• Ciekawostki

•

Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk przedstawiony poprzez pryzmat ciekawostek

• Pierwszą z książek, jakie Sienkiewicz przeczytał w dzieciństwie, były „Śpiewy historyczne” Juliana Ursyna Niemcewicza.

• Jako trzynastolatek opracował plan wyzwolenia Polski, opierający się na tym, że wszyscy Polacy powinni wyjechać do Ameryki, tam stworzyć armię i powrócić do kraju, by wyzwolić ojczyznę.

• Pisarz był kawalerem francuskiej Legii Honorowej.

• Był członkiem Serbskiej Akademii Nauk i Umiejętności.

• Pierwszy debiut książkowy – na okładce przekręcono jego nazwisko na „Stankiewicz”.

• Podczas obchodów jubileuszu pracy twórczej 22 grudnia 1900 dzieci wręczyły pisarzowi Dziesięć przykazań Sienkiewiczowskich. Pierwsze brzmiało: „Nie będziesz miał Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego i innych nade mną”.

• Niski wzrost był powodem kompleksów pisarza.

• Jeden z wielbicieli Trylogii, ukrywający się pod pseudonimem Michał Wołodyjowski, ofiarował Sienkiewiczowi piętnaście tysięcy rubli. Pisarz nie chciał przyjąć prezentu, wezwał ofiarodawcę do cofnięcia darowizny, który jednak nie zgłosił się. Uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczył na fundusz stypendialny imienia Marii Sienkiewiczowej, z którego skorzystali między innymi: Maria Konopnicka, Stanisław Przybyszewski, Stanisław Witkacy.

• Nagroda Nobla została mu przyznana za wybitne zasługi jako pisarza epickiego. Jeden z jurorów dodatkowo uzasadnił przyznanie nagrody za „rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”.

• Wizerunek Sienkiewicza pojawił się na banknocie 500 000zł w 1990 roku.

• Quo vadis przetłumaczono na ponad pięćdziesiąt języków. Na podstawie  powieści powstały także sztuki teatralne, opery, oratorium Feliksa Nowowiejskiego i pantomima.

• Henryk Sienkiewicz miał pseudonim literacki "Litwos". Jego miłość do Litwy odnajdujemy na kartach "Potopu".

• Był bohaterem, napisał odezwę Polaków do zaborcy pruskiego.

• Rzeczywiście miewał pomyłki :) W „Krzyżakach" rycerze zdążają do Tyńca i nie przechodzą przez Wisłę - Sienkiewicz nie znał topografii Krakowa. Bo Tyniec leży za rzeką w stosunku do centrum i samego Wawelu.

• Miał 3 żony. Każda miała na imię Maria.

• Zmarł w Vavey w Szwajcarii. I tam został pochowany. W 1924 roku sprowadzono jego ciało do Polski, by złożyć je w warszawskiej katedrze pod wezwaniem świętego Jana.

• W roku 1900 Uniwersytet Jagielloński przyznał Henrykowi Sienkiewiczowi tytuł doctora honoris causa.

• Jego pierwsza (nieopublikowana) powieść nosiła tytuł "Ofiara".

• Studiował na wydziale lekarskim Szkoły Głównej Warszawskiej, po pewnym czasie przeniósł się na studia prawnicze, następnie na wydział Filologiczno-Historyczny.

• W roku 1900 otrzymał od społeczeństwa majątek w Oblęgorku, stworzył tam szkołę dla dzieci.

• Pochodził z zubożałej szlachty, herbu Oszyk - przedstawiający łabędzia, po mieczu wywodzącej się z Tatarów osiadłych na Litwie w XV i XVI wieku.

• Filmy na podstawie jego książek, osiągały największe rekordy w polskiej kinematografii, na przykład "Krzyżacy" 32 mln 315 695 tys. widzów, czyli więcej niż liczba ludności Polski w roku premiery 1960.

• Był członkiem najstarszego polskiego klubu sportowego - Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego.