7-8 maja w Warszawie odbył się Puchar Polski Młodzików w Taekwondo. Oto wyniki:
- Marina Dudek (4b) złoty medal.
Serdecznie Marinie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
jk
7-8 maja w Warszawie odbył się Puchar Polski Młodzików w Taekwondo. Oto wyniki:
Serdecznie Marinie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
jk
Rok 2020 był niewątpliwie bardzo trudnym czasem. Szkoła niemalże cały czas funkcjonowała w formie zdalnej. Ta nadzwyczajna sytuacja, w której znaleźli się uczniowie stała się dla nas motywacją, aby stworzyć film profilaktyczny dotyczący zagrożeń czyhających na młodzież. Na początku roku szkolnego 2020/2021 został ogłoszony konkurs na scenariusz do filmu profilaktycznego. Spośród prac został wybrany najlepszy scenariusz, którego autorkami są uczennice klasy 8a: Zuzanna Komorniczak, Laura Mięso, Patrycja Polak i Anna Wójcicka.
W II semestrze roku szkolnego 2020/2021 został nagrany film profilaktyczny pt. ,,Usłysz krzyk, którego nie słychać". Film porusza tematy, które stanowią zagrożenie dla młodzieży. Został podzielony na części: #dokuczanie, #wyśmiewanie, #hejt, #przemoc. W każdej ze wspomnianych części zagrali inni uczniowie, którzy wcielili się w role ofiar lub oprawców. Nagranie scen było bardzo emocjonującym przeżyciem. Film ,,Usłysz krzyk, którego nie słychać" jest szokującym materiałem, który zmusza do rozejrzenia się wokół i refleksji nad niebezpieczeństwami.
Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.
J. Klepacz/M. Skwara/K. Strzępska
Źródłem problemów związanych z zaburzeniami odżywiania nie jest samo jedzenie, są one skutkiem głębszych problemów psychologicznych. W poszukiwaniu możliwie najskuteczniejszych metod i form oddziaływania profilaktycznego, a także w celu dostarczania aktualnej wiedzy na temat trudności związanych z okresem dojrzewania z po raz kolejny z uczniami klas siódmych spotkała się psycholog Magdalena Majewska. Prowadząca wyjaśniła czym jest anoreksja i bulimia, omówiła przyczyny zaburzeń odżywiania, fakty i mity oraz podała skuteczne metody leczenia. Nie mogło również zabraknąć informacji o jednej z przyczyn niezdolności do funkcjonowania wśród rówieśników oraz kontynuowania nauki – depresji.
W trakcie spotkania młodzież otrzymała cenne wskazówki do kogo zwrócić się o pomoc i gdzie szukać wsparcia w przypadku napotkanych problemów.
K. Strzępska/jk
5 maja 2021 roku to dzień urodzin patrona naszej szkoły Henryka Sienkiewicza. Ta data to ważne wydarzenie zapisane złotymi literami w tradycji naszej szkoły.
Ten dzień, nawet w dobie pandemii, przybrał uroczysty charakter. W klasach I-III rozbrzmiewały dźwięki hymnu szkoły. Słowa tej pieśni jasno wskazują kolejnym pokoleniom czym mają się kierować w swoim życiu.
Społeczność szkolna klas młodszych w tym dniu uczestniczyła w różnorodnych zajęciach, które przybliżyły postać naszego patrona: zapoznali się z prezentacją o życiu i twórczości H. Sienkiewicza, czytali fragmenty powieści pt. „W pustyni i w puszczy” oraz „Bajkę”. Aby w szczególny sposób uczcić pamięć tego wybitnego pisarza, a także należycie oddać mu cześć, uczniowie, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, przeistoczyli się w postacie z utworów H. Sienkiewicza. Mogliśmy podziwiać między innymi, Zbyszka z Bogdańca wraz z Danusią, którym towarzyszyli wyjątkowo przyjaźnie nastawieni Krzyżacy oraz polscy rycerze, Janko Muzykant ze swoimi ukochanymi skrzypkami, Staś i Nel , którym towarzyszyła Mea, Ligia z Markiem Winicjuszem w towarzystwie na biało ubranych Rzymianek i wreszcie wróżki, ze swoimi hojnymi darami. Uczniowie podczas prezentacji swoich ubiorów, poznawali niejako przy okazji twórczość naszego wspaniałego patrona.
Uczniowie klas IV-VIII również pamiętali o Święcie Patrona. Pandemia spowodowała, że nie spędzili tego dnia uczestnicząc w Pikniku z Siódemką, który jest już tradycją szkoły. Tym razem 5 maja na prowadzonych online lekcjach języka polskiego obejrzeli prezentację pt. „Henryk Sienkiewicz – patron naszej szkoły” przygotowaną przez uczniów klasy 7a.
Była to świetna okazja, by przypomnieć sobie ważne informacje dotyczące życia i twórczości tego wybitnego pisarza, ale też poszerzyć swoją dotychczasową wiedzę. Zadbali o to autorzy prezentacji, którzy umieścili w pokazie slajdów kilka mniej znanych faktów z życia noblisty. Miejmy nadzieję, że kolejną rocznicę urodzin Patrona będziemy świętować wspólnie w szkole.
I. Majewska/A. Grudzień/jk
Po dłuższej nieobecności uczniowie klas I-III wrócili do nauki stacjonarnej. Mały Samorząd Uczniowski w imieniu całej społeczności szkolnej przygotował dla nich miłe powitanie. Już w drzwiach szkolnych podopieczni z klasy drugiej wyrecytowali wiersz swojego autorstwa, który dopełniła wesoła piosenka.
Dzieci przybyły do szkoły w bardzo dobrym humorze, prezentując stroje bohaterów z książek Henryka Sienkiewicza patrona naszej szkoły. Wszyscy ogromnie ucieszyli się, że powrót zbiegł się z tak ważnym dla szkoły świętem. Dyrektor Monika Wiączek osobiście przywitała każdą klasę w swojej sali, życząc uczniom miłej, radosnej i owocnej nauki.
Tak miło spędzony czas na długo pozostanie w naszej pamięci.
A. Kandyba/jk
230 lat temu, w 1791r uchwalono pierwszą w Europie i drugą na świecie Konstytucję. W tym roku nie zważając na problemy związane z pandemią Coronawirusa, uczniowie klasy 8a pod kierunkiem Ewy Zakowanej przygotowali zdalny montaż słowno-muzyczny upamiętniający to wyjątkowe wydarzenie.
Aktorzy swoje rolę musieli doskonalić samodzielnie w domu, opierając się na zdalnych wskazówkach nauczyciela i pomocy rodziców. Następnie uczniowie nagrali swoje kwestie je wychowawcy. Każdy z występujących wielokrotnie nagrywał swoją partię, by wybrać najdoskonalszą wersję. Przygotowany materiał zmontowała Julita Klepacz, tworząc piękną filmową prezentację.
E. Zakowana/jk
W czwartek st. asp. Maja Ćwik z Komedy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim przeprowadziła lekcję on-line dla uczniów klas szóstych. Nasz gość wskazał najczęściej występujące formy przemocy z wykorzystaniem sieci i telefonu komórkowego: nękanie, straszenie, publikowanie ośmieszających zdjęć i filmów, szantaż, podszywanie się za kogoś innego, pisanie obraźliwych komentarzy i wyzwisk – hejt. Podczas zajęć przybliżone zostały zasady bezpiecznego korzystania z internetu w celu zwiększenia świadomości na temat zagrożeń związanych z cyberprzestrzenią. Spotkanie ukazało także uczniom skalę problemu jakim są cyberuzależnienia.
Mamy nadzieję, że zajęcia profilaktyczne w dużym stopniu przyczynią się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i niebezpiecznych wśród naszych uczniów.
K. Strzępska/jk
W kwietniu został rozstrzygnięty wojewódzki plastyczny.
Miło nam poinformować, iż uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 im. Henryka Sienkiewicza, Lena Opala, która uczęszcza na zajęcia do Ogniska Pracy Pozaszkolnej została nagrodzona dyplomem w konkursie plastycznym "112 - zawsze w gotowości" organizowanym przez Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach.
Serdecznie Lenie gratulujemy.
jk
Pogawędki na lekcji? Przy śniadaniu? Czemu nie!
Klasy trzecie żegnając się z nauką on-line, postanowiły – w ramach programu „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu” – zjeść wspólny posiłek, podzielić się pomysłami na temat ulubionych potraw i swobodnie ze sobą porozmawiać. Miła atmosfera skłaniała do żartów i śmiechu, a co za tym idzie do integracji i budowania zespołu. Przypomnieliśmy, jak Wiktoria Gruszczyńska z klasy 3b, degustowała przed kamerką parówkę i tym właśnie zainspirowała nas do kulinarnych zajęć. Może Wiktoria! Możemy i MY!
Uczniowie klasy 3a, 3b i 3c zajadając wiosenne kanapki, owsianki z bananami, smakując jabłka, popijając soczki przypominali zalecania dotyczące zdrowego żywienia. Trzecioklasiści poznali również założenia programu dietetycznego „Uważne jedzenie”, któremu patronuje Minister Edukacji Narodowej.
Następne wspólne posiłki czekają na nas już w szkole. Hurrra!!!
J. Grudzień/jk
Długotrwała zmiana w organizacji kształcenia przynosi nieodwracalne skutki. Uczniowie powinni zostać objęci szczególną opiekę w tym trudnym dla nich czasie. Dlatego zorganizowano dla nich już kilka spotkań z psychologiem, panią Magdaleną Majewską.
W odpowiedzi na zaobserwowane zachowania występujące wśród dzieci i młodzieży nauczyciele PSP nr 7 uczestniczyli w szkoleniowej radzie pedagogicznej na temat „Przyczyny prób samobójczych i zachowań autoagresywnych dzieci i młodzieży” – tą niezwykle interesującą prelekcję poprowadził prof. Mariusz Jędrzejko – pedagog i socjolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Wydziału Pedagogicznego Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku oraz dyrektor naukowy Centrum Profilaktyki Społecznej w Warszawie. W praktyce, to nauczyciel jest pierwszą osobą, która zauważa niepokojące zachowanie ucznia, a do obserwacji potrzebuje wiedzy, która pomoże we wstępnej diagnozie.
Profesor przeprowadził także webinar skierowany do części rodziców uczniów szkolnej społeczności. Temat spotkania dotyczył profilaktyki zachowań ryzykownych. Prof. Jędrzejko zwrócił szczególną uwagę na pierwsze sygnały „ścieżek” ku uzależnieniu i podstawowe błędy wychowawcze. Zaprezentował zasadnicze czynniki ochronne i model budowania relacji rodzic-dziecko. Wskazał skuteczne metody wychodzenia z problemu i dostarczył niezbędnej wiedzy rodzicom, aby mogli zrozumieć zachowania swojego dziecka w trudnym czasie pandemii i wychwycić niepokojące sygnały, aby zareagować wystarczająco wcześnie na niepokojące zachowania młodych ludzi.
K. Strzępska/jk
Bardzo nietypowo, acz z przyjemnością i obowiązkowo, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 im. Henryka Sienkiewicza w Ostrowcu Św. włączyli się w tegoroczne święto – Międzynarodowy Dzień Ziemi, przypadający na 22 kwietnia. Będąc „uziemionymi” w domach w czasie zdalnego nauczania, bez możliwości organizowania wspólnych ekologicznych projektów, z ogromnym entuzjazmem uczniowie klas I-III zabrali się do działania i pomocy naszej planecie.
Wszyscy uczniowie z rodzicami i nauczyciele przystąpili do challenge’u „Zbieram – segreguję - pomagam”. W ramach wyzwania wyszli do pobliskich lasów, parków oraz na niedalekie skwery by zebrać, posegregować niezliczone ilości śmieci zostawione w tam, gdzie nigdy nie powinny się znaleźć.
Nauczycielki zadbały także o profesjonalną edukację ekologiczną w czasie zdalnych lekcji. Wszystkie klasy zrealizowały własne projekty pełne fachowej wiedzy – przekazanej z wykorzystaniem najnowszych technologii i aplikacji, zabaw i gier interaktywnych, w których można było sprawdzić swoje umiejętności szkolne i ekologiczne.
Uczniowie z klas starszych, pod opieką swoich opiekunów, przygotowali dla młodszych kolegów, samodzielnie napisany i zaśpiewany „Eko song” i film o historii pewnej plastikowej butelki, który zachęcił dzieci do dyskusji na temat: Jak długo rozkładają się odpady?
Pamiętajcie kochani mieszkańcy Ziemi, nic nie może zwolnić nas od odpowiedzialności za dbanie o najbliższe środowisko.
M. Krawczyk/jk
Życie w wirtualnym świecie może wpływać niekorzystnie na rozwój osobowości młodego człowieka. Mając to na uwadze uczniowie klas szóstych mieli okazję uczestniczyć w nietypowej lekcji z udziałem psycholog Magdaleny Majewskiej.
Podczas zajęć skoncentrowano się na szeroko pojętej profilaktyce uzależnień związanych z cyberprzestrzenią. Słuchacze dowiedzieli o konsekwencjach zdrowotnych, psychologicznych i społecznych wynikających z niekontrolowanego życia on-line. Dzięki spotkaniu uczniowie zdali sobie sprawę, jak ważne jest świadome i odpowiedzialne korzystanie z mediów.
Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali prelekcji, aktywnie włączyli się do dyskusji zadając wiele pytań.
K. Strzępska/jk
20 kwietnia 2021 r. w Katolickim Zespole Edukacyjnym odbył się Międzyszkolny Konkurs Piosenki Religijnej „Songs for the Lord”. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym. Oto wyniki:
Ze względu na panującą sytuację pandemiczną konkurs odbył się w formule on-line.
M. Łabuz/jk
Znajomość zasad pisowni nie jest sztuką łatwą. Przekonało się o tym jedenastu uczniów klas siódmych i ósmych naszej szkoły, którzy stanęli w szranki Wojewódzkiego Konkursu „Oko w oko z ortografią”. Na tych, którzy zakwalifikowali się do powiatowego etapu konkursu, czekało nie lada wyzwanie. Musieli wykazać się rzetelną znajomością wielu wyrazów, wyrażeń i zwrotów.
Najlepiej poradziły sobie:
Dziewczęta sumiennie doskonaliły swoje umiejętności i pilnie uczęszczały na zajęcia koła polonistycznego. To one będą reprezentowały naszą szkołę w trzecim – wojewódzkim etapie konkursu.
Trzymamy kciuki za nasze finalistki i życzymy „połamania piór”!
A. Grudzień/jk
W dniu 14 kwietnia 2021 r. odbył się II etap I Międzyszkolnego Konkursu “Maths & English – My Passion” zorganizowany przez Julitę Klepacz oraz Małgorzatę Olech.
Celem konkursu było propagowanie wiedzy i umiejętności matematycznych oraz językowych z praktycznym ich wykorzystaniem, rozwijanie umiejętności matematycznych, doskonalenie umiejętności językowych, rozwijanie umiejętności rozwiązywania zadań matematycznych w języku angielskim
Konkurs został przeprowadzony online, a uczestnicy świetnie poradzili sobie z zadaniami matematycznymi w języku angielskim oraz z zadaniami językowymi. Do finału zakwalifikowało się dziesięciu najlepszych:
Z wielką przyjemnością informujemy, że wśród najlepszej dziesiątki znaleźli się uczniowie naszej szkoły: Zuzanna Komorniczak oraz Jan Choina.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, a zakwalifikowanym uczniom życzymy powodzenia w etapie finałowym.
M. Olech/jk
W Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 odbył się II etap Konkursu Piosenki Anglojęzycznej. Miło nam poinformować, że uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 Gabriela Klepacz awansowała do finału tego konkursu.
Serdecznie gratulujemy Gabrysi i życzymy powodzenia w finale.
jk
W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły próbowali swych sił w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Kielcach. Przechodzili przez kolejne etapy – rozpoczynając od pierwszego szkolnego, a kończąc na trzecim – wojewódzkim, do którego dostali się tylko najlepsi. Wśród nich znalazło się troje ósmoklasistów naszej szkoły.
Miło nam zakomunikować, że tytuł finalisty zdobyli ambitni i zdolni, pełni zapału i dyscypliny ósmoklasiści:
Serdecznie gratulujemy Uczniom i ich Rodzicom. Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas konkursu zaowocuje w dalszej edukacji, a tytuł finalisty sprawi, że drzwi szkoły średniej będą stały dla Was otworem.
B. Dąbrowska/jk
Ostatnie dni były bardzo pracowite dla uczniów klasy 5a. Pożegnali zimę, z wykonanymi przez siebie Marzannami, a kwiatami i radosnym śpiewem powitali długo oczekiwaną wiosnę. Intensywnie przygotowywali się do zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
W trakcie lekcji wychowawczej piekli wielkanocne babki według przepisu i zgodnie z instrukcjami cukiernik Anny Załęskiej, podczas wirtualnej wizyty w Jej pracowni. Uczniowie wraz z Rodzicami i wychowawcą spotkali się przed Świętami Wielkanocnymi aby złożyć Sobie życzenia. Nie zabrakło programu artystycznego przygotowanego przez Dzieci. Atmosferę Świąt przybliżyły również utwory muzyczne. Życzeniom nie było końca.
J. Francuz/jk
W okresie Wielkanocy jajko traktujemy priorytetowo. Odgrywa ono główną rolę w czasie świątecznych posiłków i jest bohaterem wielu zwyczajów.
Aby kompleksowo go poznać, klasa 3b zrealizowała projekt „Jajko w roli głównej”. Punktem wyjścia było jajo biologiczne, jako jedna z faz rozwoju ryb, płazów czy gadów. Poznano także budowę jaja ptasiego oraz jajeczne rekordy. Jak kupować zdrowe jajka, w jaki sposób czytać oznaczenia? - to kolejne zadanie i źródło praktycznej wiedzy, przydatnej w czasie przedświątecznych zakupów.
Uczniowie klasy 3b poddawali testom stan świeżości jajek oraz jako ankieterzy, zbierali od domowników informacje na temat ich konsumpcji. Wyniki przedstawiano na wykresach słupkowych oraz w formie wniosków końcowych. Jajko to również najważniejszy symbol wielkanocnych dekoracji.
Na świątecznych stołach trzecioklasistów pojawią się, zatem wydmuszkowe ludki z zielonymi czuprynami z rzeżuchy i owsa. Nadchodząca Wielkanoc była doskonałą okazją, aby dokładnie przyjrzeć się zwykłemu jajku i uczynić go głównym bohaterem zajęć.
J. Grudzień/jk
W Publicznej Szkole Podstawowej nr 7 zostały przeprowadzone eliminacje do Konkursu Piosenki Anglojęzycznej. Na ogłoszenie zamieszczone na stronie szkoły odpowiedzieli następujący uczniowie: Gabriela Klepacz, Zuzanna Komorniczak, Rozalia Glibowska, Katarzyna Machula, Zuzanna Walas, Zuzanna Klepacz, Michał Walas, Oliwier Maj.
Jury w składzie: dyrektor szkoły Monika Wiączek, Julita Klepacz oraz Kamila Strzępska miało ogromny problem z wyłonieniem piosenki, która będzie reprezentowała naszą szkołę w Powiatowym Konkursie Piosenki Anglojęzycznej. Oto wyniki:
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, poziom eliminacji był bardzo wysoki, a za Gabrysię trzymamy kciuki w kolejnych etapach konkursu i życzymy powodzenia.
jk
Powered by aSc EduPage