Nareszcie wakacje!
24 czerwca odbyło się uroczyste pożegnanie roku szkolnego 2015/2016.
Uczniowie odebrali dyplomy i świadectwa z rąk wychowawców.
Dyrektor Rozalia Machnicka podkreśliła, że uczniowie w naszej szkole mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania, a ciekawość poznawania i odkrywania nowych tajników wiedzy sprawiły, że uczniowie osiągnęli wiele sukcesów w konkursach przedmiotowych i tematycznych.
Pani dyrektor dodała, że za całoroczną, ciężką pracę należy się uczniom zasłużony wypoczynek i uważa rok szkolny za zakończony! Galeria zdjęć
mw/jk
Pożegnanie klas szóstych
23 czerwca w czwartek nastąpiło uroczyste pożegnanie klas szóstych. Po raz ostatni uczniowie spotkali się w swoim gronie w murach „siódemki”.
W uroczystości wzięli udział sami absolwenci, rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście. Szóstoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie, pięknymi słowami, piosenką i wierszem podziękowali swoim wychowawcom, nauczycielom i rodzicom za trud włożony w ich naukę i wychowanie. Dyrektor Rozalia Machnicka i wicedyrektor Małgorzata Iwańska wręczyły dyplomy oraz nagrody książkowe uczniom wyróżniającym się w nauce i sporcie. Nagrodzeni zostali również rodzice za aktywny udział w życiu szkoły.
Na scenie wystąpiły uczennice klasy 6a – reprezentantki szkolnego kabaretu „Szalone kefiry”: Karolina Kaniewska, Agata Kromer, Dominika Pankiewicz w skeczu pt. "Mariusz i tata u pani od języka polskiego”, z układem gimnastycznym wystąpił Patryk Kot z klasy 6b, a w układzie tanecznym zaprezentowała się Kamila Kisiel z klasy 6c.
Uroczystość poprowadziła Dominika Pankiewicz z klasy 6a i Kamil Szwagierczak z klasy 6b. Tegoroczni absolwenci przygotowali program artystyczny pod kierunkiem Moniki Wiączek, oprawę muzyczną przygotowała Beata Dunajska, a nad oprawą plastyczną czuwała Ewa Zakowana. Galeria zdjęć
mw/jk
Zakończenie klas trzecich
23 czerwca z wychowawcami klas pożegnali się uczniowie klas trzecich. Na uroczystość przybyli uczniowie wraz z rodzicami, dyrekcja szkoły oraz nowi wychowawcy, którzy obejmą swoją funkcję z początkiem nowego roku szkolnego.
Program artystyczny przygotowany przez trzecioklasistów był piękny i bardzo wzruszający o czym świadczyły łzy nie tylko uczniów, ale i nauczycieli. Dyrektor Rozalia Machnicka wręczyła dyplomy wzorowym uczniom oraz podziękowania rodzicom, którzy aktywnie włączyli się w pracę na rzecz szkoły.
Uroczyste zakończenie roku klas trzecich przygotowała Joanna Sałapa wraz z pozostałymi wychowawcami. Oprawę plastyczną Ewa Zakowana, a muzyczną Beata Dunajska. Galeria zdjęć
mw/jk
Apele grup wiekowych
22 czerwca w środę odbyły apele grup wiekowych. Jak co roku apele zostały przygotowane przez Samorząd Uczniowski. W klasach I-III oraz IV-VI zostały podsumowane wyniki w nauce za II semestr roku szkolnego 2015/2016.
Nauczyciele wręczyli nagrody i dyplomy w konkursach matematycznych i przyrodniczych. Zostały wręczone dyplomy dla najlepszych czytelników, a panie ze szkolnej biblioteki rozstrzygnęły konkurs o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza. Galeria zdjęć
Został przeprowadzony również króciutki quiz z życia i twórczości naszego patrona. W krótkim programie artystycznym zaprezentowały się uczennice z klasy 2c: Weronika Chlebna, Zuzanna Gankowska, Julia Soja.
Uczniowie – przedstawiciele SU przedstawili zasady bezpiecznego spędzania czasu w trakcie wakacji oraz życzyli wszystkim miłego wypoczynku.
mw/jk
3a zwiedza Komendę Policji
21 czerwca 2016r. uczniowie klasy 3a zwiedzili Komendę Powiatowej Policji. Podczas pobytu na komendzie dzieci zapoznały się z pracą policjanta oraz uczestniczyły w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa.
Policjanci pokazali uczniom pracę funkcjonariuszy różnych pionów. Dzieci mogły zobaczyć pomieszczenie z monitoringiem miejskim oraz pokój, w którym przeprowadzane są okazania. Technik kryminalistyki pokazał w jaki sposób zabezpieczane są ślady na miejscu zdarzenia.
Ogromnym zainteresowaniem cieszył się pokaz umiejętności psa policyjnego. Po wyczerpującej wizycie goście dostali ulotki na temat właściwego zachowania się w kontakcie z groźnym psem oraz książeczki, które będą mogli wykorzystać podczas zdawania egzaminu na kartę rowerową. Galeria zdjęć
mw/jk
Ognisko klasy 4c
W piątek 17 czerwca uczniowie, rodzice i wychowawca klasy 4c, Julita Klepacz wybrali się na ognisko klasowe.
Podczas spotkania odbył się mecz uczniowie kontra rodzice. Tatusiowie robili wszystko co w ich mocy, niestety nie udało im się pokonać swoich pociech. Po wyczerpującej walce wszyscy chętnie zjedli przygotowane kiełbaski. Galeria zdjęć
Kolejnym punktem programu było przeprowadzone przez Pawła Barańskiego strzelanie do tarczy z broni Paintball. Celnych strzałów oddano wiele, a śmiechu było przy tym co nie miara. Szkoda, że następne ognisko dopiero za rok...
mw/jk
Warsztaty profilaktyczne 4c
17 czerwca klasa 4c z wychowawcą, Julitą Klepacz wybrała się do siedziby PCK na ulicę Stodolną.
Beata Barska-Jagiełło wprowadziła uczniów w tematykę pierwszej pomocy. Dzieci dowiedziały się co należy robić, aby bezpiecznie spędzić wakacje.
Następnie uczestnicząc w zajęciach teoretycznych i warsztatowych poznały zasady udzielania pierwszej pomocy, uczyły się w jaki sposób pomóc człowiekowi przytomnemu i nieprzytomnemu oraz jak prawidłowo poinformować służby medyczne o zaistniałej sytuacji.
Uczniowie w sposób praktyczny nauczyli się jak prawidłowo założyć opatrunek uciskowy. Podczas warsztatów pomocą służyła Renata Brzozowska. Galeria zdjęć
Po pracowicie spędzonym czasie nadeszła pora na zasłużone lody ...
mw/jk
Rok Sienkiewiczowski w bibliotece szkolnej
W czerwcu biblioteka szkolna dla uczniów klas szóstych zorganizowała konkurs wiedzy „Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza”. Nagrodzono dyplomami i upominkami następujące osoby:
- I miejsce – Nina Gładysz
- II miejsce – Julia Gawrońska
- III miejsce – Mateusz Bystroń
W związku z uroczystymi obchodami Roku Sienkiewiczowskiego zorganizowano w bibliotece szkolnej wystawkę na temat „Henryk Sienkiewicz i jego dzieła”, na której wystawiono wszystkie utwory tego wielkiego pisarza z zasobów księgozbioru czytelni. Wystawka towarzyszyła wszystkim imprezom czytelniczym. Galeria zdjęć
E. Szymanowicz/R. Warda/mw/jk
Aleksandra Wiączek – Uczeń Roku 2015/2016
Miło jest nam poinformować, że uczennica naszej szkoły – Aleksandra Wiączek uzyskała tytuł „Uczeń Roku 2015/2016”.
Kapituła XXV Plebiscytu Czytelników „Gazety Ostrowieckiej” – Uczeń Roku 2015/2016 po zliczeniu głosów stwierdziła, że w tym roku szkolnym w kategorii szkół podstawowych najwięcej, bo 458 głosów otrzymała Aleksandra Wiączek z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7.
Ola, oprócz zaszczytnego tytułu, została obdarowana również indywidualnymi nagrodami. Uczennicę wyróżnił i docenił Związek Nauczycielstwa Polskiego. Nagrodę wręczyła jej prezes ZNP – Ewa Malec. W imieniu senatora Jarosława Rusieckiego, kolejną nagrodę otrzymała z rąk radnego Artura Głąb.
Wyróżnienia i podziękowania przypadły uczennicy również od Posła na Sejm RP Kazimierza Kotowskiego, Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego oraz artysty, plastyka Tadeusza Kurka.
Serdecznie gratulujemy Oli zwycięstwa. Nasza uczennica pokonała rywali ze wszystkich szkół podstawowych, a na uwagę zasługuje fakt, że jest uczennicą piątej klasy. Galeria zdjęć
mw/jk
Mistrz i wicemistrz w rozwiązywaniu zadań tekstowych
W Publiczne Szkole Podstawowej nr 1 odbył się konkurs matematyczny dla klas trzecich – ,,Jestem mistrzem w rozwiązywaniu zadań tekstowych”.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 3a – Jan Choina i Eliza Duda, którzy zdobyli tytuł mistrza i wicemistrza. Uczniowie zostali przygotowani przez Joannę Sałapę. Galeria zdjęć
J. Sałapa/mw/jk
„Siódemka" sportem stoi
„Siódemka" to szkoła, która ma wiele sportowych sukcesów na swoim koncie.
Dziś gramy ważny mecz – z naszymi największymi rywalami. W związku z tym postanowiliśmy od samego rana jednoczyć się z naszymi piłkarzami.
Cała „Siódemka” – nauczyciele i uczniowie trzymają kciuki za dzisiejszy wynik! Galeria zdjęć
mw/jk
W szkole Noblisty czytają już najmłodsi
W ramach obchodów Roku Sienkiewiczowskiego w bibliotece szkolnej zorganizowano wystawę zeszytów lektur uczniów klas I-III pod hasłem: „W szkole Noblisty czytają już najmłodsi, czyli mój pamiętnik spotkań z książką”.
Prezentowane „dzienniczki” zawierają piękne opisy lektur oraz własne refleksje uczniów na temat przeczytanych książek, okraszone kolorowymi ilustracjami. Zachęcamy do odwiedzenia naszej biblioteki i czytania książek podczas wakacji. Galeria zdjęć
J. Grudzień/M. Krawczyk/mw/jk
„Siódemka” na podium!
Oficjalnie, w sobotę 11 czerwca zakończyła się tegoroczna ostrowiecka volleymania. Galeria zdjęć
Podsumowanie cyklu meczy dziewcząt ze szkół podstawowych miało miejsce w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5. Miło jest nam poinformować, że w kategorii – rocznik 2005, I miejsce zajęła Aleksandra Wiączek z klasy 5b. W kategorii klas piątych, I miejsce zespołowo zajęły: Kinga Moskalik, Dominika Bogdańska (klasa 5b) i Martyna Śliwka z klasy 5a.
Gratulujemy sukcesów uczennicom i opiekunowi – Małgorzacie Ziębie.
mw/jk
Świat origami w świetlicy szkolnej
Dzieci wraz z wychowawcami Elżbietą Kozłowską i Kamilą Strzępską odkrywały tajemnice origami. Na początku wspólnie sprawdziły w Internecie kto wymyślił technikę origami.
Sztuka tworzenia papieru z papieru bez kleju i nożyczek powstała w Chinach w VI w. n.e., a udoskonalili ją Japończycy i im jest przypisana. Origami uczy cierpliwości i wyobraźni. Chętni uczniowie robili proste origami: motylki, kostki i trudniejsze żurawie, gwiazdy, żabki i tulipany. Świat origami jest bardzo ciekawy, pozwala nam ciągle odkrywać i uczyć się nowych umiejętności.
Dzieci chętnie i starannie pracowały, a wykonane przez siebie rzeczy każdy mógł zabrać do domu. Galeria zdjęć
K. Strzępska/E. Kozłowska/mw/jk
Dzień Rodziny
"Kto ważniejszy jest dla dziecka, tata czy mama? Sprawa jest skomplikowana, więc komisja sędziowska zostaje powołana..." Galeria zdjęć
7 czerwca uczniowie klasy 1c zaprosili swoich bliskich na spektakl teatralny z okazji Dnia Rodziny. Rozstrzygaliśmy z lekkim przymrużeniem oka kwestię, który rodzic jest dla dziecka ważniejszy. Przed obliczem sądu wypowiadały się dzieci reprezentujące obie strony. Głos zabrali również rodzice. Werdykt sądu był jednoznaczny i oczywisty, oboje rodzice są dla dziecka niezastąpieni.
Dzieciaki wręczyły też rodzicom własnoręcznie wykonane upominki. To było wspaniałe spotkanie zakończone buziakami, uściskam i łezką w oku...
J. Grudzień/mw/jk
Bezpieczne wakacje
7 czerwca w klasie 1c odbyło się kolejne już spotkanie z ratownikiem medycznym Katarzyną Klepacz. Dzięki pięknej pogodzie warsztaty zorganizowano na świeżym powietrzu.
Dotyczyły one zagrożeń, jakie czyhać mogą na dzieci podczas wakacyjnego wypoczynku. Uczniowie poznali m.in. zasady bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego przebywania na słońcu oraz sposobu postępowania w kontaktach z nieznajomymi. Galeria zdjęć
Na koniec spotkania każde dziecko otrzymało odblask „Jestem bezpieczny”.
J. Grudzień/mw/jk
Piknik w Centrum Aktywności Obywatelskiej
W sobotę 4 czerwca uczennice naszej szkoły gościły w Centrum Aktywności Obywatelskiej.
Z okazji Dnia Dziecka oraz promowania inicjatyw obywatelskich Agencja Rozwoju Lokalnego oraz Stowarzyszenie „Winner” zorganizowali piknik.
W ramach współpracy naszej szkoły z tymi organizacjami nasze uczennice wystąpiły z programem artystycznym. Wystąpił zespół piosenki anglojęzycznej ”Blue Sapphire of Seven” w składzie: Natalia Cymerys, Patrycja Szymańska, Martyna Śliwka, Dominika Bogdańska, Iga Dziekan, Kinga Moskalik, Weronika Pukos, Aleksandra Wiączek, Agata Kromer.
W pokazie z hula-hop wystąpiła Agata Kromer, a w pokazie gimnastycznym – Paulina Rydz oraz Emilia Sałek.
Nad uczennicami czuwały: Julita Klepacz i Monika Wiączek. Galeria zdjęć
mw/jk
Face to Face with English
W naszej szkole odbył się I etap konkursu z języka angielskiego "Face to Face with English" organizowany pod patronatem Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego.
W konkursie wzięło udział 18 uczniów z klas czwartych, piątych i szóstych. Konkurs obejmował wiedzę i umiejętności z gramatyki, słownictwa, rozumienia tekstu czytanego, reagowania językowego oraz znajomości elementów kultury krajów obszaru języka angielskiego.
Najlepszymi okazali się uczniowie z klas szóstych – Filip Popławski (klasa 6a) i Kamil Szwagierczak (klasa 6b). Zakwalifikowali się oni do finału konkursu, który odbył w dniu 3 czerwca 2016 roku w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Laureatem konkursu został Filip Popławski z klasy 6a przygotowany przez Julitę Klepacz, który zajął zaszczytne III miejsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa w konkursie, natomiast nasz laureat otrzymał również nagrodę rzeczową ufundowaną przez Prezydenta Miasta.
Serdecznie gratulujemy uczniom i opiekunom! Galeria zdjęć
K. Moćko/mw/jk
Warsztaty ekologiczne
W piątek, 3 czerwca klasa 6c oraz 5a uczestniczyły w warsztatach w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów „Janik”. Galeria zdjęć
Warsztaty zostały zorganizowane w ramach zadania EKO OSTROWIEC „Kampania edukacyjno–informacyjna dotycząca zapobiegania powstawaniu odpadów i właściwego postępowania z odpadami – edycja 2016”.
W ramach zajęć uczestnicy zostali wprowadzeni w problematykę działalności RIPOK-u (zakres działalności: składowisko, mechaniczne przetwarzanie odpadów, biologiczne przetwarzanie odpadów, kompostownia – produkcja Agro Janik Complex), instalacje i urządzenia stosowane w zakładzie.
Dzieci uświadomiły sobie jaką drogę pokonują odpady, miały możliwość zobaczyć na własne oczy jak funkcjonuje składowisko odpadów wraz z całą jego infrastrukturą. Ponadto uczniowie obserwowali proces mechanicznego przetwarzania odpadów, obejrzeli nowo wybudowane kwatery składowiska odpadów, odwiedzili również schronisko dla bezdomnych zwierząt.
Klasy 6c oraz 5a uczestniczyły w warsztatach w nagrodę. Obydwie klasy zebrały najwięcej makulatury w szkolnym konkursie zbiórki makulatury.
mw/jk
Kolorowy Dzień Dziecka
Uczniowie klasy 1c ten wyjątkowy dzień, Dzień Dziecka spędzili bardzo radośnie.
Pierwszym etapem naszego świętowania był udział w warsztatach ilustratorskich ze znanym artystą Arturem Nowickim. Uczniowie zapoznali się z tradycyjną i elektroniczną techniką ilustrowania bajek. Po zakończeniu prezentacji dzieci wspólnie wykonały książkę z własnoręcznie tworzonymi ilustracjami, tak powstała „Książka twarzy, czyli klasowy facebook”. Podsumowaniem warsztatów była wystawa pt." Polskie ilustracje dla dzieci".
Następnie zabawa przeniosła się na dziedziniec Browaru Saskich, gdzie odbywał się piknik pod hasłem „Kolorowy Dzień Dziecka”. W programie oprócz pokazu pierwszej pomocy, gier i zabaw ruchowych, występów artystycznych, bańkolotu była również animowana przez cyrkowców nauka chodzenia na szczudłach, balansowanie na Rola Bola, zabawa "Limbo". Dzieciom bardzo smakowały słodycze, którymi częstował Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego.
Na zakończenie kolorowego dnia całą klasą udaliśmy się na lody. A Dzień Dziecka już za rok... Galeria zdjęć
J. Grudzień/mw/jk
Pasowanie na Czytelnika uczniów klasy pierwszej
W bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika uczniów klas pierwszych. Pierwszoklasiści zostali zapoznani z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki.
Specjalnie na tą okazję uczniowie należący do Koła Przyjaciół Biblioteki przygotowali krótką część artystyczną, podczas której najmłodsi czytelnicy odgadywali bajkowe zagadki, słuchali wierszy i piosenek mówiących o poszanowaniu książek. Następnie reprezentanci klas pierwszych złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą szanować książki, korzystać z ich rad i mądrości oraz sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Galeria zdjęć
Na zakończenie tej podniosłej uroczystości nowi czytelnicy otrzymali kolorowe zakładki do książek, a każda z klas pamiątkowy dyplom.
R.Warda/E.Szymanowicz/mw/jk
Akcja – Zryw Wolnych Serc
1 czerwca uczniowie klasy 5a wzięli udział w niecodziennym festynie. W ramach Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki odbył się zryw pod hasłem „Wolne serca”.
Akcja jest inicjatywą społeczności programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty”. Służy promowaniu mody na życie wolne od uzależnień, której symbolem jest Zryw Wolnych Serc – gest bicia serca wykonywany jednocześnie przez wszystkich uczestników, który w tym roku odbył się podczas pikniku rodzinnego przy Młodzieżowym ośrodku Socjoterapii w Ostrowcu Świętokrzyskim. Uczniowie obejrzeli spektakl profilaktyczny pt. „Wózek”, wysłuchali występów wokalnych młodych artystów.
Na policyjnym stoisku funkcjonariusze prowadzili pogadanki profilaktyczne, udzielali porad oraz prezentowali alkogogole i narkogogle. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz tresury policyjnego psa służbowego. W związku z tym, że nasza szkoła realizuje programy profilaktyczne związane z uzależnieniami, uczniowie wykonywali transparenty profilaktyczne, z którymi przybyli na festyn. Galeria zdjęć
mw/jk
Dzień Dziecka pełen atrakcji
1 czerwca w naszej szkole to dzień prezentowania swoich talentów i popisów sportowych. Dyrekcja szkoły i nauczyciele zapewnili swoim wychowankom moc atrakcji.
W I części spotkania, Samorząd Uczniowski zaproponował konkurs zatytułowany „Jestem mądry, jestem zdolny”. Chętni uczniowie prezentowali swoje talenty.
Z klasy 4a przed publicznością wystąpił duet – Martyna Klubińska i Maja Pastuszko. Dziewczynki wystąpiły w kategorii fitness. Z klasy 4b w pokazach akrobatycznych na rolkach zaprezentowała się Magdalena Dudek, z tej samej klasy zaśpiewała i pięknie zagrała na gitarze Lena Chudak. Z klasy 4c wystąpiła Natalia Cymerys, która zaśpiewała piosenkę pt. „Marzenia się spełniają”. Martyna Wyrzykowska zagrała na saksofonie, a Wiktoria Niedziela przedstawiła układ gimnastyczny.
Klasę 5a reprezentowały uczennice: Amelia Grabowska i Wiktoria Strojna. Obie dziewczynki wystąpiły w kategorii fitness. Aleksandra Wiączek z klasy 5b w kategorii wokal, zaśpiewała piosenkę pt. „Śpiewam i tańczę”. Klasę tę reprezentował również zespół w składzie: Wiktor Kłonica, Bartosz Wieczorek i Michał Smoliński. Chłopcy wykonali w wersji humorystycznej piosenkę „Oczy zielone”. Z klasy 5c w układzie gimnastyczno-tanecznym wystąpiły uczennice: Julia Rak i Marta Niezgoda.
W podobnym układzie, z klasy 6a zaprezentowały się: Emilia Sałek i Paulina Rydz, a Karolina Kaniewska i Agata Kromer dały niesamowity popis z hula-hop. Klasę 6b reprezentowała Weronika Młynek, która wystąpiła w kategorii taniec nowoczesny, a Cyryl Tusiński fenomenalnie zagrał na perkusji. Kamila Kisiel to przedstawicielka klasy 6c. Uczennica zaprezentowała się w tańcu nowoczesnym.
Jury w składzie: wicedyrektor Małgorzata Iwańska, Julita Klepacz i przewodnicząca SU – Wiktoria Gregorek przyznały następujące nagrody:
- I miejsce Agata Kromer i Amelia Grabowska
- II miejsce Cyryl Tusiński i Martyna Wyrzykowska
- III miejsce Kamila Kisiel i Weronika Młynek
Specjalne wyróżnienie za choreografię otrzymali chłopcy z klasy 5b.
II część obchodów Dnia Dziecka przebiegła w wersji sportowej. Na specjalne zaproszenie dyrektor Rozalii Machnickiej do naszej szkoły przybyli piłkarze – Seniorzy III Ligii KSZO Ostrowiec. Piłkarze rozegrali mecz towarzyski z uczniami PSP nr 7. KSZO Ostrowiec wystąpiło w składzie: Kamil Bełczowski, Dariusz Pietrasiak, Kamil Sołtykiewicz, Mateusz Jagiełło, Damian Mężyk. Na czele zespołu stanął trener – Tadeusz Krawiec.
Zawodnicy PSP nr 7 wystąpili w składzie: Patrycja Szymańska, Zuzanna Zawadzka (4c), Maria Rogozińska (5a), Dominika Bogdańska, Kinga Moskalik, Karolina Myśliwiec, Aleksandra Wiączek (5b), Małgorzata Niedźwiecka (6c), Maciej Kuziemka (4c), Maciej Kosik (5b), Filip Popławski, Adam Wyrzykowski (6a), Gaspar Czuba, Jakub Rachudała (6b).
I połowę meczu z piłkarzami KSZO rozegrały dziewczęta. Przypomnijmy, że nasze piłkarki mają na swoim koncie kilka wspaniałych sukcesów: I miejsce w Finale Wojewódzkim Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Premiera RP, III miejsce w Finale Ogólnopolskim VI Turnieju Orlika o Puchar Premiera RP, XVI miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Piłki Nożnej „Z podwórka na stadion” o Puchar Tymbarku. Bramkarka – Aleksandra Wiączek dodatkowo to zdobywczyni tytułu najlepszej bramkarki U10 w kategorii dziewcząt województwa świętokrzyskiego w XV edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”.
I połowa zakończyła się wynikiem 5:3 dla KSZO OSTROWIEC. II połowę meczu rozegrali chłopcy z wynikiem 2:4. Tym razem również zwyciężyli zawodnicy KSZO.
Za pomoc w zorganizowaniu spotkania z piłkarzami KSZO Ostrowiec dziękujemy prezesowi KSZO OSTROWIEC – Maciejowi Kozickiemu, Waldemarowi Domagale – przewodniczącemu Rady Trenerów Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej i Andrzejowi Szymańskiemu. Galeria zdjęć
mw/jk
Dzień Sportu
31 maja jak co roku w ramach Dnia Sportu klasy pierwsze uczestniczyły w rozgrywkach sportowych. Przedstawiciele klas godnie się reprezentowały w konkurencjach międzyklasowych.
Uczniowie rozpoczęli zawody biegami, następnie były przejścia przez szarfy, hula hop, biegi z piłkami i z woreczkami. Dzieci świetnie się bawiły, a na wyróżnienie zasłużyli uczniowie klasy 1a, którzy w większości konkurencji sportowych wiedli prym.
Zawody przeprowadziła Bożena Cholewińska. Galeria zdjęć
I. Majewska/mw/jk
1b na wycieczce
30 maja 2016 r. klasa 1b wraz z wychowawczynią Bożeną Cholewińską oraz rodzicami wybrała się na wycieczkę do Dębowej Woli do gospodarstwa agroturystycznego.
Uczniowie jeżdżąc wozem zaprzężonym w dwa piękne konie oraz spacerując po lesie obserwowali różnorodność gatunków drzew, wsłuchiwali się w odgłosy lasu, przypomnieli sobie podstawowe zasady prawidłowego zachowanie się w lesie.
Obserwowali zwierzęta znajdujące się w gospodarstwie. Następnie z chęcią zjedli upieczone kiełbaski, a niektórzy chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Po zjedzeniu kiełbasek chętnie uczestniczyli w zawodach sportowych, a na zakończenie bawili się świetnie przy muzyce.
Był to bardzo udany wyjazd integracyjny dzieci z rodzicami. Galeria zdjęć
B. Cholewińska/mw/jk
XIII Międzyszkolny Konkurs Poetycki „Matka, mama, mamusia…”
26 maja 2016 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 im. Bolesława Chrobrego odbyło się uroczyste podsumowanie XIII Międzyszkolnego Konkursu Poetyckiego „Matka, mama, mamusia…”. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VI. Z trzynastu szkół podstawowych napłynęło na konkurs 90 utworów poetyckich. Nie lada wyzwanie miała więc komisja oceniająca wiersze. Wszystkie były bardzo osobiste, wzruszające, pełne liryzmu i głębokich przemyśleń.
Wśród nagrodzonych prac nie mogło zabraknąć uczniów naszej szkoły. Jury pod przewodnictwem Zofii Walas, znanej ostrowieckiej poetki, dostrzegło talent poetycki dziewcząt z naszej szkoły.
Z największą przyjemnością informujemy, że Wiktoria Górnisiewicz z klasy 5a zajęła I miejsce w konkursie w kategorii uczniów klas piątych, a Maja Opala z klasy 4a – II miejsce w kategorii uczniów klas czwartych.
Wiktoria i Maja wykazały się wrażliwością i aktywnością twórczą w dziedzinie poezji i obie zasługują na wyrazy uznania, gdyż sztuka pisania wierszy nie jest łatwa.
Laureatkom gratulujemy, a paniom polonistkom życzymy wewnętrznej siły w przekonywaniu uczniów, że wiersze pisać warto, bo płynie z tego nauka i satysfakcja. Galeria zdjęć
B. Dąbrowska/mw/jk
Podsumowanie działań świetlicy szkolnej – Rok Sienkiewiczowski
W miesiącu maju w świetlicy szkolnej podsumowano działania związane z 100. rocznicą śmierci Henryka Sienkiewicza.
W kwietniu odbyły się podchody. Uczniowie podzieleni na dwie rywalizujące grupy szukali karteczek z pytaniami, celem uzyskania jak największej ilości punktów. Dzieci świetnie współpracowały w swoich grupach. Przewodzili im wybrani liderzy. Zwieńczeniem rywalizacji było sprawdzenie zdobytej wcześniej wiedzy.
W maju uczniowie wspólnie wykonali grę planszową o Sienkiewiczu. Podstawą do jej przygotowania były własnoręcznie wykonane ilustracje do wybranych fragmentów książek np. „W pustyni i w puszczy”, „Ogniem i mieczem”, „Krzyżacy”, „Quo vadis”. Wykończona gra służy dzieciom do zabawy i nauki. Galeria zdjęć
E. Kozłowska/K. Strzępska/mw/jk
Wycieczka do Straży Pożarnej
W maju uczniowie klas I-III udali się na wycieczkę do Państwowej Straży Pożarnej zorganizowanej przez świetlicę szkolną.
Na miejscu strażacy zapoznali dzieci ze swoim miejscem pracy oraz wytłumaczyli im na czym polega praca strażaka. Ponadto przybliżyli dzieciom wiadomości na temat udzielenia pomocy poszkodowanemu w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.
Strażacy wykazali się cierpliwością i bardzo dobrym pedagogicznym podejściem, uczniowie mogli zobaczyć pomieszczenia straży oraz masę specjalistycznego sprzętu jakim posługuje się w swojej pracy strażak. Największą atrakcją była symulacja alarmu przeciwpożarowego, podczas której dzieci mogły zaobserwować jak szybko na alarm reagują pracownicy straży pożarnej. Chętni uczniowie mieli również możliwość przymierzenia strażackiego hełmu. Galeria zdjęć
Spotkanie uświadomiło dzieciom jak trudna i odpowiedzialna, a zarazem ciekawa jest praca strażaka. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.
K. Strzępska/E. Kozłowska/mw/jk
Dzień Matki w 1b
24 maja 2016 r. w klasie 1b odbyła się lekcja otwarta dla mam z okazji Dnia Matki, którą przygotowała wychowawczyni, Bożena Cholewińska. Uczniowie zaprezentowali swoje wiadomości i umiejętności, które opanowali w klasie pierwszej. W grupach rozwiązywali krzyżówkę, przedstawili historię tego święta, recytowali wiersze, śpiewali piosenkę.
Pięknie wypowiadali się również jak pomagają swoim mamom i za co je kochają. Na zakończenie zajęć ułożyli życzenia dla mam oraz wręczyli laurki przez siebie wykonane.
Uwieńczeniem spotkania był wspólny poczęstunek przy kawie, herbacie i napojach. Galeria zdjęć
B. Cholewińska/mw/jk
Na Parnasie w piątej klasie – sukces piątoklasistów!
24 maja 2016 roku trzy uczennice naszej szkoły: Emilia Świątek – klasa 5a, Iga Dziekan – klasa 5b, Joanna Partyka – klasa 5c wzięły udział w Międzyszkolnym Konkursie Mitologicznym zorganizowanym przez PSP 14 w Ostrowcu Świętokrzyskim i zajęły w nim I miejsce.
Dziewczęta odpowiadały na pytania dotyczące znajomości poznanych mitów, wyjaśniały znaczenie popularnych związków frazeologicznych, pisały dyktando o mitologicznych horach i chromym Hefajstosie.
Uczennice przygotowywały się do konkursu pod czujnym okiem swoich nauczycieli: Bożeny Dąbrowskiej i Moniki Wiączek.
Gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych osiągnięć! Galeria zdjęć
B. Dąbrowska/mw/jk
Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich
Pochodem w strojach sienkiewiczowskich bohaterów rozpoczął się XXIV Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich. Naszą szkołę reprezentowały w nim Wiktoria Gregorek i Wiktoria Michalska z klasy 6b z opiekunami, Bożeną Dąbrowską i Małgorzatą Soboń.
Ponad 200 uczestników zlotu z całej Polski maszerowało przy dźwiękach orkiestry dętej w barwnych, historycznych przebraniach ulicą Sienkiewicza w Kielcach z ulicy Paderewskiego pod pomnik noblisty.
O godzinie 17.00 w Kieleckim Centrum Kultury odbyła się uroczysta gala. Wśród znamienitych gości znalazła się rodzina pisarza – wnuk Juliusz Sienkiewicz z żoną oraz prawnuczką Anną Dziewanowską z mężem oraz znani aktorzy Daniel Olbrychski, niezapomniany Andrzej Kmicic w „Potopie” i Jan Nowicki, odtwórca roli Ketlinga.
Msza Święta w kościele w Chełmcach, spotkanie z potomkami Henryka Sienkiewicza i piknik edukacyjny w Oblęgorku wypełniły dugi dzień zlotu. Uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych, podczas których poznawali postaci z powieści noblisty, grali w gry plenerowe i zwiedzali muzeum pisarza.
W niedzielę odwiedzili m.in. Chęciny, Centrum Nauki Leonardo da Vinci, Park Etnograficzny w Tokarni i Pałac Biskupów Krakowskich. Oblęgorek zachwyca każdego, a wrażenia z pobytu w urokliwych jego okolicach na długo zagoszczą w pamięci. Galeria zdjęć
B. Dąbrowska/mw/jk
I miejsce dla „Siódemki”
Dnia 23 maja 2016r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Przyrodniczym dla klas trzecich, który odbył się w PSP nr 4 w Ostrowcu Św.
Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań przyrodniczych oraz wykorzystywanie i prezentowanie zdobytej wiedzy oraz wspieranie uzdolnień uczniów. Naszą szkołę reprezentowali: Zuzanna Walas z klasy 3a i Nikodem Wojciechowski z klasy 3c, którzy zdobyli zaszczytne I miejsce spośród siedmiu ostrowieckich szkół.
Uczniów przygotowały: Joanna Sałapa i Anna Prokop. Gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów. Galeria zdjęć
A. Prokop/mw/jk
Trzeci Piknik z „Siódemką” za nami 2016
20 maja odbył się już trzeci Piknik z „Siódemką”. Nadrzędnym celem naszego wspólnego świętowania jest co roku integracja rodziców, dzieci, nauczycieli, współpraca ze środowiskiem lokalnym oraz prezentacja dorobku artystycznego szkoły.
Zaproszenie na piknik przyjęli kolejny już raz pracownicy Komendy Powiatowej Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Centrum Naturhouse, Akademii Nauki. Po raz pierwszy mieliśmy przyjemność gościć panie z WSBiP z Ostrowca Świętokrzyskiego, które udzielały porad medycznych oraz przedstawicieli Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowcu.
Ogromnie cieszymy się, że patronat nad naszym piknikiem objął po raz kolejny Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński, Komendant Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim Tomasz Zawadzki. Patronat Medialny – „Gazeta Ostrowiecka” i „Echo Dnia".
Aby „Piknik z siódemką” mógł się odbyć pracowała na to cała społeczność szkolna. Uczniowie czynnie wzięli udział w zbiórce makulatury, dzięki czemu mogliśmy urozmaicić i zaoferować naszym uczniom i mieszkańcom osiedla wiele atrakcji. Dodatkowo otrzymaliśmy pomoc od Pana Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego, Andrzeja Kryja posła na Sejm, Związków Zawodowych ZNP oraz Solidarność, Radnego Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Artura Głąb, Naturhouse, Pizzerii „Da Grasso”, Senatora Jarosława Rusieckiego, Rady Osiedla Pułanki, Samorządu Uczniowskiego.
Tradycyjnie odbyły się konkursy rodzinne, zatańczyła młodzież ze Szkoły Tańca Progres, zaprezentował się także Fitness „Black and White”.
Szkolny zespół piosenki anglojęzycznej ”Blue Sapphire of Seven”: Natalia Cymerys, Alan Majewski, Patrycja Szymańska, Martyna Wyrzykowska, Martyna Śliwka, Dominika Bogdańska, Iga Dziekan, Weronika Machula, Aleksandra Orzechowska, Weronika Pukos, Aleksandra Wiączek, Karolina Kaniewska, Agata Kromer, Dominika Pankiewicz wykonał kilka piosenek, nie obyło się bez pokazów tanecznych, gimnastycznych przygotowanych przez uczniów naszej szkoły. Uczennice: Agata Kromer i Karolina Kaniewska dały niesamowity pokaz tańca z hula-hop.
Z klas pierwszych zaprezentowali się uczniowie klasy 1a – Nicola Gałek i Filip Miłek oraz uczniowie klasy 1b. Wystawiono również przedstawienie teatralne pt.„Bajka”. Uczniowie klasy 2a i 3c w szkolnym konkursie teatralnym, na inscenizację tego opowiadania, zostali nagrodzeni I miejscem. Konkurs odbył się w naszej szkole w ramach obchodów Roku Sienkiewiczowskiego.
Nauczyciele przygotowali wiele atrakcyjnych stanowisk, dzieci mogły tworzyć własną biżuterię, rozwiązywać łamigłówki matematyczne, malować, czy też skorzystać bezpłatnie z dmuchanych zamków, trampoliny. Przedstawiciele Powiatowej Komendy Policji w Ostrowcu znakowali rowery oraz w ramach profilaktyki zapobiegawczej przedstawiali jak zachowuje się człowiek po wypiciu alkoholu czy zażyciu narkotyków wykorzystując do tego specjalnie skonstruowane alkohologogle i narkogogle. Odbył się również pokaz tresury psa policyjnego.
Odbyły się konkursy sportowe – finały rozgrywek w piłce nożnej, a nagrodą był Puchar Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. Pan Prezydent osobiście wręczył puchary wygranym klasom. W kategorii klas trzecich i czwartych zwyciężyła klasa 3b, a w kategorii klas piątych i szóstych – klasa 6a.
Rozstrzygnęliśmy również konkurs na zbiórkę makulatury, korki oraz baterie.
Głównymi organizatorkami Pikniku z „Siódemką” były: Monika Wiączek, Julita Klepacz, Mariola Krawczyk i Ewa Zakowana.
Mamy nadzieję, że uczniowie, rodzice oraz mieszkańcy osiedla spędzili miłe, piątkowe popołudnie z „siódemką”. Galeria zdjęć
mw/jk
Klasa 6c znów makulaturową potęgą stoi!
Już po raz trzeci zorganizowaliśmy międzyklasowy konkurs „Efektywnej zbiórki surowców wtórnych 2016”. Wspólnie zebraliśmy 10 637 kg makulatury, ok. 300 kg baterii oraz 950 kg nakrętek.
W tegorocznej akcji, podobnie jak w latach ubiegłych, bezkonkurencyjni okazali się uczniowie pod opieką Ewy Zakowanej z klasy 6c, którzy zebrali i oddali do recyklingu 2578kg makulatury. Szóstoklasiści poprawili swój poprzedni rekord o ponad 500kg! Uczennicą, która we współpracy ze swoją rodziną zebrała najwięcej papieru, bo aż 1177kg, okazała się Agnieszka Serwinowska z klasy 6c. Tylko o 12 kg mniej zebrał Jakub Jabłoński – uczeń klasy 5a. Natomiast najwięcej makulatury w klasach młodszych zebrała Anna Wójcicka z klasy 3a – 350kg.
Gratulacje i uznanie należą się także uczennicy klasy 4c – Natalii Cymerys, która okazała się bezkonkurencyjna w zbiórce baterii – zebrała aż 204kg tego niebezpiecznego odpadu!
Wszyscy wyróżnieni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki z rąk Artura Głąb – radnego miasta Ostrowca Świętokrzyskiego na „Pikniku z 7”.
Gratuluję uczniom wzorowej postawy ekologicznej. Wasi opiekunowie i rodzice mogą być z Was dumni. Wasze działania są godna naśladownictwa. Mam nadzieję, że kolejny rok będzie obfitował w nowe rekordy w selektywnej zbiórce surowców wtórnych.
Już teraz zapraszam do czerwcowej zbiórki elektrośmieci! Galeria zdjęć
M. Krawczyk/mw/jk
Ekologiczna zabawa terenowa
20 maja uczniowie klasy 1c wraz z wychowawczynią zostali zaproszeni przez zaprzyjaźnionych przedszkolaków do PP nr 7. Wzięli tam udziału w ekologicznej zabawie terenowej. W ogrodzie przedszkolnym dzieci wykonywały różne zadania: rozszyfrowywały i kolorowały pojemniki na śmieci, segregowały surowce wtórne, wykonywały eko-stroje.
Młodzi ekolodzy rywalizowali również w konkurencjach sportowych. Dzieci poprzez ruch, aktywność i zabawę na świeżym powietrzu kształtowali właściwe postawy wobec otaczającej przyrody. Galeria zdjęć
J. Grudzień/mw/jk
Remondis dla klas drugich
Społeczność szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 im. Henryka Sienkiewicza w Ostrowcu Świętokrzyskim w bieżącym roku szkolnym bierze udział w „Programie promocji i wdrażania selektywnej zbiórki odpadów w szkołach i przedszkolach na terenie gminy Ostrowiec Świętokrzyski” oraz akcji „Moje miasto bez elektrośmieci”.
Z tego względu w ramach programu w dniu 18 maja odbyło się spotkanie uczniów klas drugich z pracownikiem szkoleniowym firmy Remondis, który zaprezentował film i prezentację multimedialną dzięki którym uczniowie odpowiedzieli na pytanie: „Jak można zapobiegać powstawaniu odpadów, a jak są co z nimi robić?” Galeria zdjęć
M. Krawczyk/mw/jk
Internet to zabawa! A może zagrożenie
We wtorek, 17 maja odwiedził naszą szkołę pracownik ostrowieckiej Straży Miejskiej – Michał Sitarski.
Temat spotkania brzmiał: „Internet to zabawa! A może zagrożenie”. W pogadance uczestniczyli uczniowie klas czwartych wraz ze swoimi wychowawcami. Pracownik Straży Miejskiej uświadamiał, że Internet jest przydatnym do nauki, pracy i zabawy narzędziem.
Niestety, jak każde narzędzie może być używane do dobrych jak i złych działań. Warto wiedzieć, jakie występują w nim zagrożenia i jak się zachować, kiedy na nie natrafimy. Michał Sitarski omówił wiele pojęć związanych z Internetem między innymi: hate, grooming, sexting. Galeria zdjęć
mw/jk
Lekcja biblioteczna o Henryku Sienkiewiczu
16 maja 2016r. uczniowie klasy 1c zaprosili na lekcję biblioteczną Beatę Pater i Małgorzatę Szymczyk z Miejskiej Biblioteki Publicznej. Celem spotkania było podsumowanie projektu czytelniczego oraz przybliżenie sylwetki i twórczości Henryka Sienkiewicza.
Na wstępie lekcji zaprezentowano gościom hymn szkoły. Następnie dzieci poznały etapy powstania książki i najważniejsze dzieła naszego patrona. Przeprowadzone zabawy, gry i rozsypanki dotyczyły głównie powieści „W pustyni i w puszczy". Spotkanie zakończono wspólnym "owocowym tańcem" oraz nagrodzeniem najaktywniejszych uczniów.
Lekcja o Henryku Sienkiewiczu w sposób barwny i niecodzienny przybliżyła pierwszoklasistom sylwetkę pisarza. Galeria zdjęć
J. Grudzień/mw/jk
Zielona szkoła w Jodłówce Tuchowskiej i Kołkówce
Uczniowie klasy 4c, 5a, 5b oraz 6c wyjechali wraz ze swoimi wychowawcami na Zieloną Szkołę do Domu Wczasów Dziecięcych w Jodłówce Tuchowskiej oraz Kołówce.
Miejscowości te są jednymi z atrakcyjniejszych turystycznie miejscowościami byłego województwa tarnowskiego obecnie małopolskiego. Położone są na malowniczych terenach Pogórza Ciężkowickiego z pięknym górzystym krajobrazem w mikroklimatycznej strefie Pogórza Karpackiego. Tereny charakteryzuje największe napromieniowanie słońcem w Polsce. Północna część Jodłówki oraz Kołkówki leży na terenie Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki, jest to najatrakcyjniejsza część parku, najpiękniej ukształtowana, bogata w lasy, piękne doliny i jary oraz liczne szemrzące strumy.
Nasi uczniowie na terenie DWD mieli do dyspozycji: siłownię, salę tenisa stołowego, pracownię komputerową, świetlicę ze sprzętem audiowizualnym, księgozbiorem oraz bogatą wideoteką, bogaty sprzęt dydaktyczny i sportowo-rekreacyjny. Uczniowie brali udział w rozgrywkach sportowych, grach i zabawach świetlicowych, wycieczkach pieszych, rowerowych i autokarowych. Odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek, konkursy plastyczne o tematyce zdrowotnej i ekologicznej, dyskoteki z konkursami, quizy.
Uczniowie opuszczali turnus w DWD z płaczem, zapewniali opiekunów, że za rok wrócą w to samo miejsce. Wszyscy, po pięciu – wspaniale spędzonych dniach, cali i szczęśliwi wrócili do domów. Wyjazd zorganizowały: Julita Klepacz, Monika Wiączek, Urszula Pastuszka i Ewa Zakowana, a pomoc w opiece nad uczniami zapewnili: Marcin Bartnik i Wojciech Lis. Galeria zdjęć – Kołkówka, Galeria zdjęć – Jodłówka
mw/jk
Święto Polskiej Niezapominajki
W dniu 13 maja 2016r. w klasach I-III i IV-VI przeprowadzono zajęcia ekologiczne pod hasłem: „Zapobieganie powstawaniu odpadów”. Tematyką ochrony przyrody zajęliśmy się w związku z nadchodzącym „Świętem Polskiej Niezapominajki”, które przypada 15 maja. Lekcje techniki w klasach IV-VI przeprowadziła Małgorzata Szymańska, zaś w klasach I-III wychowawcy.
Pamiętajmy, że niezwykłe i zapomniane oraz rzadko spotykane rośliny polskiego krajobrazu zostaną na dłużej w ekosystemie tylko dzięki Waszym ekologicznym postawom: segregowaniu odpadów, oszczędzaniu wody i energii, dbaniu o czystość najbliższego otoczenia, ochronie przyrody i poszanowaniu tego wszystkiego co nas otacza! Galeria zdjęć
M. Krawczyk/mw/jk
Teatrzyk kukiełkowy „Wróżki”
12 maja uczniowie klas pierwszych obejrzeli teatrzyk kukiełkowy „Wróżki”.
Przedstawienie przygotowała klasa 1a pod kierunkiem pani Iwony Majewskiej z okazji obchodów Roku Henryka Sienkiewicza, jak również przypadającego Święta Szkoły. Galeria zdjęć
I. Majewska/mw/jk
Teatr w „Siódemce”
W ramach obchodów Roku Sienkiewiczowskiego, 10 i 11 maja odbył się na terenie naszej szkoły konkurs teatralny pt. „Interpretacja teatralna utworu Henryka Sienkiewicza pt. „Bajka”.
W konkursie brały udział przedstawiciele klas drugich i trzecich. Zaprezentowano różne formy teatralne. Uwagę publiczności zwróciły wspaniałe stroje występujących, muzyka oraz doskonała dykcja młodych aktorów.
Przedstawiono różne formy teatralne – od tradycyjnego teatru żywego aktora poprzez musical, pantomimę i balet. W kategorii klas drugich I miejsce zajęła klasa 2c, a wyróżnienie zdobyła klasa 2a. W kategorii klas trzecich zwycięstwo przypadło klasie 3c .Galeria zdjęć
Zaprezentowane scenki teatralne przygotowane były pod kierunkiem wychowawców z poszczególnych klas. Organizatorami konkursu były: Małgorzata Jaszczołt-Szymańska, Beata Janeczek i Joanna Turbakiewicz.
Wygrane klasy wystąpią 20 maja na szkolnym „Pikniku z siódemką”.
M. Jaszczołt/mw/jk
Apel z okazji Roku Henryka Sienkiewicza
W 2016 roku przypada 100. rocznica śmierci wybitnego, polskiego pisarza Henryka Sienkiewicza. Mija też 170.rocznica jego urodzin. Rocznice te, są okazją do oddania hołdu temu wielkiemu pisarzowi. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku pisarza dla dziedzictwa narodowego ogłosił zatem rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza.
W związku z tym, że nasza szkoła nosi imię tego sławnego noblisty włączyliśmy się bardzo aktywnie do obchodów Roku Sienkiewiczowskiego. Szkoła zaplanowała szereg działań, które mają na celu przybliżyć uczniom postać, twórczość i osobowość autora trylogii.
W piątek, odbył się apel podsumowujący dotychczasową działalność naszej szkoły w Roku Sienkiewiczowskim. Aby przybliżyć uczniom postać Henryka Sienkiewicza, odtworzyliśmy wywiad przeprowadzony w 1916 roku z wielkim pisarzem. W rolę dziennikarki wcieliła się Marysia Rogozińska, a Henryka Sienkiewicza – Jakub Kucharczyk, uczniowie klasy 5a.
Na scenie zaprezentował się także zespół ”Blue Sapphire of Seven”: Kinga Cupriak, Natalia Cymerys, Alan Majewski, Dawid Stawiarski, Patrycja Szymańska, Martyna Wyrzykowska, Martyna Śliwka, Dominika Bogdańska, Iga Dziekan, Anna Kurzyńska, Weronika Machula, Kinga Moskalik, Aleksandra Orzechowska, Weronika Pukos, Roksana Różalska, Aleksandra Wiączek, Karolina Kaniewska, Agata Kromer i Daniel Falecki, który wykonał piosenkę „Rzeka marzeń” z filmu „W pustyni i w puszczy”. Opiekunem zespołu jest Julita Klepacz.
Podsumowaliśmy także i wręczyliśmy nagrody i dyplomy uczniom, którzy reprezentowali nas w konkursach:
W ramach obchodów Roku Sienkiewiczowskiego oraz XXIV Tygodnia Kultury Języka zorganizowano w naszej szkole Konkurs Pięknego Czytania dla klas I-III pod hasłem „Siódemka czyta Sienkiewicza”. Zaszczytne pierwsze miejsca zajęli: Katarzyna Machula z klasy 1c, Szymon Małkiewicz z klasy 2d i Wiktor Otoliński z klasy 3b. Specjalne wyróżnienie otrzymali: Zuzanna Mizielska z klasy 1a, Julia Bielecka z klasy 2c i Mikołaj Zieliński z klasy 3c.
Drugi konkurs jaki odbył się w ramach obchodów Roku Sienkiewiczowskiego oraz XXIV Tygodnia Kultury Języka to Konkurs Ortograficzny. Uczniowie pisali dyktando i zmagali się z trudnymi fragmentami pochodzącymi z powieści Henryka Sienkiewicza.
W klasach czwartych Mistrzem Ortografii została Natalia Cymerys z klasy 4c, II miejsce zajął Kacper Kowalski z klasy 4a, a zaszczytne III miejsce przypadło Maciejowi Kuziemce z klasy 4c. W klasach piątych Mistrzem Ortografii został uczeń klasy 5b – Bartosz Wieczorek, II miejsce zajęła Julia Rak, a na III miejscu usytuowała się Weronika Machula z klasy 5b. W kategorii klas szóstych Mistrzem Ortografii została Wiktoria Gregorek z klasy 6b, II miejsce zajęła Karolina Kaniewska z klasy 6a, a III Natalia Robaczkiewicz z klasy 6c.
Dla klas piątych i szóstych konkurs językowy zatytułowany „Czy znasz swój język ojczysty?” W kategorii klas piątych I miejsce zajęła Aleksandra Wiączek z klasy 5b, II miejsce przypadło Mateuszowi Nowakowi z klasy 5a, a III Bartoszowi Wieczorkowi z klasy 5b. W kategorii klas szóstych: I miejsce zajęła Karolina Kaniewska, na II miejscu usytuowała się Agata Kromer, a na III Dominika Pankiewicz. Wszystkie dziewczynki, to uczennice klasy 6a.
Kolejny konkurs to Konkurs Literacki w ramach XXIV Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich. W eliminacjach szkolnych konkurs ten wygrali: Aleksandra Wiączek z klasy 5b – opiekun Bożena Dąbrowska, Mateusz Nowak z klasy 5a – opiekun Monika Wiączek oraz Eliza Bugajska z klasy 6b – opiekun Małgorzata Iwańska.
Następny konkurs, do którego włączyła się nasza szkoła to Konkurs Fotograficzny. Uczniów do tego konkursu przygotowała Małgorzata Szymańska, nauczyciel informatyki. Byli to uczniowie: Wiktoria Michalska, Zuzanna Lipa, Olaf Stawiński, Maja Opala, Julia Kozieł i Amelia Grabowska.
W Konkursie Plastycznym, również organizowanym przez Oblęgorek reprezentowała nas bardzo silna drużyna pod czujnym okiem Ewy Zakowanej. Zdjęcia uczniów i ich nazwiska znajdą się w osobnym artykule.
Ostatni konkurs to: Konkurs Filmowy "Sienkiewicz w kadrze". Scenariusz i reżyseria: Natalia Cymerys, Maciej Kuziemka, Jakub Osuch. Obsada: Gabriela Klepacz, Piotr Skalmierski, Eryk Chałupczak, Kinga Cupriak, Marcel Kosmaciński, Miłosz Letkiewicz, Alan Majewski, Wiktoria Niedziela, Oliwia Podkowa, Dawid Stawiarski, Patrycja Szymańska, Katarzyna Śliwka, Fabiana Wisowska, Martyna Wyrzykowska, Zuzanna Zawadzka, Kamil Budzeń. Apel zakończony został projekcją filmu, który stworzyli na potrzebę konkursu uczniowie, a nad ich pracą czuwała Bożena Dąbrowska, Julita Klepacz i Ewa Zakowana.
Na apelu gościliśmy także Kazimierza Kocowskiego – prezesa Ostrowieckiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej im. majora Jana Piwnika „Ponurego”. Członkowie związku mają siedzibę w naszej szkole i w związku z tym złożyli na ręce dyrektor Rozalii Machnickiej Honorowy Dyplom Uznania oraz okolicznościowy puchar.
Klasy I-III aktywnie włączyły się w obchody Roku Henryka Sienkiewicza i Święta Szkoły. Efektem tego były wystawy gazetek na temat życia i twórczości Henryka Sienkiewicza . Podziwiać można też było zaprojektowane przez uczniów okładki książek i afiszy filmowych do omawianych na lekcji utworów.
Gratulujemy uczniom wspaniałych pomysłów i pięknie wykonanych prac pod czujnym okiem wychowawców. Galeria zdjęć
mw/jk
„Siódemka” pomaga i wygrywa!
W dniu 5 maja br. naszą szkołę odwiedził Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński oraz przedstawiciele Zarządu Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów "JANIK": prezes Marek Nowak i wiceprezes Mariusz Pasternak z bardzo miłą niespodzianką dla uczniów i nauczycieli. Oprócz ww. przedstawicieli szkolna społeczność gościła również delegacje ośmiu szkół z terenu miasta, które wzięły aktywny udział w kwietniowej akcji zbierania nakrętek z butelek PET.
W ramach ekologicznej, a zarazem humanitarnej, akcji ogłoszonej przez Prezesa ZUO Marka Nowaka szkoły zebrały dokładnie 1000,45 kg nakrętek, z czego aż 390,25 kg zebraliśmy my – uczniowie i pracownicy PSP nr 7 im. Henryka Sienkiewicza! Z takim wynikiem zajęliśmy I miejsce w akcji, której podsumowanie odbyło się w murach naszej szkoły. Nagrodę główną, projektor multimedialny, na ręce dyrektor Rozalii Machnickiej przekazał organizator przedsięwzięcia.
Nakrętki stały się doskonałym darem dla podopiecznego Fundacji Przyjaciół Wychowania Chrześcijańskiego „Feliks” – małego Jasia Szafrańskiego i wsparcie jego nieustającej rehabilitacji. Za dar, który dla nas nie jest niczym wielkim a może wspomóc chore dziecko, podziękowała osobiście uczniom przedstawicielka fundacji Katarzyna Rokoszna.
Korzystając z okazji, z obecności gości, wręczyliśmy też okazjonalne dyplomy i złożyliśmy gratulacje za efektywną zbiórkę nakrętek trzem klasom z naszej szkoły, które w dużym stopniu przyczyniły się do „nakrętkowego triumfu Siódemki”: I miejsce – klasa 6c (36,1 kg), II miejsce – klasa 1d (30,9 kg), III miejsce – klasa 6a (29,7 kg).
Uczestnikom konkursu na najciekawszy plakat na temat gospodarki odpadami pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe wręczył pan prezydent wraz z panią dyrektor.
Główną nagrodę w klasach I-III otrzymały dzieci z klasy 1d: Aleksandra Kołat i Aleksander Zwoliński pod opieką Agnieszki Kandyby, zaś w klasach IV-VI uczennice z klasy 5a: Maria Rogozińska i Natalia Brzyska, wychowawczyni – Monika Wiączek.
Cieszymy się, że uczniowie tak aktywnie przyłączyli się do „nakrętkowej” zbiórki i licznie uczestniczyli w konkursie ekologicznym a zwycięzcom życzymy kolejnych sukcesów. Galeria zdjęć
Spotkanie umilił występ zespołu piosenki anglojęzycznej "Blue Sapphire of Seven” w składzie: Natalia Cymerys, Alan Majewski, Dawid Stawiarski, Patrycja Szymańska, Martyna Wyrzykowska (klasa 4c), Maria Rogozińska, Martyna Śliwka (klasa 5a), Dominika Bogdańska, Weronika Machula, Kinga Moskalik, Weronika Pukos, Aleksandra Wiączek (klasa 5b), Karolina Kaniewska, Agata Kromer, Dominika Pankiewicz (klasa 6a) przebojem zespołu Abba "Mamma Mia” pod kierunkiem Julity Klepacz.
M. Krawczyk/mw/jk
„Siódemka” w czołówce
W czwartek 28 kwietnia, nasza szkoła wzięła udział w X Konkursie Piosenki Anglojęzycznej. Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowań nauką języka angielskiego, doskonalenie umiejętności językowych uczniów oraz inspirowanie i kształtowanie postaw świadomego i twórczego uczestnictwa w dorobku kultury europejskiej.
W tym roku naszą szkołę reprezentowały: Aleksandra Wiączek oraz Natalia Cymerys, które przygotowała do występu pani Julita Klepacz. Ola Wiączek wyśpiewała I miejsce w kategorii solista światowym hitem ”I Can’t Help Falling in Love with You”. W kategorii zespół Aleksandra Wiączek i Natalia Cymerys wywalczyły II miejsce przebojem zespołu Abba „Mamma Mia”.
Jak co roku poziom wykonawców był bardzo wysoki. Ocenie podlegała poprawności językowa, poziom warsztatu muzycznego, własna interpretacja utworu, stopień trudności oraz ogólny wyraz artystyczny.
Serdecznie gratulujemy młodym artystom i opiekunowi oraz życzymy dalszych sukcesów. Galeria zdjęć
mw/jk
Pudło dla „Siódemki”
27 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w eliminacjach miejskich Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Konkurs przebiegał w trzech etapach: rozwiązywanie testów dotyczących przepisów ruchu drogowego, pokonanie rowerowego toru przeszkód oraz praktyczny sprawdzian umiejętności udzielania pierwszej pomocy w wypadkach drogowych.
Nasza drużyna w składzie: Anna Kurzyńska klasa 5b, Natalia Chaber, Oliwier Poloczek i Adam Wyrzykowski klasa 6a po pierwszym etapie w punktacji drużynowej zajęła drugie miejsce. Na torze rowerowym również wykazała się dużą sprawnością i perfekcyjną techniką jazdy. Najwięcej punktów dla naszej szkoły na torze przeszkód zdobył Oliwier Poloczek. W decydującym etapie trzecim uczniowie wykazali ducha rywalizacji i utrzymali drugie miejsce.
Opiekunem zespołu była pani Małgorzata Szymańska nauczyciel techniki i informatyki. Galeria zdjęć
M. Szymańska/mw/jk
Primary School Tournament
W dniu 27 kwietnia 2016 r. w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 3 odbył się Primary School Tournament. Celem konkursu było doskonalenie znajomości języka angielskiego oraz umożliwienie uczniom wykazania się wiedzą.
Naszą szkołę reprezentowali: Miłosz Ronduda i Nikodem Wojciechowski z klasy 3c w kategorii klas I-III oraz Filip Popławski uczeń klasy 6a i Jakub Heba z klasy 6c w kategorii klas IV-VI. Uczniowie przez 45 minut zmagali się z testami konkursowymi. Galeria zdjęć
mw/jk
Czytanie jest przygodą
„Po książki sięgam często i nie tylko wtedy, gdy muszę je czytać, bo są szkolnymi lekturami. Wszystko zależy od mojego samopoczucia, pory roku, dnia albo nastroju. (…) Kornela Makuszyńskiego znam od najmłodszych lat. Może właśnie dlatego go lubię. W jego twórczości wszystko jest radosne wesołe i takie prawdziwe.” Tak pisze w swojej nagrodzonej pracy literackiej uczennica klasy 5b – Aleksandra Wiączek.
Z największą przyjemnością informujemy, że Ola znalazła się w gronie laureatów II Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o Twórczości Kornela Makuszyńskiego „Czytanie jest przygodą”. Jej praca zdobyła wyróżnienie.
Celem konkursu było zainteresowanie twórczością autora „uśmiechniętych książek” – Kornela Makuszyńskiego oraz poszukiwanie wzorców osobowych wśród bohaterów dzieł literackich.
15 kwietnia 2016 roku w Szkole Podstawowej nr 34 im. Kornela Makuszyńskiego w Lublinie odbyło się uroczyste podsumowanie tego konkursu i wręczenie nagród. Galeria zdjęć
Serdecznie gratulujemy Oli sukcesu i życzymy dalszych literackich osiągnięć!
Uczennicę do konkursu przygotowywała Bożena Dąbrowska.
B. Dąbrowska/mw/jk
Dopalaczom stop!
26 kwietnia naszą szkołę odwiedziła Maja Słowik – młodszy aspirant Zespołu Profilaktyki Społecznej Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Głównym celem spotkania była szeroko pojmowana profilaktyka w zakresie odpowiedzialności prawnej nieletnich w kwestii popełniania czynów karalnych.
Poruszony został także problem zażywania środków psychoaktywnych. Pani aspirant pokazała film dotyczący dopalaczy i narkotyków. Zwróciła szczególną uwagę na zagrożenie jakie niesie za sobą zażywanie takich substancji. Omówiła także realne przypadki, z województwa świętokrzyskiego, zatruć młodych ludzi dopalaczami oraz skutki ich przyjmowania. Spotkanie uczniów klas piątych i szóstych z panią policjant cieszyło się dużym zainteresowaniem. Młodzież słuchała i aktywnie uczestniczyła w dyskusji. Galeria zdjęć
Maja Słowik obiecała, że jeszcze w tym roku szkolnym wróci do szkoły i przeprowadzi zajęcia dotyczące cyberprzemocy.
mw/jk
Tydzień Ekologiczny w „Siódemce”
W naszej szkole w dniach 19-22 kwietnia trwał „Tydzień Ekologiczny”. Uczniowie i nauczyciele z zaangażowaniem przystąpili do realizacji zaplanowanych zadań, by ekologia nie była tylko modnym słowem, a stała się naszą codziennością w szkole, w domu i w mieście. W ramach zaplanowanych przedsięwzięć zorganizowano:
- Upiększanie przyszkolnego klombu poprzez sadzenie kolorowych bratków przez uczniów klas drugich. Klasy drugie realizują ponadto własny program ekologiczny, a realizacja zadań rozłożona jest na cały rok szkolny.
- Wizytę klasy 2c i 2d w Remondisie w celu zapoznania się z bliska z gospodarką odpadami.
- Lekcje z edukacji ekologicznej w każdej klasie z wykorzystaniem ICT (rebusy, prezentacje, krzyżówki, gry, filmy) przybliżające uczniom problem segregacji odpadów, w tym stosowanie koncepcji 3R (Reduce/Reuse/Recycle).
- Zbiórkę nakrętek z butelek typu PET w ramach konkursu ZUO Janik. We wtorek 19 kwietnia zebrano 397,25 kg nakrętek!
- W dniu 22 kwietnia – Dzień Ziemi – uczniowie klas drugich, trzecich i czwartych wzięli udział w akcji „Sprzątanie Miasta 2016” i wraz z nauczycielami zabrali się za sprzątanie terenu wokół szkoły i pobliskich placów zabaw.
- W ramach obchodów Dnia Ziemi zorganizowano również wystawę plakatów poświęconą gospodarce odpadami. Każda klasa przygotowała dwa plakaty, które obrazowały wpływ śmieci na bliższe i dalsze otoczenie i zdrowie człowieka. Wystawa cieszyła się dużą popularnością wśród społeczności uczniowskiej. Wszystkim autorom plakatów gratulujemy pomysłowości i zaangażowania w szkolne akcje ekologiczne.
Mamy nadzieję, iż takie przedsięwzięcia edukacyjne przyczynią się do systematycznego i efektywnego segregowania odpadów a tym samym dbania o najbliższe środowisko i czystość wokół nas. Galeria zdjęć
M. Krawczyk/mw/jk
Ekologiczny pokaz mody
22 kwietnia w zespole Edukacyjnym-Przedszkolnym „Szkoła z Pasją" im. E. Sołtys odbył się konkurs „Ekologiczny pokaz mody". Celem konkursu było proponowanie idei czystego środowiska zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju oraz zagospodarowanie odpadów przydatnych do ponownego wykorzystania lub przetworzenia. Galeria zdjęć
Konkurs adresowany był do klas szóstych. Naszą szkołę pod opieką Ewy Pocheć reprezentowały uczennice: Eliza Bugajska, Wiktoria Michalska uczennice klasy 6b oraz Kamila Kisiel uczennica klasy 6c. Stroje ekologiczne wykonane były samodzielnie według własnych projektów. Uczennice wzięły również udział w krótkim konkursie „Mistrz wiedzy ekologicznej".
E. Pocheć/mw/jk
Eko-lekcja dla przedszkolaków
To już kolejna wizyta dzieci z Publicznego Przedszkola nr 7 w klasie 1c. Tym razem spotkaliśmy się 22 kwietnia, aby wspólnie świętować Dzień Ziemi i propagować postawy ekologiczne.
W trakcie zajęć przedszkolaki i pierwszaki uczyły się jak postępować, by chronić środowisko naturalne. Dzieci wysłuchały inscenizacji wiersza na temat dzikich wysypisk śmieci oraz obejrzały film pt. „Chrońmy Ziemię przed zaśmieceniem“. Swoją wiedzą wykazały się w interaktywnych ćwiczeniach segregując odpady.
Nasze marzenia, aby żyć w zdrowym, czystym i bezpiecznym świecie zwizualizowaliśmy projektując zielony ogród, w którym słychać było śpiew ptaków i plusk ryb. Po takiej porcji informacji wszyscy wybraliśmy się na wyprawę do czystego lasu. W tej opowieści ruchowej wykorzystaliśmy makulaturę. Udało nam się również połączyć świadomość ekologiczną z tańcem Przyjaciół Przyrody. Przysporzył on zarówno dzieciom jak i nauczycielom wiele radości.
Na zakończenie przedszkolaki i uczniowie klasy 1c obejrzeli wystawę plakatów ekologicznych. Z dyplomami Przyjaciela Przyrody i uśmiechem na twarzach dzieci wróciły do przedszkola.
Zajęcia pokazały, że temat związany z segregacją odpadów może być interesujący i atrakcyjny już dla najmłodszych. Galeria zdjęć
J. Grudzień/mw/jk
Mistrz i Wicemistrz Scrabble 2016
18 kwietnia uczniowie klas szóstych: Mateusz Bystroń, Filip Popławski, Gaspar Czuba, Weronika Młynek, Grzegorz Rdzanek, Kamil Szwagierczak, Jakub Heba, Piotr Skaliński i Wiktor Suska walczyli o tytuł Szkolnego Mistrza i Wicemistrza Scrabble w języku angielskim.
Celem konkursu było wspieranie uczniów szkół podstawowych w rozwijaniu i sprawdzeniu swoich kompetencji językowych, promowanie nauki języka angielskiego w szkole podstawowej i zachęcenie do pogłębiania zainteresowań dotyczących realiów krajów anglojęzycznych
Do ścisłego finału zakwalifikowali się: Filip Popławski, Gaspar Czuba, Kamil Szwagierczak oraz Piotr Skaliński. Po wyrównanych zmaganiach Tytuł Szkolnego Mistrza Scrabble zdobył Piotr Skaliński uczeń klasy 6c, a Szkolnym Wicemistrzem został Filip Popławski uczeń klasy 6a. Będą oni reprezentować naszą szkołę w zmaganiach o tytuł Mistrza Scrabble Ostrowca Św.
Uczniów przygotowała Julita Klepacz. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Konkurs zorganizowały i przeprowadziły: Julita Klepacz, Agnieszka Kępczyk i Katarzyna Moćko.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, a za zwycięzców trzymamy kciuki! Galeria zdjęć
mw/jk
Bóg, Honor, Ojczyzna
12 kwietnia w Zespole Szkół i Placówek Publicznych nr 3 odbył się X Rejonowy Konkurs Poezji i Piosenki Religijno-Patriotycznej „Bóg, Honor, Ojczyzna”.
Nadrzędnym celem konkursu było popularyzowanie poezji i piosenki o tematyce religijno-patriotycznej oraz zachęcanie do kształtowania poczucia silnej więzi emocjonalnej, społecznej, kulturowej, religijnej z własnym narodem, z jego historią, tradycją i wartościami.
Konkurs odbył się w dwóch kategoriach. W I kategorii – piosenka religijno-patriotyczna, naszą szkołę reprezentował Daniel Falecki, który wyśpiewał sobie III miejsce. Daniel jest uczniem klasy 6c. II kategoria to wiersz religijno-patriotyczny, w której wyróżnienie otrzymała Dominika Pankiewicz z klasy 6a. Uczniów do konkursu przygotowała Małgorzata Łabuz.
Uczniom i nauczycielowi serdecznie gratulujemy. Galeria zdjęć
mw/jk
Wyjście do Biblioteki Pedagogicznej
Biblioteka szkolna zorganizowała wyjście do Biblioteki Pedagogicznej. Celem wycieczki była realizacja Projektu MEN „Książki naszych marzeń". Dzieci z klasy 3c pod opieką Anny Prokop i Ewy Szymanowicz uczestniczyły w warsztatach czytelniczych. Wysłuchały też bajki „O gąsienicy, która zamieniła się w motyla” i o tym ”Dlaczego ptaki wiją gniazda?”
Były to zajęcia z wykorzystaniem oryginalnej techniki czytania kumishibai wywodzącej się z Japonii, wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych.
Uczniowie chętnie przenieśli się w świat fantazji, używając swojej wyobraźni, by dowiedzieć się i zobaczyć wszystko to co nie zostało pokazane. Świetnym uzupełnieniem wysłuchanej bajki był udział w warsztatach plastycznych związanych z tematem spektaklu. Dzieci za zadanie miały wykonać techniką japońską zwierzęta występujące w bajce. Galeria zdjęć
Po aktywizujących zajęciach dzieci z radością wróciły do szkoły.
A. Prokop/E. Szymanowicz/mw/jk
Z Henrykiem Sienkiewiczem w świetlicy szkolnej
Od lutego w świetlicy szkolnej nauczyciele realizują program związany z 100. rocznicą śmierci Henryka Sienkiewicza.
Pierwsze działanie polegało na znalezieniu przez uczniów w Internecie informacji o słynnym pisarzu – jego życiorysu i najważniejszych dzieł. Kolejnym punktem było rysowanie portretów naszego patrona w programie Paint na podstawie znalezionych podobizn.
Wychowawcy świetlicy przybliżyli najmłodszym twórczość Henryka Sienkiewicza na powieści „W pustyni i w puszczy", którą napisał dla dzieci. Do tego celu został wykorzystany archiwalny numer Świerszczyka, w którym streszczono całą książkę wraz ze zdjęciami z filmu pod tym samym tytułem. Uzupełnieniem czytania było obejrzenie w Internecie krótkiego filmu przybliżającego tamte wydarzenia czyli powstanie Mahdiego i budowę kanału Sueskiego, gdzie pracowali ojcowie głównych bohaterów. Galeria zdjęć
M. Bartnik/E. Kozłowska/R. Przydatek/K. Strzępska/mw/jk
Lekcja muzealna w „Siódemce"
12 kwietnia naszą szkołę odwiedził kustosz Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim – Marek Wójcicki.
Celem jego wizyty było przybliżenie postaci naszego patrona Henryka Sienkiewicza. Wójcicki opowiadał uczniom o związkach Sienkiewicza z naszym regionem. Przypomniał o wspaniałym darze, jaki otrzymał Sienkiewicz od społeczeństwa – Oblęgorku. Wspominał, że właśnie tu, w obecnym Muzeum przyjmował Sienkiewicz słynnych i ważnych gości.
Kustosz podkreślał, że Sienkiewicz był wielkim patriotą. Przejawiało się to, zwłaszcza wtedy kiedy Polski nie było na mapach. Patriotyzm manifestował w swoich utworach. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek dotyczących wielkiego noblisty, wszystkie informacje kustosz wizualizował na wcześniej przygotowanych materiałach. Galeria zdjęć
Marek Wójcicki został zaproszony do „Siódemki” w ramach obchodów Roku Henryka Sienkiewicza.
mw/jk
Mały Mistrz Pióra
11 kwietnia nasi uczniowie zostali zaproszeni na uroczyste podsumowanie kolejnej edycji konkursu organizowanego przez Niepubliczną Szkołę Podstawową im. Stanisława Konarskiego.
Miło jest nam poinformować, że wśród laureatów VIII Międzyszkolnego Konkursu Literackiego „Mały Mistrz Pióra” znalazła się Julia Bielecka z klasy 2c, która zajęła II miejsce. Wyróżnienie otrzymała Gabriela Klepacz z klasy 3a.
Dodajmy, że w tym roku uczniowie zmagali się z tematem konkursowym zatytułowanym „Jestem mieszkańcem innej planety –marzę o podróży na Ziemię”.
Opiekunami uczennic były: Teresa Lisińska i Joanna Sałapa.
Gratulujemy uczennicom i opiekunom. Galeria zdjęć
mw/jk
Sprawdzian dla uczniów klas szóstych za nami
5 kwietnia odbył się sprawdzian dla uczniów klas szóstych. W naszej szkole przystąpiło do egzaminu ponad 60 uczniów z trzech klas.
Sprawdzian, jak twierdzą uczniowie nie był bardzo trudny, choć przyznają, że najwięcej kłopotów sprawiła im matematyka. Z językiem polskim większość uczniów nie miała kłopotów, a z zadaniami z języka angielskiego poradzili sobie wyśmienicie.
Mamy nadzieję, że odczucia po egzaminie będą miały odzwierciedlenie w wynikach, o których Okręgowa Komisja Egzaminacyjna poinformuje nas na przełomie maja i czerwca. I część egzaminu składała się z języka polskiego, matematyki z elementami przyrody i trwała 80 minut. II część to język angielski, a uczniowie musieli sobie z nim poradzić w ciągu 45 minut.
Za wszystkich szóstoklasistów trzymamy kciuki. Galeria zdjęć
mw/jk
III miejsce w Finale Wojewódzkim o Puchar Tymbarku
W turnieju Finały Wojewódzkie XVI Edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" zagrały następujące dziewczynki: Patrycja Szymańska – kapitan, Zuzanna Zawadzka (klasa 4c), Maria Rogozińska (klasa 5a), Dominika Bogdańska, Kinga Moskalik, Karolina Myśliwiec, Aleksandra Wiączek – bramkarz (klasa 5b), Amelia Bień oraz Natalia Marzec.
Finały wojewódzkie odbyły się w Nowinach. W kategorii U-12 zagrało 8 zespołów podzielonych na dwie grupy. Nasze dziewczyny awansowały do półfinałów zajmując pierwsze miejsce w grupie wygrywając kolejno 4-1, 4-0, 2-1. W półfinale grając z drużyną SP KOŁACZKOWICE niestety dość niespodziewanie przegrały 1-2.
W meczu o trzecie miejsce pewnie wygrały z drużyną SP BRYNICA 3-0. Warto podkreślić, iż Amelia Bień z naszej drużyny została najlepszą zawodniczką turnieju. Gole dla naszej drużyny zdobyły: Amelia Bień (7), Patrycja Szymańska (6) oraz Dominika Bogdańska (1). Galeria zdjęć
P. Szymańska/mw/jk
Misterium Wielkanocne
Misterium wprowadziło uczniów i nauczycieli w obchody Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych. Galeria zdjęć
Dyrektor Rozalia Machnicka podziękowała tworzącym ten spektakl, jak również złożyła życzenia świąteczne uczniom, nauczycielom i rodzicom.
M. Łabuz/mw/jk
Konkurs ortograficzny w bibliotece szkolnej
W marcu w bibliotece szkolnej odbyły się konkursy ortograficzne dla klas drugich i trzecich. Konkursy związane były z obchodami Tygodnia Kultury Języka Polskiego. Każdą klasę reprezentowało trzech uczniów, którzy zmagali się z łamigłówkami ortograficznymi.
Oto zwycięzcy wyłonieni w klasach drugich:
- I miejsce – Bartek Berner (klasa 2a),
- II miejsce (ex aequo) – Natalia Cupriak (klasa 2d) i Julia Bielecka (klasa 2c),
- III miejsce – Weronika Chlebna (klasa 2c).
Specjalne wyróżnienie otrzymali Tosia Pisarek z klasy 2a i Maja Gałka z klasy 2a
A oto zwycięzcy z klas trzecich, którzy pisali dyktando:
- I miejsce (ex aequo) – Filip Ufnal z klasy 3a i Jagoda Targowska z klasy 3c,
- II miejsce – Zuzanna Komorniczak z klasy 3a,
- III miejsce – Sabina Niklasz z klasy 3b.
Specjalne wyróżnienie otrzymują: Natalia Kowalska z klasy 3c i Gabriela Klepacz z klasy 3a.
Wszystkim uczestników serdecznie gratulujemy. Galeria zdjęć
E. Szymanowicz/R. Warda/mw/jk
Konkurs na ekologiczny stroik wielkanocny
W dniu 22 marca 2016r. został rozstrzygnięty szkolny konkurs na ekologiczny stroik wielkanocny. Piękne, kolorowe i jakże pomysłowe ozdoby świąteczne wykonali nasi uczniowie! Jury w składzie: wicedyrektor Małgorzata Iwańska, pedagog szkolny Justyna Kądziela-Seweryńska, nauczyciel przyrody Ewa Pocheć, miało dużo pracy z wybraniem spośród ponad 80 ślicznych stroików. W ostatecznym werdykcie nagrodzono:
I miejscem: Darię Krzyżanowską z klasy 1c, Oliwię Rak z klasy 2b, Igora Dybca z klasy 3a, Kacpra Kowalskiego z klasy 4a, Kamila Raczyńskiego z klasy 5b, Elizę Bugajską z klasy 6b
Wyróżnieniem: Kaję Celary z klasy 1a, Filipa Jarochę z klasy 1b, Julię Dziewirz z klasy 1c, Wiktora Batóg z klasy 1d, Konrada Adamskiego z klasy 2a, Julię Mazur z klasy 2d, Michała Putona z klasy 3b, Wiktora Kłonicę z klasy 5b, Grzegorza Rdzanka z klasy 6b, Kamilę Kisiel z klasy 6c
Cieszymy się, że w naszej szkole mamy tak wiele kreatywnych i utalentowanych osób. Konkurs zorganizowały: Mariola Krawczyk, Ewa Zakowana oraz Małgorzata Szymańska.
Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym uczennicom i uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy: „Wesołych Świąt Wielkanocnych!” Galeria zdjęć
M. Krawczyk/mw/jk
Witamy wiosnę
Wspólne obchody Pierwszego Dnia Wiosny na stałe wpisały się w kalendarz imprez i uroczystości naszej szkoły. W tym roku 21 marca odbył się pod hasłem „Wiosna kolorowa, radosna i zdrowa”. Galeria zdjęć
Aby tradycji stało się zadość dzieci z klas I-III przygotowały się już wcześniej do powitania wiosny i każda klasa skonstruowała eko-gaik oraz strój dla Pani Wiosny z surowców wtórnych. Warto nadmienić, że wszystkie dzieci były ubrane w piękne wiosenne kolory.
Po wspólnych przygotowaniach wielkim kolorowym korowodem wyruszyliśmy na spacer po osiedlu z wiosenną piosenką „Maszeruje Wiosna”. W ten sposób pożegnaliśmy zimę i powitaliśmy wiosnę. Mamy nadzieję, że wiosna zostanie z nami na dobre.
Kolejnym punktem naszych obchodów było przygotowanie zdrowej i smacznej potrawy wielkanocnej. Wszystkie klasy wykazały się pomysłowością i sposobem wykonania swojej potrawy były one kolorowe, smaczne i estetycznie podane, ale przede wszystkim zdrowe.
Gotowe dania zostały zaprezentowane wszystkim uczniom, a na zakończenie odbyła się wspólna degustacja przygotowanych potraw.
A. Kandyba/mw/jk
Pierwszy Dzień Wiosny
Dziś, 21 marca obchodziliśmy w naszej szkole Pierwszy Dzień Wiosny. Na uczniów czekało wiele atrakcji. Galeria zdjęć
Samorząd szkolny pod czujnym okiem Małgorzaty Soboń oraz Agnieszki Kępczyk przygotował wiele konkursów i zabaw. Odbył się konkurs na „Najpiękniejszą Wiosenną Fryzurę”. Jury w składzie Bożena Dąbrowska, Monika Wiączek oraz Wojciech Lis po długich obradach przyznało siedem wyróżnień oraz dwa równorzędne I miejsca. Nagrody w tym konkursie przypadły Kasi Dobroczek z klasy 4b oraz Hani Cichoń z klasy 5a.
Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy.
Drugą niespodzianką, w tym szczególnym dniu, dla naszych uczniów był program artystyczny zatytułowany „Tajemnice iluzji”. Spektakl przygotowany został przez Aleksandra Tkacza – głównego iluzjonistę, którego mogliśmy podziwiać. Występ został przygotowany z myślą o dzieciach i młodzieży. Wpływał na aktywność intelektualną uczniów oraz dawał interesujący pogląd na przedmioty szkolne poprzez sztukę iluzji. Dużym „plusem” spektaklu było, to, że dzieci mogły brać w nim aktywny udział, co dostarczyło wiele miłych wrażeń i niezapomnianych przeżyć.
mw/jk
Przy wielkanocnym stole
18 marca uczniowie klasy 1c zaprosili na lekcję otwartą o tematyce wielkanocnej dyrektor Małgorzatę Iwańską, rodziców oraz dziadków. Był to ważny dzień dla wszystkich pierwszoklasistów. Nic więc dziwnego, że przyszły w tym dniu do szkoły uśmiechnięte i odświętnie ubrane.
Tematem zajęć były „Wielkanocne zwyczaje”. Dzieci zaprezentowały gościom to wszystko czego nauczyły się w klasie pierwszej: jak pięknie starają się czytać, pisać, liczyć, rozwiązywać krzyżówki, jak dobrze współpracują w grupach. W lekcji czynnie i aktywnie uczestniczyli rodzice. Przydzielali uczniom punkty, rozwiązywali na tablicy interaktywnej wielkanocne zagadki.
Na koniec dzieci zaprezentowały krótki program słowno-muzyczny. Były wesołe piosenki, wierszyki i oczywiście serdeczne życzenia. Nie zabrakło także tradycyjnego śmigusa-dyngusa oraz dzielenia się jajkiem.
Na zakończenie dzieci wręczyły swoim najbliższym własnoręcznie wykonane „żywe” stroiki wielkanocne. Takie spotkania integrują, wzmacniają więź z rodziną i szkołą, są atrakcyjnymi wydarzeniami i okazją do wspólnych zabaw inspirowanych wielkanocną tradycją. Galeria zdjęć
J. Grudzień/mw/jk
Tuż przed Wielkanocą
18 marca w klasie 1d odbyło się spotkanie przedświąteczne z rodzicami.
Był to bardzo ważny dzień dla wszystkich pierwszaków nic więc dziwnego, że dzieci w tym dniu przyszły do szkoły radosne i uśmiechnięte. Uczniowie zaprezentowali rodzicom montaż słowno-muzyczny w którym przekazali gościom wiadomości na temat tradycji i zwyczajów wielkanocnych. Były wesołe piosenki i wierszyki.
Na zakończenie dzieci wręczyły swoim najbliższym własnoręcznie wykonane kartki wielkanocne, składając im życzenia. Nie zabrakło także tradycyjnego dzielenia się jajkiem. Galeria zdjęć
Spotkanie odbyło się w atmosferze radości i w prawdziwie świątecznym, ciepłym nastroju.
A. Kandyba/mw/jk
Siódemka czyta Sienkiewicza
W 2016 roku przypada 100. rocznica śmierci wybitnego, polskiego pisarza Henryka Sienkiewicza. Mija też 170.rocznica jego urodzin. Rocznice te, są okazją do oddania hołdu temu wielkiemu pisarzowi.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku pisarza dla dziedzictwa narodowego ogłosił zatem rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Galeria zdjęć
W związku z tym, że nasza szkoła nosi imię tego sławnego noblisty przyłączyliśmy się do obchodów Roku Sienkiewiczowskiego. Szkoła podejmuje szereg działań, aby w odpowiedni sposób uczcić te obchody.
Jednym z działań, które proponujemy naszym uczniom jest cykl „Siódemka czyta Sienkiewicza”. Od dzisiejszego dnia (15 marca) do listopada, w każdy wtorek na godzinie wychowawczej, dyrekcja, nauczyciele, uczniowie oraz zaproszeni goście będą czytali wszystkim uczniom naszej szkoły fragmenty powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”.
Cykl „Siódemka czyta Sienkiewicza” rozpoczęła dyrektor Rozalia Machnicka. Kolejny fragment powieści przeczyta wicedyrektor Małgorzata Iwańska.
mw/jk
Tydzień Kultury Języka w naszej szkole
Już po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do obchodów XXIV Tygodnia Kultury Języka w województwie świętokrzyskim. W tym roku mottem TKJ były słowa Umberto Eco „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.Celem organizowania obchodów święta języka na terenie województwa było uświadomienie roli języka ojczystego w życiu człowieka i narodu, stworzenie możliwości aktywnego uczestnictwa w propozycjach różnorodnych form Tygodnia, przygotowanie ucznia do świadomego uczestnictwa w kulturze poprzez prezentację różnych form ekspresji kulturalnej, propagowanie kultury języka w różnych sytuacjach życiowych. Galeria zdjęć
Nasza szkoła aktywnie włączyła się w obchody Tygodnia Kultury Języka. We wszystkich klasach I-VI odbyły się lekcje dotyczące kultury języka. Uczniowie tworzyli gazetki klasowe, albumy oraz uczestniczyli w konkursach.
Dla klas IV-VI odbył się konkurs ortograficzny zorganizowany i przeprowadzony przez Bożenę Dąbrowską.
W klasach czwartych:
- I miejsce – Natalia Cymerys z klasy 4c,
- II miejsce – Kacper Kowalski z klasy 4a,
- III miejsce – Maciej Kuziemka z klasy 4c.
W klasach piątych:
- I miejsce – Bartosz Wieczorek z klasy 5b,
- II miejsce – Julia Rak z klasy 5c,
- III miejsce – Weronika Machula z klasy 5b.
W klasach szóstych:
- I miejsce – Wiktoria Gregorek z klasy 6b,
- II miejsce – Karolina Kaniewska z klasy 6a,
- III miejsce – Natalia Robaczkiewicz z klasy 5c.
Dla klas piątych i szóstych konkurs językowy zatytułowany „Czy znasz swój język ojczysty?” przygotowała i przeprowadziła Monika Wiączek.
W kategorii klas piątych:
- I miejsce – Aleksandra Wiączek z klasy 5b,
- II miejsce – Mateusz Nowak z klasy 5a,
- III miejsce – Bartosz Wieczorek z klasy 5b.
W kategorii klas szóstych:
- I miejsce – Karolina Kaniewska z klasy 6a,
- II miejsce – Agata Kromer z klasy 6a,
- III miejsce – Dominika Pankiewicz z klasy 6a.
mw/jk
I miejsce w międzyszkolnym konkursie językowym!
10 marca w Publicznym Gimnazjum nr 3 odbył się Międzyszkolny Konkurs Językowy „Co dwie głowy, to nie jedna”. Celem konkursu było rozwijanie pasji językowych i bogacenie słownictwa w zakresie związków frazeologicznych.
Miło nam jest poinformować, że uczennice: Karolina Kaniewska, Agata Kromer oraz Dominika Pankiewicz z klasy 6a zajęły w tym konkursie I miejsce. Do konkursu przygotowała je nauczycielka języka polskiego Monika Wiączek.
Gratulujemy sukcesu uczennicom i nauczycielowi. Galeria zdjęć
mw/jk
Siódemka czyta Sienkiewicza
W ramach obchodów Roku Sienkiewiczowskiego oraz XXIV Tygodnia Kultury Języka 11 marca zorganizowano w naszej szkole Konkurs Pięknego Czytania dla klas I-III pod hasłem „Siódemka czyta Sienkiewicza”. Organizatorkami były nauczycielki: Joanna Grudzień oraz Mariola Krawczyk. W rywalizacji uczestniczyli uczniowie, laureaci klasowych konkursów.
Dzieci z dużym zaangażowaniem, a nierzadko wielką tremą przystąpiły do konkursu. Uczniowie klas pierwszych czytali „Bajkę” Henryka Sienkiewicza, drugich fragment „W pustyni i w puszczy”, a trzecich „Janka Muzykanta”.
Uczniów oceniało jury w składzie: przewodnicząca dyrektor Rozalia Machnicka, gość specjalny pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej Małgorzata Szymczyk oraz Ewa Szymanowicz nauczyciel, bibliotekarz PSP nr 7. Poziom wystąpień był wyrównany. Jednak jurorzy byli zgodni w wytypowaniu zwycięzców konkursu w kategorii poszczególnych klas.
Miło nam zawiadomić, iż zaszczytne pierwsze miejsca zajęli:
- Katarzyna Machula z klasy 1c,
- Szymon Małkiewicz z klasy 2d
- Wiktor Otoliński z klasy 3b.
Specjalne nagrody książkowe ufundowane przez MBP otrzymali:
- Zuzanna Mizielska z klasy 1a,
- Julia Bielecka z klasy 2c
- Mikołaj Zieliński z klasy 3c.
Wszyscy czytający uczniowie uhonorowani zostali wyróżnieniami.
Konkurs uświetnił występ zespołu ”Blue Sapphire of Seven” w składzie: Natalia Cymerys, Alan Majewski, Dawid Stawiarski, Patrycja Szymańska, Martyna Wyrzykowska (4c), Martyna Śliwka (5a), Iga Dziekan, Anna Kurzyńska, Weronika Machula, Aleksandra Orzechowska, Aleksandra Pietrasik, Weronika Pukos, Roksana Różalska, Aleksandra Wiączek (5b), Karolina Kaniewska, Agata Kromer, Dominika Pankiewicz (6a) przygotowany pod kierunkiem Julity Klepacz. Duży aplauz zyskała piosenka pt. „Rzeka marzeń” z filmu „W pustyni i w puszczy".
Publiczność konkursowa również wykazała się znajomością lektur, biorąc udział quizie z nagrodami.
Cieszymy się, że w naszej szkole, szkole wielkiego Noblisty najmłodsi uczniowie chętnie czytają utwory Sienkiewicza. Galeria zdjęć
J. Grudzień/mw/jk
Dzień otwarty w „Siódemce”
9 marca nasza szkoła zorganizowała dla przyszłych uczniów oraz ich rodziców dni otwarte. „Dzień otwarty” to doskonały czas na zapoznanie się ofertą placówki.
Wszyscy przybyli goście mieli okazję poznać zakamarki szkoły, sale lekcyjne, hale sportowe oraz przyszłych nauczycieli. Spotkanie, na sali teatralnej rozpoczęła dyrektor Rozalia Machnicka. Przedstawiła ofertę i bazę placówki.
Goście mogli obejrzeć film o naszej szkole i poznać opinie naszych uczniów, rodziców o warunkach i wspaniałej atmosferze jaka panuje w „siódemce”. Na przybyłe dzieci czekały rozgrywki sportowe przygotowane na małej sali gimnastycznej, wizyta w „Sali Zabaw”, lekcja plastyki, a także zabawy i gry z wykorzystaniem tablicy interaktywnej.
Zapraszamy wszystkich chętnych rodziców do zapisów swoich dzieci do klas pierwszych i „zerówki”. Galeria zdjęć
mw/jk
Dzień Kobiet w 1a
8 marca 2016 r. w klasie 1a odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Kobiet z udziałem zaproszonych gości.
Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. Filip Miłek i Nicola Gałek wspólnie zaśpiewali piosenkę Patrycji Markowskiej i zespołu Perfect pt. "Kołysanka".
Licznie przybyli goście zasiedli przy przygotowanych przez dzieci stołach. Galeria zdjęć
I. Majewska/mw/jk
Kwiatek… nie tylko dla Ewy
Dzień Kobiet to święto szczególne, obchodzone we wszystkich czasach i kulturach – a zawsze w uroczysty, choć różny sposób. Z tej okazji w wyjątkowym klimacie kameralnej uroczystości odbyło się niezwykłe spotkanie. 8 marca 2016 roku uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Ostrowcu Świętokrzyskim sprawili miłą niespodziankę podopiecznym Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Iłżeckiej.
Specjalnie na tę okoliczność piątoklasiści pod opieką swojej wychowawczyni Małgorzaty Szymańskiej przygotowali wesoły program artystyczny wykorzystujący motyw wędrówki przez wieki, składający się z wierszy i anegdot poświęconych oczywiście kobiecie, którą „Pan Bóg stworzył, a szatan opętał” i jest ona „odtąd na wieki i grzeszna, i święta”.
Uczniowie odegrali humorystyczne scenki związane ze stylem życia kobiet w epoce kamiennej, czasach starożytnych i średniowieczu. Później przyszła pora na występ młodej Indianki z wioski Apaczów i wreszcie współczesnej kobiety XXI wieku. Program artystyczny przeplatany był piosenkami przygotowanymi pod czujnym okiem Beaty Dunajskiej – nauczyciela muzyki.
Wszystkim Paniom złożono życzenia i zadedykowano wiele utworów poetyckich. Na końcu został zaprezentowany dialog między współczesną kobietą a mężczyzną. Scena z życia wzięta wywołała w widzach szczery uśmiech, a młodzi aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami i obdarowani słodyczami.
Takie uroczystości jak ta w DPS-ie z całą pewnością przyczyniają się do tworzenia dobrego klimatu, ułatwiają spojrzenie na każdego człowieka z większą otwartością. Wzmacniają więzi w społeczności lokalnej. Wszystkim dostarczają dobrej zabawy, podczas której dzieci mogą podzielić się swoimi talentami i pasjami. Starsi i młodsi, zdrowi i chorzy okazują sobie szacunek, uczą się tolerancji i wrażliwości.
Dzięki takim inicjatywom jak ta, którą podjęli uczniowie „Siódemki”, można mówić o integracji pokoleń i kształtowaniu w młodych ludziach właściwych wzorów postępowania. To niezwykle miłe wydarzenie z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich podopiecznych DPS-u. Galeria zdjęć
M. Szymańska/B. Dąbrowska/mw/jk
Ostrowiecka volleymania
Kolejna ostrowiecka volleymania za nami i jak zawsze w dobrym wynikiem. Turniej piłki siatkowej odbył się w PSP nr 5 i walczyły w nich dziewczęta ze szkół podstawowych z terenu naszego miasta.
W kategorii lat 11 I miejsce zajęła Aleksandra Wiączek z klasy 5b, a w zawodach drużynowych przedstawicielki naszej szkoły usytuowały się na miejscu IV. Gratulujemy uczennicom i nauczycielom wychowania fizycznego. Galeria zdjęć
mw/jk
Konkurs "Mistrz skakanki" rozstrzygnięty
W dniu 3 marca odbył się finał konkursu „Mistrz skakanki" zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Opiekunowie Samorządu Małgorzata Soboń i Agnieszka Kępczyk wyłoniły zwycięzców w dwóch kategoriach, Wiktorię Michalską z klasy 6b i Weronikę Machulę z klasy 5b. Galeria zdjęć
Gratulujemy również wyróżnionym finalistom, Karolinie Myśliwiec, Ani Kurzyńskiej, Hannie Cichoń, Mai Wiśniewskiej oraz Oliwii Kapusty.
M. Soboń/mw/jk
Filip finalistą Konkursu Języka Angielskiego!
Dnia 24 lutego oraz 2 marca 2016 w Szkole Podstawowej nr 28 w Kielcach odbyły się pisemne oraz ustne eliminacje wojewódzkie III Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego.
Miło nam poinformować, że uczeń klasy 6a, Filip Popławski uzyskał tytuł finalisty tego konkursu. Ucznia przygotowała Julita Klepacz.
Serdecznie gratulujemy Filipowi świetnej znajomości języka angielskiego i życzymy dalszych sukcesów. Galeria zdjęć
mw/jk
Przedszkolaki w Krainie Literek
26 lutego zaprzyjaźnione przedszkolaki z PP nr 7 po raz kolejny odwiedziły klasę 1c. Tym razem odbyły wędrówkę do Krainy Literek.
Na początku spotkania duże zaskoczenie wywołał listonosz, który w przesyłce dla dzieci oprócz listu od Czytanki, upominków, przyniósł również ubranko dla krzesła. Kiedy dziecko na nim siada i pięknie czyta, zwykłe krzesło staje się krzesłem niezwykłym, które ma głos. Warto zatem poznawać literki. Nie miały co do tego wątpliwości przedszkolaki.
Chętnie wykonywały ćwiczenia interaktywne, rozpoznawały ukryte litery, starannie pisały po śladzie. Rywalizacja pierwszaki – przedszkolaki zakończyła się remisem. Galeria zdjęć
J. Grudzień/mw/jk
Czy znasz lektury?
Biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy dla klas trzecich „Czy znasz lektury?”
Oto nagrodzeni uczniowie: I miejsce: Jagoda Targowska z klasy 3c, II miejsce: Eliza Duda z klasy 3a, III miejsce: Mikołaj Zieliński z klasy 3c i Wiktor Otoliński z klasy 3b. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Galeria zdjęć
E. Szymanowicz/R. Warda/mw/jk
I miejsce dla Dosi
17 lutego podczas uroczystej gali zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Kota w kinie „Etiuda” rozstrzygnięto konkurs plastyczny im. Wojciecha Ryłki „Kot w butach, kocica w szpilkach”. Organizatorem konkursu było MCK - Punkt Informacji Turystycznej. Galeria zdjęć
W kategorii klas I-III napłynęło 160 prac. Do drugiego etapu jury wybrało 20 najlepszych, które zostały poddane ocenie internautów. Miło nam zawiadomić, iż zaszczytne I miejsce zajęła uczennica klasy 1c, wielbicielka kotów Dominika Krzyżanowska. Nagrodą jest wycieczka do redakcji magazynu „Kocie Sprawy” w Warszawie oraz publikacja pracy w tym czasopiśmie. Dodatkową nagrodą za I miejsce jest też grafika Wojciecha Ryłki.
Dosiu, gratulujemy!
J. Grudzień/mw/jk
Stypendia wręczone przez Prezydenta
W środę, 3 lutego odbyła się w naszej szkole niepowtarzalna uroczystość. Do naszej szkoły przybył szczególny gość – Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. Okazją do odwiedzin naszej placówki było wręczenie stypendiów naukowych i sportowych za I semestr nauki w roku szkolnym 2015/2016.
Stypedniami naukowymi mogą się poszczycić:
- klasa 4a – Kacper Gajewski, Martyna Klubińska
- klasa 4b – Wiktoria Hejn
- klasa 4c – Natalia Cymerys, Jakub Osuch, Maciej Kuziemka, Olaf Stawiński, Martyna Wyrzykowska
- klasa 5a – Amelia Grabowska, Julia Kozieł, Maja Kamińska, Mateusz Nowak
- klasa 5b – Iga Dziekan, Weronika Machula, Aleksandra Wiączek, Bartosz Wieczorek
- klasa 5c – Joanna Partyka, Julia Rak, Aleksandra Zając
- klasa 6a – Agata Kromer, Natalia Skuza, Karolina Kaniewska, Dominika Pankiewicz
- klasa 6b – Wiktoria Gregorek, Wiktoria Michalska, Julia Cieślik, Eliza Bugajska, Weronika Młynek
Stypendiami sportowymi zostali nagrodzeni:
- klasa 6a – Maciej Miller
- klasa 6c – Małgorzata Niedźwiecka
Spotkanie w „Siódemce” było wyjątkowo radosne. Najzdolniejsi uczniowie naszej szkoły otrzymali okolicznościowe – pamiątkowe dyplomy z rąk prezydenta, który życzył wszystkim zgromadzonym wielu sukcesów w nauce. Prezydent wyraził nadzieję, że zwiększone o 100% stypendium będzie motywowało uczniów do dalszej pracy i wysiłku. Galeria zdjęć
Dla zgromadzonych gości wystąpił Szkolny Kabaret „Szalone Kefiry” przygotowany przez Monikę Wiączek – Amelia Grabowska (5a), Iga Dziekan i Weronika Machula (5b) oraz pracujący pod kierunkiem Julity Klepacz, Zespół Piosenki ”Blue Sapphire of Seven” w składzie: Natalia Cymerys, Maciej Kuziemka, Miłosz Letkiewicz, Alan Majewski, Dawid Stawiarski, Patrycja Szymańska, Martyna Wyrzykowska (4c), Maria Rogozińska (5a), Dominika Bogdańska, Iga Dziekan, Anna Kurzyńska, Kinga Moskalik, Aleksandra Orzechowska, Weronika Pukos, Roksana Różalska, Aleksandra Wiączek (5b), Karolina Kaniewska, Agata Kromer, Dominika Pankiewicz (6a), Daniel Falecki (6c).
mw/jk
Zwycięstwo w mini koszykówce dziewcząt
W naszej szkole, na początku tego miesiąca odbyły się Mistrzostwa Ostrowca Świętokrzyskiego w Mini Koszykówce Dziewcząt.
Wśród zespołów ze wszystkich ostrowieckich placówek oświatowych, drużyna z „Siódemki” zajęła pierwsze miejsce!
\W skład zwycięskiego składu wchodziły: Małgorzata Niedźwiecka, Julia Bębacz, Kamila Kisiel, Iga Skalmierska, Agnieszka Serwinowska, Wiktoria Michalska, Julia Cieślik, Patrycja Mstowska, Maja Łapa, Natalia Chaber, Weronika Młynek.
W tych samych zawodach brała udział jeszcze jedna drużyna z naszej szkoły. Dziewczęta uplasowały się na miejscu trzecim. A w skład niej wchodziły: Kinga Moskalik, Dominika Bogdańska, Amelia Grabowska, Roksana Różalska, Hanna Cichoń, Maja Kamińska, Martyna Śliwka, Kinga Lidwa, Emilia Wilczyńska, Wiktoria Gregorek, Samanta Fiejtek, Julia Kozieł.
Gratulujemy dziewczętom i opiekunom. Galeria zdjęć
mw/jk
Czas zabawy…
Karnawał to czas wspaniałej zabawy. W tym okresie biesiadują ze sobą księżniczki, piraci, rycerze, wróżki, a nawet Batman i Spiderman. I właśnie z tej okazji w naszej szkole 15 stycznia została zorganizowana choinka.
Klasy I-III bawiły się w godzinach dopołudniowych. Do tańca przygrywali członkowie profesjonalnego zespołu muzycznego „Riva Band” w osobach Elizy i Marcina Walasów, rodziców uczniów naszej placówki.
Odbyły się konkursy między innymi na taniec z balonem, w którym I miejsce zdobyli uczniowie z klasy 1c: Zuzanna Klepacz i Krzysztof Tobisz oraz z klasy 3a: Anna Wójcicka i Jan Mozal. W drugim konkursie w tańcu na gazecie wygrali: z klasy 1c Katarzyna Machula i Michał Walas oraz uczniowie z klasy 2a.
Po południu przy muzyce z profesjonalnym DJ’em bawiły się klasy starsze. Oczywiście nie obyło się bez konkursów i nagród. W klasach starszych opiekunowie SU, Małgorzata Soboń oraz Agnieszka Kępczyk zorganizowały konkurs na najpiękniejszą, samodzielnie wykonaną maskę karnawałową.
Jury w składzie: Beata Dunajska, Małgorzata Soboń, Małgorzata Łabuz przyznały dwie równorzędne – pierwsze nagrody, a otrzymały je: Wiktoria Strojna z klasy 5a oraz Aleksandra Wiączek z klasy 5b. Wystąpił też zespół akrobatyczno-taneczny w składzie: Paulina Rydz i Emilia Sałek, które trenują pod czujnym okiem Małgorzaty Zięby.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a wyróżnionym zapału i pomysłowości. Galeria zdjęć
mw/jk
Podsumowaliśmy pierwszy semestr nauki
W czwartek, na apelach grup wiekowych klas I-III oraz IV-VI nasza szkoła podsumowała osiągnięcia uczniów w pierwszym semestrze nauki. Opiekunki Samorządu Uczniowskiego, Małgorzata Soboń, Agnieszka Kępczyk oraz Anna Prokop przedstawiły klasyfikacje w poszczególnych klasach. W trakcie apeli uczniowie zaprezentowali swe umiejętności wokalne i taneczne. Galeria zdjęć
Na apelu grupy wiekowej klas I-III wystąpił zespół taneczny z klasy 2c przygotowany przez Teresę Lisińską oraz zaprezentowały się dzieci z klasy 3c przygotowane przez Annę Prokop.
Na apelu grupy wiekowej klas IV-VI zaśpiewała Aleksandra Wiączek oraz wystąpił zespół piosenki ”Blue Sapphire of Seven” w składzie: Natalia Cymerys (4c), Maria Rogozińska (5a), Dominika Bogdańska, Iga Dziekan, Anna Kurzyńska, Kinga Moskalik, Aleksandra Orzechowska, Weronika Pukos, Roksana Różalska, Aleksandra Wiączek (5b) Karolina Kaniewska, Dominika Pankiewicz (6a). Uczennice przygotowała Julita Klepacz.
Podczas prezentacji multimedialnej przedstawiono zasady bezpiecznego spędzania zimowych ferii oraz wręczono nagrody w konkursach organizowanych przez szkolną bibliotekę oraz nagrody dla zwycięzców konkursu na noworoczną szopkę.
Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym uczniom gratulujemy i życzymy sukcesów.
mw/jk
II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Szopek OTK 2016!
W konkursach związanych z obchodami Święta Trzech Króli I miejsce w Orszakowym Konkursie Szopek 2016r. zajęła Eliza Bugajska z mamą z klasy 6b oraz Julia i Marta Petruczynik z rodziną z klasy 5a. II miejsce w tym samym konkursie przypadło Jakubowi Kurkowi z rodzicami z klasy 5a. Zaś I miejsce w Konkursie na Gwiazdę Betlejemską Orszaku Trzech Króli 2016r. otrzymała Aleksandra Pietrasik z mamą z klasy 5b.
Miło nam poinformować, że uczennice naszej szkoły Julia i Marta Petruczynik z klasy 5a zajęły II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Szopek OTK 2016. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, a konkurencja była bardzo wysoka. Dodatkowo na VIII miejscu w Polsce znalazła się także szopka uczennicy z naszej szkoły – Elizy Bugajskiej z klasy 6b.
Gratulujemy pomysłowości i zwycięstwa. Galeria zdjęć
mw/jk
Orszak Trzech Króli
Cała Polska po raz ósmy wyruszyła za Gwiazdą Betlejemską i Trzema Królami z barwnymi orszakami, by pokłonić się Dzieciątku Jezus. W tym roku Orszak odbywał się pod hasłem: „Nade wszystko Miłosierdzie – Miłość. Pokój. Przebaczenie”, nawiązując do trwającego Roku Miłosierdzia i zbliżających się Światowych Dni Młodzieży.
Orszak Trzech Króli to największe uliczne jasełka na świecie, nawiązujące tak do chrześcijańskiej tradycji, jak i polskiej obrzędowości, na którą składa się m.in. wspólne kolędowanie oraz wystawianie scen związanych z Bożym Narodzeniem. Orszak Trzech Króli przywraca zwyczaj wystawiania jasełek, budowania szopek bożonarodzeniowych i wspólnego śpiewania kolęd.
Cieszymy się, że po raz trzeci już rodzice wraz z dziećmi i katechetami z naszej szkoły włączyli się czynnie w organizację Ostrowieckiego Orszaku Trzech Króli w naszym mieście. Galeria zdjęć
mw/jk
Książki Naszych Marzeń
W roku szkolnym 2015/2016 Szkoła Podstawowa nr 7 w Ostrowcu Świętokrzyskim bierze udział w Ogólnopolskim Programie „Książki naszych marzeń”, który jest realizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem programu jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, rozwój ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych poprzez umożliwienie zakupu książek do bibliotek szkolnych.
Za pieniądze z programu biblioteka szkolna zakupiła książki, które nie mogły być podręcznikami. Tytuły książek były wybierane przez uczniów, bliskie ich doświadczeniom w poznawaniu i rozumieniu współczesnego świata. Książki te swoją fabułą mają na celu zainteresowanie młodego czytelnika otaczającą go rzeczywistością i inspirowanie do twórczego działania.
W związku z realizacją tego przedsięwzięcia zwracamy się z prośbą do nauczycieli i rodziców, aby zachęcali dzieci do wypożyczania nowości i korzystania z biblioteki szkolnej. Mamy nadzieję, że niniejsza inicjatywa pogłębi nawyk czytania i podtrzyma zainteresowanie książką. Galeria zdjęć
Oto niektóre tytuły książek dostępne w naszej bibliotece:
- dla klas I-III: „Martynka”, „Kaczka w berecie i inne historie”, „Nadchodzi słoniątko”, „Kapitan Zębol i Kajtek Kuternoga”, „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, „Matylda i czekoladowe ciastko”, „Zaopiekuj się mną”, „Bolek i Lolek”, „Detektyw Pozytywka”, „Tosia i Pan Kudełko” i inne.
- dla klas IV-VI: „Magiczne drzewo”, „Dzieciaki Świata”, „Rycerz widmo”, „Tomek Łebski”, „Zwiadowcy”, „Igrzyska Śmierci”, „Tajemnica Zafiry”, „Oskar i Pani Róża”, „Kim jesteś Sky”, „Dzienniczek Cwaniaczka” i inne.
E. Szymanowicz/R. Warda/mw/jk
Jasełka w „Siódemce"
Boże Narodzenie to niezwykły czas związany mocno z tradycją i pewnymi obrzędami. Dlatego też jak co roku w naszej szkole tuż przed Świętami Bożego Narodzenia odbyły się jasełka.
Ze świątecznym przesłaniem narodzenia Dzieciątka Jezus na scenie prezentowali się uczniowie szkoły, nauczyciele oraz rodzice. Piękna sceneria przygotowana przez Ewę Zakowaną wprowadziła wszystkich w świąteczny nastrój. Jasełka dla klas młodszych przygotowała Joanna Sałapa, a dla klas IV-VI Małgorzata Łabuz.
Pani dyrektor Rozalia Machnicka złożyła świąteczne życzenia wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom. Galeria zdjęć
mw/jk
Hej kolęda, kolęda…
Dnia 18 grudnia 2015 roku w PSP nr 9 w Denkowie odbył się konkurs kolęd i pastorałek pt. „Hej kolęda, kolęda…”, w którym wzięło udział 17 uczestników.
Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy 3a – Zuzanna Walas, która otrzymała specjalne wyróżnienie. Galeria zdjęć
J. Sałapa/mw/jk
Próbny sprawdzian szóstoklasistów
W piątek, uczniowie klas szóstych pisali próbny sprawdzian.
W I części uczniowie zmagali się z pytaniami z języka polskiego i matematyki. Czas na rozwiązanie zadań wynosił 80 minut. W II części szóstoklasiści sprawdzali swoją wiedzę z języka angielskiego. W ciągu 45 minut musieli rozwiązać 11 zdań.
Mamy nadzieję, że wyniki sprawdzianu będą satysfakcjonowały uczniów jak i nauczycieli :) Trzymamy kciuki. Galeria zdjęć
mw/jk
List do Świętego Mikołaja
We wtorek w naszej szkole odbyło się rozstrzygnięcie I Międzyszkolnego Konkursu Literackiego „List do Świętego Mikołaja”.
Aby wprowadzić wszystkich w miłą, świąteczną, a zarazem podniosłą atmosferę, na początku spotkania został odczytany jeden z nagrodzonych listów. Dyrektor Rozalia Machnicka powitała przybyłych gości: przewodniczącą jury, doktor Anetę Pierścińską-Matuszewską, nauczycieli, opiekunów, a przede wszystkim uczniów nagrodzonych w konkursie.
Celem konkursu zorganizowanego przez PSP nr 7 było rozwijanie wrażliwości estetycznej uczniów, inspirowanie do aktywności twórczej oraz kształcenie umiejętności i tradycji redagowania listów. Warunkiem przystąpienia do konkursu było własnoręczne napisanie listu do Świętego Mikołaja oraz odpowiednie zaadresowanie koperty. W liście uczniowie mieli umieścić informacje o sobie, o swojej rodzinie oraz o tym, co chcą dostać od Świętego Mikołaja i dlaczego? Listy oraz koperty mogły być ozdobione, aby przyciągały uwagę i były ciekawe wizualnie, a technika zdobienia i wykonania listu była dowolna.
Komisja w składzie: przewodnicząca, doktor Aneta Pierścińska-Matuszewska, Monika Wiączek, Bożena Dąbrowska oraz Ewa Zakowana dokonała oceny prac według następujących kryteriów: zgodność z tematem, poprawność językowa, forma pracy (elementy listu), poprawne zaadresowanie koperty, oryginalność, pomysłowość. A o trudności oceniania prac i wyborze tych najlepszych największą wiedzę posiadała przewodnicząca jury, która krótko opowiedziała o swoich spostrzeżeniach. Przewodnicząca pogratulowała wszystkim nagrodzonym i podkreśliła, że wybór tych najlepszych prac nie był łatwy.
Przed odczytaniem werdyktu jury, organizatorzy zaprosili gości do wysłuchania piosenek związanych z tematyką świąteczną. Zespół piosenki anglojęzycznej ”Blue Sapphire of Seven”, którego opiekunem jest Julita Klepacz zaprezentował przed publicznością trzy utwory. Galeria zdjęć
Po występie organizatorki konkursu Monika Wiączek i Bożena Dąbrowska odczytały werdykt jury, a dyrektor Rozalia Machnicka i doktor Aneta Pierścińska-Matuszewska wręczyły nagrody w I Międzyszkolnym Konkursie Literackim „List do Świętego Mikołaja”.
- I miejsce – Mateusz Krawczyk z PSP nr 3
- II miejsce – Martyna Dytkowska z PSP nr 1
- III miejsce – Magdalena Oksińska z PSP nr 5
- Wyróżnienia – Natalia Zaręba z PSP nr 5, Dagmara Chełmniak z PSP nr 9, Michał Dunal z PSP nr 10 oraz Oliwia Podkowa z PSP nr7
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym uczniom i ich nauczycielom.
mw/jk
Mikołajkowa Noc Cudów w Siódemce
Zbliżają się święta, magiczny czas dla wszystkich dzieci i dorosłych. Na pierwszą gwiazdkę i Mikołaja czekają wszyscy. Nauczycielki PSP nr 7 – Monika Wiączek, Julita Klepacz i Ewa Zakowana wpadły na pomysł, aby ten czas oczekiwania na święta i prezenty umilić swoim podopiecznym i dlatego zorganizowały „Mikołajkową Noc Cudów”.
„Mikołajkowa Noc Cudów” odbyła się 11 grudnia w piątek, w godzinach od 2000-2400. W imprezie uczestniczyło 100 uczniów. Nad bezpieczeństwem dzieci czuwali opiekunowie: Marcin Bartnik, Joanna Grudzień, Małgorzata Jaszczołt-Szymańska, Agnieszka Kandyba, Julita Klepacz, Mariola Krawczyk, Łukasz Lewandowski, Monika Wiączek i Ewa Zakowana.
W trakcie kilku godzin, które uczniowie spędzili w szkole, uczestniczyli w różnych zabawach: były quizy związane z tematyką mikołajkową oraz obchodami Świąt Bożego Narodzenia. Wspólnie z nauczycielami w języku polskim i angielskim dzieci śpiewały karaoke.
Czas „Mikołajkowej Nocy Cudów” umilił dzieciom również występ zespołu ”Blue Sapphire of Seven”, prowadzonego przez Julitę Klepacz. Zespół wystąpił w składzie: Natalia Cymerys (4c), Dominika Bogdańska, Iga Dziekan, Anna Kurzyńska, Aleksandra Orzechowska, Roksana Różalska, Aleksandra Wiączek (5b), Karolina Kaniewska, Agata Kromer, Dominika Pankiewicz (6a). Pokaz taneczno-akrobatyczny dały też uczennice klasy 6a: Paulina Rydz i Emilia Sałek.
Pod czujnym okiem Marioli Krawczyk i Małgorzaty Jaszczołt-Szymańskiej uczniowie ubierali choinkę. Chętne dzieci przez kilka dni wykonywały ekologiczne ozdoby świąteczne, które właśnie w tym dniu były wieszane na choince. Uczennica klasy 6c – Kamila Kisiel zaprosiła wszystkich do wspólnej nauki tańca. Z trudnymi krokami zmagali się wszyscy, nawet nauczyciele! Ale śmiechu było co niemiara. W trakcie zabawy narodził się pomysł, aby kontynuować naukę tańca. Dlatego też w poniedziałek na długiej przerwie Kamila wraz z uczestnikami „Mikołajkowej Nocy Cudów” będzie uczyła tańczyć pozostałych uczniów naszej szkoły.
„Mikołajkowa Noc Cudów” nie mogłaby się udać bez Mikołaja, a w Jego rolę wcieliła się nieoceniona dyrektor Rozalia Machnicka, która jak przystało na świętego Mikołaja pojawiła się z drobnymi upominkami dla wszystkich zgromadzonych. Całą zabawę zakończyła projekcja znanego i lubianego przez wszystkich uczniów i dorosłych filmu pt. „Kevin sam w domu”. Dzieci w małej sali gimnastycznej, porozkładały na materacach śpiwory, koce i w miłej, „rodzinnej”, szkolnej atmosferze obejrzały film.
Głównym celem „Mikołajkowej Nocy Cudów” było kultywowanie tradycji związanych z obchodzeniem Mikołajek oraz Świąt Bożego Narodzenia, integracja uczniów z nauczycielami oraz doskonalenie znajomości kolęd, pastorałek oraz znanych przebojów w języku polskim i angielskim.
Wszyscy uczniowie opuszczali szkołę w znakomitych humorach, mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się na „II Mikołajkowej Nocy Cudów!”. Galeria zdjęć
mw/jk
Regionalny Konkurs Piosenki Anglojęzycznej
Miło jest nam poinformować, ze uczennica naszej szkoły Aleksandra Wiączek, jako jedyna z Ostrowca Świętokrzyskiego zakwalifikowała się do Regionalnego Konkursu Piosenki Anglojęzycznej.
Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa im. 24 Lutego 1863 Roku oraz Dom Kultury w Małogoszczy. VI Regionalny Konkurs Piosenki Anglojęzycznej dla uczniów szkół podstawowych odbył się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Starosty Jędrzejowskiego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Małogoszcz. Galeria zdjęć
Opiekunem uczennicy była Julita Klepacz, nauczyciel języka angielskiego.
Gratulujemy i życzymy Oli sukcesów.
mw/jk
Święty Mikołaj z wizytą w szkole i przedszkolach
6 grudnia, jak co roku, Święty Mikołaj odwiedził najmłodszych uczniów z naszej szkoły. Spotkanie ze Świętym Mikołajem miało charakter integracyjny.
Głównym celem było wywołanie uśmiechu na twarzach dzieci oraz rozbudzenie kreatywności podczas wspólnej zabawy. Święty Mikołaj nie zapomniał o najmłodszych i odwiedził Przedszkole nr 7 i nr 16. Galeria zdjęć
M. Łabuz./P. Zaręba/mw/jk
Niezwykły spektakl
4 grudnia 2015 r. uczniowie klasy 4a i 4b pod opieką swych wychowawczyń: Beaty Dunajskiej i Agnieszki Kępczyk oraz Małgorzaty Iwańskiej odwiedzili Kielecki Teatr Tańca i wzięli udział w spektaklu pt. „Dziadek do orzechów”. Mieli okazję obejrzeć piękną i barwną kompozycję, poruszającą wyobraźnię dzieci i wzruszającą dorosłych. Galeria zdjeć
Celem uczestnictwa w tym spektaklu była chęć przybliżenia uczniom piękna muzyki Piotra Czajkowskiego. „Dziadek do orzechów” jest uważany za jedno z najlepszych dzieł kompozytora, który używając w swym dziele raczej nietypowych instrumentów jak: trąbki czy bębenki, starał się oddać świat dziecięcej wyobraźni.
Fabuła przedstawiona została za pomocą tańca, niezwykle obrazowa i bardzo ciekawa pod względem instrumentalnym muzyka oraz świąteczna tematyka pozwoliły naszym uczniom przenieść się w świat magii i fantazji.
M. Iwańska/mw/jk
Moje miasto w kolorach jesieni…
Uczniowie naszej szkoły zdobyli czołowe miejsca w konkursie plastycznym „Moje miasto w kolorach jesieni, czyli Ostrowiec Świętokrzyski w oczach dzieci”.
Konkurs ten był adresowany do uczniów klas IV-VI. I miejsce w konkursie zdobyła Iga Dziekan, uczennica klasy 5b, II miejsce Maria Rogozińska, uczennica klasy 5a, a wyróżnienie przypadło Filipowi Skuzie, uczniowi tej samej klasy. Uczniów przygotowała Ewa Zakowana.
Serdecznie gratulujemy uczniom i opiekunowi. Galeria zdjęć
mw/jk
III Festiwal mini-piłki siatkowej
W Hali KSZO Ostrowiec odbył się III Festiwal mini-piłki siatkowej dziewcząt.
Miło nam poinformować, że naszą szkołę reprezentowała silna drużyna, która wywalczyła dla nas II miejsce. W skład drużyny wchodziły dziewczęta: Agnieszka Serwinowska, Julia Bębacz, Weronika Stalewska, Kamila Kisiel, Małgorzata Niedźwiedzka, Julia Cieślik, Wiktoria Michalska, Kinga Lidwa, Patrycja Mstowska.
Gratulujemy uczennicom i opiekunom. Galeria zdjęć
mw/jk
Zawody w badmintona
W Publicznej Szkole Podstawowej nr 7 odbyły się międzyszkolne zawody w badmintona dziewcząt. Udział wzięło dziewięć dwuosobowych drużyn. Wszystkie miejsca na podium wywalczyły drużyny z naszej szkoły. Galeria zdjęć
I miejsce zajęły dziewczyny w składzie: Agnieszka Serwinowska i Julia Bębacz, II miejsce Małgorzata Niedźwiedzka i Iga Skalmierska, a III miejsce Kamila Kisiel i Weronika Stalewska. Dziewczęta otrzymały medale i koszulki, a szkoła pamiątkowe dyplomy i sprzęt do badmintona.
mw/jk
Przedszkolaki uczą się u nas matematyki
26 listopada po raz kolejny w progi naszej szkoły zawitały dzieci z VI grupy Publicznego Przedszkola nr 7. Tym razem uczestniczyły w zajęciach z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, które prowadziła Joanna Grudzień. Były to matematyczne przygody pacynki Maćka. Dzieci rozpoznawały figury geometryczne, klasyfikowały i segregowały przedmioty, doskonaliły umiejętność liczenia, dodawania i odejmowania. Chętnie i z zaangażowaniem brały udział w ćwiczeniach na koncentrację oraz zabawach ruchowych.
Za wspaniałą wiedzę i umiejętności wykazane podczas zajęć przedszkolaki otrzymały dyplomy oraz matematyczne upominki. Uśmiech na twarzach dzieci świadczył, że znakomicie czuli się w roli uczniów. Galeria zdjęć
J. Grudzień/mw/jk
Dyskoteka andrzejkowa
24 listopada w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa dla klas IV-VI. Impreza została zorganizowana przez Szkolny Samorząd Uczniowski, którego opiekunkami są: Małgorzata Soboń i Agnieszka Kępczyk. Przy znanych przebojach, wspaniałym oświetleniu i profesjonalnym DJ’u uczniowie bawili się znakomicie.
Zorganizowane zostały również konkursy. Pierwszy na najdłuższe podbijanie balonem. W tym zadaniu najlepsi okazali się: Mateusz Górczyński z klasy 5b oraz Weronika Młynek z klasy 6b. Galeria zdjęć
Do drugiego konkursu zgłosiło się wielu chętnych. Każdą klasę reprezentowały 2 pary. Jury w składzie: Małgorzata Iwańska – zastępca dyrektora, Monika Wiączek, Beata Dunajska w konkursie tanecznym przyznało nagrody następującym uczniom: I miejsce Martyna Kropielnicka i Kacper Majewski z klasy 4b, II miejsce Emilka Świątek i Marek Popek z klasy 5a, III miejsce Julia Nowicka i Bartek Kościk z klasy 6b. Szczególne wyróżnienie przyznano parze z klasy 4c – Patrycji Szymańskiej i Alanowi Majewskiemu.
mw/jk
I Etap Konkursu Języka Angielskiego
23 listopada w naszej szkole odbył się pierwszy etap Konkursu Języka Angielskiego.
W III Konkursie Języka Angielskiego dla uczniów szkół podstawowych naszą szkołę reprezentowało 12 uczniów. Dyrektor szkoły Rozalia Machnicka oficjalnie rozpoczęła konkurs i życzyła uczestnikom konkursu powodzenia, a komisja w składzie: Julita Klepacz, Agnieszka Kępczyk i Katarzyna Moćko czuwała nad właściwym przebiegiem konkursu, który trwał 60 minut.
Za wszystkich uczestników trzymamy kciuki i życzymy przejścia do kolejnego etapu. Galeria zdjęć
mw/jk
Bum-bum-rurki to jest to!
23 listopada uczniowie klasy 1c oraz 3a wraz z wychowawczyniami Joanną Grudzień oraz Joanną Sałapą uczestniczyli w kreatywnych warsztatach muzycznych. Prowadzili je Eliza i Marcin Walas, rodzice Michała i Zuzi. Ogromną frajdę sprawiła dzieciom gra na nowoczesnych instrumentach, które od niedawna podbijają świat bum-bum-rurkach. Poprzez zabawę uczą one koncentracji, cierpliwości i współpracy. Galeria zdjęć
Szkoda, że ten wyjątkowy czas twórczego muzykowania połączony z zabawami muzycznymi, tanecznymi i rozwijającymi wyobraźnię upłynął tak szybko...
J. Grudzień/mw/jk
Dzisiaj sport, jutro zdrowie
19 listopada 2015 roku w PSP nr 3 im. B. Chrobrego odbył się konkurs pod hasłem „Dzisiaj sport, jutro zdrowie" skierowany do uczniów klas piątych.
Konkurs łączył w sobie wiedzę o zdrowym stylu życia z aktywnością fizyczną. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Amelia Grabowska z klasy 5a, Iga Dziekan i Aleksandra Wiączek z klasy 5b.
Uczniowie rywalizowali w 8 konkurencjach (5 teoretycznych i 3 sportowych). Drużyna dziewcząt zajęła III miejsce. W konkursie brały udział: PSP nr 3, PSP nr 4, PSP nr 7, PSP nr 9, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Ostrowcu Św., PSP Janik oraz PSP Ćmielów. Galeria zdjęć
Do konkursu uczennice przygotowywały: Ewa Pocheć i Monika Smolińska.
M. Smolińska/mw/jk
Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych
W październiku, z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych, nasza biblioteka zaprosiła uczniów klas drugich do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pt. „Ilustracja do ulubionej książki ze zbiorów biblioteki szkolnej”. Na konkurs złożono 16 prac i wyróżniono najlepsze. Galeria zdjęć
- I miejsce: Jan Kucharczyk z klasy 2d, Sebastian Wójcik z klasy 2d, Mikołaj Goraj z klasy 2d.
- II miejsce: Olivia Kłos z klasy 2d, Natalia Cupriak z klasy 2d, Adrian Studzieżba z klasy 2c.
- III miejsce: Bartłomiej Berner z klasy 2a, Maja Sulicka z klasy 2d, Kacper Olech z klasy 2d.
- Specjalne wyróżnienie: Bartek Płatek z klasy 2c, Wiktoria Iskra z klasy 2d, Natalia Krakowiak z klasy 2d.
Zwycięzcom gratulujemy!
E. Szymanowicz/R. Warda/mw/jk
I Etap Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego
W dniu 18 listopada odbył się pierwszy etap XIII Wojewódzkiego Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego.
W PSP nr 7 w konkursie wzięło udział 17 uczniów, w tym 3 uczniów z klas piątych, a pozostali to uczniowie klas szóstych. Komisja konkursowa pracowała w składzie: przewodnicząca Małgorzata Soboń, Urszula Pastuszka i Ewa Pocheć. Galeria zdjęć
M. Soboń/mw/jk
I Etap Konkursu Humanistycznego
16 listopada w naszej szkole odbyły się eliminacje pierwszego, szkolnego etapu Konkursu Humanistycznego.
W XIII Konkursie Humanistycznym dla uczniów szkół podstawowych naszą szkołę reprezentowało 12 uczniów. Konkurs trwał 90 minut, a uczniowie w tym krótkim czasie musieli zmierzyć się z 43 zadaniami. Za wszystkich uczestników trzymamy kciuki. Galeria zdjęć
mw/jk
II miejsce dla Agaty
Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły Agata Kromer zdobyła II miejsce w międzyszkolnym konkursie ”My Halloween Invitation”. Zadaniem uczniów było zaprojektowanie oraz wykonanie zaproszenia na imprezę Halloween dowolną techniką. Agatka wykonała pracę pod kierunkiem Julity Klepacz.
Serdecznie gratulujemy pomysłowości oraz zdobytego miejsca i życzymy dalszych sukcesów. Galeria zdjęć
mw/jk
Coś dla ducha – teatralnie i muzealnie
9 października uczniowie siedmiu klas (4c, 5a, 5b, 5c, 6a, 6b, 6c) naszej szkoły wyjechało na wycieczkę.
Pierwszym punktem wycieczki w ten listopadowy, pochmurny dzień była wizyta w Kieleckim Centrum Kultury w Kielcach. Uczniowie wraz z opiekunami obejrzeli przedstawienie pt „Tajemnice wirtualnego świata”. Jest to taneczno-muzyczna opowieść skierowana do dzieci i młodzieży. Jej akcja rozgrywa się w szkolnym świecie rzeczywistym - na lekcji: wychowania fizycznego, biologii, informatyki oraz świecie wirtualnym – w grach komputerowych. Przedstawia świat szkolnych przyjaźni, wspólne działania, ale również brak tolerancji, chęć napiętnowania, chęć znalezienia ofiary. Opowiadanie oparte jest na zdarzeniach, które wydarzyły się w pewnej klasie.
Każda z lekcji pokazuje inne relacje między rówieśnikami i nauczycielem. Podczas żartobliwie przedstawionej lekcji wychowania fizycznego, wyraźnie zarysowują się postacie liderów i „oferm” klasowych. Lekcja biologii pokazuje relację uczniów z nauczycielem przyjaznym i zbyt spokojnym, aby okiełznać zwariowaną klasę. Galeria zdjęć
Diametralnie sytuacja odwraca się na informatyce, kiedy to lekcję prowadzi surowa, żądająca dyscypliny nauczycielka, która doskonale panuje nad uczniami. Informatyka staje się również szansą dla dwójki „oferm” klasowych, którzy okazują się najbardziej błyskotliwymi uczniami.
Docelowym punktem wyjazdu była wizyta w Oblęgorku. W związku z tym, że nasza szkoła nosi imię sławnego, polskiego pisarza - Henryka Sienkiewicza, tradycją niemal stało się to, że odwiedzamy jego muzeum. Uczniowie byli pod wielkim wrażeniem pięknie utrzymanego dworku. Z zaciekawieniem oglądali książki, pamiątki czy przedmioty, którymi posługiwał się sam Sienkiewicz.
Organizatorem wycieczki były: Julita Klepacz, Monika Wiączek, Urszula Pastuszka, Małgorzata Szymańska, Jolanta Tracz, Małgorzata Soboń i Ewa Zakowana, a dodatkową opiekę sprawowali: Bożena Dąbrowska oraz Marcin Bartnik i Wojciech Lis.
mw/jk
Wieczornica z okazji Narodowego Święta Niepodległości
„Rozszumiały się wierzby…” – to temat przewodni wieczornicy patriotycznej, która odbyła się w naszej szkole 9 listopada 2015 roku.
Tego dnia w godzinach popołudniowych w sali gimnastycznej zgromadzili się licznie przybyli goście, dyrektor Rozalia Machnicka, wicedyrektor Małgorzata Iwańska, nauczyciele, rodzice, dziadkowie. Wszyscy mieli okazję wysłuchać pieśni patriotycznych, które od lat towarzyszą Polakom w szczególnie doniosłych momentach związanych z historią Polski.
Celem koncertu było przypomnienie najbardziej rozpoznawalnych melodii wojskowych, w których zapisane zostały losu naszego narodu, a wszystko po to, by pieśni patriotyczne ciągle „żyły”, wzruszały, by następne pokolenia o nich nie zapominały.
Na scenie wystąpili zwycięzcy szkolnego konkursu piosenki patriotycznej – uczniowie klasy 4a, 5b, 6c oraz wyróżnieni – uczniowie klasy 5a i 6b. Podczas koncertu zaprezentowała swoje umiejętności wokalne Aleksandra Wiączek, która uczestniczyła w XI Przeglądzie Piosenki Patriotycznej i Legionowej w MCK. Odbył się również pokaz sceny pantomimicznej symbolizującej losy Polski, a także taniec ze wstążkami przygotowany przez uczennice z klasy 6b. Galeria zdjęć
Organizatorami wieczornicy były: Beata Dunajska (oprawa muzyczna), Ewa Zakowana (oprawa plastyczna) oraz wychowawcy klas. Nad całością uroczystości czuwała nauczycielka języka polskiego – Bożena Dąbrowska.
B. Dąbrowska/mw/jk
Pierwszaki zdrowo i bezpiecznie
Pokąsanie przez szerszenia, ogień w lesie i niebezpieczny przejazd kolejowy – Jeż Edek maskotka "Echa Dnia " miał w poniedziałkowe przedpołudnie wiele przygód. Na szczęście, dzięki właściwym radom pierwszaków, wszystko skończyło się dobrze.
9 listopada uczniowie klasy 1a, 1b, 1c i 1d wraz z wychowawczyniami udali się do kina Etiuda, aby wziąć udział w akcji „Pierwszaki 2015/2016 – zdrowo i bezpiecznie do szkoły".
Niczym za dotknięciem magicznej różdżki, dzieci przeniosły się do lasu, w którym spotkały Jeża Edka i wraz z nim przeżywały ciekawe przygody. Dzięki uczniom, którzy znali numer alarmowy szybko zjawili się specjaliści z Grupy Ratownictwa Medycznego, pojawiła się też pani doktor, policjant, oraz strażak. Eksperci wskazywali jak ważne jest racjonalne odżywianie, jak dbać o zdrowie swoje i innych, jak bezpiecznie poruszać się po ulicy i po przejeździe kolejowym. Okazało się, że pierwszaki same dużo wiedzą, co pokazał sprawdzian z nagrodami wieńczący całą zabawę.
Spotkanie zakończyło się zdjęciami klas, które na początku grudnia ukażą się w lokalnej prasie. Galeria zdjęć
J. Grudzień/mw/jk
Ostrowiecki Bieg Niepodległości
8 listopada, w niedzielę nasza szkoła wzięła udział w Ostrowieckim Biegu Niepodległości organizowanym przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Po raz pierwszy MOSiR zorganizował w naszym mieście profesjonalny bieg uliczny. Rywalizacja w ramach biegu głównego odbywała się na dystansie 10 kilometrów, a na najlepszych czekały atrakcyjne nagrody finansowe.
Honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. Głównym celem biegów było uczczenie Narodowego Święta Niepodległości, popularyzacja biegania wśród mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego oraz zagospodarowanie czasu wolnego.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas 1-6, każdy z uczestników otrzymał medal, chorągiewkę oraz jogurt. Otrzymali także darmowy kupon upoważniający do korzystania z cateringu. Uczniowie w zależności od daty urodzenia biegli na dystansach 200, 400 i 600m. Uczestnicy biegów wzięli udział w ogólnej rozgrzewce, którą poprowadziła Edyta Wilk (właścicielka szkoły tańca Progres) wraz ze swoimi podopiecznymi.
Główną atrakcją była rywalizacja w biegu „open”. Tak jak przed rokiem, temu biegowi towarzyszył elektroniczny pomiar czasu. Trasa przebiegała ulicami Mickiewicza, Iłżecka, Rzeczki, Akacjowa, Gościniec (punkt nawrotowy na terenie parkingu przy Ośrodku Wypoczynkowym Gutwin), Gościniec, Akacjowa, Rzeczki, Iłżecka i Mickiewicza. Galeria zdjęć
W biegach upamiętniających rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wzięło udział kilkaset osób, głównie dzieci i młodzieży z ostrowieckich szkół.
mw/jk
Święto Niepodległości w naszej szkole
W piątek 6 listopada 2015 r. obchodziliśmy Święto Niepodległości. Klasy I-III obejrzały akademię przygotowaną przez uczniów klasy 3c pod kierunkiem Anny Prokop, a uczniowie klas IV-VI wzięli udział w Konkursie Piosenki Patriotycznej „Rozszumiały się wierzby”. Jego celem było uczczenie 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz podtrzymanie rozpoczętej w ubiegłym roku tradycji wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.
Do konkursu przystąpili wszyscy uczniowie klas IV-VI. Zaprezentowali jedną, przygotowaną przez siebie piosenkę. Po konkursie uczniowie razem z nauczycielami wybrali tę, która w ich odczuciu była najładniej zaśpiewana, pomysłowo i ciekawie zaprezentowana.
W kategorii klas 4 – I miejsce zajęła „Szara piechota” zaprezentowana przez klasę 4a. I miejsce w kategorii klas piątych zdobyła żołnierska piosenka pt. „Pierwsza brygada”, którą wykonała klasa 5b. Natomiast w kategorii klas szóstych najwięcej głosów zdobyła piosenka „Biały krzyż” w wykonaniu klasy 6c. W konkursie przyznano również szczególne wyróżnienie klasie 5a i 6b.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych artystycznych sukcesów. Galeria zdjęć
B. Dąbrowska/mw/jk
Dzień Śniadanie Daje Moc
W piątek 6 listopada 2015r. uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami celebrowali „Dzień Śniadanie Daje Moc”.
To święto śniadaniowe obchodzone jest już od 5 lat w ramach programu Śniadanie Daje Moc. Jest to program edukacyjny, który ma za zadanie zwiększać naszą świadomość odnośnie roli śniadania w diecie dziecka oraz zasad zdrowego odżywiania. Pilnując, aby dzieci zjadły pełnowartościowy posiłek przed wyjściem do szkoły, a drugi w szkole, nie zaspokajamy jedynie jego potrzeby głodu, ale także dbamy o jego prawidłowy rozwój, koncentrację i utrzymanie odpowiedniego poziomu energii niezbędnej do efektywnej nauki i zabawy.
W ramach tego dnia każda klasa, przy wsparciu rodziców, przygotowała zdrowe i smaczne śniadanie w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania oraz poznała rolę prawidłowego żywienia i jego wpływu na zdrowie dziecka i proces uczenia się.
Pyszne sałatki, samodzielnie wykonane kanapki i przygotowane przez mamy i babcie na ten dzień zdrowe smakołyki urozmaiciły szkolny posiłek. Wspólne działania w klasie stały się okazją do spróbowania nowych smaków, dyskusji na temat ulubionych śniadań kolegów i koleżanek, a także radość z dzielenia się z innymi. Galeria zdjęć
M. Krawczyk/mw/jk
Sukces „Siódemki” w konkursie ekologicznym
5 listopada zostały rozstrzygnięty tematyczne konkursy ekologiczne adresowane do uczniów klas I-III – konkurs plastyczny, IV-VI – konkurs "Drugie życie produktów – wykonanie dzieła sztuki z odzyskanych surowców". Konkursy te realizowane są w ramach projektu „EKO OSTROWIEC” Kampania edukacyjno – informacyjna dotycząca zapobieganiu powstawania odpadów i właściwego postępowania z odpadami, współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Galeria zdjęć
W konkursie plastycznym II miejsce zdobyła Rozalia Glibowska z klasy 1c, opiekunem uczennicy była Joanna Grudzień. Wyróżnienia w tym konkursie otrzymali: Konrad Adamski z klasy 2a pod opieką Beaty Janeczek oraz Gabriela Mazur z klasy 2b pod kierunkiem Małgorzaty Jaszczołt.
W konkursie "Drugie życie produktów – wykonanie dzieła sztuki z odzyskanych surowców" uczennica klasy 4c, Natalia Cymerys zdobyła I miejsce, a wyróżnienie przypadł Wiktorii Michalskiej uczennicy klasy 6b. Opiekunem dziewcząt była Ewa Zakowana.
mw/jk
Konkurs Halloween rozstrzygnięty!
2 listopada został rozstrzygnięty konkurs Halloween skierowany do uczniów klas I-VI.
Odbył się on w dwóch kategoriach wiekowych – dla klas I-III „Konkurs na najstraszniejszą maskę” oraz dla klas IV-VI „Konkurs na najciekawszą dynię”.Adam Pater z klasy 2c zajął I miejsce, II miejsce przypadło Aleksandrowi Zwolińskiemu z klasy 1d, a III – Mateuszowi Dudzie z klasy 2d. Zostały też przyznane dwa wyróżnienia – Filipowi Jarocha z klasy 1b oraz Wiktorowi Batóg z klasy 1d.
W klasach IV-VI zaszczytne I miejsce przypadło Karolinie Myśliwiec, uczennicy klasy 5b, II – Elizie Bugajskiej z klasy 6b, III miejsce zajęła Emilia Wilczyńska, uczennica klasy 6a. W tej kategorii wiekowej Aleksandra Wiączek oraz Iga Dziekan zdobyły wyróżnienia.
Konkurs przygotowały i przeprowadziły nauczycielki języka angielskiego; Agnieszka Kępczyk, Julita Klepacz oraz Katarzyna Moćko. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Galeria zdjęć
mw/jk
I miejsce dla Jasia
W dniu 29 października 2015 odbył się w VI Turniej Szachowy Rozpoczęcie Szkolnego Roku Szachowego 2015/2016” w PSP nr 1 pod patronatem Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego oraz Klubu Szachowego „Hetman”. Mistrzem w kategorii klas I-III został uczeń naszej szkoły Jan Choina z klasy 3a.
Gratulujemy Jasiowi wygranej i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!
Informujemy również, że w naszej szkole w bieżącym roku szkolnym funkcjonuje „koło szachowe”. Zajęcia odbywają się w czwartki na 7 godzinie lekcyjnej (1330-1425) w Sali 7B. Prowadzi je Ryszard Nowicki z Klubu Szachowego „Hetman”. Galeria zdjęć
Chętnych uczniów serdecznie zapraszamy i zachęcamy do bezpłatnego udziału w zajęciach, które stanowią uzupełnienie rozwoju intelektualnego dzieci.
A. Prokop/mw/jk
Prezes KSZO odwiedził nasze piłkarki
29 października na dziewczęta reprezentujące naszą szkołę w Ogólnopolskich rozgrywkach ORLIK o Puchar Premiera RP czekała miła niespodzianka.
Do naszej szkoły zawitał prezes KSZO Ostrowiec, Maciej Kozicki. Prezes serdecznie pogratulował dziewczętom sukcesu i wręczył im profesjonalną piłkę go gry, piłkę z podpisami piłkarzy I drużyny KSZO oraz proporczyk drużyny.
Prezes Kozicki zapowiedział też niespodziankę dla naszych uczennic i zaprosił je 14 listopada na mecz piłki nożnej. W ramach współpracy naszych placówek obiecał, iż postara się, aby dziewczęta odbywały treningi z piłkarzami naszej ostrowieckiej drużyny. Galeria zdjęć
mw/jk
Bal Wszystkich Świętych
W naszej szkole odbył się Bal Wszystkich Świętych zatytułowany „Każdy może świętym być". Dzieci wcieliły się w postacie Świętych i pełne radości bawiły się wraz z nauczycielami i rodzicami.
Dziękujemy rodzicom i nauczycielom za pomoc w przygotowaniu balu. Galeria zdjęć
M. Łabuz/mw/jk
Wizyta przedszkolaków
27 października pojawili się w naszej szkole bardzo mili Goście. Odwiedziły nas dzieci z Publicznego Przedszkola nr 7 wraz z wychowawczyniami. Celem spotkania była integracja uczniów i przedszkolaków.
Nasi goście swoją przygodę w szkolnych murach rozpoczęli od spotkania i wspólnych zabaw z uczniami klasy 1c. Przedszkolaki zobaczyły jak uczą się pierwszoklasiści i jak wygląda ich sala lekcyjna.
Podczas spaceru po szkole zwiedziły blok sportowy, salę teatralną oraz wybrane sale lekcyjne. Bardzo miło spędziły czas w bibliotece, obejrzały tam książki dla najmłodszych i poznały zasady korzystania z księgozbioru. Przedszkolakom podobała się również świetlica szkolna. Na zakończenie nasi milusińscy musieli wykazać się sprawnością fizyczną pokonując tor przeszkód w sali zabaw. Galeria zdjęć
Obdarowani drobnymi prezentami, z wypiekami na twarzy obiecali, że w najbliższym czasie znów odwiedzą „Siódemkę".
Zatem do zobaczenia...
J. Grudzień/mw/jk
Maja Super Dzieciakiem
Maja Pastuszko z wielką klasą awansowała do kolejnego etapu programu „Superdzieciak”, zajmując zaszczytne II miejsce. W show rywalizują dzieci w wieku od 4. do 16. roku życia, które prezentują przed telewidzami i jurorami rozmaite talenty: muzyczne, sportowe, taneczne, ale też związane ze sztuką i nauką.
Maja zdobyła 94 punkty od ekspertów oraz 96 od jurorów, co dało w sumie 190 punktów na 200 możliwych. Galeria zdjęć
Serdecznie Mai gratulujemy i trzymamy kciuki za zmagania finałowe!
mw/jk
Volleymania w „Siódemce”
Szczęśliwie dla uczennic naszej szkoły zakończyły się zawody z I cyklu turnieju „Ostrowiecka Volleymania”. Zawody odbyły się 24 października w naszej szkole.
W kategorii dziewcząt – rocznik 2005 I miejsce zajęła Aleksandra Wiączek z klasy 5b, a III miejsce Maja Kamińska z klasy 5a. W kategorii dziewcząt – rocznik 2004 II miejsce zajęła Kinga Moskalik i Dominika Bogdańska z klasy 5b. Dziewczętom życzymy dalszych sukcesów. Galeria zdjęć
mw/jk
Wirtuoz w „Siódemce"
W piątek, w naszej szkole wystąpili artyści z Łodzi. To już nie pierwszy występ słynnego łódzkiego Wirtuoza w naszych murach. Tym razem artyści zaprezentowali muzykę szantową czyli „morskie piosenki”. Bogdan Grad i Marek Kubisiak zagrali koncert na saksofonie, akordeonie, flecie i harmonijce ustnej. Jak sami przyznali zajmują się tym rodzajem muzyki, ponieważ mieszkają na statku. Grają wspólnie od 20 lat.
Koncert cieszył się dużym zainteresowaniem. Uczniowie chętnie brali udział w wielu konkursach. Galeria zdjęć
mw/jk
Pasowanie na „Świetlika"
W dniu 22 października 2015 odbyła się ważna uroczystość dla najmłodszych uczniów naszej szkoły – Pasowanie na Świetlika.
Wydarzenie to miało miejsce w świetlicy szkolnej, na które byli zaproszeni: dyrekcja szkoły, pedagog szkolny, uczniowie klas starszych oraz rodzice i krewni pociech. Organizatorzy przygotowali występ artystyczny oraz różnego rodzaju gry i zabawy.
Dzieci odgadywały zagadki, na czas oddzielali groch od fasoli, strugali kredki, grali w orkiestrze wykorzystując różnego rodzaju instrumenty muzyczne oraz odpowiadały na podchwytliwe pytania związane z zachowaniem w świetlicy.
Całość imprezy przebiegała w atmosferze zabawy i wesołego śpiewu. Ogromnym powodzeniem cieszyła się gimnastyka wykonywana z udziałem zaangażowanych dzieci przy śpiewie wszystkich uczestników imprezy. Głównym akcentem było ślubowanie czyli tzw. Pasowanie na Świetlika, które wygłosili najmłodsi reprezentanci naszej szkoły.
Po uroczystym ślubowaniu dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy. Od tej chwili na nasze „Świetliki” czeka mnóstwo radosnych chwil spędzonych na nauce i zabawie. Galeria zdjęć
K. Strzępska/E. Kozłowska/mw/jk
Finał Orlika o Puchar Premiera
Pomimo, że nie udało nam się strzelić nawet jednego gola w finale, to cieszy nas fakt, że znalazłyśmy się w grupie szesnastu najlepszych zespołów w kraju. Sama wizyta na boiskach treningowych Legii Warszawy było dla nas dużym wrażeniem. Tu właśnie odbywały się mecze.
Organizatorzy „Orlika” zadbali o to, abyśmy czuli się wspaniali. Zakwaterowani byliśmy w hotelu Atos, wyżywienie i wszelkie przejazdy na boisko, odwiedziny kina 3D miałyśmy zapewnione bezpłatnie.
W nagrodę za uczestnictwo w finale dostałyśmy kurtki, koszulki i foldery ze zdjęciami wszystkich finalistów. Finał na Torwarze, niestety oglądałyśmy z trybun. Mimo tego spotkałyśmy wielu wspaniałych sportowców oraz obejrzałyśmy występ słynnej, polskiej piosenkarki Margaret. Galeria zdjęć
Mamy nadzieję, że mimo, iż nie stanęłyśmy na podium, to nasi nauczyciele wychowania fizycznego są z nas dumni,
A. Wiączek/mw/jk
„Siódemka” pierwsza w województwie!
We wtorek, 6 października dziewczęta reprezentujące naszą szkołę w rozgrywkach finałowych VI Turnieju Orlika o Puchar Premiera RP okazały się najlepszymi piłkarkami w województwie świętokrzyskim!
Drużynę Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 reprezentowały dziewczęta w składzie: Patrycja Szymańska, Zuzanna Zawadzka (klasa 4c), Maria Rogozińska (klasa 5a), Dominika Bogdańska, Kinga Moskalik, Karolina Myśliwiec, Aleksandra Wiączek (klasa 5b). Uczennice „siódemki” w mistrzowskim stylu awansowały do finałów ogólnopolskich, które odbędą się od 14 do 17 października w Warszawie.
Eliminacje wojewódzkie odbyły się w Nowinach. Dziewczynki rozegrały trzy mecze. Pierwszy z Zespołem Szkół w Baćkowicach z wynikiem 2:0. Drugi mecz ze Szkołą Podstawową Kołaczkowice, który zakończył się wynikiem 0:0. Trzeci mecz natomiast UKS „Siódemka” Ostrowiec Świętokrzyski kontra Uczniowski klub „Zryf” Łopuszno zakończył się wygraną dla naszej drużyny 3:0.
Opiekunami drużyny byli Marcin Bartnik, Wojciech Lis oraz Małgorzata Zięba.
Opiekunom i całej drużynie UKS „Siódemka” Ostrowiec Świętokrzyski serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesu w finale ogólnopolskim.
Celem organizacji VI Turnieju Orlika o Puchar Premiera RP jest promowanie wśród dzieci sportowej aktywności i zasad gry fair play, aktywizacja lokalnych społeczności oraz zachęta do wspólnego organizowania różnorodnych działań sportowych na obiektach wybudowanych w ramach programu „Moje boisko – Orlik 2012”.
Turniej jest organizowany oddzielnie dla drużyn dziewcząt i chłopców, w dwóch kategoriach wiekowych: 10-11 lat (roczniki 2004 - 2005) oraz 12-13 lat (roczniki 2002 - 2003). VI Turniej Orlika rozgrywany jest w terminie 1 września – 17 października 2015 roku na czterech szczeblach rozgrywkowych: eliminacje gminne (lokalne turnieje na Orlikach), eliminacje wojewódzkie (turnieje na wybranych Orlikach), finały wojewódzkie, finał ogólnopolski w Warszawie. Galeria zdjęć
Organizatorem turnieju, na zlecenie Ministerstwa Sportu i Turystyki, jest Szkolny Związek Sportowy.
mw/jk
II miejsce w biegach
5 października uczennice naszej szkoły wzięli udział w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Zawody odbyły się na terenie Ośrodka Rekreacyjno-Sportowego „Gutwin”.
Uczennice w składzie: Maria Rozgozińska, Aleksandra Jędrzejczyk, Karolina Myśliwiec, Wiktoria Michalska, Julia Cieślik, Gabriela Łata, Weronika Młynek, Kinga Lidwa, Weronika Pukos, Weronika Machula i Małgorzata Niedźwiecka wywalczyły II miejsce w Ostrowcu i Powiecie.
Gratulujemy uczniom i nauczycielom. Galeria zdjęć
mw/jk
Wygrana uczniów „Siódemki”
Nasi uczniowie brali udział w konkursie plastycznym „Widokówka z wakacji 2015”. Konkurs organizowany był przez Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Tematem konkursu było przedstawienie jednego, wybranego, z różnych względów szczególnie interesującego i ciekawego miejsca, napotkanego podczas tegorocznych wakacji. Konkurs został przeprowadzony w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III, IV-VI szkoły podstawowe oraz gimnazja.
Miło jest nam poinformować, że nasi uczniowie zdobyli wyróżnienia w tym konkursie. W kategorii najmłodszej wyróżnienie otrzymał Michał Wiączek z klasy 1c, opiekunem była Joanna Grudzień. W kategorii klas starszych Agata Kromer z klasy 6a zdobyła tytuł laureatki, opiekunem uczennicy była Ewa Zakowana.
Michałek otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrodę rzeczową, a Agatka w nagrodę pojedzie na wycieczkę do Muzeum Przypkowskich w Jędrzejowie.
Uczniom i nauczycielom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Galeria zdjęć
mw/jk
Ślubowanie pierwszaków
30 września w Publicznej Szkole Podstawowej nr 7 im. Henryka Sienkiewicza odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych. Dla maluchów było to najważniejsze wydarzenie w życiu. Naukę w pierwszej klasie rozpoczęli sami odważni uczniowie.
Odświętnie ubrani, weseli i chętni do nauki, odśpiewali piosenki, w tym hymn szkoły. Pięknie wyrecytowali wcześniej przygotowane wiersze.
Uczniowie zostali pasowani na uczniów pierwszych klas przez Dyrektor Rozalię Machnicką, która do tego celu wykorzystała ogromne pióro. Wicedyrektor Małgorzata Iwańska oraz Przewodniczący Rady Rodziców wręczyli pierwszakom symboliczne prezenty – kolorowe kredki. Każda z klas wykonała sobie pamiątkowe zdjęcia, a w klasach dumni rodzice przygotowali słodkie poczęstunki. Galeria zdjęć
Pierwszakom życzymy samych radosnych dni.
mw/jk
2d zdobywa sprawność „Małego kucharza”
We wtorek, 29 września, uczniowie klasy 2d wraz z wychowawczynią – Mariolą Krawczyk odwiedzili pizzerię Da Grasso.
Była to pracowita wizyta! Mycie rąk, zakładanie fartucha, czapki kucharskiej i… do pracy! Każdy mały kucharz mógł samodzielnie przygotować pizzę z wybranymi przez siebie składnikami. Wałkowanie, rozciąganie, smarowanie, układanie, posypywanie i do pieca! Pachnące i smakowite danie było gotowe po kilku minutach. O trudach przygotowania szybko zapomniano, gdy w ustach poczuło się smak samodzielnie przygotowanej pizzy.
Dbając o zdrowie i dostarczenie organizmowi witamin posiłek uzupełniono przepysznym naturalnym sokiem owocowym. Szefowa pizzerii – Magdalena Smela – za wzorowo przygotowaną pizzę uhonorowała każde dziecko dyplomem i odznaką „Młodego Kuchcika” oraz nagrodą za stosowanie przy stole zasad savoir-vivru w postaci kolorowego wiatraczka. Po tej wizycie śmiało można stwierdzić, iż w tej klasie znają się na kuchni.
Wizyta w pizzerii była równocześnie pretekstem do świętowania klasowego Dnia Chłopaka. Galeria zdjęć
M. Krawczyk/mw/jk
Wiktoria Gregorek przewodniczącą szkoły!
W piątek, 25 września cała społeczność szkolna oddała swoje głosy na przewodniczącego szkoły. W poniedziałek zostały ogłoszone wyniki i miło nam poinformować, iż przewodniczącą szkoły w roku szkolnym 2015/2016 została Wiktoria Gregorek, uczennica klasy 6b.
Wiktoria jest wzorową uczennicą, w zeszłym roku szkolnym uzyskała średnią ocen 6.0. Jej ulubione przedmioty szkolne to: przyroda, plastyka i historia. Zapytana o swoje zainteresowania nowo wybrana przewodnicząca przyznała, że najbardziej interesuje ją gimnastyka, taniec i rysowanie. Galeria zdjęć
Serdecznie gratulujemy i czekamy na spełnienie obietnic wyborczych.
mw/jk
Talent Ostrowiecki w naszej szkole!
W sobotę, w Miejskim Centrum Kultury odbył się casting wyłaniający „Talenty Ostrowieckie”. W szranki wstąpiło aż czterdziestu uczestników. O zielone kciuki - czyli głosy na „tak” rywalizowali wokaliści, tancerze, zespół metalowy.
Jury w bardzo zacnym składzie: Kamila Drezno, Jerzy Mozolewski i Arkadiusz Szostak zakwalifikowało do konkursu 22 wykonawców. Talent ostrowiecki organizuje Echo Dnia wspólnie z Prezydentem Miasta Jarosławem Górczyńskim oraz MCK.
Miło nam poinformować, że wśród uczestniczek, zakwalifikowanych do II etapu znalazła się nasza uczennica – Aleksandra Wiączek z klasy 5b.
Serdecznie Oli gratulujemy! Galeria zdjęć
mw/jk
Jesteśmy w finale wojewódzkim Turnieju Orlika
Drużyna PSP nr 7 w składzie: Patrycja Szymańska (klasa 4c), Maria Rogozińska (klasa 5a), Dominika Bogdańska, Anna Kurzyńska, Kinga Moskalik, Karolina Myśliwiec, Aleksandra Wiączek (klasa 5b) oraz Emilia Sałek (klasa 6a) w mistrzowskim stylu awansowała do finałów wojewódzkich VI Turnieju Orlika o Puchar Premiera RP w kategorii dziewcząt 10-11 lat.
Dziewczęta rozegrały świetne mecze, a kapitan naszej drużyny, Patrycja Szymańska pochwalić się może trzema asystami i czterema golami. Zwycięską drużynę przygotowali: Małgorzata Zięba, Marcin Bartnik oraz Wojciech Lis.
Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za finały wojewódzkie, które odbędą się w Nowinach. Galeria zdjęć
P. Szymańska, uczennica klasy 4c/mw/jk
Pierwszaki uczą się udzielać pierwszej pomocy
W naszej szkole już najmłodsi uczniowie oswajają się z koniecznością niesienia pomocy poszkodowanym. 22 września wszyscy uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zajęciach z ratownikiem medycznym i uczyli się udzielać pierwszej pomocy.
Warsztaty, których celem było kształtowanie prawidłowych zachowań oraz postaw wśród dzieci przeprowadzili Jolanta i Krystian Krzyżanowscy. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji na temat zasad bezpiecznego poruszania się po drodze, prawidłowego przejścia przez jezdnię, przypominano również co to znaczy bezpieczna zabawa w domu i na podwórku.
W trakcie spotkania dzieci poznały numery alarmowe oraz sposób podawania informacji przez telefon. Pierwszaki uczyły się zachowania w obliczu wypadku, poznawały najprostsze czynności, jakie należy wykonać przy osobie poszkodowanej. Dalszy etap to praktyczne ćwiczenia w podgrupach.
Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali imienne Dyplomy Małego Ratownika oraz pamiątkowe naklejki. Galeria zdjęć
J. Grudzień/mw/jk
Sprzątanie Świata 2015
Uczniowie „siódemki” jak co roku czynnie wzięli udział w akcji „Sprzątanie Świata”.
Nauczyciele wraz ze swymi wychowankami odpowiednio zaopatrzeni w rękawiczki ochronne oraz worki wyruszyli sprzątać osiedle Pułanki, na którym znajduje się nasza szkoła.
Wczoraj, na lekcjach wychowawczych w klasach IV-VI nauczyciele przeprowadzili pogadanki na temat akcji i form ratowania planety przed zgubnym procesem degradacji środowiska naturalnego, wyświetlali filmy edukacyjne, a klasy przygotowywały gazetki. Galeria zdjęć
mw/jk
Świat robotyki w „Siódemce”
14 września w naszej szkole odbyły się niecodzienne zajęcia ze „Świata Robotyki”. Uczniowie mogli obejrzeć roboty, sprzęty wykonane z Lego Education. Pokazy przygotowane przez instruktorów miały zachęcić uczniów do wzięcia udziału w zajęciach ze świata robotyki. Są to zajęcia techniczno-informatyczne o tematyce budowa i programowanie robotów.
Spotkania te to nieustanne poznawanie zagadnień z matematyki, fizyki, informatyki, mechaniki i programowania w przyjazny i nowoczesny sposób MINIMUM TEORII MAXIMUM PRAKTYKI. Dzięki temu dzieci bawią się nauką, poszukują najlepszych rozwiązań dla danego zadania. Rozwijają swoją kreatywność i zdolność logicznego myślenia. Galeria zdjęć
Zainteresowani uczniowie i ich rodzice znajdą więcej informacji na stronie internetowej: WWW.SWIATROBOTYKI.PL
mw/jk
Warsztaty Eko
W dniach 11 i 14 września 30 osób z naszej szkoły uczestniczyło w warsztatach edukacyjnych „Daj się przerobić" w ramach zadania "EKO OSTROWIEC – Kampania edukacyjno-informacyjna dotycząca zapobiegania powstawaniu odpadów i właściwego postępowania z odpadami – edycja 2015 dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Galeria zdjęć
M. Krawczyk/mw/jk
Nasze talenty na Pikniku Rady Osiedla Pułanki
W sobotę, 12 września uczniowie naszej szkoły wystąpili na Pikniku zorganizowanym przez Radę Osiedla Pułanki. Uczestnicy imprezy mogli posłuchać zespołu Blue Sapphire of Seven oraz Aleksandry Wiączek, uczennicy klasy 5b.
Zespół w składzie: Natalia Cymerys (4c), Iga Dziekan, Dominika Bogdańska, Kinga Moskalik, Aleksandra Orzechowska, Weronika Pukos, Aleksandra Wiączek (5b), Agata Kromer, Karolina Kaniewska oraz Dominka Pankiewicz (6a) przygotowała Julita Klepacz. Galeria zdjęć
mw/jk
III miejsce dla Oliwki w VI Biegu Zwycięstwa
9 wrześnie uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego wzięli udział w VI Biegu Zwycięstwa, który uroczyście rozpoczął Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński.
Oliwia Podkowa, uczennica klasy 4c zdobyła zaszczytne III miejsce w kategorii „najmłodszy uczestnik”, a wszyscy uczestnicy otrzymali upominki. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Galeria zdjęć
mw/jk
Rok 2015/2016 rozpoczęty!
Rok szkolny 2015/2016 w „siódemce” w klasach I-VI rozpoczęło 437 uczniów. Dyrektor Rozalia Machnicka podkreśliła, iż od 1987 roku placówka kultywuje tradycje szkoły przyjaznej i otwartej na potrzeby ucznia, a wszystkie działania służą jego dobru i rozwojowi.
W tym roku szkoła kieruje bogatą ofertę zajęć kół przedmiotowych, artystycznych, sportowych dla zdolnych i ambitnych uczniów, którzy chcą rozwijać swoje pasje, jak i zajęcia wyrównujące braki, zaległości, czyli zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, korekcyjno-kompensacyjne czy logopedyczne.
Szczególnie miłe słowa padły w kierunku uczniów klas pierwszych. Nowy rok szkolny budzi wiele obaw i niepokoju – powiedziała dyrektor Machnicka. Zaznaczyła jednak, że na uczniów czekają piękne, nowe sale lekcyjne z kącikami zabaw, a w nich wspaniali nauczyciele. Uczniowie szkoły uczcili także minutą ciszy 76-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej uczennice klasy 6c przypomniały krótka historię tego tragicznego wydarzenia.
Na koniec dyrektor Rozalia Machnicka życzyła uczniom samych piątek i szóstek oraz radości z każdego spędzonego dnia w szkole, rodzicom spełnienia nadziei, jakie pokładają w swych dzieciach, a nauczycielom dużo satysfakcji i sukcesów. Galeria zdjęć
Monika Wiączek/Julita Klepacz