem Frańczakiem. Tematem pogadanki była „Bezpieczna droga do szkoły”.
Funkcjonariusz przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym, zachęcał do wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe oraz przestrzegał najmłodszych przed zabawami w pobliżu jezdni. Pierwszoklasiści aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami z codziennego życia, zadawali wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa.
Na zakończenie uczniowie otrzymali w prezencie elektroniczne odblaski, które na pewno przydadzą się w czasie jesiennych, pochmurnych dni.
Spotkanie odbyło się 2 października, zorganizowała je Joanna Grudzień. Galeria zdjęć
J. Grudzień/mw/jk
Dzień Chłopaka w świetlicy szkolnej
1 października 2018 r. w naszej szkolnej świetlicy miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Tego dnia wszyscy chłopcy mieli swoje święto – Dzień Chłopaka. Dla naszych podopiecznych przygotowane zostały różne zabawy, które tylko potwierdziły, że w naszej szkole są sami odważni i sprytni chłopcy.
Nasi dzielni uczniowie zmierzyli się w wielu zabawnych konkurencjach. Oprócz testów wiedzy i sprawności fizycznej, uczniowie wzorowo zaliczyli test sprawności, stojąc jak najdłużej w pozycji jaskółki. Jednak największą frajdą dla wszystkich chłopców okazała się zabawa, polegająca na zjedzeniu kawałka cytryny i pokazaniu „śmiesznej miny”.
Na zakończenie dziewczynki wręczyły swoim kolegom laurki w kształcie serduszka a największą nagrodą dla wszystkich była świetna zabawa i wyjątkowa atmosfera. To był naprawdę udany dzień!
Dzień Chłopaka zorganizowały i przeprowadziły: Agnieszka Kandyba i Iwona Majewska. Galeria zdjęć
I. Majewska/mw/jk
Alan Super Chłopakiem
Z okazji Dnia Chłopaka samorząd szkolny pod opieką Anny Grudzień i Kamili Strzępskiej zorganizował wybory najsympatyczniejszego ucznia. Zostały one przeprowadzone w formie dwuetapowego konkursu.
Do pierwszego etapu przystąpili wytypowani przez koleżanki przedstawiciele klas IV-VIII, którzy odpowiadali na, często podchwytliwe, pytania.
Do następnego etapu zakwalifikowali się: Filip Kurek – klasa 4b, Karol Żelazowski – klasa 4c, Paweł Rogoziński – klasa 5a, Nikodem Wojciechowski – klasa 6c, Kacper Kowalski – klasa 7a, Bartosz Kwiatkowski – klasa 7b, Alan Majewski - klasa 7c, Bartosz Wieczorek – klasa 8b.
28 września chłopcy otrzymali tylko jedno zadanie. Musieli przedstawić się i zaprezentować swoje pasje. Ich poczynania oceniała komisja w składzie: Małgorzata Zięba, Wioletta Szymczak, Anna Grudzień, Marcin Jankowski.
- Alan Majewski (7c) tytuł najsympatyczniejszego chłopca
- Paweł Rogoziński (5a) II miejsce
- Karolo Żelazowski (4c) III miejsce
Na zebraniu samorządu chłopcy przyjęli gratulacje i otrzymali drobne upominki. Wszystkim chłopcom dziękujemy za rywalizację fair play, a wyróżnionym serdecznie gratulujemy. Galeria zdjęć
A. Grudzień/mw/jk
Młodsi czytają dla starszych
Czytanie na głos najmłodszym stymuluje ich rozwój oraz wzbogaca słownictwo. Idea głośnego czytania znalazła uznanie wśród aktorów, nauczycieli, terapeutów oraz rodziców, którzy chętnie angażują się w ten projekt.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada na 29 września i w tym roku wypadł w sobotę. Z tej okazji w poniedziałek, 1 października w naszej szkole klasy młodsze organizowały swój „Dzień Głośnego Czytania”. Galeria zdjęć
Uczniowie klasy 2c gościnnie wystąpili przed starszymi kolegami. Chętnie zaprezentowali kilka przygotowanych opowiadań i wierszy o jesieni, które po głośnym odczytaniu wspólnie omawialiśmy. Takie okazje są wspaniałym momentem do integracji uczniów z różnych klas. Dziękujemy kolegom i koleżankom z 3a za miłe przyjęcie.
J. Ścibisz-Glibowska/mw/jk
Wolontariusze z „Siódemki” działają
Wolontariusze ze szkoły numer 7 wzięli udział w pikniku Stowarzyszenia „Tacy Sami”. Okazją do spotkania było pożegnanie lata i powitanie jesieni.
Stowarzyszenie „Tacy Sami”, działała na rzecz wprowadzania osób z niepełnosprawnością w różnym stopniu i w różnym wieku do życia społecznego, dlatego też na pikniku pojawiła się grupa wolontariuszy z PSP nr 7.
Podczas sobotniego spotkania pod hasłem „Stoi jesień za mgłą…” odbyła się zabawa taneczna, którą wyśmienicie poprowadził profesjonalny DJ. Dla rodziców przygotowano porady fryzjerskie i masaż twarzy. Na uczestników czekało wiele atrakcji. Odbyły się konkursy z nagrodami, których fundatorem był Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński, a którego oczywiście nie mogło zabraknąć na spotkaniu.
Wolontariusze: Amelia Grabowska, Julia Kozieł, Wiktoria Nowak, Maja Kamińska, Aleksandra Wiączek oraz Jakub Jabłoński wyśmienicie odnaleźli się w swoich rolach. Bawili się, tańczyli, asystowali przy konkursach. Ola Wiączek przygotowała dla wszystkich podopiecznych mini recital. Uczniowie na piknik przybyli pod opieką Moniki Wiączek. Galeria zdjęć
Prezes Stowarzyszenia „Tacy Sami” Joanna Francuz podziękowała serdecznie uczniom „Siódemki” za owocną współpracę i podkreśliła ich wielkie zaangażowanie na rzecz osób potrzebujących pomocy.
mw/jk
Pasowanie na ucznia
Pasowanie na ucznia to ważne wydarzenie w życiu każdej szkoły. 28 września 2018 roku uczniowie klas 1a, 1b i 1c złożyli uroczyste ślubowanie i zostali przyjęci w poczet uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr7 im. Henryka Sienkiewicza w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Przed aktem pasowania pierwszoklasiści przystąpili do „egzaminu” przygotowanego przez dobrą wróżkę, która w nagrodę, za pomyślnie zdany sprawdzian, obdarowała dzieci darem życzliwości, przyjaźni, pracowitości, uśmiechu i ostrożności. Podczas „egzaminu” każda pierwsza klasa zaprezentowała umiejętności wokalne i recytatorskie, wykazała się również wiedzą dotyczącą naszej ojczyzny. W obecności rodziców, dziadków, nauczycieli i zaproszonych gości uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły.
Aktu pasowania dokonała dyrektor Rozalia Machnicka symbolicznym piórem uroczyście przekazanym przez rodziców. Wręczyła także pierwszoklasistom ołówki – symbol każdego pierwszaka.
Podczas ślubowania towarzyszyli dzieciom zaproszeni goście: Agnieszka Rogalińska – prezes Agencji Rozwoju Lokalnego – przyjaciel szkoły oraz Kamil Stelmasik – przewodniczący Rady Osiedla Pułanki, którzy złożyli uczniom życzenia i obdarowali pierwszoklasistów prezentami. Natomiast koledzy z klas drugich i przewodnicząca szkoły – Aleksandra Wiączek zapewnili, że zawsze będą służyć im pomocą w trudnych chwilach. Przygotowali również dla nich piękne i kolorowe zakładki do książek.
Uroczystość przygotowały dzieci z klasy 2b pod kierunkiem wychowawczyni Marioli Krawczyk. Nad muzyczną oprawą czuwała Beata Dunajska, zaś dekorację wykonała Ewa Zakowana.
Po zakończeniu części artystycznej główni bohaterowie uroczystości wraz z wychowawcami: Bożeną Cholewińską, Joanną Grudzień, Teresą Lisińską i rodzicami spędzili czas na słodkim poczęstunku przygotowanym przez rodziców.
Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły. Galeria zdjęć
M. Krawczyk/mw/jk
VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
28 września odbył się w naszej szkole VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ang. World Multiplication Table Day). Ta bezpłatna akcja edukacyjna odbywa się każdego roku w ostatni piątek września i biorą w niej udział szkoły z różnych stron świata.
Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana jest w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia.
W komisjach zasiedli: Wioletta Szymczak, Ewa Szymanowicz, Małgorzata Stec, Łukasz Lewandowski oraz uczniowie: Kacper Kowalski, Magdalena Dudek, Bartłomiej Rdzanek, Martyna Klubińska, Marta Niezgoda, Kacper Kalita, Iga Dziekan, Kamil Raczyński, Bartosz Wieczorek, Zuzanna Kowalska, Julia Rak, Wiktoria Hejn.
W tym roku mieliśmy zaszczyt gościć na naszej akcji zaproszone emerytowane nauczycielki matematyki, Annę Konstantynowicz i Stefanię Mazur. Pani Anna sprezentowała dla szkoły książki pt. „Tabliczka mnożenia”, których jest autorką.
Wiele emocji wywołały egzaminy przeprowadzane przez specjalne Patrole Egzaminacyjne. Uczniowie – egzaminatorzy z klasy 6b pod opieką Urszuli Pastuszki wyszli na ulice, do sklepów, parków i przepytali przypadkowych przechodniów. Towarzyszyły im kolorowe transparenty, balony i wiele innych pomysłowych dekoracji.
Koordynatorami całego wydarzenia były: Małgorzata Soboń i Urszula Pastuszka. Galeria zdjęć
M. Soboń/mw/jk
Złoto i srebro dla „Siódemki”
27 września 2018 r. w Ośrodku Wypoczynkowym „Gutwin” rozegrane zostały Mistrzostwa Ostrowca Świętokrzyskiego Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych w Sztafetowych Biegach Przełajowych, które cyklicznie otwierają nowy sportowy rok szkolny.
Drużyna dziewcząt Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w składzie: Eliza Duda, Gabriela Klepacz, Zuzanna Komorniczak, Magdalena Kosik, Roksana Mroczkowska, Zuzanna Walas, Anna Wójcicka (klasa 6a), Joanna Stachula (klasa 6b), Jagoda Targowska, Daria Wójcik (klasa 6c), Zuzanna Lipa, Anna Nowak (klasa 7a) zdobyła I miejsce.
Drużyna chłopców: Krzysztof Tobisz (klasa4c), Igor Dąbrowski, Miłosz Popek, Paweł Rogoziński (klasa 5a), Wiktor Kitowski, Patryk Kuszewski (klasa 5c), Erwin Guzal (klasa 6a), Antoni Cieślik, Maksymilian Dereń, Jakub Mendyk, Michał Niedbała (klasa 6b), Dominik Kasprzyk-Kordelas (klasa 6c) wywalczyła II miejsce.
Drużyny otrzymały sprzęt sportowy oraz puchary i dyplomy, a zawodnicy medale i koszulki. Opiekunami byli: Marcin Bartnik, Wojciech Lis i Małgorzata Zięba.
Serdecznie gratulujemy zawodnikom i opiekunowi. Galeria zdjęć
mw/jk
BANKowe zagadki
27 września, w czwartek odbył się I Ostrowiecki Turniej „PROcent w finansach, czyli BANKowe zagadki” pod patronatem Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego.
Celem konkursu było rozpowszechnianie wiedzy z zakresu finansów i świadomego korzystania z ofert bankowych, jak również zachęcanie uczniów do oszczędzania od najmłodszych lat.
W konkursie wzięło udział 9 drużyn 2-osobowych z klas ósmych. Komisja szkolna w składzie: Urszula Pastuszka i Małgorzata Soboń wytypowały dwie drużyny do etapu finałowego, który odbędzie się 16 października 2018 r. w PSP nr 14. Galeria zdjęć
Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu to:
- drużyna pierwsza - Bartosz Wieczorek i Kamil Raczyński
- drużyna druga - Wiktoria Nowak i Emilia Świątek
M. Soboń/mw/jk
Na pożegnanie lata...
27 września uczniowie klasy 5d i 6b ze swoimi wychowawcami wybrali się do gospodarstwa agroturystycznego w Dębowej Woli.
Gry i zabawy z piłką na świeżym powietrzu i przy muzyce, wspólne grillowanie, spacerowanie i przejażdżka wozem konnym po lesie uprzyjemniły wszystkim ostatnie dni odchodzącego lata. Pogoda nie zawiodła, a kontakt z przyrodą sprawił, że wszyscy mieli tego dnia dobry humor. Galeria zdjęć
B. Dąbrowska/mw/jk
Musiałam im pomóc…
21. września uczniowie klasy 5a wraz z wychowawczynią obejrzeli spektakl „Musiałam im pomóc…” przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Częstocicach i zaprezentowany w kinie „Etiuda”. Przedstawienie było hołdem złożonym Irenie Sendlerowej oraz stanowiło ważny element obchodów Dnia Kawalerów Orderu Uśmiechu. Galeria zdjęć
Uczniowie z niecierpliwością czekali na spektakl, ponieważ na lekcji języka polskiego poznali sylwetkę tej niezwykłej kobiety, która podczas II wojny światowej ocaliła życie dwóch i pół tysiąca dzieci żydowskich. Młodzi aktorzy wspaniale odegrali powierzone im role. Przedstawienie wzruszyło widzów i skłoniło ich do przemyśleń.
A. Grudzień/mw/jk
Mamy Samorząd!
21. września w naszej szkole odbyły się demokratyczne wybory władz Samorządu Uczniowskiego. Głosowali uczniowie klas IV-VIII, nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Decyzja głosujących była świadoma i przemyślana, ponieważ w pawilonie C na pierwszym piętrze kandydaci zaprezentowali swoją ofertę wyborczą.
Wszystkie głosy zostały skrupulatnie podliczone. Najwięcej osób zagłosowało na Wiktorię Nowak z klasy 8a i to ona w bieżącym roku szkolnym będzie sprawowała funkcję przewodniczącej, Jakub Osuch z klasy 7c został zastępcą przewodniczącej, a Zuzanna Komorniczak z klasy 6a – sekretarzem. Nad właściwym przebiegiem wyborów czuwały opiekunki Samorządu Ucziowskiego: Anna Grudzień i Kamila Strzępska.
Nowo wybranym władzom gratulujemy i życzymy realizacji wielu wspaniałych pomysłów. Galeria zdjęć
A. Grudzień/mw/jk
Akcja – Segregacja!
Już po raz 25 Polska przystąpiła do wspólnej lekcji poszanowania środowiska w formie Akcji Sprzątanie Świata. Włączyliśmy się i my by wspólnie dokonać potrzebnej zmiany! W tym roku skupiliśmy nasze działania wokół hasła: „Akcja – Segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”.
Celem tegorocznej edycji było wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów. To bardzo ważne ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów, które „zamrażamy” w odpadach oraz poszanowanie środowiska, oszczędność energii i wody.
Tym razem przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji, w której do realizacji są kolorowe wyzwania. Nasza szkoła wybrała: wyzwanie zielone pod hasłem – Zbieramy – Sprzątamy - Nie Śmiecimy. W celu zaliczenia wyzwania zorganizowaliśmy zbiórkę niepotrzebnych telefonów komórkowych oraz zabraliśmy się za zbieranie śmieci wokół szkoły i na osiedlu Pułanki. W każdej klasie przeprowadzono zajęcia edukacyjne na temat potrzeby segregowania i recyklingu dla dobra przyrody i nas oraz wykonano plakaty lub ulotki informacyjne.
Kolejne, brązowe wyzwanie dla uczniów, nauczycieli i rodziców to oddanie obywatelskiego głosu domagającego się praktycznego ułatwienia selektywnej zbiórki odpadów. Wystarczyło podpisać elektronicznie petycję do producentów i ustawodawcy o oznakowanie opakowań kolorem pojemnika, do którego należy je potem wrzucić. Takie oznaczenie bardzo ułatwi każdemu z nas segregowanie odpadów.
Chętni uczniowie mogli zamieszczać zdjęcia i filmiki ukazujące prawidłowy sposób segregacji odpadów na stronie internetowej poświęconej akcji Sprzątanie Świata Polska.
Dzięki podjętym działaniom pokazaliśmy, że jest nas wiele osób, które segregują odpady i robią to właściwie. W sprawach ekologii uczniowie PSP nr 7 dają dobry przykład! Galeria zdjęć
M. Krawczyk/mw/jk
Międzynarodowy Dzień Kropki
W dniu 17 września 2018 w świetlicy szkolnej obchodziliśmy nietypowe święto - „Międzynarodowy Dzień Kropki” – czyli święto kreatywności, odwagi i zabawy.
Wszyscy wysłuchaliśmy opowiadania o kropce, która zmieniła świat małej Vashiti i dzięki niej uwierzyła w siebie. W świetlicy powstały „kropkowe” dzieła dzieci. Kropka była również obecna na ubraniu każdego z nas. Galeria zdjęć
A. Kandyba/I. Majewska/mw/jk
Wolontariusze z PSP 7 dla Igorka
Grupa wolontariuszy z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w sobotę na „Pikniku z Klimatem” na osiedlu Słonecznym zbierała pieniądze na Igorka Jeża.
Igor ma 1,5 roku i jest bardzo chory. Choruje na Neuroblastomę IV stopnia, jest to nowotwór złośliwy, który zaatakował nadnercza, kości, szpik kostny oraz węzły chłonne. Szansą na wyzdrowienie Igorka jest Immunoterapia, leczenie jest nierefundowane i cena 1 ampułki to ponad 10 tysięcy euro. Igorek potrzebuje 15 ampułek, dlatego liczy się każda pomoc.
W akcję włączyli się wolontariusze z naszej szkoły, którzy przygotowali dla uczestników pikniku niespodziankę. Za wrzucenie pieniążków do puszki otrzymywano talon z numerkiem. Co jakiś czas na scenie odbywało się losowanie a zwycięski numerek zostawał nagrodzony. Nagrody, przekazali sami wolontariusze naszej szkoły – były to piękne maskotki.
Największą nagrodę – pięknego misia przekazała Wiktoria Strojna, która sama niedawno ją zdobyła zajmując II miejsce na Mistrzostwach Polski w fitness. Grupą wolontariuszy: Amelią Wilk, Amelią Grabowską, Wiktorią Strojną, Natalią Brzyską, Mają Kamińską, Julią Kozieł, Wiktorią Nowak, Julią i Martą Petruczynik, Niną Pobiegą, Aleksandrą i Michałem Wiączek, Jakubem Jabłońskim, Jakubem Kucharczykiem, Zuzanną Komorniczak i Piotrem Komorniczak opiekowała się Monika Wiączek.
Za pomoc przy zbiórce i opiekę nad uczniami dziękujemy jednemu z rodziców – Magdalenie Komorniczak.
Miło jest nam poinformować, że uczniowie zebrali dla małego Jeżyka 1536,53 zł. Wolontariuszom, w imieniu organizatorów podziękowała i wręczyła słodkie poczęstunki radna powiatowa a zarazem prezes ARL – Agnieszka Rogalińska. Galeria zdjęć
Wolontariusze dziękują za każdy odruch dobrego serca.
mw/jk
Wyjście do kina
W miniona środę uczniowie klas VI, VII i VIII wraz z wychowawcami wybrali się do ostrowieckiego kina „Etiuda”. Uczniowie mieli okazję i wielką przyjemność obejrzeć film zrealizowany na podstawie książki Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303”.
Film przedstawia losy polskich oficerów, na początku wyśmiewanych i niedocenianych, a później stających się legendą. Polscy piloci nie wahali się wykonywać ewolucji powietrznych na granicy szaleństwa. Film opowiada nie tylko o spektakularnych akcjach, w których brali udział podczas bitwy o Anglię, ale pokazuje również ich życie prywatne. Galeria zdjęć
mw/jk
Świat Robotyki
11 i 12 września w naszej szkole, dla wszystkich uczniów, odbyły się zajęcia pokazowe z robotyki. Robotyka to jedna z dziedzin nauki, która pozwala rozwijać umiejętności niezbędne w XXI wieku.
Jak podkreślają sami instruktorzy Świat Robotyki to zajęcia techniczno-informacyjne, gdzie kursanci budują i programują roboty z wykorzystaniem zestawów LEGO EDUCATION. Zajęcia miały na celu zachęcenie uczniów do udziału w kursie.
mw/jk
Rok szkolny 2018/2019 rozpoczęty!
3 września uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 powitali nowy rok szkolny 2018/2019. Dyrektor Rozalia Machnicka z wielką radością przywitała uczniów, nauczycieli i rodziców. W bieżącym tym roku szkolnym uczniowie rozpoczną naukę w 24 oddziałach.
Dyrektor Rozalia Machnicka zapewniła, że szkoła jest przygotowana do rozpoczęcia zajęć, a głównym priorytetem całej kadry pedagogicznej jest zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa oraz wysokiego poziomu nauczania.
Wszystkie informacje dotyczące bieżącego roku szkolnego znajdują się na stronie internetowej szkoły. Galeria zdjęć
mw/jk