Nowości w bibliotece szkolnej
Dzięki osobistemu zaangażowaniu pani dyrektor Moniki Wiączek, biblioteka szkolna wzbogaciła swoje zbiory o książki i poradniki psychologiczne dające wychowawcom praktyczne wskazówki skutecznego nauczania. Tym samym zapoczątkowane zostały działania związane z kompletowaniem aktualnej, fachowej literatury dla nauczycieli i rodziców.
Zapraszamy do lektury.
R. Warda, E. Szymanowicz/jk
Jak skutecznie zachęcić nasze dzieci do czytania książek?
Oto kilka propozycji biblioteki szkolnej dla rodziców:
- Najważniejsze jest pozytywne nastawienie. Pokaż więc dziecku, że Ty też czytasz książki. Co więcej, pokaż, że sprawia Ci to wielką przyjemność.
- Nie wymagaj , by Twoje dziecko czytało codziennie, ale pilnuj, żeby czytanie nie było zaniedbywane. Niektóre rodziny wprowadziły tzw. czas czytania, czyli taki moment w ciągu dnia, gdy wszyscy domownicy gromadzą się, by czytać książki i dyskutować o nich. To bardzo cenne. Nawet jeśli dziecko jest oporne i niechętne, to wie, że ten czas jest przeznaczony na czytanie i musi przerwać swoje inne zajęcia.
- Zorganizuj w domu biblioteczkę. Dobrze, jeśli w pokoju dziecka poświęcisz kilka półek na książki. Będzie je miało ciągle „na widoku” i prędzej czy późnej skusi się, by po którąś sięgnąć. Chwal swoje dziecko za każdą przeczytaną książkę lub trudny artykuł. Zachęci go to do sięgania po kolejne.
- Odwiedzaj z dzieckiem biblioteki. Pokaż mu jak fascynujący jest świat książek! Nie zmuszaj dziecka do czytania. Czytanie nie może być karą.
- Nie obawiaj się, jeśli Twoje dziecko sięga po komiksy. Pozwalaj mu na to. Czytanie komiksów często poprzedza czytanie książek. Kupuj na początek lektury lekkie i przyjemne – niech się bawi, niech samo sobie coś wybierze. Podsuwaj mu z czasem coś ambitniejszego, ale z tzw. akcją.
- Zainteresuj się literaturą dla dzieci. Dowiedz się co teraz jest hitem czytelniczym.
- Nie krępuj się czytać dziecku na głos. Czytanie na głos jest jedną z największych zachęt. Starsze rodzeństwo może czytać młodszemu. Nawet jeśli Twoja latorośl jest już nastolatkiem i uważa, że to wstyd gdy będziesz mu czytać książki, chwyć gazetę i podczas jej przeglądania zacznij, niby przypadkiem, czytać na głos artykuły.
- Przy czytaniu na głos innymw najbardziej sprawdzonym sposobem na rozbudzenie czytelniczej ciekawości jest przerwanie lektury w najbardziej emocjonującym momencie. Możesz później dopytywać dziecko o dalsze losy bohaterów, a gdy skończy książkę, w ten sam sposób możesz zainicjować czytanie kolejnej.
Czytając dziecku, poświęcasz mu swój czas i przekazujesz informację: Jesteś dla mnie najważniejszy!
R. Warda, E. Szymanowicz/jk
Kultura w czasie zarazy
Muzea
„Dzieje Wieliczki sięgają średniowiecza, kiedy to nosiła dumną nazwę magnum Sal - Wielka Sól. Już w XIII wieku znana była jako największy ośrodek solnictwa w Polsce i zyskała duże znaczenie dla gospodarki kraju.”
źródło: www.kopalnia.pl
„Muzeum Powstania Warszawskiego otwarto w sześćdziesiątą rocznicę Powstania. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XX wieku.”
źródło: www.1944.pl
„Zakony rycerskie biorące udział w krucjatach były zgromadzeniami religijnymi złożonymi z mnichów - rycerzy. Zakon krzyżacki był jednym z trzech takich zgromadzeń obok templariuszy i joannitów.”
źródło: http://www.zamek.malbork
„Teatr Wielki został wzniesiony w latach 1825-1833 według projektu Antonia Corazziego. Był potem kilkakrotnie przebudowywany. Podczas oblężenia Warszawy w 1939 roku został zbombardowany i niemal całkowicie zniszczony. W latach 1945-1965 zespół teatru działał na innych scenach, a gmach Teatru został odbudowany z gruzów i rozbudowany. Uroczyste otwarcie ogromnego i nowoczesnego Teatru Wielkiego odbyło się 19 listopada 1965 roku.”
źródło:https://teatrwielki.pl/
„Wyzwolenie obozu nastąpiło 27 stycznia 1945 roku, a w 1947 roku Auschwitz I i II przekształcono na Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.”
źródło:https://podrozebezosci.pl/oboz-koncentracyjny-zaglady-auschwitz-birkenau
„Zwiedzający zostają wprowadzeni do kapsuły czasu, która przenosi ich do apteki, gdzie są świadkami i obserwatorami pracy prowizora. Interaktywne słuchowisko oraz specjalne kompozycje zapachowe, które imitują aromaty starej apteki, pozwalają wczuć się w klimat i atmosferę pracy Ignacego Łukasiewicza.”
źródło: https://www.orlen.pl/PL/Odpowiedzialny_Biznes/Strony/Historia
ZOO:
„Ogród Zoologiczny Opole powstał w latach 30 - tych XX wieku na terenie parku położonego na Wyspie Bolko, którego prywatny fragment, zajmujący około 1 ha, został przekształcony w zwierzyniec.”
źródło: zoo.opole.pl
„Powstały w 1593 roku rezerwat myśliwski w miejscowości nazwanej Zwierzyńcem był wyrazem głębokiego zainteresowania kanclerza i hetmana koronnego Jana Zamoyskiego florą i fauną pierwotnej puszczy.[...] Zamojskie ZOO jest jednym z najstarszych ogrodów zoologicznych w Polsce."
źródło: http://www.zoo.zamosc
Mała książka - wielki człowiek
To kampania społeczna, która przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją "Książką połączeni" i dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Funduszu Rozwoju Czytelnictwa. Polecamy publikację dla rodziców wyjaśniającą, jakie znaczenie dla rozwoju ma czytanie dzieciom w różnym wieku. Broszurę można znaleźć tutaj.
Złap bakcyla czytania, słuchania, oglądania
Drodzy Uczniowie!
Przygotowujemy dla Was zbiorczą, uporządkowaną i aktualizowaną na bieżąco bazę "Kultura w czasach zarazy". Korzystajcie i udostępniajcie dalej.
opowiadania, nowele i powieści z gatunków science fiction, fantasy czy horroru - do pobierania wymagane jest założenie darmowego konta.
bezpłatne bajki do słuchania dla dzieci - wymaga logowania lub można wysłuchać niektórych nagrań na: YouTube
- Audiobooki dla Dzieci:
strony z bezpłatnymi adiobookami dla dzieci, wybrane z bajki, opowiadania do słuchania online na telefonie, tablecie, laptopie - bez konieczności logowania i zakładania konta.
Wartościowe serwisy edukacyjne
Telewizja Polska przygotowała dla dzieci i młodzieży produkcje o charakterze edukacyjnym, popularnonaukowym i kulturalnym.
Na kanale dziecięcym TVP ABC w godzinach.8.00-13.00 młodzi widzowie będą mogli codziennie obejrzeć różne programy edukacyjne. Wśród nich są m.in.: „Al-chemik" - program, który w przystępny sposób wyjaśnia zjawiska chemiczne i fizyczne, a także „Zaczarowany świat", dzięki któremu dzieci zrozumieją trudne pojęcia związane ze sztuką.
Także TVP Kultura uruchamia specjalne pasmo dla dzieci i młodzieży. Codziennie w godzinach 13.00-17.00 widzowie będą mogli zobaczyć koncerty, wartościowe produkcje filmowe, spektakle Teatru Telewizji, seriale zgodne z obowiązującym kanonem lektur. W popołudniowym paśmie nie zabraknie również programów naukowych i przyrodniczych.
To całodobowa stacja zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. W ramówce znajdują się audycje edukacyjne, naukowe i rozrywkowe rozwijające wyobraźnię i budując kreatywność dzieci. Pasmo wieczorne, kierowane do osób dorosłych, to kompendiumwiedzy w zakresie wychowania, rozwoju, kultury i sztuki.
Dla małych i dużych sympatyków książek
Wystarczy wpisać na stronie Legimi kod czytamy, a następnie zarejestrować się w serwisie Legimi i pobrać aplikację. Po zalogowaniu w niej lektura znajdować się będzie na wirtualnej półce. Kod wykorzystać można do 31 marca, ale książka będzie przypisana do konta bez ograniczeń czasowych.
Biblioteka proponuje
Biblioteka szkolna proponuje uczniom zapoznanie się z niżej podanymi portalami. Niech będzie to czas do nadrobienia zaległości czytelniczo-lekturowych.
Ponadto na kanale TVP Kultura rozpoczęła się emisja zekranizowanych lektur szkolnych. Zachęcamy do ich obejrzenia.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Drodzy Rodzice!
Wszyscy chcemy zapewnić naszym dzieciom dobrą przyszłość i dobre wykształcenie, a książka jest jednym z najważniejszych środków w dziedzinie przekazywania wiedzy. Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Nie zapominajmy, że pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Dzięki rozbudzonej dziś przyjemności czytania, nasze dzieci będą mogły rozważniej i bardziej odpowiedzialnie kształtować swoją przyszłość, a polska szkoła będzie wychowywała kompetentnych uczestników kultury, a nie biernych konsumentów informacji i wrażeń .Wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne i kojarzyły się z rzeczą przyjemną, może udać się tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły, bowiem czytanie rozwija sferę poznawczo-intelektualną, wzbogaca wartości moralno-społeczne, rozwija pamięć i wyobraźnię, zapewnia zdrowy rozwój emocjonalny dziecka oraz zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów.
O tym, jakie znaczenie mogą mieć dla dzieci książki, musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo, Rodzice.
Czytanie:
- poprawia pamięć,
- ćwiczy mózg,
- wzbogaca słownictwo,
- uczy wyrażania uczuć,
- pomaga zrozumieć rzeczywistość,
- uczy rozumieć innych ludzi,
- dostarcza wiedzy,
- uczy przyswajania nowych wiadomości,
- ułatwia naukę,
- utrwala zasady ortografii,
- rozwija emocjonalnie,
- poprawia koncentrację,
- przyspiesza rozwój mowy u małych dzieci,
- rozwija umiejętności komunikacyjne.
Biblioteka szkolna PSP nr 7 w Ostrowcu Św. otrzymała w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, który przewiduje rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, dotację na zakup nowości wydawniczych. Po konsultacjach z Radą Rodziców, Samorządem Uczniowskim i Radą Pedagogiczną zakupiono około 1000 książek. Są to atrakcyjne dla uczniów bestsellerowe pozycje.
Drodzy Rodzice, prosimy Was gorąco, abyście zachęcali swoje dzieci do wypożyczania i czytania tych książek. Młodzi ludzie, w których zaszczepiamy miłość do książek, na pewno będą czytać w przyszłości. Dajmy im szansę, by wyrośli na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi.
Nauczyciele – bibliotekarze/jk
Konkurs - Zimowa Rymowanka
W styczniu w bibliotece ogłoszony został konkurs na „Zimową rymowankę” .Wzięli w nim udział chętni uczniowie z klas trzecich. Komisja konkursowa w skład której weszły panie: Bożena Dąbrowska, Monika Wiączek oraz panie z biblioteki szkolnej przyznała:
- I miejsce ex aequo – Amelia Kozub z klasy 3c, Emilia Książka z klasy 3b, Magdalena Jędyka z klasy 3b.
- II miejsce – Matylda Chałupczak z klasy 3c
- III miejsce – Katarzyna Machula z klasy 3c
- Wyróżnienia otrzymały: Nikola Kuśmierz z klasy 3d, Joanna Łukasik z klasy 3b, Oliwia Kamińska z klasy 3b.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.
Nagrodzone prace będą zaprezentowane na tablicy biblioteki (hol szkoły).
E.Szymanowicz, R.Warda/jk
Zimą lepimy bałwanki,
często chodzimy na sanki.
A gdy śnieżek prószy ,
zimno nam jest w uszy.
Ciepłe kurtki zakładamy
i do zimowej zabawy ruszamy.
Emilka Książka klasy 3b (rymowanka)
Przyszła zima
Przyszła zima, śnieżek prószy
nasypało go po uszy.
Wzięłam narty oraz sanki,
zawołałam koleżanki.
Na zjeżdżalnię przyszedł czas,
zimę lubi każdy z nas.
Górka duża czy też mała,
każda z nas się wyszalała.
Sople wiszą już do pasa,
więc do domu pora wracać.
Zagrzać ręce, nogi, uszy,
by na górkę jutro ruszyć.
Za niedługo ferii czas,
więc nauka pójdzie w las.
Wolne całe dwa tygodnie,
będą mokre kurtki , spodnie.
Amelia Kozub klasy 3c (wiersz)
Zima
Gdy grudzień za pasem,
zimę już widać nad lasem.
Śnieg przykrył już choinki,
a zwierzęta mają smutne minki.
Dzieci są szczęśliwe i radosne,
bo widzą sikorki jak patrzą na sosnę.
Potem pójdą na górkę na sanki,
za czym na niej wyrosną sasanki.
Gdy śniegu spadnie miara,
ulepią przed szkołą bałwana.
Potem zdejmą mokre rękawiczki,
i pójdą na sprawdzian do matematyczki.
Magdalena Jędyka klasy 3b (wiersz)