• Świat według Vanessy

        • Siedemnastoletnia Vanessa wychowała się w kiosku z gazetami. Nauczyła się czytać na pisanych wielkimi literami tytułach.

          Swoje życie wyobraża sobie jako kolorowy magazyn. Kiedy spotyka dziennikarza, ma nadzieję spełnić swoje marzenie i za wszelką cenę wkręcić się do prasy.

          Pewnego dnia poznaje sąsiadkę – tajemniczą starszą kobietę, która tak bardzo różni się od znanych jej z otoczenia i z gazet emerytek, że zaczyna ją fascynować. Nie ma telewizora, a jej mieszkanie wypełniają książki, które Vanessa uważa za zdecydowanie zbyt grube, żeby nadawały się do czytania.

          Zachęcam do przeczytania!

          E. Szymanowicz/jk

        • Wirująca miłość

        • Opowieść o 16-letniej Alice, którą poznajemy w ciężkim momencie życia. Jej mama sławna autorka romansów, chora na psychozę dwubiegunową znajduje się w szpitalu. Alice zostaje sama ze swoimi problemami i kłopotami, chorobą  mamy oraz kończącymi się pieniędzmi. Na jej drodze staje dwóch chłopaków Tony i Errol. Jeden zwyczajny drugi niezupełnie. Świat Alice staje do góry nogami gdy okazuje się, że ten drugi jest Kupidynem, tym jedynym, prawdziwym. Tych dwoje pomaga sobie nawzajem. W jaki sposób ? Przeczytajcie :)

          E. Szymanowicz/jk

        • Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek

        • Najlepsza książka dziecięca ,nominowana w 2015 r. do nagrody Książka Roku - świetna lektura! Trochę abstrakcyjna, zabawna i mądra ale takie powinny być bajki. A do tego napisana piękną polszczyzną. Naprawdę fajnie się ją czyta.

          Każda przygoda skarpetek jest ciekawa i niebywała, budzi marzenia i dreszczyk emocji. Pomysłowość autorki intryguje i zaskakuje. Ta książka jest najlepszym dowodem na to, że bohaterem opowieści dla dzieci może być wszystko. W tym przypadku mamy przesympatyczne, ciekawskie i entuzjastyczne skarpetki. Zachęcam do przeczytania!

          E. Szymanowicz/jk

        • Oskar i pani Róża

        • To piękny zapis niezwykłej przyjaźni śmiertelnie chorego chłopca – tytułowego Oskara i pani Róży – byłej zapaśniczki. Chłopcu zostało tylko, a może aż dwanaście dni życia w czasie których dzięki nietuzinkowej, wspaniałej cioci Róży dziecko przeżywa wszystkie etapy ziemskiego bytu; od dzieciństwa poprzez okres dojrzewania, aż do starości i śmierci. Jak to się dzieje? Tego już musicie dowiedzieć się sami...

          Serdecznie polecam!

          E. Szymanowicz/jk

        • Pamiętnik  jedynaczki

        • Trzynastoletnia Paulina boleśnie odczuwa swoją samotność, związaną z brakiem rodzeństwa. Zauważa też z przerażeniem, że jedna z nauczycielek z niewiadomych powodów czuje do niej z trudem skrywaną niechęć. Wszelkie próby rozwikłania sekretu matematyczki wciąż spełzają na niczym. Do tego mama zdaje się ukrywać przed Pauliną jakiś sekret... Wszystko wskazuje na to, że pakowanie się w tarapaty...

          Pamiętacie Paulinę Kozińską trzynastoletnią dziewczynę, która chciałaby mieć rodzeństwo i marzy o psie? Chcecie poznać jej dalsze losy? Przeczytajcie koniecznie drugą część Pamiętnika. Życie Pauliny nadal pełne jest niespodzianek. Jedynaczka nie może narzekać na nudę. Wprawdzie nie ma już problemów z matematyką, tajemniczy wielbiciel staje się jej... hmm... można powiedzieć chłopakiem.

          Polecam czytelnikom w wieku 11-12 lat.

          E. Szymanowicz/jk

        • Tajemnica mumii

        • „Tajemnica mumii” Czy to możliwe, żeby w muzeum w Valleby obudziła się licząca 3000 lat egipska mumia? Przerażony strażnik twierdzi, że widział to na własne oczy. Tej samej nocy, której z muzeum zginał najcenniejszy obraz. Lasse i Maja natychmiast udają się do muzeum, żeby osobiście zbadać sprawę. Kolejne tytuły serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai od kilku lat wybierane są książką roku przez szwedzkie Jury Dziecięce, czyli niemal 50 000 głosujących dzieci, a tym samym nie schodzą w Szwecji z list bestsellerów.

          Akcja książek rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne. Książki świetnie nadają się dla dzieci, które właśnie zaczynają samodzielnie czytać – duża czcionka, duża ilość charakterystycznych czarno-białych ilustracji, trzymająca w napięciu akcja, a wszystko w formacie prawdziwej powieści. Co wcale nie znaczy, że po książki o Lassem i Mai nie sięgają również bardziej wprawni czytelnicy!

          Zapraszam do przeczytania!

          E. Szymanowicz/jk

        • Mikołajek i inne chłopaki

        • „Mikołajek i inne chłopaki” - to zbiór opowiadań o przygodach Mikołajka i jego kolegów z klasy, aczkolwiek Mikołajek i inne chłopakipojawia się również sąsiadka Jadwinia. Mikołajek jest narratorem, komentatorem wydarzeń, bystrym obserwatorem. Razem z Gotfrydem, Euzebiuszem, Kleofasem, Joachimem, Rufusem, Maksencjuszem, Alcestem, rozrabia w szkole i na podwórku. W tym tomie zabawy zaczynają się niewinnie, a kończą zwykle dramatycznie. Tylko Ananiasz nie bierze w nich udziału, klasowy kujon i lizus, pupil nauczycielki. W szkole za różne przewinienia chłopcy ciągle mają karę - przepisują po kilkaset razy zdania i odmieniają je przez wszystkie czasy. Ale według nich szkoła jest od tego, by w niej się bić i robić wygłupy.

          Perypetie Mikołajka bawią zarówno dzieci, jak i dorosłych, a zabawne rysuneczki dodają książce humorystycznego uroku. Książka jest miłą odmianą i pozwala odpocząć po przeczytaniu „ciężkiej lektury”. Czyta się łatwo i przyjemnie, język jest lekki, a co więcej, książka bawi. Spodoba się dosłownie wszystkim: i molom książkowym, i tym, którzy dopiero wkraczają w świat książek.

          Naprawdę polecam!

          E. Szymanowicz/jk

        • Kroniki Saltamontes

        • Książka „Kroniki Saltamontes - Ucieczka z mroku” to pełna przygód i wzruszeń powieść przygodowa dla całej rodziny.

          Kroniki SaltamontesAdam i Aleks – dwóch chłopców z sierocińca, jeden obdarzony nieprzeciętną intuicją, a drugi inżynieryjnym umysłem - wyruszają w podróż. Wcześniej jednak skonstruują Maszynę do Produkowania Szczęścia, której powierzą swoje sekrety. Chłopcy marzą o odnalezieniu domu i zaskakujących przygodach. Ale najważniejsze jest, aby przeprawili się przez całą Europę i dotarli do miejsca ,które wspólnie wylosowali na mapie. No i oczywiście aby ich wynalazek uszczęśliwił ludzi o dobrym sercu. Jednak niespodziewane wydarzenia sprawiają, że chłopcy zostają rozdzieleni. Stają oko w oko z niezgłębioną tajemnicą i niebezpieczeństwami, które czyhają przy jej odkrywaniu. Czy uda im się rozwiązać tajemnicę Saltamontes? I co najważniejsze - czy uda im się znaleźć prawdziwy dom?

          Zachęcam do przeczytania tej fascynującej powieści!

          E. Szymanowicz/jk

        • Nela mała reporterka

        • Jest to niezwykle fascynująca książka, która w bardzo krótkim czasie stała się Bestsellerem.

          Nela mała reporterkaOpowiada o podróżach tytułowej bohaterki Neli w odległe zakątki Świata: Afryka, Azja, Ameryka Południowa to tylko niektóre miejsca egzotycznych przygód dziewczynki. W Tajlandii opiekuje się słoniem i próbuje egzotycznych owoców i regionalnych potraw. W Zanzibarze poznaje morskie skarby. W Boliwii obserwuje pustynię solną. Każde opowiadanie opatrzone jest licznymi zdjęciami i rysunkami. Pomaga w wyobrażeniu sobie rzeczy niewyobrażalnych i może zaspokoić morze pytań każdego czytelnika.

          Polecam do przeczytania!

          E. Szymanowicz/jk

        • Zosia z ulicy Kociej

        • Zosia z ulicy KociejZosia wraz z rodzicami i młodszą siostrą z centrum Warszawy przeprowadza się do Łomianek. Wyprowadzka ta powoduje przewrót, który życie młodej rodziny wywraca do góry nogami. Gdy mama i tata wyjeżdżają do Londynu, opiekę nad dziećmi przejmuje zwariowana ciotka Malina, która pomaga Zosi zaprzyjaźnić się z mieszkańcami ulicy Kociej. Książka jest niesamowicie dynamiczna, dobra na poprawienie humoru w te jesienne dni.

          Polecam do przeczytania!

          E. Szymanowicz/jk

        • Koń na receptę

        • We wrześniu polecam przeczytanie książki autorstwa Agaty Widzowskiej Pasiak pt. „Koń na receptę”. Opowieść przedstawia grupę dzieci spędzającą wakacje w ośrodku hipoterapii we wsi Dąbrówka. Dzieci i zwierzęta łączy z czasem głęboka więź. Szczególną postacią staje się tytułowy koń o imieniu Szogun. Lekarz przepisuje Szoguna chorym dzieciom, jako skuteczne lekarstwo. Jego była właścicielka, obserwując karierę pupila, stara się odebrać konia stadninie, widząc w ten sposób łatwy i szybki zarobek.

          Koń na receptęDzieci są zrozpaczone i szukają wyjścia z sytuacji. Chcąc uratować swojego ukochanego konia zbierają w lesie jagody i grzyby, żeby zdobyć odpowiednią kwotę i odzyskać zwierzę. Piszą też wiersze o koniach, malują ilustracje i próbują sprzedawać swoje dzieła turystom. Czy uda im się wykupić Szoguna, żeby został z nimi i nadal pomagał ich niepełnosprawnym kolegom? Koń na receptę ma na celu pokazanie, że najważniejsza jest przyjaźń i to, co ma się w sercu. Książka pokazuje jak nieistotne są dobra materialne i co daje satysfakcja ze wspólnego działania. Czytelnik uczy się jak ważna jest walka o własne marzenia i więź między ludźmi a zwierzętami, które mogą pomóc w trudnych chwilach i chorobie.

          Polecam do przeczytania!

          E. Szymanowicz/jk

        • Dziennik cwaniaczka

        • Dziennik cwaniaczkaDziennik cwaniaczka to całkiem dobra rozrywka, niekoniecznie dla najmłodszych. Jest to seria książek przedstawiająca zabawne losy Grega Heffleya, narratora historii. Greg jest gimnazjalistą i bynajmniej nie jest z tego zadowolony. Uważa, że gimnazjum to nienajlepszy pomysł na świecie, a jego rówieśnicy to banda niezrównoważonych dzieciaków. Życie nastolatka to wcale nie taka zabawna sprawa – denerwujące rodzeństwo, wpadający na dziwaczne pomysły rodzice i w końcu przeróżne problemy w szkole – jednym słowem nie ma czego zazdrościć. Greg wszystkie bóle przelewa na papier w postaci historyjek i obrazków.

          Zachęcam do czytania. Książkę czyta się błyskawicznie, więc czasu nie stracicie, a na pewno świetnie się ubawicie.

          E. Szymanowicz/jk

        • Magiczne drzewo

        • Chciałabym zachęcić do przeczytania cyklu książek autorstwa Andrzeja Maleszki pt.: „Magiczne Drzewo”. Jest to znakomita opowieść – mądra, ciepła, miejscami bardzo zabawna poruszająca najważniejsze sprawy w życiu.

          Magiczne drzewoW kilku książkach z tej serii poznajemy bohaterów, którzy biorą udział w niesamowitych przygodach. Akcja dzieje się we współczesnych czasach i dotyczy trojga dzieci, ich rodziców i ciotki. Serię rozpoczyna tom ”Czerwone krzesło”. Podczas kilkudniowej burzy, piorun uderzył w stary dąb. W pobliskim tartaku zrobiono z niego deski, z których powstały różne rzeczy, między innymi tytułowe czerwone krzesło. Nie byłoby w tym nic wyjątkowego, gdyby nie to, że drzewo miało magiczną moc i spełniało wszystkie marzenia.

          Magiczne drzewoPowieść ta jest napisana w taki sposób, że czyta się ją z przyjemnością. Andrzejowi Maleszce udało się połączyć wszystkie elementy poszczególnych tomów tak ,że książka nie nuży. Nie mamy wrażenia, jakbyśmy czytali opowiadanie podobne do tysiąca innych w gruncie rzeczy banalnych i nieciekawych. Powieść ta ujmuje czytelników już od pierwszych stron. Co ciekawe, historia ta zainteresuje zarówno sześciolatków, jak i dzieci dwunastoletnie. Te ostatnie pochłoną „Czerwone krzesło” w kilka chwil, dzięki świetnie skonstruowanej fabule.

          Zachęcam do przeczytania wszystkich tomów!

          E. Szymanowicz/jk