• Wydarzenia

        •  

          Z bukietem róż nie mogę przyjść...

          Z bukietem róż nie mogę przyjść, by złożyć Wam życzenia.
          Słowami więc wyrażam myśl, niech się spełnią marzenia.

          W czasach, w których nie można zaprezentować programu artystycznego, humorystycznej scenki, nie można przesłać miłego uśmiechu… pozostaje zdalnie życzyć wszystkim Paniom i Koleżankom szczęścia i uśmiechu, spełnienia marzeń i wielu pięknych zdarzeń.

          B. Dąbrowska/jk

           

          Świetliczaki w Dniu Kobiet

          Z okazji Dnia Kobiet uczniowie uczęszczający na świetlicę szkolną przygotowali program artystyczny dla wychowanków Publicznego Przedszkola nr 7 i Publicznego Przedszkola nr 16 pt. „Być Kobietą”. Świetliczaki ujawniły swoje zdolności aktorskie poprzez recytację humorystycznych i wesołych wierszy o kobietach. Całość uzupełniły piosenki m.in. „Tanie dranie”, „Damą być”. Na zakończenie dzieci z klasy 3a zaprezentowały taniec z krzesłami do utworu „Ktoza Tobą w szkole ganiał”.
          Do przedszkoli trafiła także miła niespodzianka w postaci kosza z upominkami, w którym znalazły się kartki z życzeniami
          i słodycze.

          A. Kandyba/jk

           

          Pomagamy czworonogom

          Uczniowie naszej szkoły już kolejny raz wykazali się wrażliwością i z zaangażowaniem przystąpili do akcji zbiórki karmy na rzecz Ostrowieckiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt "Animals".

          3 marca na zaproszenie pani Joanny Grudzień, odwiedziły nas wolontariuszki, panie: Iwona i Agnieszka oraz kotka Kleo. Reprezentanci klas uczestniczący w spotkaniu, poznali problemy bezdomnych czworonogów czekających na adopcję. "Pies i kot to stworzenia, które czują i nie można ich traktować jak rzecz. Dlatego decyzja o wzięciu zwierzaka ze schroniska musi być przemyślana. Kiedy stoicie jednak przed wyborem- kupić czy adoptować z przytuliska, zachęcam ofiarujcie dach nad głową bezdomnym czworonogom"- mówiła pani Agnieszka Tomczyk.

          Uczniowie Siódemki zebrali prawie 100 kg karmy dla psów i kotów. W akcję włączyli się wychowawcy klas I-VIII, Mały Samorząd Uczniowski z opiekunkami panią Iwoną Majewską i panią Agnieszką Kandybą oraz Samorząd Uczniowski klas IV- VIII pod kierunkiem pani Magdaleny Skwary.

          Wolontariusz, to ten, kto bezinteresownie pomaga potrzebującym. Serdeczne dziękujemy Uczniom- małym i dużym wolontariuszom oraz Rodzicom za okazane serce i ofiarowaną karmę. Galeria zdjęć

          J. Grudzień/jk

           

          Gadające dłonie

          W poniedziałek 1 marca gościem specjalnym w klasie 3b była pani Iza Malicka, osoba słabosłysząca, wolontariuszka Ostrowieckiego Stowarzyszenia Głuchych „nad Kamienną”. Spotkanie zorganizowano w związku z realizacją kręgu tematycznego "W świecie gestów i symboli".

          Trzecioklasiści wzięli udział w warsztatach języka migowego, przyswoili zwroty grzecznościowe oraz podstawowe gesty związane z rodziną. Każdy uczeń przedstawił się imieniem, korzystając z metody fonogestów. Dzieci poznały także sposoby komunikowania się osób niewidomych. Sprawdziły, na czym polega czytanie dłońmi pisma punktowego zapisanego alfabetem Braille’a. Przełamywanie barier komunikacyjnych to dobry sposób na rozmowę o tolerancji, akceptacji i szacunku wobec ludzi niepełnosprawnych. Działania takie upowszechniają ideę integracji oraz budują większą otwartość uczniów.

          Dziękujemy pani Izie za przeprowadzone warsztaty oraz pani Kasi Kozińskiej, mamie Piotra za pomoc w organizacji spotkania. Galeria zdjęć

          J. Grudzień/jk

           

          Ogólnopolska akcja pod hasłem „Nie widać mnie, ale u mnie wszystko OK!”

          Mija kolejny miesiąc nauki zdalnej dla uczniów klas IV–VIII. Niestety... nawet najlepsze i najnowsze technologie nie zastąpią nam bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem. To wzajemne relacje są najważniejsze. Wyłączona kamera powoduje, że nie wiemy, co słychać u drugiej osoby, czy wszystko u niej w porządku, jakie jest jej/jego samopoczucie, czy daje radę, czy potrzebuje pomocy?

          Odpowiedzi na te i podobne pytania szukali uczniowie klasy 6a w dniach 25 i 26 lutego na lekcjach języka polskiego z panią wicedyrektor Małgorzatą Iwańską. Swoje rozważania rozpoczęli od odpowiedzi na pytania: „Jak się zachowujemy, gdy kogoś lubimy/nie lubimy?” oraz „Jak wyrażamy własne emocje i oczekiwania?”

          Uczniowie dowiedzieli się, że własne emocje można wyrażać nie tylko słowami, ale również: mimiką, gestykulacją, intonacją, sposobem bycia lub obrazem.

          Szóstoklasiści za pomocą rysunku na swojej dłoni wyrażali co czują w danym dniu – tworzyli własne emotikony. Ze zdjęć ich dłoni powstał kolaż, który był odpowiedzią uczniów klasy 6a na ogólnopolską akcję pod hasłem „Nie widać mnie, ale u mnie wszystko OK.!” ogłoszoną przez Grupę Pozytywka i panią Joannę Gadomską.

          Ta akcja stała się początkiem do rozmów o własnych emocjach, uczuciach, bo wielu młodych ludzi nie radzi sobie z obecną sytuacją, która trwa i trwa i nie wiadomo kiedy się skończy... Galeria zdjęć

          M. Iwańska/jk

           

          Ważny temat – depresja

          23 lutego każdego roku obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Chcąc uwrażliwić na problemy związane z tą chorobą, uczniowie klas siódmych wzięli udział w niecodziennej lekcji z udziałem pani psycholog Magdaleny Majewskiej. Prowadząca przybliżyła słuchaczom treści z zakresu zdrowia psychicznego, podkreślając jednocześnie, że depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk, we wszystkich krajach. Jest przyczyną cierpienia psychicznego i negatywnie wpływa na zdolność cierpiących na depresję osób do wykonywania nawet najprostszych codziennych czynności, a niekiedy prowadzi do zniszczenia relacji z rodziną i przyjaciółmi.

          Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali wszystkich cennych rad, włączając się do dyskusji. Było to bardzo pouczające spotkanie i zgadzamy się ze słowami naszego gościa, że „ mówienie o depresji często ratuje życie ”.

          Szukajmy więc pomocy dla siebie i swoich bliskich u zaufanych osób w rodzinie, wśród rówieśników, u wychowawcy, pedagoga oraz u specjalistów.

          K. Strzępska/jk

           

          Wszyscy mamy dziarskie miny, bo zjadamy witaminy

          Jak ważne jest odżywianie i zdrowy tryb życia dobrze wiedzą uczniowie klas czwartych.

          Podczas cyklu lekcji przyrody „Poznajemy tajemnice zdrowego stylu życia” czwartoklasiści pod czujnym okiem pani Urszuli Pastuszki udowodnili, że znają zasady racjonalnego odżywiania. Dowodem tego były samodzielnie przygotowane zdrowe i smaczne kanapki. Na talerzach królowały: wędliny, sery, sałata, papryka, ogórki, pomidorki, szczypiorek i rzodkiewka. Wszystko wyglądało tak kolorowo i smakowicie, że z daleka można było poczuć zapach i smak przygotowanych kanapek, które pięknie ozdobiły talerze. Te prawdziwe domowe warsztaty kulinarne z całą pewnością przyczynią się do wzrostu świadomości dbania o swoje zdrowie w przyszłości. Kanapki można podziwiać na przesłanych zdjęciach. Nie pozostaje nic innego, jak podziwiać i jeść z apetytem, czego wszystkim życzymy.

          Dzieci wiedzą również jak zachować się w niebezpiecznych sytuacjach. Tę wiedzę utrwalili ostatnio, oglądając filmy udostępnione na stronie szkoły. Uczniowie zdają sobie sprawę, jak groźne dla zdrowia człowieka są wszelkiego rodzaju uzależnienia. Pomysłowi czwartoklasiści postanowili wykonać plakaty ostrzegające przed nimi. Zapraszamy do oglądania i podziwiania. Galeria zdjęć

          U. Pastuszka/jk

           

          W PSP nr 7 docenia się pracę ludzi różnych zawodów

          16 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek i z tej okazji uczniowie klasy 3a przygotowali dla nich podziękowanie za ich ciężką, a często niedocenianą pracę. Do szkoły zaproszony został listonosz obsługujący nasze osiedle, ale ze względu na pandemię nie mógł przybyć. Dlatego uczniowie pod kierunkiem wychowawczyni – pani Bożeny Cholewińskiej przygotowali laurkę z życzeniami dla ostrowieckich doręczycieli Poczty Polskiej, którą osobiście wręczyli pracownikom Urzędu Pocztowego Odział 7 na Osiedlu Słonecznym. Do życzeń dołączają również filmik swojego autorstwa, którego inspirację dostarczyła im znana piosenka Skaldów pt. „Medytacje wiejskiego listonosza” – kliknij.

          Zanim trzecioklasiści zabrali się za przygotowanie filmiku i życzeń dla naszych doręczycieli poznali na czym polega ich praca. Źródłem informacji okazał się Internet oraz opowieść ucznia – Mikołaja, którego tata wykonuje ten zawód. Uczniowie dowiedzieli się, że praca listonosza nie jest łatwa, bo muszą oni każdego dnia przemierzać wiele kilometrów, by terminowo dostarczyć przesyłkę. Z tego obowiązku nie zwalnia ich ani deszcz, ani mróz, ani upał. Ich torba pełna listów, gazet i innych przesyłek jest ciężka, a psy uważają ich za swoich największych wrogów.

          Takie zajęcia, w których łączenie zabawy z odkrywaniem wiedzy na temat pracy innych osób uczy młodych ludzi szacunku do wykonywanej pracy oraz daję świadomość, że każdy zawód jest ważny i potrzebny. Galeria zdjęć

          B. Cholewińska/jk

           

          Dzień Bezpiecznego Internetu 2021

          „Dzień Bezpiecznego Internetu” to największa światowa akcja na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników Internetu oraz promocji pozytywnego wykorzystania sieci. To ważny dzień dla wszystkich korzystających z Internetu.

          Uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w obchody tego święta, które w tym roku przypadało na dzień 9 lutego 2021 r. i w praktyce trwało cały tydzień. Tegoroczna edycja organizowana była pod hasłem „Razem dla lepszego Internetu!”. Na lekcjach informatyki uczniowie klas IV – V poznali Netykietę, czyli zbiór reguł kulturalnego zachowania się w wirtualnym świecie oraz zasady bezpiecznego korzystania z Sieci. Wykorzystano do tego film ze strony Sieciaki.pl. i prezentację multimedialną. Tematyka dla uczniów klas VI-V III skupiała się na zagadnieniach Cyberprzemocy, zagrożeń z niej wynikających oraz konsekwencji fizycznych, psychicznych i prawnych. Uczniowie poznali numery telefonów zaufania, z których można skorzystać w sytuacjach trudnych, wymagających pomocy specjalistów różnych dziedzin (psychologów, pedagogów, policjantów, lekarzy, nauczycieli). Całość tegorocznych działań została podsumowana w formie testu wiedzy o bezpieczeństwie w Internecie.

          J. Tracz/jk

           

          Klasa 3a w działaniu…

          Ostatnie dwa tygodnie, tj. od 8 lutego do 19 lutego 2021 r., upłynęły uczniom klasy 3a pod hasłem: „Ucz się, poznawaj, działaj”.

          Wszystkie podejmowane działania miały na celu korelację treści programowych z zabawą oraz łączenie zdobytych informacji i wykorzystywanie ich w praktycznym działaniu.

          Do najważniejszych zadań w tym okresie zaliczyć należy: Zapoznanie uczniów w ramach orientacji zawodowej z pracą dziennikarza; Krzewienie i podtrzymywanie tradycji związanej z obchodami tłustego czwartku; Obchody walentynek; Korelacja zadań z orientacji zawodowej z Międzynarodowym Dniem Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek - ich celem było uświadamianie, że każdy zawód jest ważny, a każdej pracy należy się szacunek. Uwrażliwianie młodych ludzi na potrzeby otoczenia, głównie czworonogów w okresie zimowym; udział w nagraniu filmiku promującego szkołę i w konkursie „Wyzwanie ortograficzno-gramatyczne dla klas III”.

          Czy udało nam się połączyć naukę z poznawaniem i działaniem? Oceńcie sami. Szczegóły oraz fotorelacje - kliknij.

          B. Cholewińska/jk

           

          Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w PSP 7

          Od ponad 20 lat na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto ustanowione przez UNESCO ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

          O historii i bogactwie języka ojczystego należy pamiętać z różnych powodów. Język jest przecież łącznikiem życia społecznego, kluczem do wiedzy i mądrości. To najpotężniejsze narzędzie ochrony dziedzictwa kulturowego ludzkości.

          Włączając się w obchody tego dnia, uczniowie Siódemki podjęli w tym roku wiele działań. Miały one na celu podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę.

          Najstarsi uczniowie doskonalili swój kunszt literacki, tworząc udane lepieje. W tej dziedzinie pomysłowością wykazały się uczennice klasy 8a, Gabriela Klepacz i Zuzanna Walas. Katarzyna Machula z klasy 6c ułożyła najdłuższe zdanie składające się z wyrazów na literę „p”. W tym wyzwaniu towarzyszyły jej Zuzanna KlepaczOliwia Frejlich. Jakub Mendyk i Krzysztof Żak z klasy 8b, zaglądając w głąb historii języka polskiego, przypomnieli zapisane w XIII wieku pierwsze polskie zdanie. Krzysztof Adamczyk z klasy 7d, porównując polszczyznę do szelestu jesiennych liści i świstu wiosennego wiatru, wynalazł nową artystyczną czcionkę, która od tej pory będzie służyła do zapisywania złotych myśli o języku.

          Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka (21lutego) nie mogło też zabraknąć popisów w odręcznym pisaniu. Dziś rzadko kto potrafi kaligrafować, a sztuka starannego i estetycznego pisania odchodzi w zapomnienie. W tej dziedzinie niezwykłą umiejętność posiada wielu uczniów Siódemki, ale z całą pewnością pięknym charakterem pisma może się pochwalić Anna Wójcicka z klasy 8a. Galeria zdjęć

          Uczniowie klas czwartych postanowili uczcić ten szczególny dzień na dwa sposoby. Czwartoklasiści próbowali “nie połamać” sobie języka wypowiadając łamańce językowe. Uczniowie, którzy włączyli się w zabawę, losowali łamaniec językowy i czytali go przed kamerą - kliknij.

          Zapraszamy również do obejrzenia prezentacji, w której wspólnie zgłębimy zagadnienia dotyczące języka polskiego - kliknij.

          Gratulujemy i dziękujemy wszystkim za udział w podjętych wyzwaniach.

          B. Dąbrowska/K. Dunin-Borkowska/M Skwara/jk

           

          Światowy Dzień Kota

          Światowy Dzień Kota obchodzony jest 17 lutego. Z tej okazji w naszej szkole zaplanowano wiele wydarzeń z myślą o tych wyjątkowych czworonogach.

          W organizację tego dnia włączyli się wolontariusze ze Szkolnego Koła „Cor bonorum plena”, Młodszy Samorząd Uczniowski i Starszy Samorząd Uczniowski. MSU przy współpracy z Samorządem klas starszych zorganizował zbiórkę karmy dla OSPZ Animals. Uczniowie klasy pierwszej wraz z panią Kamilą – pedagogiem szkolnym spotkali się z panią wolontariuszką, która przybliżyła dzieciom temat bezdomności zwierząt oraz otrzymała karmę, zebraną w naszej szkole, by kotom łatwiej było przetrwać zimowy czas.

          Wolontariusze ze szkoły przygotowali zadania dla poszczególnych klas, związane z czworonożnymi pupilami. Były to m.in. pytania dotyczące życia kotów, opieki nad nimi. Uczniowie mieli narysować kota, napisać za co lubią koty, ułożyć zdania z wyrazami kot, kotek oraz zaskoczyć kolegów i koleżanki ciekawostkami z ich życia. Zadaniem uczniów było również przygotowanie napisu nawiązującego do dzisiejszego święta kotów. Poszczególne zadania uczniowie losowali wcześniej, by 17 lutego móc je zaprezentować na lekcjach. Ponadto, wolontariusze zaproponowali, aby uczniowie przebrali się za swoich ulubieńców i przynieśli swoje kocie pluszaki.

          Kreatywność nauczycieli nie pozwoliła poprzestać tylko na tych zadaniach. Nauczyciele na lekcjach oglądali z dziećmi prezentacje multimedialne, filmy o kotach, przygotowali gry interaktywne, wykonywali kodowanie - kot, śpiewali piosenki o kotach, wykonali przestrzenne koty z papieru, ozdabiali miseczki dla kotków. Uczniów, wybranych klas, odwiedził również kot o imieniu Simba.

          Uczniowie z klasy 2b uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych, które przeniosły je w niepowtarzalny klimat kociego świata. Pomogły w tym pluszowe maskotki przyniesione przez dzieci.

          Wolontariusze przygotowali dekorację przy wejściu do szkoły, aby przypominała wszystkim o Światowym Dniu Kota. Galeria zdjęć

          M. Łabuz/jk

           

          „Agresja, przemoc rówieśnicza, cyberprzemoc”

          „Agresja, przemoc rówieśnicza, cyberprzemoc” – to temat spotkania dla czwarto i szóstoklasistów z funkcjonariuszami Komedy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim – st. asp. Mają Ćwik i st. sztab. Marcinem Bisem, które odbyło się 16 lutego.

          Dzięki tej niecodziennej lekcji uczniowie dowiedzieli się, jakie mają prawa i obowiązki w świetle obowiązujących przepisów prawnych, kiedy i kto ponosi odpowiedzialność za swoje postępowanie oraz jak zachować się, gdy ktoś nakłania ich do czynu zabronionego przez prawo. Ponadto policjanci podkreślili, że Internet jest przydatnym do nauki, pracy i zabawy narzędziem. Niestety może być używany zarówno do dobrych i złych działań. Warto więc wiedzieć, jakie występują w nim zagrożenia i jak się zachować, kiedy na nie natrafimy.

          Pomimo tak poważnej i istotnej tematyki spotkania przebiegało ono w przyjaznej, swobodnej atmosferze. Był czas na wyjaśnienie wątpliwości i pytania indywidualne. Mamy nadzieję, że zaowocuje ono większą odpowiedzialnością uczniów za swoje postępowanie i posłuży ich lepszemu przygotowaniu do życia w społeczeństwie. Galeria zdjęć

          K. Strzępska/jk

           

          Walentynki w „siódemce”

          Piątek 12 lutego w Publicznej Szkole Podstawowej nr 7 upłynął w atmosferze miłości, przyjaźni i sympatii. Całą szkołę otaczał kolor czerwony. To wszystko z okazji Walentynek – święta zakochanych obchodzonych na niemalże całym świecie 14 lutego.

          Ten dzień związany jest z wyznawaniem uczuć, dlatego uczniowie klas 1-3 oraz Świetliczaki chętnie wzięli udział w różnych zabawach. Nie obyło się bez prezentacji, przygotowanych specjalnie na ten dzień, wykonywaniu prac plastycznych dla swoich najbliższych-walentynek, słodkich poczęstunków. Największą atrakcją, zorganizowaną przez świetlicę szkolną była „Randka w ciemno”. Po serii pytań do potencjalnych partnerów, zwycięzcy udawali się na randkę – do strefy relaksu oraz na podwieczorek przy świecach.

          Po emocjonującej zabawie uczniowie mogli sobie wykonać zdjęcia w „Walentynkowej Foto-Budce”. Ileż to wzbudziło emocji!!!

          W takim dniu nie mogło także zabraknąć przesyłanych potajemnie liścików z miłosnymi wyznaniami.

          Według uczniów to był wspaniały dzień.

          Uczniowie klasy 2b wraz wychowawcą odwiedzili panią dyrektor Monikę Wiączek. Złożyli życzenia i wręczyli słodki upominek. Świetliczaki natomiast wręczyły mnóstwo walentynek i pochwaliły się zdolnościami recytatorskimi. Oczywiście pani dyrektor odwzajemniła się miłym słowem i słodkim lizaczkiem dla każdego ucznia.

          Ale to jeszcze nie koniec atrakcji. W poniedziałek nastąpi rozwiązanie szkolnego walentynkowego konkursu „Master Chef Junior” oraz wręczenie walentynek. Galeria zdjęć

          M. Wiączek/jk

           

          Poczta walentynkowa MSU

          Poczta walentynkowa to doskonała okazja, aby wyznać miłość komuś, kogo się bardzo lubi... Co ważne, można zrobić to anonimowo – tylko najodważniejsi podpisują się imieniem, nazwiskiem. Jak działała nasza poczta walentynkowa? Otóż…Odpowiednio wcześniej przedstawiciele Małego Samorządu Uczniowskiego podali informację, że coś takiego będzie miało miejsce w naszej szkole. Wszyscy chętni mogli przygotować walentynkę. W określonym czasie miłosne wyznania zostały zebrane do specjalnej walentynkowej skrzynki. Gdy kuferek zapełnił się, w dniu 12 lutego, walentynki zostały rozdane w klasach.

          Pamiętajmy jednak, że okazji, by wyznać komuś miłość mamy przez 365 dni w roku! Galeria zdjęć

          A. Kandyba/jk

           

          Uczniowie w roli dziennikarzy

          Rośnie konkurencja reporterom Radia Rekord!

          12 lutego, w przeddzień Światowego Dnia Radia na zaproszenie pani Joanny Grudzień, naszą szkołę, odwiedzili dziennikarze: pani Paulina Kopeć, dyrektor Świętokrzyskiej Grupy Mediowej i pan Łukasz Krakowiak, reporter i prezenter. Nie w studiu radiowym, lecz w sali lekcyjnej klasy 3b, uczniowie przeprowadzili odwrócony wywiad i postawili swoich gości w ogniu dociekliwych, przenikliwych, a niekiedy żartobliwych pytań. Młodzi redaktorzy zbierali informacje o kulisach pracy radiowej, dopytywali o niezapomniane wywiady, wpadki na antenie i to czy zdarzyło się prowadzić rozmowy w ... kapciach. Poddano dziennikarzy egzaminowi z dykcji, proponując do powtórzenia kilka niełatwych łamańców językowych. Pani Paulina i Pan Łukasz zdali test na szóstkę z plusem. Z klasowej listy przebojów „10 w skali Disco i nie tylko..." trzecioklasiści zaśpiewali piosenkę w stylu rap.

          Kulminacyjnym momentem były życzenia dla całej redakcji Radia Rekord. Złożyła je pani dyrektor Monika Wiączek życząc wielu wiernych słuchaczy, rekordowo rosnących słupków popularności oraz wewnętrznej radości bycia radiowcem. Do serdeczności dołączyli się również uczniowie klasy 3b, wręczając kosz laurek od całej społeczności wczesnoszkolnej.

          Jak powiedział pan Łukasz Krakowiak "praca dziennikarza to jakby, co dzień jechać innym pociągiem". Dziś w jednym z wagonów redaktorzy Radia Rekord spotkali uczniów klasy 3b. Serdecznie dziękujemy za odwiedziny, pouczające spotkanie i upominki. Galeria zdjęć

          Relacji z wydarzenia będzie można posłuchać już w poniedziałek (15 lutego) w rozmowie Studia Lokalnego Radia Rekord na 89,6 FM o godzinie 12.00. Zapraszamy na fale eteru.

          J. Grudzień/jk

           

          „Zima! W końcu dopisała, więc można ją pokochać”

          Do akcji „Siódemka nie próżnuje, uczniów swych hartuje!” włączyli się także uczniowie klasy 6c, którzy po lekcjach zdalnych najchętniej oddają się zimowym harcom na śniegu. Zima w tym roku dopisuje. Jest więc czas na wesołą zabawę, pozytywną energię, zregenerowanie sił witalnych, radość w obcowaniu ze zwierzętami. A potem na zdalnych lekcjach języka polskiego można ciekawie opowiadać o swoich przygodach i tym, co tak naprawdę sprawia człowiekowi radość. Aktywność i ruch na świeżym powietrzu… zalecane w każdym wieku i porze roku. Galeria zdjęć

          B. Dąbrowska/jk

           

          Najsłodszy dzień w roku

          „Wszystkie diety dziś na boku, tłusty czwartek jest raz w roku!”

          Tłusty czwartek to najsłodszy dzień w roku. Rozpoczyna on ostatni tydzień karnawału. W tym roku przypadł on 11 lutego i stał się doskonałą okazją, by skosztować przepysznych pączków i faworków. Tradycja mówi, że każdy z nas powinien tego dnia zjeść przynajmniej jednego, słodkiego pączka. To niepowtarzalna okazja do usprawiedliwionego pączkowego szaleństwa. Nie dziwi, więc fakt, że uczniowie klas I- III, nauczyciele i pracownicy Siódemki, chętnie sięgali po smakowite wypieki. A te znikały błyskawicznie! Szkoda, że tłusty czwartek jest tylko raz w roku... Galeria zdjęć

          J. Grudzień/jk

           

          Niezapomniane Walentynki

          Zdalne nauczanie nie jest w stanie przeszkodzić uczniom klasy 5a w realizacji klasowych planów. Walentynki, to kolejne niezapomniane spotkanie. Wszyscy uczniowie ubrani byli na czerwono, bo to przecież dominujący kolor w tym dniu. W klimat spotkania wprowadziła wszystkich walentynkowa piosenka. Uczniowie poznali historię i legendy związane z tym dniem. "Wędrowali" po kontynentach przyglądając się obchodom tego święta w różnych państwach. Samodzielnie wykonywali kartki walentynkowe, a na zakończenie próbowali w tańcu dorównać Pszczółce Mai. Galeria zdjęć

          J. Francuz/jk

           

          Internet też ma swoje święto!

          Od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. W miniony wtorek z tej okazji uczniowie klas siódmych uczestniczyli w warsztatach on-line przeprowadzonych przez funkcjonariuszy Komedy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim – st. asp. Maję Ćwik i st. sztab. Marcina Bisa. Policjanci zwrócili uwagę na zagrożenia, jakie mogą wystąpić w przypadku nierozsądnego korzystania z Internetu i wskazali jak mądrze i bezpiecznie poruszać się po stronach internetowych. Uczniowie dowiedzieli się m.in., jakie są negatywne skutki nadmiernego korzystania z komputera i Internetu, a także, jak się zachować i gdzie szukać pomocy w przypadkach przemocy rówieśniczej w sieci czy kradzieży danych.

          Mamy nadzieję, że dzięki spotkaniu i wielu innym działaniom podejmowanym przez naszą szkołę w tym temacie uczniowie będą odpowiedzialnie korzystać z Internetu, co pozwoli uniknąć wielu niebezpieczeństw i ustrzec się błędów. Galeria zdjęć

          K. Strzępska/jk

           

          Klasowy dzień gier planszowych w 2a

          Dnia 9 lutego 2021 roku, w klasie 2a odbył się klasowy dzień gier planszowych. Zajęcia odbywały się w luźnej, zabawowej formule. Każdy mógł zaprezentować swoja ulubioną grę i zagrać w nią z kolegami w klasie. Największym zainteresowaniem wśród graczy niewątpliwie cieszyły się znane gry: „5 sekund”, „Rach Ciach Light”, „Monopoly Fortnite” czy kultowe Warcaby. Uczniowie twierdzą, że warto grać w gry planszowe, ponieważ jest to dobry pomysł na spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi, bo rozwijają umysł i wyobraźnię, uczą grać fair play. Odkrywanie tej formy zabawy dla dzieci jest wspaniałą okazją do integracji i znakomitej zabawy.

          Wydarzenie to było świetną rozrywką. Gry planszowe cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Galeria zdjęć

          I. Majewska/jk

           

          DBI na katechezie

          9 lutego, obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Tegoroczna edycja organizowana jest pod hasłem „Razem dla lepszego Internetu!”. DBI na katechezie? Czemu nie! W klasach 4c, 7c i 7a mówiliśmy, jakie działania należy podjąć, aby Internet był bezpieczniejszym i lepszym miejscem dla wszystkich, a w szczególności dla dzieci i młodzieży. Przypomnieliśmy zasady działania w sieci, dzięki którym można być bezpiecznym użytkownikiem i nie zagrażać innym. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób nauka Boża pomaga odpowiednio korzystać z Internetu i poznali postać św. Izydora z Sewilli – patrona internautów. Galeria zdjęć

          M. Łabuz/jk

           

          Klasa 3a w akcji…

          Po dniach zdalnego nauczania, świątecznej przerwie i feriach zimowych uczniowie klasy 3a wrócili wreszcie do szkoły. Czekała na nich niezwykła niespodzianka, bo wrócili do szkolnego budynku, który podczas ich nieobecności został odnowiony i przybrał nowoczesny wygląd. Radość uczniów była ogromna! Z ochotą przystąpili do realizacji zaplanowanych przez wychowawcę działań. W okresie od 18 stycznia do 5 lutego włączyli się w następujące działania:

          • Rozpoczęli kontynuację II modułu międzynarodowego projektu czytelniczego „Czytam z klasą – Lekturki spod chmurki”;

          • Wzięli udział w lekcji z panią pedagog na temat: „Emocje – jak sobie z nimi radzić?";

          • Przystąpili do szkolnej akcji pod hasłem „Siódemka nie próżnuje, uczniów swych hartuje!”;

          • Kontynuowali akcję wspólnego czytania lektury pt. „Zaczarowana zagroda” z wicedyrektor szkoły – panią Małgorzatą Iwańską;

          • Wcielili się w rolę „badacza” i z dociekliwością naukowców badali śnieg i jego właściwości;

          • Uroczyście obchodzili Dzień Pozytywnego Myślenia. Galeria zdjęć

          Szczegóły z tych działań oraz fotorelacje znajdują się pod linkiem: https://sites.google.com/view/psp7ostrowiec-edupage-org/strona-g%C5%82%C3%B3wna?fbclid=IwAR38k4BN6OAMwGwDHFbsQit8U3qkMQikKHoFEvu2cux5yPGHvtozv5RsA1Y

          Zapraszamy do oglądania

          B. Cholewińska/jk

           

          „Siódemka” w nowej odsłonie

          W Publicznej Szkole Podstawowej nr 7 od dawna trwały prace związane z odświeżeniem szkoły. W dniu 3 lutego miło nam było gościć Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosława Górczyńskiego, bez którego zmiany te nie byłyby możliwe.

          Pan Prezydent wyraził swoje zaskoczenie nowym wizerunkiem „Siódemki” i zwrócił uwagę na znaczenie dydaktyczne portretów wybitnych Polaków, które przyczynią się do utrwalenia w pamięci uczniów ważnych wydarzeń historycznych. Podkreślił również fakt, że szkoła posiada świetną bazę techniczna, a nauczyciele są zaangażowani i pracują z pasją. Według Pana Prezydenta Jarosława Górczyńskiego inwestycja w oświatę jest droga, ale zawsze się zawraca, a to wszystko z korzyścią dla naszych uczniów.

          Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej numer 7, Monika Wiączek stwierdziła, że dzięki inicjatywie Pana Prezydenta zostały przekazane środki z Gminy Ostrowiec w kwocie sto tysięcy złotych i to pozwoliło przeprowadzić remont korytarzy. Zostały wymienione podłogi na korytarzach, które liczyły sobie 34 lata. Na parterze zostały odmalowane korytarze, pojawiły się nowe malowidła i zostały odświeżone te, które powstały przed laty. Został również odnowiony pawilon dla klas młodszych, a obecnie remontowane są dwa pawilony na pierwszym piętrze. Pomalowana została także stołówka, wymieniono oświetlenie i powstały bardzo wygodne kąciki dla uczniów wyposażone w leżaki, pufy i sofy. We wszystkich pracach pomagają nauczyciele pod kierunkiem pani Ewy Zakowanej.

          Czekamy z niecierpliwością na powrót uczniów klas IV-VIII do nauki stacjonarnej w murach swojej „nowej” szkoły. Galeria zdjęć

          jk

           

          Tydzień Pozytywnego Myślenia

          „Optymista twierdzi, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów, a pesymista obawia się, że jest to prawda"

          James Branch Cabell

          2 lutego w Dzień Pozytywnego Myślenia w Publicznej Szkole Podstawowej nr 7 im. Henryka Sienkiewicza w Ostrowcu Świętokrzyskim ogłoszony został Optymistycznym Tygodniem Serdeczności i Pozytywnych Myśli.

          -Istotą akcji było przekonanie naszych uczniów, by uwierzyli, że pozytywne myślenie ma sens, wspiera i motywuje do działania, pomaga uwierzyć w siebie i we własne możliwości. Taka postawa ma przełożenie na sukcesy w codziennym życiu" - mówi dyrektor szkoły pani Monika Wiączek.

          Już od samego rana kolorowo ubrani uczniowie i nauczyciele, z fantazyjnymi nakryciami głowy, niebanalnymi okularami i wesołymi rekwizytami przesyłali sobie radosne uśmiechy, a swoje sale lekcyjne, zamieniali w Pokoje Pozytywnych Myśli. Tam powstawały wesołe emotikony, mapy zalet i mocnych stron, czy optymistyczne wróżby na przyszłość. Uczniowie chętnie zrywali papierowe uśmiechy, by obdarować nimi innych. Odświętnie przystrojone balonami korytarze i sale lekcyjne budowały wyjątkowy klimat i radosny nastrój.

          Mimo obostrzeń sanitarnych, w szkole odbyło się wiele ciekawych wydarzeń. Świetlica szkolna dzieliła się dobrym słowem przekazywanym koleżankom i kolegom poprzez Pocztę Dobrych Myśli. W obchody tego nietypowego święta włączyła się również biblioteka organizując wystawę "Myśl pozytywnie z książką", z cytatami znanych ludzi kultury i sztuki. Do każdej klasy zawitała pedagog szkolna z akcją "Różowe okulary" i wezwaniem, że każdego dnia musimy ćwiczyć umiejętność dostrzegania pozytywnych zdarzeń i szukać powodów do uśmiechu. Na dowód tego wychowawcy otrzymali różowe okulary, aby patrzeć na swych uczniów – jeśli to możliwe – z przymrużeniem oka.

          Myśl pozytywnie, ćwicz nieustępliwie, a na pewno osiągniesz swój cel! – to przesłanie dla uczniów „Siódemki” na Tydzień Pozytywnego Myślenia. Galeria zdjęć

          J. Grudzień/jk

           

          „Czytamy dla Ani”

          Z inicjatywy pani dyrektor Moniki Wiączek, wolontariusze włączyli się do akcji „Czytamy dla Ani”. Uczniowie przeczytali fragment rozdziału pt. „Uroczysta przysięga i obietnica” z książki „Ania z Zielonego Wzgórza”. Cieszymy się, że możemy pomóc naszej starszej koleżance. Chcieć – to móc. Galeria zdjęć

          M. Łabuz/jk

           

          „Siódemka nie próżnuje, uczniów swych hartuje!”

          Przyszła upragniona przez najmłodszych zima, a tu czas powrotu uczniów klas I-III po długich feriach do szkoły. Trzeba pogodzić te dwa ważne wydarzenia. Stąd, w Publicznej Szkole Podstawowej nr 7, zrodził się pomysł by pod hasłem „Siódemka nie próżnuje, uczniów swych hartuje!” skorzystać z uroków zimy i część zajęć spędzić radośnie na świeżym powietrzu.

          W ramach zajęć edukacyjnych uczniowie mieli okazję zapoznać się z różnymi sposobami hartowania swojego organizmu. Podczas zabaw badawczych dowiedzieli się, że nasze ciało to tarcza ochronna przed wirusami, bakteriami, toksynami i grzybami. Co więcej, tarcza ta potrafi się bronić, gdyż wytwarza przeciwciała, które niszczą szkodliwe drobnoustroje. Żeby cały system odpornościowy działał prawidłowo, należy o niego dbać. Najlepszym sposobem, który wskazały dzieci, jest oczywiście hartowanie organizmu poprzez ruch na świeżym powietrzu. Dlatego wiele zajęć odbyło się na osiedlowych górkach, zaśnieżonych boiskach i dawno nieodwiedzanych placach zabaw.

          Gwar i radość towarzyszyły uczniom w czasie spacerów przyrodniczych, konkursów na najpiękniejszego bałwana, zawodach saneczkarskich i bitwach na śnieżki. Nie zabrakło również naukowego podejścia do śniegu. Klasy trzecie podjęły wyzwanie zbadania go. Zaopatrzeni w lupy potwierdzili, że nie ma dwóch jednakowych płatków śniegu. Odpowiedzieli na pytania: Jak wygląda śnieg? Jak pachnie? Jaki jest w dotyku? Jak smakuje? Jakie dźwięki wydaje? Inni odkrywcy tajemnic śniegu przeprowadzili eksperymenty z zimnym puchem i dowiedzieli się między innymi co się dzieje ze śniegiem, gdy polejemy go wodą ciepłą i zimną, ściśniemy, zabarwimy, ogrzejemy, podpalimy …. Natomiast szkolni artyści zadbali o to, by śnieg nie był tylko biały i wyczarowali na śnieżnym puchu osobliwe obrazy. Nawet mróz nie zmroził u dzieciaków wytęsknionych ruchu zapału do zabawy i hartowania organizmu w czasie zimowej aury.

          Oby śnieg i zima pozostały jeszcze z nami choć na chwilę, by móc kontynuować tak atrakcyjne i potrzebne dzieciom formy aktywności na świeżym powietrzu. Uczniowie mają jeszcze dużo pomysłów, a najbardziej marzą o kuligu. Galeria zdjęć

          M. Krawczyk/jk

           

          Mały Samorząd Uczniowski dla Babci i Dziadka

          Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, to 21 i 22 każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto wszystkich babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości. W imieniu wszystkich uczniów Mały Samorząd Szkolny przygotował wideo-życzenia z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Serdecznie zapraszamy do zobaczenia ich w  krótkiej animacji w zakładce Okiem kamery 2020/2021

          A. Kandyba/jk

           

          Świetlica szkolna dla Babci i Dziadka

          Wreszcie nadszedł ten dzień. Dzień, w którym mogliśmy serdecznie podziękować naszym kochanym Dziadkom za ich miłość i oddanie. Świetliczaki przygotowały z tej okazji krótki występ. Zapraszamy do zakładki Okiem kamery 2020/2021 i życzymy miłego oglądania.

          A. Kandyba/jk

           

          Wybory do Małego Samorządu Uczniowskiego

          19 stycznia odbyły się wybory do Małego Samorządu Uczniowskiego. To ważny element szkolnego życia. Opiekunowie MSU przeprowadzili wśród uczniów pogadankę na temat wyborów, na których uczniowie dowiedzieli się czym jest samorządność, kto należy do samorządu szkolnego oraz jakie cechy powinien mieć przewodniczący. Następnie odbyła się prezentacja w której kandydaci opowiedzieli o sobie, swoich zainteresowaniach, a także o planach Małego Samorządu.

          Najwięcej głosów otrzymała uczennica z klasy 2a Aleksandra Sykutowska, która została przewodniczącą Rady Małego Samorządu Uczniowskiego. Zastępcą została Laura Lipka z klasy 3a oraz Izabela Gałka z klasy 3b.

          Gratulujemy i życzymy sukcesów w pracy na rzecz społeczności szkolnej! Galeria zdjęć

          I. Majewska/jk

           

          Balonowe pole

          Wesoło, zaskakująco, a w zimowej aurze nieco tajemniczo- tak w środę 13 stycznia wyglądało nasze boisko. W tym dniu plac szkolny zamienił się w malownicze pole z mnóstwem kolorowych balonów. W związku z faktem, że od przyszłego tygodnia uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wracają już do nauki stacjonarnej, nauczyciele skierowali do swych podopiecznych serdeczny przekaz: „Czekamy na Was!”. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród osiedlowej społeczności i wywołała, szczery uśmiech, nie tylko na twarzach najmłodszych. Podczas spacerów na świeżym powietrzu, zgodnie z życzeniem organizatorów, każdy przechodzień mógł „poczęstować” się siódemkowym balonem.

          Akcję koordynowały nauczycielki: pani Jolanta Ścibisz-Glibowska, pani Joanna Grudzień, pani Agnieszka Kandyba, pani Mariola Krawczyk, pani Magdalena Skwara oraz pani Aneta Jędrzejewska. Galeria zdjęć

          J. Grudzień/jk

           

          Czas śpiewania kolęd

          W polskiej tradycji święta Bożego Narodzenia to czas śpiewania kolęd. Ze względu na pandemię tegoroczne kolędowanie miało inny charakter. Publiczne Przedszkole nr 12 zaprosiło uczniów i dorosłych do wspólnego kolędowania. Naszą szkołę reprezentowali Zuzanna i Michał Walas, którzy zaśpiewali piękną kolędę „W żłobie leży”. Dziękujemy rodzicom Zuzi i Michała za nagranie teledysku, który mogliśmy zobaczyć w przedstawieniu bożonarodzeniowym on-line. Gratulujemy mistrzowskiego wykonania. Galeria zdjęć

          M. Łabuz/jk

           

          Święta Bożego Narodzenia w 3a

          Uczniowie klasy 3a od tygodnia przygotowują się do świąt. Obejrzeli film „Skąd się wzięła choinka”. Przypomnieli sobie również świąteczne tradycje, wypowiadali się o przygotowaniach do świąt w swoich domach. Obejrzeli i wysłuchali fragmentu lektury „Dzieci z Bullerbyn” – Gwiazdka w Bullerbyn, porównywali szwedzkie i polskie zwyczaje bożonarodzeniowe oraz zapoznali się z tradycjami wybranych krajów europejskich.

          W związku z pandemią nie mogli w swojej sali ubrać choinki – zrobili to wirtualnie, wykonali też kodowanie świąteczne oraz podczas zajęć plastycznych – prace przestrzenne – choinki. Dzieci również składały sobie nawzajem życzenia. Zajęcia wprowadziły nas w bardzo uroczysty świąteczny nastrój. Podsumowaniem było obejrzenie filmu o bezpiecznych feriach.

          B. Cholewińska/jk

           

          „Betlejem na wyciągnięcie ręki”

          Do Betlejem, gdzie narodził się Emmanuel, Bóg Miłości, nie jest daleko, ono jest na odległość ludzkiego serca. Na odległość otwartych szeroko ramion, na odległość otwartych dłoni. On rodzi się w nas samych, w naszym sercu, kiedy wyciągamy swą rękę do drugiego człowieka. Bóg staje się człowiekiem i w to, co ludzkie przynosi piękno, miłość i nadzieję. Tegoroczne jasełka „Betlejem na wyciągnięcie ręki”, przygotowane przez wolontariuszy, pracowników naszej szkoły oraz rodziców, uświadamiają nam tę prawdę.

          M. Łabuz/Ł. Sadłocha/jk

           

          Niech płyną życzenia...

          Wigilia klasowa to tradycja, którą pielęgnuje się od lat. Również w tym roku, przed rozpoczęciem przerwy świątecznej, uczniowie klasy 3b postanowili zorganizować spotkanie bożonarodzeniowe. Wyjątkowo, nie przy wspólnym, nakrytym białym obrusem stole, lecz przed ekranem monitora, wspominali zwyczaje kultywowane w domach, śpiewali kolędy oraz odbyli sentymentalną podróż w przeszłość. Prezentacja filmów i zdjęć z minionych jasełek i spotkań świątecznych z pewnością przywróciła miłe wspomnienia i zjednoczyła klasę w czasie, kiedy musimy przebywać osobno. Dopełnieniem uroczystości były wirtualnie przesyłane, życzenia, zadedykowane wcześniej wyłonionym koleżankom i kolegom.

          Tegoroczna Wigilia była nietypowa, inna niż wszystkie, ale na pewno niezapomniana. Galeria zdjęć

          J. Grudzień/jk

           

          Best Cards Ever

          Uczniowie klasy 6c, 7a i 8a wzięli udział w projekcie Best Cards Ever. Zadanie uczniów polegało na wykonaniu interaktywnych kart świątecznych w języku angielskim i polskim. Celem projektu było przybliżenie tradycji świątecznych w państwach anglojęzycznych i porównanie ich z naszymi tradycjami. 

          W projekcie wzięli udział: Rozalia Glibowska, Małgorzata Jaskot, Katarzyna Machula (6c), Maja Gałka, Marcelina Głąb, Oliwia Grządziel, Izabela Nowak, Antonina Pisarek, Maja Podleśko, Julia Pokrzywa, Paweł Rogoziński, Zuzanna Zawodnik (7a), Zuzanna Komorniczak, Zuzanna Walas (8a) i przygotowali prace pod kierunkiem nauczyciela języak angielskiego, pani Julity Klepacz.

          Uczniowie stworzyli tak piękne interaktywne kartki, że jury w składzie: pani dyrektor Monika Wiączek oraz pani Julita Klepacz miały ogromny problem z wybraniem najładniejszych i jednogłośnie zdecydowały, że wszystkie karty świąteczne są tak piękne, że każda uzyskała tytuł Best Card Ever.

          Prace zostały opublikowane jako jeden plik multimedialny, który można obejrzeć w zakładce Okiem kamery 2020/2021.

          Serdecznie gratulujemy uczniom błyskotliwych pomysłów i precyzji w ich realizacji.

          jk

           

          „Podziel się dobrocią”

          „Podziel się dobrocią” – to hasło akcji prowadzonej przez Referat Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Diecezji Sandomierskiej, polegające na napisaniu listu z kartką bożonarodzeniową do osoby starszej i samotnej. Wolontariusze naszej szkoły chętnie włączyli się do tej akcji. W diecezji mamy bardzo dużo takich osób, dlatego na pewno niespodziewany list i kartka sprawi im wielką radość. Galeria zdjęć

          M. Łabuz/jk

           

          Idą święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj!

          Kartki świąteczne – czy ktokolwiek je jeszcze wysyła? „Siódemka” - Tak!

          W tym roku nasza szkoła już po raz trzeci przystąpiła do kampanii społecznej Idą święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj!" „Ideą akcji jest podtrzymywanie pięknej tradycji wysyłania kartek świątecznych, nie tylko do osób ważnych, bliskich i znajomych, ale także tych zupełnie nieznanych – samotnych i opuszczonych. Napisana kartka pozostawia po sobie trwały ślad, którego nie można tak po prostu wykasować, jak smsa, a chwila refleksji na odręczne napisanie kilku ciepłych zdań może być balsamem dla duszy” – mówi Dyrektor Szkoły pani Monika Wiączek.

          Za dobrym przykładem Dyrekcji, za pióra schwytali nauczyciele, rodzice, pracownicy szkoły, uczniowie i - przestrzegając zasad sanitarnych - przystąpili do wypisywania bożonarodzeniowych życzeń. Nasze świąteczne pozdrowienia przesłano pracownikom Urzędu Miasta, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Administracji Ostrowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej na osiedlu Pułanki, Pracowni Protetyki Ortodontycznej oraz podopiecznym Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii. Życzymy Wszystkim Wesołych Świąt! Galeria zdjęć

          Koordynatorką projektu była pani Joanna Grudzień.

          J. Grudzień/jk

           

          „Spotkanie opłatkowe”

          W dniu 17 grudnia w rodzinnej atmosferze uczniowie klasy 5a wraz z rodzicami i wychowawcą spotkali się na wirtualnym „Spotkaniu opłatkowym”. Wszyscy wysłuchali świątecznych wierszyków przygotowanych przez uczniów pod czujnym okiem rodziców. Świąteczne życzenia złożyła Pani Ewelina Wardzała – Przewodnicząca Rady Klasowej Rodziców oraz Oliwia Wardzała – Przewodnicząca Klasy.

          Przy takim wyjątkowym spotkaniu nie zabrakło również kolęd. Galeria zdjęć

          J. Francuz/jk

           

          Świąteczna Paczka

          Świat dostarcza nam mnóstwo możliwości – w grudniu szczególnie. Jak co roku, przed świętami, w pogoni za prezentami, warto zatrzymać się na chwilę, zwolnić i pomyśleć o innych. Tradycją naszych działań stała się organizacja akcji „Świąteczna Paczka”.

          Trwająca od początku listopada zbiórka miała na celu nauczyć dzieci i młodzież dzielenia się tym, co sami posiadają. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczniów i ich rodzin oraz nauczycieli i pracowników Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 paczki z upominkami – zabawkami, odzieżą, z przyborami szkolnymi, artykułami chemicznymi i słodyczami otrzymali wychowankowie Domu Dziecka w Małachowie oraz podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Niemienicach. Serdeczna gościnność dyrekcji, opiekunów i dzieci oraz uśmiechy na twarzach najmłodszych były najlepszą nagrodą, jaką można otrzymać za trud włożony w organizację akcji. Galeria zdjęć

          Mamy nadzieję, że ta rozpoczęta przed dwoma laty inicjatywa będzie ważnym punktem naszych działań w następnych latach.

          Za sprawny przebieg zbiórki odpowiedzialne były panie: Magdalena Skwara, Kamila Strzępska i Jolanta Ścibisz-Glibowska.

          K. Strzępska/jk

           

          Świąteczna Szkoła na Widelcu

          Jedz zdrowo, zwłaszcza w święta! Nauka na odległość nie krzyżuje nam planów w promowaniu zdrowych nawyków żywieniowych. Kiedy nadchodzi czas przygotowania świątecznych potraw, uczniowie klasy 3b również udają się do kuchni, aby zdalnie realizować projekt Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu.

          Podstawą dobrego jedzenia są dobre zakupy. Ale, co to znaczy dobre? Po obejrzeniu filmów edukacyjnych opracowanych przez Fundację Szkoła na Widelcu trzecioklasiści wiedzą już, jak czytać etykiety i wybierać właściwe produkty. Po takiej porcji wiedzy przygotowanie zdrowych, świątecznych smakołyków, oczywiście w obecności dorosłych, nie było trudne. Różnorodność serwowanych potraw przez uczniów klasy 3b była ogromna. Przygotowano domowe pierniczki z żytniej mąki z miodem i cukrem trzcinowym, świąteczne desery, koktaile owocowe, zimowe herbatki, zdrowe sałatki, pieczone jabłka z cynamonem. Galeria zdjęć

          Tacy pomocnicy w kuchni, jak uczniowie klasy 3b, posiadający wiedzę na temat zdrowego żywienia – to prawdziwy skarb!

          J. Grudzień/jk

           

          Międzynarodowy Projekt Edukacyjny – I moduł zakończony

          Klasa 3a zakończyła realizację I Modułu Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki” zatytułowanego „Mała chmurka w krainie drzew". Uczniowie mieli do wykonania cztery zadania z tego modułu: wybrali do przeczytania lekturę „Drzewo do samego nieba” Marii Trelikowskiej. Na zajęcia zaprosili panią dyrektor Monikę Wiączek, która czytała im fragment książki oraz zachęcała dzieci do samodzielnego czytania.

          Trzecioklasiści obejrzeli film promocyjny oraz przeczytali opowiadanie o chmurce Tosi. Wykonali z plasteliny Czytusie oraz różnymi technikami - chmurkę Tosię. Swoje zadania związane z realizacją projektu świetnie skorelowali w ramach poszczególnych edukacji: z edukacji plastycznej wykonywali „Jesienne drzewa” oraz wspólnie – duże drzewo, które umieścili na ścianie. Przyczepiali do niego liście, hasła i rymowanki promujące czytanie, które powstawały na zajęciach edukacji polonistycznej.

          Edukacja przyrodnicza wykorzystana została z okazji Międzynarodowego Święta Drzewa, kiedy to poznali pracę leśnika oraz wiadomości o drzewach oglądając prezentację multimedialną i film.

          W ramach edukacji muzycznej śpiewali piosenkę „Ekologiczne reggae”, a na zajęciach wychowania fizycznego naśladowali jak zachowują się drzewa podczas różnej pogody. Uzupełniali lekturniki związane z treścią lektury, rozwiązywali różne zagadki i quizy.

          B. Cholewińska/jk

           

          Czytam z Klasą, lekturki spod chmurki

          To już druga edycja projektu edukacyjnego wpierającego rozwój czytelnictwa „Czytam z Klasą, lekturki spod chmurki”, do którego przystąpiła klasa 3b. W tegorocznej akcji wybieramy i szczegółowo omawiamy książki, które poruszają ważne wątki natury ekologicznej. Wszystkie zadania z modułu I zostały już zrealizowane, co udokumentowane zostało zdobytym certyfikatem. Zima w kalendarzu, więc klasa 3b już przygotowuje się do realizacji modułu II, czyli „Mała chmurka w krainie śniegu”. Galeria zdjęć

          J. Grudzień/jk

           

          Grudzień w świetlicy szkolnej

          Wraz z nadejściem grudnia razem z dziećmi uczęszczającymi na nauczanie zdalne do szkoły, rozpoczęły się zajęcia mające na celu zmianę wystroju wnętrza na zimowo-świąteczny.

          W celu upamiętnienia górniczego święta – 4 grudnia dzieci uczestniczyły w zajęciach przybliżających pracę górników oraz poznały zastosowanie węgla. Na podsumowanie tematyki wykonały czapki na wzór tradycyjnych galowych nakryć głowy górników.

          Jak tradycja nakazuje – 6 grudnia obchodzimy imieniny Mikołaja. W tym roku w świetlicy szkolnej dzieci śpiewały tematyczne piosenki. Podczas zajęć komputerowych uczestniczyły w interaktywnych zadaniach mikołajkowych i poznały historię tego święta. Wykonały wiele ciekawych prac plastycznych, w ten sposób powstała niepowtarzalna wystawa przeróżnych Mikołajów, reniferów oraz choinek. Wiele radości sprawiło naszym milusińskim ubierane choinki, pod którą znalazły worek z upominkami. Święta Bożego Narodzenia to okres, w którym składamy sobie życzenia również w formie tradycyjnych kart świątecznych. Kultywując tę tradycję, dzieci wykonały kartki świąteczne dla pracowników szkoły. Podczas zajęć panowała prawdziwie świąteczna atmosfera.

          Zapraszamy również wszystkie dzieci do naszej zakładki Świetlica, na której znajdują się prezentacje interaktywne o tematyce świątecznej Zachęcamy również do wpisywanie życzeń. Otwórzcie Padlet https://pl.padlet.com/KiniaDB/evjxis38yae7yfcz i wpiszcie świąteczne życzenia. Pamiętajcie o adresacie i nadawcy. Galeria zdjęć

          Nauczyciele świetlicy/jk

           

          Piecz pierniczki z 5a

          Uczniowie klasy 5a już poczuli atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Na zajęciach z wychowawcą wspólnie z rodzicami, pod czujnym okiem cukiernika Pani Anny Załęskiej piekli świąteczne pierniczki. Pani Ania przesłała przepis a następnie nagrała filmik instruktażowy. Wszyscy krok po kroku wykonywali polecenia, a efekt końcowy był wspaniały. Zabawa była przednia. Galeria zdjęć

          Zachęcamy całą społeczność szkolną do pieczenia pierniczków z nasza klasą 5a.

          J. Francuz/jk

           

          „Wsparcie dla szpitala”

          Trudna sytuacja związana z pandemią COVID-19 spowodowała, że ruszyła akcja „Wsparcie dla szpitala”. Pani dyrektor Monika Wiączek i wolontariusze z naszej szkoły wyszli z propozycją pomocy ostrowieckiemu szpitalowi. Pomóc mogli wszyscy, przynosząc butelki wody mineralnej z korkiem „niekapkiem”. Każda udzielona pomoc pacjentom, których nikt nie może odwiedzać, jest niezastąpiona i każda butelka wody mineralnej się liczy. Do akcji włączyła się parafia p.w. św. Kazimierza Królewicza, z którą współpracuje szkoła. Galeria zdjęć

          Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji. Zebraną wodę przekazaliśmy 15 grudnia 2020 r. ostrowieckiemu szpitalowi.

          M. Łabuz/jk

           

          „Do serca przytul psa, weź na kolana kota”

          Obecność pięknych roślin i miłych zwierząt działa wychowawczo na młodego człowieka, uczy odpowiedzialności, a także daje mu poczucie bezpieczeństwa i zadowolenia. Wiedzą o tym wszyscy, dlatego warto o nich mówić. Okazją do tego były lekcje przyrody w klasach: 4a, 4b i 4c. Uczniowie opowiadali o swoich milusińskich, a także o obowiązkach związanych z opieką nad nimi. Podczas prezentacji mówili o tym, jak niezwykłe są ich zwierzątka i ile mogą sprawić radości swoim właścicielom.

          Jak się więc okazuje, najlepszą receptą na dobre samopoczucie i komfort psychiczny, zwłaszcza w okresie pandemii, może być kontakt z przyrodą. Galeria zdjęć

          U. Pastuszka/jk

           

          „Zaproś mnie na swoją lekcję”

          Uczniowie klasy 4a i 4b brali udział w projekcie edukacyjnym „Zaproś mnie na swoją lekcję”. Zajęcia polegały na cyklu spotkań on-line z nauczycielami z różnych zakątków kraju, którzy opowiadali o swoich pasjach i pokazywali inne spojrzenie na naukę.  Zróżnicowana tematyka i spotkania z ciekawymi osobami zachęcały dzieci do pogłębiania swojej wiedzy, uwrażliwiały na potrzeby innych.

          Gośćmi klas czwartych były: pani Magdalena Baer, która opowiedziała o trudnościach, z jakimi muszą mierzyć się osoby niewidome i pokazała, w jaki sposób odczytywać alfabet Brajla, pani Aleksandra Kwaśniewska, która wyjaśniła skąd się bierze głos, jak należy o niego dbać i przeprowadziła gimnastykę buzi i języka, pani Joanna Hałoń-Gnutek, która zabrała nas w podróż po Japonii przedstawiając historię teatru Kamishibai, pani Klaudia Starowicz, która opowiadała o metodach szybkiej i efektywnej nauki oraz zachęcała do wykorzystania haków pamięciowych.

          Uczniowie bardzo aktywnie spędzili czas okazując zainteresowanie podejmowanymi tematami. Liczą na kolejne spotkania w drugim semestrze. Galeria zdjęć

          K. Dunin-Borkowska/jk

           

          PSP7 walczy o Szymusiowe Serce

          Grudzień to niezwykły miesiąc, który nie tylko skłania do refleksji, ale motywuje do działania na rzecz innych. Mając to na uwadze uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły okazali wielkie serca przeznaczając własnoręcznie wykonane skrzaty na licytację dla chłopca z poważną wadą serca – Szymona Sternika. Po raz kolejny dzięki wspólnemu zaangażowaniu społeczność szkolna bierze udział we wspaniałej inicjatywie. Pamiętajmy, że okres przedświąteczny przynosi wiele okazji do tego, by wspierać innych, warto je więc wykorzystać. Galeria zdjęć

          Link do licytacji: https://www.facebook.com/groups/1497476080449425

          Nad sprawnym przebiegiem akcji czuwały panie: Magdalena Skwara, Kamila Strzępska, Jolanta-Ścibisz Glibowska i Małgorzata Szymańska.

          K. Strzępska/jk

           

          Klasa 7a świętuje Międzynarodowy Dzień Nauczycieli Języka Francuskiego

          W związku z II Międzynarodowym Dniem Nauczycieli Języka Francuskiego klasa VIIa postanowiła uczcić ten dzień w sposób wyjątkowy. Każdy uczeń przygotował, specjalnie na tę okazję, stylizację związaną z krajem nauczanego języka oraz drugie śniadanie, à la française, które prezentował na forum. Jak się okazało, największą popularnością cieszył się francuski „croissant”- rogalik oraz nieodłączna „café au lait”.

          Croissant, choć brzmi francusko, z Francji wcale nie pochodzi. Ten smaczny, aromatyczny rogalik pochodzi z Austrii, a przyczynili się do tego Turkowie. Pomysł na upieczenie takich rogalików mieli Austriaccy piekarze po zwycięstwie nad Turkami pod Wiedniem w 1683 roku. Dla uczczenia zwycięstwa piekarze uformowali z ciasta chlebowego rogaliki, w kształcie godła Turcji – półksiężyca. Po tych wydarzeniach wypiek ten można było spotkać w całym kraju. W Austrii rogaliki nazywano Türkenkipferl – turecki rogalik, inna nazwa to także wiedeński wypiek.

          To, że croissanty stały się tak francuskie, zawdzięczamy przypadkowi. Gdyby Maria Antonina nie została żoną Ludwika XVI nie wiadomo gdzie zawędrowały by te rogaliki, a może zostałyby symbolem Austrii. Tak więc do Francji rogaliki trafiły 100 lat po zwycięstwie pod Wiedniem, za sprawą Mari Antoniny, austriackiej żony Ludwika XVI. Miłośniczka słodkości przywiozła ze sobą austriacki przysmak do Francji. Do czasów Rewolucji Francuskiej wypiek ten znany był wyłącznie arystokracji. Kiedy podczas rewolucji z powodu głodu rzucano kamieniami w okna pałacu w Wersalu, żądając chleba, królowa według opowieści odrzekła: „Nie ma chleba? Niech jedzą ciastka”. To przyczyniło się do zagoszczenia rogalików na stałe we Francji, choć przez swoją niesforność w związku z tą sprawą Maria Antonina została skrócona o głowę. Od tego czasu croissanty stały się bardzo popularne zarówno wśród sfer wyższych, jak i w biedniejszych domach.

          Słowo croissant w tłumaczeniu z francuskiego oznacza rogalik, co odnosi się bezpośrednio do natury księżyca, który jest symbolem imperium osmańskiego.

          Croissanty we Francji są spożywane na śniadanie, około 8.00-9.00 godziny. W Paryżu niemal na rogu każdej uliczki stoi piekarnia, gdzie można skosztować rogalików. Klasyczne rogaliki nie mają nadzienia w środku. Zjada się je na słodko popijając kawą. Jak rozpoznać prawdziwe croissanty? Na pewno najlepsze są rano, kiedy są najświeższe. Ponadto idealny rogalik ma kruchą skórkę, sypie się i robi wokół dużo bałaganu. Cały złożony jest z wielu warstw i wokół czuć wyraźny maślany aromat. W smaku powinien być lekko słony a zarazem lekko słodki.

          Składniki są proste: mąka, drożdże, woda, cukier, mleko, masło sól. Kluczem całego wypieku jest masło, które stanowi 33%. Gotowe ciasto wałkuje się kilka razy, jednocześnie przekładając masłem. Dzięki temu tworzy się krucha, wielowarstwowa struktura ciasta po wypieczeniu. Proces wypiekania croissantów trwa około czterech godzin. Mogą być klasyczne, bądź z nadzieniem: z czekoladą, dżemem, marmoladą albo też z kozim serem, szpinakiem, czy grzybami.

          Choć croissanty nie zostały wymyślone we Francji, to są jej nieodzownym symbolem i każdy, kto myśli o tym kraju widzi pachnące croissanty we francuskiej piekarni. Galeria zdjęć

          K. Kateusz-Dominik/jk

           

          Mikołajkowe wyzwania w klasie 3c

          Czas świąt zbliża się wielkimi krokami a uczniowie klasy 3c podjęli się adwentowych wyzwań ukrytych w interaktywnym kalendarzu adwentowym. Rozpoczęli akcję od kodowania i doprowadzenia Mikołaja do właściwych domów, co by prezenty dotarły na czas. Pamiętali także by napisać list do "najlepszego świętego" z prośbą o wymarzony prezent. Podczas piątkowych zajęć zdalnych uczestniczyli w „Lekcji na żywo, o tym jak spotkałem Świętego Mikołaja” prowadzonej przez panią Sabinę Piłat. Wysłuchali wywiadu Neli – małej podróżniczki na temat Laponii i krainy Świętego Mikołaja.

          W klasowe mikołajki namalowali portrety Św. Mikołaja, a sami przebrali się w elementy stroju w kolorze czerwonym. W głosowaniu na najpiękniejsze mikołajowe przebranie Miss Mikołajek została Marysia Kałuża, a Misterem Kornel KonatMaksymilian Pacek. Sami zobaczcie ich przebrania! Galeria zdjęć

          M. Krawczyk/jk

           

          Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

          Wszyscy ludzie rodzą się jako wolni i równi pod względem swej godności i swych praw, a każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa swej osoby – te fundamentalne dla każdego wartości są zawarte w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

          10 grudnia cały świat obchodzi Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, tego dnia świętujemy również Dzień Ochrony Praw Dziecka, celem upamiętnienia owego wydarzenia uczniowie naszej szkoły przygotowali krótkie wypowiedzi namawiając do zgody, porozumienia i szacunku dla własnych praw niezależnie od wieku. Zobaczcie efekty ich pracy.

          K. Strzępska/M. Skwara/jk

           

          Pierwsza pomoc

          Opatrunki na rękach, nogach i unieruchomione kończyny przedstawione na zdjęciach nie są wynikiem nieszczęśliwych wypadków. Uczniowie klas czwartych ćwiczyli opatrywanie ran oraz unieruchamianie złamań w ramach zajęć z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Poradzili sobie celująco. Galeria zdjęć

          M. Szymańska/jk

           

          Wspólne czytanie na ekranie

          „W wolnych chwilach bardzo chętnie sięgam po książkę” – mówi Amelia Klepacz z klasy 3b. I to właśnie Amelka, jako laureatka wrześniowego konkursu Głośnego Czytania została zaproszona do udziału w projekcie Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz LOKALNEJ.TV „Mikołajkowe zamieszanie, czyli świąteczne czytanie na ekranie”.

          W roli głównej, książka autorstwa Bożeny Kraczkowskiej „Purpurowe gniazdo”, opowiadająca historię Świętego Mikołaja, znudzonego dotychczasowym życiem, który bierze urlop i znika w Zamrożonym Lesie. Czy misja królika Chrupusia, renifera Ramona i małego trolla Trolka zakończy się powodzeniem? Warto posłuchać. Jedną z tych wyjątkowych przygód przeczyta Amelka, w duecie ze swoją siostrą, uczennicą klasy VIc, Zuzią. Dziewczynki są już po nagraniu fragmentu baśni, a premierowy odcinek wyemitowany zostanie 16 grudnia w LOKALNEJ. TV. Galeria zdjęć

          Uwaga! To nie jest zwykła książka! Posłuchajcie i przekonajcie się sami!

          J. Grudzień/jk

           

          Prezenty już rozdane, czas na podsumowanie

          Dnia 7 grudnia uczniowie klasy 3a podsumowali spotkanie z Mikołajem. Na zajęciach wypowiadali się o prezentach mikołajkowych. Porównali je z tymi, o których pisali w listach do niego. W podziękowaniu wykonali jego podobiznę z nadzieją, że pod choinkę też im coś przyniesie.

          Aby jak najdłużej zachować w pamięci tegoroczne spotkanie z Mikołajem stworzyli w tym celu swoją wirtualną książeczkę, która nosi tytuł: „Prezenty już rozdane, czas na podsumowanie” i jest do obejrzenia pod linkiem: https://www.storyjumper.com/ book/read/94271366/5fd0e76da13b0

          B. Cholewińska/jk

           

          Mikołajki

          Mikołajki, to szczególny dzień, na który z utęsknieniem czekają wszystkie dzieci.

          Mały Samorząd Uczniowski, mimo nauki zdalnej podtrzymał coroczna mikołajkową tradycję i zaproponował dzieciom ten dzień pod hasłem: „Załóż czapkę Mikołaja i włącz kamerkę”. Tego dnia każdy, kto mógł ubrał się na czerwono i założył czapkę Mikołaja, na cześć Św. Mikołaja. Było dużo radości i uśmiechów. Przejęte i uradowane buźki dzieci potwierdziły, że wierzą w Św. Mikołaja i czekają na Niego z niecierpliwością.

          Mały Samorząd Uczniowski przygotował również interaktywną zabawę pt. „Święty Mikołaju skąd jesteś?”. Link z prezentacją znajduję się na stronie szkoły w zakładce SU aktualności. Galeria zdjęć

          Do zobaczenia za rok Św. Mikołaju!

          A. Kandyba/I. Majewska/jk

           

          Zajęcia o Mikołaju – klasa 3a

           

          4 grudnia 2020 r. uczniowie klasy 3a rozpoczęli przygodę z Mikołajem i z tej okazji przygotowali elementy jego stroju. Podczas zajęć zdalnych uczestniczyli w „Lekcji na żywo o tym, jak spotkałam prawdziwego Świętego Mikołaja" prowadzonej przez panią Sabinę Piłat.

          Podczas tych zajęć krótko przypomniała historię Świętego Mikołaja. Przedstawiła film jak wyglądała ich podróż do i przez Finlandię. Dzieci dowiedziały się ciekawostek o reniferach – pomocnikach Mikołaja. Pojawiają się one często wędrujące po drogach, z Mikołajem spędzają tylko jeden dzień w roku, kiedy posypie ich magicznym proszkiem, że są dobre i łagodne, nigdy nie robią krzywdy. Stają się niebezpieczne tylko wtedy, gdy ludzie ich przestraszą – wtedy mogą kopnąć. Następnie ekipa dotarła do Rovaniemi, gdzie znajduje się wioska Świętego Mikołaja i z nim przeprowadzili wywiad. Dowiedzieli się, że lubi ziemniaki, ryby, pomidory i sałatę, a na deser – lody. Powiedział również, że zna Polskę, wymienił wiele miast. Potwierdził, że daje prezenty dobrym dzieciom, tym, które słuchają innych, jedzą zdrowo i dobrze śpią oraz, że ma pomocników na całym świecie – często z rodziny, wśród znajomych, którzy przesyłają mu informacje.

          Na sam koniec przesłał dla Polaków życzenia i pożegnał się po polsku.

          B. Cholewińska/jk

           

          1750 rocznica urodzin Mikołaja

          W tym roku obchodzimy 1750 rocznicę urodzin Mikołaja - ulubionego przez dzieci i dorosłych świętego. Od najmłodszych lat czekamy na 6 grudnia, gdzie pod osłoną nocy, bez rozgłosu św. Mikołaj przynosi prezenty. Uczniowie z naszej szkoły, z inicjatywy wolontariuszy, wykonali kartki urodzinowe dla św. Mikołaja, by uczcić rocznicę Jego urodzin. Dziękujemy pani Elizie Walas za pomoc w przygotowaniu prezentacji.

          M. Łabuz/ Ł. Sadłocha/jk

           

          Zdalnie jest Fajnie

          Nauczanie zdalne nie musi być ani trudne, ani nudne. Przekonali się o tym uczniowie klasy 6a, którzy realizując przedmiotowy projekt z języka polskiego zatytułowany „Telewizyjny dzień”, nakręcili własne, krótkie filmiki – na wzór znanych i lubianych programów telewizyjnych. Zaprezentowali się w programach kulinarnych, wiadomościach sportowych, poradniku dla komputeromaniaków, w koncercie gry na ksylofonie, autorskich wywiadach z ciekawymi osobami, a także reklamach różnych przedmiotów.

          Przygotowując swój projekt każdy uczeń musiał wyszukać potrzebne informacje, zweryfikować je, napisać własny scenariusz, przygotować scenografię… Uczniowie wykazali się wielką kreatywnością i pomysłowością. Mieli okazję zaprezentować swoje pasje, zainteresowania i umiejętności, które nie zawsze mogą pokazać w warunkach szkolnych.

          Realizacja tego projektu pozwoliła uczniom sprawdzić się w roli reżysera, dziennikarza i prezentera. Dla niektórych uczniów była doskonałym ćwiczeniem radzenia sobie z tremą przed publicznym występem. Zaangażowanie w projekt odciągnęło dzieciaki od komputerów, pozwoliło na włączenie się do wspólnej pracy rodziców, rodzeństwa, a nawet domowych ulubieńców.

          Efekty pracy szóstoklasistów można obejrzeć pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=yNjr1XpLqo4&ab_channel=GosiaI.

          Może wśród nich są przyszłe telewizyjne gwiazdy? Galeria zdjęć

          M. Iwańska/jk

           

          Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

          5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To najlepsza okazja, żeby podziękować wszystkim wspaniałym wolontariuszom na całym świecie za ich trud, poświęcony czas, umiejętności, za ich bezinteresowną pomoc. Szczególnie podziękowania kierujemy w tym dniu do wolontariuszy z naszej szkoły. Kochani Wolontariusze ze Szkolnego Koła „Cor bonorum plena”, życzymy Wam nieustającej radości z pomagania innym, realizacji zamierzonych celów i żeby nigdy nie zabrakło Wam energii i pasji, w tym, co robicie.

          Oto zdjęcia naszych wolontariuszy w akcji: Galeria zdjęć

          M. Łabuz/jk

           

          Wirtualne Andrzejki w klasie 3c

          Aby tradycji stało się zadość 30 sierpnia w klasie IIIc zorganizowaliśmy dzień wróżb i zabaw.

          Dzieciaki przygotowały na ten dzień piękne przebrania. Dziewczynki wcieliły się w czarownice, wróżki i cyganki, zaś chłopcy w czarodziejów, koty, zjawy i inne chochliki. Pomimo odległości między uczniami i nauczycielem zabawa trwała na całego. Tradycyjne serce z imieniem sympatii zastąpiło koło fortuny, przepowiednie na przyszłość przywołał dzieciom wirtualny czarny kot, a wróżbę z butami zastąpiła wybieranka spośród wielu par butów, które skrywały przyszłość. Nie zabrakło ciasteczek z wróżbą i kabały z kwiatami.

          Uczniowie poznali także historię katarzynkowych i andrzejkowych ludowych zwyczajów , które w Polsce znane już były w XVI wieku. Nie zabrakło również wesołych zabaw przy muzyce. Kontynuacją wirtualnych wróżb było realne lanie wosku przez klucz przy wieczornym świetle. Galeria zdjęć

          M. Krawczyk/jk

           

          Dzień Pluszowego Misia i Wróżb w świetlicy szkolnej

          Ubiegły tydzień obfitował w ciekawe wydarzenia na świetlicy szkolnej.

          „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś” – pod takim hasłem podczas zajęć świetlicowych dzieci włączyły się w obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia. W czasie zajęć edukacyjnych obejrzały prezentację multimedialną, dzięki której zapoznały się z historią tego święta. Wykonały prace plastyczne przedstawiające misie. W tym dniu również nie zabrakło spotkania z literaturą – czytania fragmentów bajek o znanych misiach. Na koniec dzieci mogły zrobić sobie zdjęcie w ,,Misiowej Fotobudce”.

          W piątek 29 listopada w naszej świetlicy szkolnej został zorganizowany ,,Dzień Wróżb”. Podczas zajęć dzieci zostały zapoznane z tradycjami andrzejkowymi, obejrzały interaktywną prezentację wykonaną przez nauczycieli świetlicy. Aktywnie brały udział zabawach i wróżbach, aby ,,zajrzeć” w swoją przyszłość i sprawdzić, co ich czeka. Było tradycyjne lanie wosku, losowanie przedmiotów ukrytych pod kubeczkami, ustawianie butów, czarowanie imion ukochanej osoby zapisanych na karteczkach niewidzialnym atramentem. Czy wróżby się spełnią? – czas pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one dzieciom wiele radości i niezapomnianych wrażeń. Galeria zdjęć

          Nauczyciele świetlicy/jk

           

          Halo! Wzywamy pomoc!

          Jak zachować się w sytuacji zagrożenia? Jak prawidłowo wzywać służby ratunkowe?

          Odpowiedzi na te pytania poszukiwali uczniowie z klasy 3b, którzy 27 listopada uczestniczyli w zdalnych warsztatach z ratownikiem medycznym, panem Tomaszem Klepaczem. Nasz gość przypomniał instrukcje alarmowania w przypadku konieczności udzielenia szybkiej i skutecznej pomocy. Przedstawił również pięć zasad, których należy bezwzględnie przestrzegać wzywając służby ratunkowe. Trzecioklasiści brali udział w scenkach sytuacyjnych pod hasłem: "Halo! Wzywamy pomoc!", przekazywali dyspozytorowi meldunek o nieszczęśliwych zdarzeniach i w zaimprowizowanych rozmowach sprawdzali wiedzę zdobytą podczas lekcji.

          Dziękując panu Tomaszowi za cenne informacje, już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie. Galeria zdjęć

          J. Grudzień/jk

           

          Dzień Pluszowego Misia w klasie 2a

          Dzień Pluszowego Misia co rok obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny. Również uczniowie klasy 2a pamiętali o tym dniu. Podczas zajęć zdalnych przedstawili swoje ulubione misie i wykonali ciekawe prace plastyczne. Nie zabrakło również historii pluszowego misia oraz ciekawych gier i zabaw interaktywnych. Galeria zdjęć

           „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

          A. Kandyba/jk

           

          Dzień pluszowego Misia w klasie 3c

          Puchate, mięciutkie, z klapniętym uszkiem, dużym brzuszkiem albo wielkimi oczami tak wyglądają nasze misie z dzieciństwa dorosłych i te współczesne, należące do uczniów z klasy IIIc, które zagościły na lekcji zdalnej.

          W środę, 25 listopada, obchodziliśmy przesympatyczne święto - Światowy Dzień Pluszowego Misia. Swoich pluszowych przyjaciół zaprezentowały dzieci przed kamerą. Opowiedziały ich historię jak znalazły się u nich w domu. Niektóre z nich są rówieśnikami swoich właścicieli! Wychowawczyni przygotowała dla uczniów krótką historię powstania tej maskotki. Nie zabrakło interaktywnych quizów, układanek i łamigłówek matematycznych. W każdym z zadań bohaterem był miś. Dzieci poznały także bajkowe i literackie pluszowe niedźwiadki.

          Wszyscy potwierdzili, że pluszowego misia nie traktują jak maskotki czy kolejnej zabawki, lecz jak swojego przyjaciela i powiernika dziecięcych zwierzeń, radości i trosk. Galeria zdjęć

          M. Krawczyk/jk

           

          Bądźmy bezpieczni

          W minionym tygodniu uczniowie klas ósmych mieli okazję uczestniczyć w nietypowych warsztatach online przeprowadzonych przez funkcjonariuszy Komedy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim – asp. sztab. Annę Wasilewską i st. sierż. Marcina Bisa. Tematem spotkania były zagrożenia związane cyberprzestępczością oraz odpowiedzialnością prawną osób nieletnich. Nie zabrakło również słów o szeroko rozumianym bezpieczeństwie, które jest odpowiedzią na różnego rodzaju zagrożenia. Uczniowie dowiedzieli się, jak powinien zachować się świadek cyberprzemocy oraz co zrobić, gdy to my staniemy się ofiarą przemocy przy użyciu nowych technologii.

          W trakcie spotkania młodzież otrzymała cenne wskazówki do kogo zwrócić się o pomoc i gdzie szukać wsparcia w przypadku problemów związanych z cyberprzemocą. Galeria zdjęć

          K. Strzępska/jk

           

          XVIII Dni Języków Obcych

          W roku szkolnym 2020/2021 odbyły się już po raz XVIII Dni Języków Obcych. W związku z panującą sytuacją epidemiologiczną tegoroczne obchody odbyły się online.

          Warsztaty zostały zorganiozwane przez ŚCDN dla nauczycieli i uczniów szkół podstawowych. Celem spotkania była prezentacja osiągnięć uczniów uczących się języków obcych oraz przybliżeniezarówno nauczycielomjak i uczniom różnych zagadnień ułatwiających i uatrakcyjniających nauczanie języków obcych.

          Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 7a Maja Gałka i Antonina Pisarek oraz nauczyciel języka angielskiego, pani Julita Klepacz. Zakres tematyczny obejmował nauczanie dwujęzyczne, nową podstawą programową dla nauczycieli szkół podstawowych oraz skuteczne nauczanie języków obcych. Warsztaty przeprowadzili: pani Izabela Krzak-Borkowska, pani Ewa Witczyńska oraz pan Sławomir Sobocki. Galeria zdjęć

          jk

           

          „Podziel się uśmiechem z 7”

          Uśmiech to magia – powstaje z niczego, a potrafi zdziałać cuda.

          21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Z tej okazji w naszej szkole zorganizowaliśmy akcję polegającą na zachęcaniu do szczególnego okazywania sobie życzliwości. Uczniowie, nauczyciele, rodzice i znajomi zamieszczali na portalu społecznościowym zdjęcia będące zachętą do życzliwych pozdrowień z uśmiechem. Wszyscy mogli się przekonać, że czasami drobne gesty mogą poprawić innym nastrój i rozpędzić jesienne chmury.

          Fotorelacja z przebiegu akcji dostępna pod adresem #podzielsieusmiechemzsiodemka.

          Nad przebiegiem całej inicjatywy czuwały panie: Magdalena Skwara, Kamila Strzępska i Jolanta Ścibisz-Glibowska.

          K. Strzępska/jk

           

          Światowy Dzień Życzliwości i Podziękowań

          21 listopada to Światowy Dzień Życzliwości i Podziękowań. W piątek, przeddzień tego święta, uczniowie klasy 3a na swoich zdalnych zajęciach wraz z wychowawczynią, obejrzeli prezentację multimedialną i filmiki, z których poznały historię tego święta. Dowiedzieli się, że zaczęto je obchodzić w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych, jako odpowiedź na konflikt pomiędzy Egiptem a Izraelem, a w Polsce dzień ten obchodzony jest od 2006 roku. Prekursorem i inicjatorem tego radosnego, pełnego uprzejmości dnia był Wrocław.

          Uczniowie odpowiadali na pytania: co to jest życzliwość?, w jaki sposób możemy ją sobie okazywać? Według nich życzliwość to bycie dobrym, a częste uśmiechanie się do innych, wypowiadanie miłych słów, odpowiednie spojrzenia, częste używanie zwrotów grzecznościowych, nienarzekanie, nie dąsanie się i nieobrażanie innych – świadczą o naszej uprzejmości i życzliwości. Na zakończenie zajęć przygotowali własnoręcznie wykonane plakaty z hasłami pełnymi dobrych życzeń, miłych słów i pozytywnych przesłań.

          W sobotę, 21 listopada przystąpili do wspólnej zabawy zainicjowanej przez panią dyrektor, zabawy pod hasłem: „Podziel się uśmiechem z siódemką”. Ze swoich plakatów okraszonych uśmiechami stworzyli krótki filmik, w którym wszystkim nauczycielom, rodzicom i kolegom ze szkoły przekazali swoje życzenia. Galeria zdjęć

          B. Cholewińska/jk

           

          Zwierzęta z wizytą na lekcji

          Chomik Gucio, suczka Nela, koty Simba i Mrunia obecne w szkole?

          Czemu nie, wystarczy wskoczyć na kolana właściciela i korzystając z nauki na odległość, uczestniczyć w lekcji. W klasie 3b była ku temu znakomita okazja, bowiem - od 16 do 20 listopada - uczniowie realizowali blok tematyczny „Zwierzęta naszymi przyjaciółmi”. Wyznaczona grupa trzecioklasistów codziennie prezentowała rówieśnikom, swoich domowych pupili, opowiadała o ich zwyczajach i ulubionych zabawach. Nie wszystkie stworzenia chętnie uczestniczyły w zajęciach, niektórych, jak psa Miłosza, rybki Wiktorii, czy konika Zuzi trzeba było uwiecznić na filmie. Zwierzątko marzeń można było również zaprezentować na podstawie własnoręcznie wykonanego rysunku. Na podsumowanie kręgu tematycznego, korzystając z aplikacji OneDrive, powstała także klasowa lista imion domowych ulubieńców.

          Odpowiedzialność, wrażliwość, przyjaźń i empatia to słowa - klucze, które znakomicie charakteryzują ten tydzień nauki w klasie IIIb. Galeria zdjęć

          J. Grudzień/jk

           

          „Dzień Życzliwości i Pozdrowień w klasie 2a”

          Dzień Życzliwości i Pozdrowień to dzień bardzo szczególny, który ma nam uświadomić, że zawsze należy być wobec siebie miłym, uprzejmym i życzliwym. Uczniowie klasy IIa przygotowali się do tego dnia bardzo solidnie. Na dzień 21 listopada wykonali plakaty promujące życzliwość, które zaprezentowali podczas zdalnych zajęć. Był to dzień wyjątkowy, pełen uśmiechów, miłych słów, pozytywnych emocji. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą wypuścimy w świat, wróci do nas ze zdwojoną mocą.

          Kolejny Dzień Życzliwości dopiero za rok, a tymczasem starajmy się być dla siebie mili i uprzejmi każdego dnia. Galeria zdjęć

          Uśmiech to magia – powstaje z niczego, a potrafi zdziałać cuda.

          A Kandyba/jk

           

          „Dzień bicia rekordów”

          18 listopada obchodziliśmy „Dzień bicia rekordów”. Nasi uczniowie ustanowili rekord szkoły w zdobywaniu Certyfikatów ze Scratch-a. Nauczyciele informatyki zaprosili uczniów klas IV-VIII do nauki programowania poprzez zabawę. Zadaniem dla chętnych uczniów było ułożenie w ciągu jednej godziny 20 skryptów o różnym stopniu trudności sterujących postaciami. 119 uczniów przeszło 20 poziomów zabawy zdobywając Certyfikat programisty. Tym samym ustanowiliśmy rekord szkoły. Najaktywniejszym uczniem był Filip Miłek z klasy 6a, który wykonał aż czterdzieści zadań w dwóch różnych blokach tematycznych. Gratulujemy.

          M. Szymańska/J.Tracz/jk

           

          Jesienna Rewia Mody

          Klasa IIa zorganizowała Jesienną Rewię Mody. Dzieci zaprezentowały jesienne stroje, które sami zaprojektowali. Wyobraźnia małych projektantów mody, nie zna granic. Projekt miał na celu uzmysłowić wszystkim, ze jesień nie musi być szara i smutna. Galeria zdjęć

          I. Majewska/jk

           

          Międzynarodowy Dzień Tolerancji

          Międzynarodowy Dzień Tolerancji jest obchodzony 16 listopada. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO w 1995 roku i ma na celu promowanie szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Data nie jest przypadkowa. 16 listopada 1995 roku państwa członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji oraz Plan Działań po zakończeniu obchodów Międzynarodowego Roku Tolerancji.

          Nasza szkoła włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji. Czwartoklasiści odbili swoje dłonie i przesłali nauczycielowi zrobione zdjęcia, a uczniowie klas: 7a, 7d i 8a oprócz odcisku dłoni, napisali w języku angielskim kluczowe słowa, które kojarzą się z tolerancją. Galeria zdjęć

          jk

           

          Skandynawskie skrzaty

          Do świąt niewiele ponad miesiąc. W sklepach pojawiają się  już świąteczne dekoracje.  Pomimo nauki w domu, nasi uczniowie, na zdalnych lekcjach techniki przygotowują specjalną, kolorową, świąteczną dekorację do szkoły – skrzaty skandynawskie*.

          Skrzaty to pomocne, ale i złośliwe duszki mieszkające w domach i gospodarstwach. Są istotami nadprzyrodzonymi, które dbają o dobrobyt gospodarstwa. W zamian za to, nie wymagają wiele – wystarcza im piwo oraz miska puddingu ryżowego z masłem, które domownicy wystawiają dla nich w Wigilię Bożego Narodzenia. Jednak, jeśli tego nie otrzymają, skrzaty potrafią być naprawdę mściwe – podobno zsyłają na zwierzęta gospodarskie i rodzinę choroby oraz nieurodzaj. Skrzaty nie lubią też, gdy ktoś na terenie gospodarstwa przeklina i pracuje do późnego wieczora. Za to również karają mieszkańców różnymi wypadkami i nieszczęściami.

          Uczniowie klas IV-VI zaprosili skrzaty do naszej szkoły. Te niezwykłe istoty wykonane ze skarpet oraz butelek ozdobią korytarze szkoły. Mamy nadzieję, że będą uczciwie pilnowały świątecznych porządków i zadbają o przywołanie magicznego „Ducha świąt”. Niedługo nasze prace będzie można oglądać w galerii internetowej na stronie szkoły i FB. Galeria zdjęć

          *( cyt. :mojanorwegia.pl/zycie-w-norwegii/swiety-mikolaj-czy-skrzat-domowy-kim-tak-naprawde-jest-norweski-julenissen-12229.html).

          M. Szymańska/jk

           

          Ubierz się w optymizm

          Warto myśleć pozytywnie, wykazywać się poczuciem humoru i często się uśmiechać. W takim właśnie radosnym nastroju uczniowie klasy 3b, podsumowali pierwszy tydzień zdalnej nauki, organizując klasową akcję „Ubierz się w optymizm”.

          Jak narodził się ten pomysł?

          Inicjatywa oczywiście pochodziła od uczniów. Podczas jednej z lekcji, nasza- zawsze uśmiechnięta „od ucha do ucha” – koleżanka, Iza Gałka, wystąpiła... w okularach słonecznych. No i w jednej chwili, wszyscy, łącznie z wychowawczynią zapragnęli wyglądać inaczej niż zwykle! Piątek trzynastego, to naprawdę wymarzona data na takie wydarzenie i to nie tylko, dlatego, że weekend za pasem. Kreatywność trzecioklasistów była imponująca, niektórych naprawdę trudno było rozpoznać. Uczniowie przygotowali fantazyjne nakrycia głowy, ciekawe okulary, pomysłowe rekwizyty. Gromkim śmiechom nie było końca, kiedy prezentowano żartobliwe zdjęcia i anegdoty z życia klasy.

          Zobaczcie sami, na przekór czasom, u nas było oooptymistycznie! Galeria zdjęć

          J. Grudzień/jk

           

          „Szkoła do hymnu” 

          Minister Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży zaprosiły szkoły do włączenia się w akcję „Szkoła do hymnu” i odśpiewania 4-zwrotkowego hymnu narodowego o symbolicznej godz. 11:11. Przedsięwzięcie to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”, w której również uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Ostrowcu Świętokrzyskim.

          Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły włączyli się w akcję „Szkoła do hymnu”. O symbolicznej godzinie 11:11 zorganizowali wspólne śpiewanie 4-zwrotkowego hymnu narodowego. W związku z sytuacją epidemiologiczną możliwa była jedynie forma online i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 świetnie poradzili sobie z tym trudnym zadaniem.

          Fragmentów w wykonaniu uczniów naszej szkoły można posłuchać w zakładce Okiem kamery 2020/2021.

          jk

           

          Pasowanie na Świetliczaka

          W dniu 5 listopada 2020r. w świetlicy szkolnej odbyło się „Pasowanie na Świetliczaka”. Naszą uroczystość zaszczyciły swoją obecnością obie panie dyrektor – Monika Wiączek i Małgorzata Iwańska.

          W imprezie wzięli udział uczniowie klas pierwszych uczęszczający do świetlicy szkolnej. Aby dostać się do grona Świetliczaków, kandydaci zostali poddani sprawdzianowi gotowości świetlicowej. Oceny dokonywali ich starsi koledzy i koleżanki. Po wykonaniu zadań pierwszaki złożyły uroczystą przysięgę oraz zaśpiewały piosenkę „Pierwszaczek”. Aktu pasowania na Świetliczaka dokonała pani dyrektor Monika Wiączek. Na zakończenie uroczystości uczniowie otrzymali kolorowe dyplomy oraz zawiesili swoje imię na pamiątkowym drzewie.

          Wszystkim nowym Świetliczakom życzymy dużo sukcesów w nauce oraz wspaniałej zabawy w świetlicy szkolnej. Galeria zdjęć

          Nauczyciele świetlicy/jk

           

          Wolontariusze czytają dzieciom

          Wolontariusze naszej szkoły nie ustają w działaniu,  nawet podczas zdalnej nauki. Kontynuują czytanie dzieciom w świetlicy, tym razem w trybie zdalnym. Dziękujemy Wam, kochani za wielkie zaangażowanie. Galeria zdjęć

          M. Łabuz/jk

           

          Dzieci piszą listy do św. Mikołaja

          Zbliża się grudzień a więc dzieci zaczynają pisać listy do św. Mikołaja. Uczniowie naszej szkoły postanowili powiadomić św. Mikołaja o swoich ukrytych małych i wielkich marzeniach, pisząc list do ulubionego świętego. Dzieci klas trzecich przeczytały list w imieniu wszystkich uczniów naszej szkoły. Czekamy z niecierpliwością na Ciebie, św. Mikołaju. Galeria zdjęć

          M. Łabuz/jk

           

          Konkurs na motto szkoły rozstrzygnięty

          Szanowni Państwo, drodzy Uczniowie!

          Z ogromną przyjemnością ogłaszamy wyniki szkolnego konkursu „Motto naszej szkoły”.

          Na konkurs uczniowie zgłosili ponad 200 propozycji różnych haseł. Komisja konkursowa dokonała ich oceny i wyłoniła spośród nich 3 najciekawsze, oryginalne sentencje. Zostały one poddane głosowaniu. Największą liczbę głosów zdobyła myśl Janusza Korczaka, która staje się mottem Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 im. H. Sienkiewicza w Ostrowcu Świętokrzyskim: „Dzieci rodzą się ze skrzydłami, nauczyciele pomagają im je rozwinąć”.

          W gronie laureatów konkursu, którzy zgłosili propozycję zwycięskiego motta, znaleźli się uczniowie: Antoni Klusek, klasa 4c; Nikola Gałek klasa 6a; Kacper Krakowiak, klasa 7b; Filip Podkowa, klasa 7c, Krzysztof Żak, klasa 8b oraz Wiktoria Gruszczyńska, klasa 3b.

          Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a autorom nagrodzonych haseł gratulujemy! Nagrody zostaną wręczone na najbliższej szkolnej uroczystości.

          Organizatorzy/jk

           

          Nowe zabawki

          Radość dzieci – to dla nas najważniejsze! A im więcej zabawek, tym więcej radości. W zeszłym tygodniu w świetlicy szkolnej pojawił się nowy sprzęt sportowy i gry planszowe: materace piankowe, piankowe puzzle tworzące popularną grę w klasy, zestaw do badmintona i tenisa ziemnego, skakanki, gumy do skakania, gry zręcznościowe ,,Latająca bila” i Hula Hop, szachy. Dzieci chętnie zaangażowały się w rozpakowywanie niespodzianki od pani dyrektor, która umili im czas spędzany w świetlicy szkolnej. Zakupiony sprzęt sportowy jest łatwy w dezynfekcji co zapewnia bezpieczeństwo Świetliczaków. Galeria zdjęć

          Nauczyciele świetlicy/jk

           

          Szkoła Pamięta

          Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 im. Henryka Sienkiewicza w Ostrowcu Świętokrzyskim włączyła się w akcję zorganizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej "Szkoła Pamięta".

          Celem akcji jest zachęcenie uczniów do upamiętnienia ważnych rocznic i postaci historycznych oraz  zwrócenie większej uwagi na historię swojej małej ojczyzny.  

          Uczniowie PSP nr7 podczas zajęć, wykorzystując zasoby Internetu stworzyli szkolną witrynę pod hasłem Spacerkiem po miejscach pamięci narodowej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Przedstawili w niej ważne miejsca naszego miasta, w których upamiętniono wydarzenia związane przede wszystkim z okresem II wojny światowej. Szczególną uwagę poświęcili wydarzeniom z 30 września 1942 roku, kiedy to na ostrowieckim Rynku powieszono 29 mieszkańców miasta. Do przeglądania witryny zapraszamy pod adresem: https://sites.google.com/view/psp7ostrowiecedupageorg/strona-g%C5%82%C3%B3wna

          M. Iwańska/jk

           

          Honorowy Uczeń PSP7

          29 października Dyrektor Szkoły Monika Wiączek wręczyła pierwszoklasistom upominki w imieniu Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego pana Jarosława Górczyńskiego. Dzieci były zaskoczone, ale i bardzo szczęśliwe, że tak ważna osoba pomyślała o nich. 

          Uczniowie – za pośrednictwem specjalnie nagranego filmu – zaprosili Pana Prezydenta Jarosława Górczyńskiego do szkolnej, "siódemkowej" rodziny. Pan Prezydent otrzymał tytuł Honorowego Ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 im H. Sienkiewicza, pamiątkowy dyplom, biret, tarczę oraz specjalnie nagrany film.

          Panie Prezydencie, jest Pan zawsze mile widziany w murach naszej szkoły. Galeria zdjęć

          jk

          Dary jesieni

          W dniu 29 października 2020 w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia zatytułowane „Dary jesieni”, na których gościem była pani dyrektor Monika Wiączek. Dzieci w trakcie tego spotkania skorzystały z różnych form zajęć.

          Wstępem do zajęć była muzyka Vivaldiego - Jesień - połączona z prezentacją multimedialną. W takt muzyki uczniowie poruszali się po sali. Dzieci miały do wykonania różnorodne zadania, np. wybór liści w barwach jesiennych spośród różnych kolorów, rozwiązanie zagadek jesiennych, prawda-fałsz, rozwiązanie rebusów. Zabawa ruchowa „sałatka jarzynowa” zakończyła ten etap spotkania.

          Na zajęciach plastycznych dzieci poznały trzy techniki malowania jesiennych drzew z wykorzystaniem farb, gąbek, pieczątek z ziemniaków i suchych pasteli. Powstały piękne prace, które ozdobiły tablicę, tworząc jesienną galerię. Galeria zdjęć

          Nauczyciele świetlicy/jk

           

          Jesień schowana do lapbooka

          Co zrobić jesienią, kiedy liście się zaczerwienią? Klasa 3b zna odpowiedź na to pytanie, po prostu zamknąć ją w lapbooku.

          Uczniowie – przez dwa tygodnie – korzystając z różnych źródeł wiedzy i własnych obserwacji, samodzielnie gromadzili wiadomości na temat jesieni. Trzecioklasiści mieli pełną dowolność w wyborze interesujących ich zagadnień, dlatego w kreatywnych książeczkach znalazły się informacje na temat zmian w przyrodzie, zjawisk pogodowych, matematycznej jesieni, nazw miesięcy i pór roku w różnych językach i wiele, wiele innych ciekawych tematów.  Nie zabrakło map myśli, ciekawostek i własnoręcznie wykonanych notatek.

          Każdy lapbook był inny i wyjątkowy, a dzięki tak przygotowanej teczce uczniowie klasy 3b łatwiej przyswoili i uporządkowali wiedzę o jesieni. Galeria zdjęć

          J. Grudzień/jk

           

          Jesienne drzewa

          W klasie 1b nie ma czasu na nudę.:) Uczniowie naszej szkoły mają bardzo kreatywne pomysły, a my, nauczyciele współpracując z uczniami zawsze możemy liczyć na porządną dawkę inspiracji z ich strony. Tym razem  pomysł dotyczył pracy plastycznej. Temat wybrała pani Jola, uczniowie sposób realizacji. Zadanie stało się fascynującą przygodą. Zobaczcie sami. Galeria zdjęć

          J. Ścibisz-Glibowska/jk

           

          „Mała książka - wielki człowiek”

          „Mała książka - wielki człowiek”, to ogólnopolska kampania, której strategicznym celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Do projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej dołączyła również nasza "Szczęśliwa 7".

          W czwartek, 29 października w bibliotece szkolnej nastąpiło uroczyste wręczenie przez panie dyrektor wyprawek czytelniczych zachęcających uczniów klas pierwszych do czytania i zabaw językowych. Panie pracujące w naszej bibliotece wspaniale wyjaśniły zasady korzystania z biblioteki i wręczyły dzieciom zakładki do książek.

          Jednym z największych wyzwań, jakie stoi teraz przed dziećmi u progu szkolnej edukacji  jest  nauka czytania, która dzięki wyprawce czytelniczej może stać się prawdziwą przyjemnością oraz rozbudzić dziecięcą wyobraźnię, wrażliwość na drugiego człowieka i nigdy nie kończącą się pasję do czytania i stałego poszerzania swoich horyzontów. Galeria zdjęć

          J. Ścibisz-Glibowska/jk

           

          Niebiańska siódemka

          Chociaż w tym roku nie było tradycyjnego Balu Wszystkich Świętych, to dzieci cieszyły się i tak radością swoich świętych patronów. Były zagadki o świętych, prezentacje multimedialne, śpiew i niespodzianki przygotowane przez wolontariuszy z naszej szkoły. Każda klasa bawiła się oddzielnie w swoim gronie, zachowując reżim sanitarny. Nie zabrakło w gronie aniołów naszych pań dyrektor i wychowawców. Galeria zdjęć

          M. Łabuz/jk

           

          Gdzie są święci?

          Gdzie można dzisiaj świętych zobaczyć? Są między nami w szkole, w domu i w pracy.

          Wolontariusze z naszej szkoły przygotowali niespodzianki dla młodszych koleżanek i kolegów. Przesłali im życzenia dobrej zabawy oraz swoje zdjęcia w przebraniu aniołów i ulubionych świętych. Gratulujemy kreatywności wolontariuszom. Galeria zdjęć

          M. Łabuz/jk

           

          Talerz pełen zdrowia

          Wychodząc naprzeciw potrzebom dnia codziennego: jak trzymać formę – jak żyć zdrowo, świetlica szkolna zorganizowała dla dzieci warsztaty pt. „Talerz pełen zdrowia”.

          Na początku dzieci obejrzały prezentację multimedialną dotyczącą zdrowego trybu życia i poznawały zasady klasyfikowania żywności ze względu na ich wartość zdrowotną. Przypomniały sobie pięć zasad zdrowego odżywiania i zapoznały się z Piramidą Zdrowia. Następnie uczniowie wykonali pracę plastyczną polegającą na skomponowaniu swojego talerza zdrowia. Zajęcia pozwoliły dzieciom w ciekawy sposób utrwalić wiadomości z zakresu zdrowego żywienia. Galeria zdjęć

          Nauczyciele świetlicy/jk

           

          Stypendia rozdane!

          W październiku, pani dyrektor Monika Wiączek z zachowaniem reżimu sanitarnego wręczyła dyplomy za osiągnięcie wysokich wyników w nauce w II semestrze roku szkolnego 2019/2020.

          Stypendium w wysokości 200zł otrzymali uczniowie, u których na świadectwie szkolnym pojawiło się zachowanie wzorowe lub bardzo dobre oraz uzyskali średnią ocen 5,2.

          Dyrektor Wiączek serdecznie podziękowała nagrodzonym za trud włożony w naukę i życzyła, aby otrzymana nagroda była impulsem do dalszej wytężonej pracy i własnego rozwoju. Wszystkim pozostałym uczniom, aby w „siódemce” była jeszcze większa ilość stypendystów. Galeria zdjęć

          M. Wiączek/jk

           

          Owoce i warzywa rządzą

          Dlaczego należy wybierać zdrowe i wartościowe posiłki, z jakiego powodu zamiast po chipsy i batoniki warto sięgać po owoce i warzywa? Na te pytania znakomicie odpowiadają uczniowie klas I-III. W ramach projektu „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu” dzieci przystąpiły do akcji „Owocowo-warzywne królowanie”, ogłoszonej przez szkolnego koordynatora panią Joannę Grudzień.  Podjęte działania miały na celu promowanie zdrowego stylu życia i wyrobienie wśród uczniów nawyku spożywania naturalnych witamin, które dostarczają wielu niezastąpionych składników odżywczych. 

          W dniach od 20 do 23 października, podczas szkolnych śniadań na królewskim tronie rządziły smakowite owoce, chrupiące warzywa, świeżo wyciskane soki oraz dary lata zamknięte w słoikach, czyli kiszonki i konfitury. W trakcie zajęć uczniowie poznawali piramidę zdrowia, czytali ciekawostki o wartościowej żywności, wykonywali prace plastyczne oraz podkreślali kolorem ubrania królujące w danym dniu zdrowe smakołyki. 

          Była również okazja na zabawy badawcze i odpowiedzi na pytanie: dlaczego jabłko pływa, a gruszka tonie? Pod koniec tygodnia na plakatach sukcesów kulinarnych, zaroiło się od mnóstwa wesołych znaczków, które świadczyły o dobrze wykonanych zadaniach żywieniowych. Galeria zdjęć

          Warto zapamiętać rymowankę i stosować ją, na co dzień, „Chcesz być zdrowy? Też tak rób, owoce i warzywa chrup, chrup, chrup”.

          J. Grudzień/jk

           

          Światowy Dzień Misyjny

          Wolontariusze z naszej szkoły włączyli się w Światowy Dzień Misyjny. Odpowiadając na prośbę Misjonarzy, z własnych środków zakupili długopisy i kredki. Włączając się w akcję, pomagamy nie tylko samym misjonarzom i misjonarkom, ale także ludziom, wśród których pracują. Ponieważ zaczęliśmy zdalne nauczanie, akcja trwała tylko dwa dni. Tym bardziej dziękujemy za tak dużą hojność i serce pełne dobra. Zakupione przybory trafią do placówki misyjnej w Togo. Galeria zdjęć

          M. Łabuz/jk

           

          „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”

          W roku szkolnym 2020/2021 uczniowie klasy 3a przystąpili do międzynarodowego projektu edukacyjnego dla klas I- III „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”. Celem tego projektu jest wspieranie rozwoju czytelnictwa u uczniów klas młodszych oraz rozwijanie poczucia troski i odpowiedzialności za bliższe i dalsze otoczenie.

          20 października 2020 r. naszą klasę odwiedziła pani dyrektor Monika Wiączek, która przeczytała fragment książki z I modułu zatytułowany „Drzewo do samego nieba” Marii Terlikowskiej, a jej wzorowe czytanie stało się wzorem i zachętą do dalszego czytania. Zajęcia były kontynuacją wiadomości zdobytych wcześniej, z okazji „Święta Drzewa”, a główna bohaterka – chmurka Tosia, przypominała o roli drzew w życiu człowieka. Uczniowie rozpoczęli uzupełnianie lekturników i zaczęli uczyć się piosenki pt. „Ekologiczne reggae”.

          Zajęcia prowadzone w ramach projektu korelują treści programowe, rozbudzają dziecięcą wyobraźnię, poruszają ważne kwestie związane z ochroną środowiska i powodują, że lektura kojarzy się z czymś fajnym i ważnym. Najważniejsze zaś jest to, że podobają się uczniom, którzy chętnie w nich uczestniczą. Galeria zdjęć

          B. Cholewińska/jk

           

          Bajkowo w świetlicy

          W bieżącym roku szkolnym Świetliczaków odwiedzają wolontariusze z naszej szkoły, którzy cyklicznie wprowadzają najmłodszych w świat baśni H. Ch. Andersena.

          Dzieci wysłuchały już baśni o „Brzydkim Kaczątku”, „Księżniczce na ziarnku grochu”, „Calineczce”. Baśnie te były inspiracją do tworzenia przez najmłodszych dzieł plastycznych i zorganizowania „Galerii Baśni” jak również do zajęć komputerowych „Malowanie na ekranie”.

          Nauczyciele świetlicy/jk

           

          Dzień Nauczyciela

          14 października to Święto Edukacji Narodowej. Dzieci ze świetlicy szkolnej przez cały tydzień brały udział w zajęciach poświęconych trudnej i odpowiedzialnej pracy nauczyciela, podczas których uczyły się okazywać szacunek wszystkim osobom pracującym w szkole. Zaangażowały się  również w przygotowanie   na  zajęciach  plastycznych  niespodzianki - laurki wraz z życzeniami. Maja, Wojtek i Julian w imieniu Świetliczków składali wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły życzenia:

           

          Życzymy Pani, tak jak nikt nie życzy
          Spełnienia wszystkich marzeń,
          Zdrowia, szczęścia i słodyczy.
          I życzymy tak, jak życzy dobra wróżka
          By spełniły się życzenia
          Z samego końca Pani serduszka.

          Świetliczaki

           

          Nauczyciele świetlicy/jk

           

          „Koncert życzeń z okazji Dnia Edukacji i bez liku pozytywnych wariacji”

          Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć
          i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania! 
          B. Conklin

          Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 im. Henryka Sienkiewicza doskonale wiedzą, że to wielkie szczęście mieć takiego nauczyciela, dla którego cierpliwość, wyrozumiałość i poświęcenie to nie tylko puste słowa, a uśmiech, życzliwość i pomocna dłoń to droga do celu jakim jest wiedza, która pozostanie na zawsze. Dlatego też, wykorzystując Dzień Edukacji Narodowej, przygotowali dla swoich nauczycieli niespodziankę w postaci audycji pt. „Koncert życzeń z okazji Dnia Edukacji i bez liku pozytywnych wariacji”.

          Audycja została wyemitowana przez szkolny radiowęzeł. Nie zabrakło w niej ciepłych słów dla nauczycieli, podziękowań dla pracowników administracji i obsługi oraz życzeń dla wszystkich uczniów – bo przecież Dzień Edukacji Narodowej – to nasze wspólne święto.

          W niespodziankę dla pedagogów zaangażowali się uczniowie klasy 6a oraz 3a, 4a i 7c wraz z panią wicedyrektor Małgorzatą Iwańską.

          M. Iwańska/jk

           

          Święto Demokracji w Siódemce

          12 października odbyły się w naszej szkole wybory przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Głosowali uczniowie klas IV-VIII. Wyborcy mieli okazję zapoznać się z programem kandydatów, gdyż na pierwszym piętrze w pawilonie B wisiały plakaty. Ponadto na lekcjach wychowawczych zostały zaprezentowane spoty wyborcze. Wszystkie głosy zostały dokładnie zliczone przez członków komisji wyborczej.

          Najwięcej osób zagłosowało na Jana Choinę i to on w  roku szkolnym 2020/2021 będzie pełnił funkcję przewodniczącego. Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwały opiekunki Samorządu Uczniowskiego pani Joanna Francuz i pani Magdalena Skwara. Galeria zdjęć

          M. Skwara/jk

           

          „Totus Tuus”

          11 października 2020 r. przeżywaliśmy XX Dzień Papieski pod hasłem „Totus Tuus”. Wpisuje się on w 100. Rocznicę urodzin i 15. Rocznicę śmierci św. Jana Pawła II oraz 20-lecie Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia, która pomaga zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin. Wolontariusze z naszej szkoły włączyli się do tej akcji, zbierając datki na ten cel. Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli, którzy wsparli tę akcję. Zbiórka odbywała się w kościele św. Kazimierza Królewicza na Osiedlu Pułanki, po każdej Mszy św. Galeria zdjęć

          M. Łabuz/mw/jk

           

          Dzień Drzewa

          9 października uczniowie klasy 3a obchodzili światowy Dzień Drzewa. Obejrzeli prezentację, z której przypomnieli sobie skąd pochodzi to święto. Wymyślił je w 1872 roku w Stanach Zjednoczonych Juliusz Marton- znawca i miłośnik przyrody. Od 2003 roku w dniu 10 października w Polsce obchodzone jest to święto. Dowiedzieli się również jak rośnie drzewo, dlaczego drzewa są tak ważne i jaką rolę odgrywają w życiu ludzi. Następnie uczniowie wykonali prace plastyczne różnymi technikami - Jesienne drzewo oraz jedno wspólne, które umieścili na ścianie.

          Dzięki tym zajęciom dzieci uświadomiły sobie rolę drzew w przyrodzie oraz, że należy propagować ideę ochrony przyrody i konieczność dbania o nią. Galeria zdjęć

          B. Cholewińska/jk

           

          Ważny dzień dla pierwszaków

          8 października to ważna data w kalendarzu szkolnym, to dzień odświętny radosny i wyjątkowy. W poczet społeczności uczniowskiej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 przyjęto uczniów, którzy we wrześniu rozpoczęli naukę w klasach pierwszych.

          Na ceremonię – z zachowaniem reżimu sanitarnego – przybyli rodzice i krewni, którzy z błyskiem w oku podziwiali swoje pociechy. Odświętnie ubranych, w biretach na głowach, młodych żaków wraz z wychowawczyniami: panią Joanną Sałapą i panią Jolantą Ścibisz- Glibowską, powitała Dyrektor Szkoły pani Monika Wiączek.  Życzyła uczniom, aby owocnie wykorzystali czas edukacji, zdobywali wiedzę i rozwijali swoje talenty, by lata spędzone w szkole kojarzyły się z radością poznawania przyjaciół.  Na uroczystość przybyły również postacie bajkowe. To właśnie Dobra Wróżka prowadziła dzieci przez ciekawe krainy, gdzie uczniowie wykazywali się umiejętnościami śpiewu i recytacji oraz udzielali odpowiedzi na ważne pytania.

          Gromkie brawa zebranych były dowodem, że dzieci są świetnie przygotowane, by nastąpił moment ślubowania. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, pierwszoklasiści ślubowali być godnymi Polakami, należycie reprezentować szkołę, swym zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania, Dyrektor pani Monika Wiączek i Wicedyrektor pani Małgorzata Iwańska dokonały symbolicznego pasowania na ucznia. „Pasuję Cię na ucznia” – mówiły Panie Dyrektor, dotykając ołówkami, jak czarodziejskimi różdżkami, ramion swoich podopiecznych. Potwierdzeniem przyjęcia do grona uczniów naszej szkoły było uroczyste przekazanie tarcz. 

          W tym ważnym dniu – za pośrednictwem specjalnie nagranego filmu – do szkolnej, "siódemkowej" rodziny zaproszony został Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego pan Jarosława Górczyński. Pan Prezydent otrzymał tytuł Honorowego Ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 im H. Sienkiewicza, pamiątkowy dyplom, biret oraz tarczę.

          Uroczystość przygotowali członkowie Szkolnego Koła Teatralnego z klasy IIIb pod kierunkiem wychowawczyni pani Joanny Grudzień. Scenografię wykonała pani Ewa Zakowana, za nagłośnienie odpowiadała pani Beata Dunajska, nad ceremoniałem Pocztu Sztandarowego czuwała pani Joanna Francuz.

          To był ważny dzień dla pierwszaków.  Niech słowa ślubowania na zawsze pozostaną i „owocują” w dziecięcych sercach. Życzymy dużo satysfakcji z codziennej podróży w cudowny świat nauki oraz wielu przyjaciół. Galeria zdjęć

          J. Grudzień/jk

           

          „Oddaj książkę – stwórz bibliotekę – zainspiruj innych!”

          Wolontariusze naszej szkoły włączyli się do akcji „Oddaj książkę – stwórz bibliotekę – zainspiruj innych!”  Takie hasło przyświeca organizatorom Wielkiej Zbiórki Książek od pierwszej edycji. Akcję prowadzi Fundacja Zaczytani.org

          Zbieraliśmy książki wydane po 2000 roku, nowe i używane, przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Oddawane książki trafiają do magazynów w siedmiu głównych miastach (Gdańsk, Łódź, Katowice, Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław), następnie są sortowane przez wolontariuszy fundacji,  którzy przygotowują paczki dla beneficjentów fundacji: szpitali, domów dziecka, domów seniora, zakładów karnych, domów dziennej opieki, hospicjów i innych placówek pomocowych.

          Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w to dzieło – uczniom i nauczycielom. Zebraliśmy około 300 książek. Za Waszą wielką wrażliwość i wielkie serce - dziękujemy. Organizatorzy zbiórki w Ostrowcu Świętokrzyskim byli pod wielkim wrażeniem ofiarności uczniów z naszej szkoły. Wielkie ukłony kierujemy w stronę rodziców, za uczenie dzieci wrażliwości i bezinteresowności w czynieniu dobra. Galeria zdjęć

          M. Łabuz/jk

           

          Zuzia i Amelka w spotach na temat bezpieczeństwa

          W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz zapobieganie sytuacjom zagrażającym zdrowiu i życiu. Dobrym sposobem przekazu tych treści i dotarcia do świadomości uczniów jest przykład rówieśników. Miło nam zawiadomić, iż uczennice naszej szkoły Amelka i Zuzia Klepacz mają duży wkład w promocję zasad i procedur przeciwpożarowych. Młode aktorki są bohaterkami filmów edukacyjnych pt. "Czad", " Zadymienie", " Palący się olej". Spoty nagrane zostały we współpracy z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, w ramach dofinansowanej przez Fundację Orlen kampanii „Akademia Bezpiecznych Orląt”. Zapytane o wrażenia z planu stwierdzają, że to bardzo ciekawe doświadczenie. "Każda scena realizowana była kilka razy, z różnych perspektyw. Z czterogodzinnego nagrania powstał dwuminutowy materiał"- mówi Amelka, uczennica klasy 3b. " Tematyka bezpieczeństwa jest nam szczególnie bliska - dodaje Zuzia uczennica klasy 6c – związane jest to z zawodami, jakie wykonują nasi rodzice". To nie jedyne osiągnięcia dziewczynek,  mają one również na swym koncie film pt. "Czerwone znaczy STÓJ, zielone znaczy IDŹ!", zrealizowany w ramach projektu "Twój przykład - moje życie".

          Obie uczennice są jednymi z najmłodszych wolontariuszek Polskiego Czerwonego Krzyża i niejednokrotnie brały udział w działaniach profilaktycznych podejmowanych przez Grupę Ratownictwa PCK w Ostrowcu Św., której członkami są ich rodzice.

          Zachęcamy do oglądania filmów z udziałem Amelki i Zuzi i pamiętajmy, po pierwsze bezpieczeństwo! Galeria zdjęć

          Filmy można zobaczyć pod zamiszczonymi linkami lub w zakładce Okiem kamery.

           J. Grudzień/jk

           

          W neolitycznej wiosce

          Niedzielne popołudnie 4 października uczniowie klasy 5a razem z rodzicami i wychowawcą spędzili w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Krzemionkach. Wycieczka została zorganizowana z inicjatywy i przez rodziców. Wiele atrakcji czekało na uczniów w wiosce neolitycznej, gdzie pod czujnym okiem pana przewodnika przygotowywali mąkę, poznawali narzędzia, którymi posługiwali się ludzie neolitu. Największą radość uczniom i rodzicom sprawiło strzelanie z łuku. Wspólnie spędzony czas, to czas bezcenny. Galeria zdjęć

          J. Francuz/jk

           

          „Wolontariusze czytają dzieciom”

          W bieżącym roku szkolnym wolontariusze z naszej szkoły podjęli nową inicjatywę -„Wolontariusze czytają dzieciom”. Akcja ta  polega na cyklicznym głośnym czytaniu książek dzieciom ze świetlicy szkolnej. Celem tego przedsięwzięcia jest rozbudzanie wrażliwości czytelniczej oraz kształtowanie nawyku czytania u młodszych uczniów naszej szkoły. Wolontariusze wprowadzają najmłodszych w zaczarowany świat baśni Hansa Christiana Andersena. Galeria zdjęć

          M. Łabuz/jk

           

          Międzynarodowy Dzień Muzyki

          Od dawna wiadomo, że muzyka łączy dusze, a przy niej znikają wszystkie problemy… dlatego 1 października, w Międzynarodowy Dzień Muzyki, uczniowie klasy IIIa zaprosili do siebie swoich młodszych kolegów z klasy Ib wraz z wychowawczynią oraz panią wicedyrektor Małgorzatę Iwańską. Trzecioklasiści przygotowali dla gości krótki program artystyczny, w którym przekazali w formie wierszy – rady i wskazówki dla swoich młodszych kolegów. Pokazali jak się właściwie zachowywać na zajęciach i przerwach, by dobrze czuć się wśród rówieśników. Podkreślili, że młodsi uczniowie zawsze mogą liczyć na pomoc starszych koleżanek i kolegów. Następnie zaprezentowali specjalnie przygotowany na tę okazję taniec oraz zaśpiewali piosenki.

          Podsumowaniem spotkania było wręczenie pierwszoklasistom drobnych upominków postaci przyborników, wykonanych samodzielnie przez uczniów klasy 3a. Upominki wszystkim się podobały i wywołały radość na twarzach pierwszaków. Podziękowali za nie słodkim poczęstunkiem.

          Dla pani wicedyrektor zadedykowali i zaśpiewali piękną piosenkę, którą nagrała sobie i obiecała, że wykorzysta ją jako niespodziankę, by sprawić przyjemność innym.

          To muzyczne spotkanie dostarczyło wszystkim miłych wrażeń i na pewno na długo pozostanie w pamięci wszystkich. Galeria zdjęć

          B. Cholewińska/jk

           

          Chłopcy na medal!

          Dzień Chłopaka w klasie IIIb przebiegł pod znakiem miłych niespodzianek i świetnej zabawy. Bohaterowie dnia wykazali się wiedzą odpowiadając na podchwytliwe pytania, refleksem odgrywając scenkę "W drodze do cyrku" oraz znajomością dobrych manier odbierając prezenty. Chłopcy przyznali, że jednak najbardziej emocjonującym momentem było... losowanie imienia koleżanki, która wręczy im prezent. Galeria zdjęć

          J. Grudzień/jk

           

          Dzień Chłopaka w 3a

          Z okazji Dnia Chłopaka dziewczynki z klasy 3a zaprezentowały dla nich krótkie, wesołe wierszyki i życzenia, które wywołały dużo śmiechu. Rozbawieni chłopcy słuchali ich z zainteresowaniem. Następnie dziewczynki odśpiewały tradycyjne „Sto lat” i wręczyły prezenty przygotowane przez rodziców. Była to wyjątkowo sympatyczna i miła uroczystość. Galeria zdjęć

          B. Cholewńska/jk

           

          Dzień Chłopaka w 2a

          Klasa 2a obchodziła dzisiaj Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczynki przygotowały dla chłopców upominki – niespodzianki. Chłopcy byli bardzo ciekawi przygotowanych przez koleżanki dla nich prezencików i nie mogli się ich doczekać. Dziewczynki odśpiewały „Sto lat” i wręczyły prezenty, które bardzo spodobały się chłopcom. Galeria zdjęć

          I. Majewska/jk

           

          Apel

          W dniu 30 września uczniowie biorący udział w zajęciach koła historycznego przygotowali apel „Odeszli, abyśmy mogli żyć”, upamiętniający dramatyczne wydarzenia z kart historii Naszego miasta.

          Prowadząc planową politykę unicestwienia narodu polskiego, 30 września 1942 roku Niemcy zamordowali 30 obywateli Ostrowca Świętokrzyskiego. To symbol martyrologii mieszkańców miasta.

          Uczniowie naszej szkoły pamiętają.

          J. Francuz/jk

           

          Dziewczęta dla chłopców

          Uczniowie klasy 4c we wtorek obchodzili Dzień Chłopaka. Chłopcy otrzymali wspaniałe prezenty od koleżanek. To nie wszystko, chłopcy dostali zadania do wykonania, np. spacer w szpilkach lub zrobienie śmiesznej miny w peruce. W sali było dużo balonów, a w niektórych z nich ukryte były pytania. Chłopcy otrzymali również specjalny prezent – występ fitness  w wykonaniu dziewczyn. Galeria zdjęć

          M. Skwara/jk

           

          Narodowe Czytanie „Balladyny”

          Akcja Narodowego Czytania jest organizowana pod patronatem Prezydenta RP od 2012 r. W tym roku propagowano w niej znajomość dramatu Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”.

          To wybitne dzieło polskiego romantyzmu jest lekturą w siódmej klasie szkoły podstawowej, dlatego wszyscy uczniowie klas siódmych chętnie zaangażowali się w to przedsięwzięcie. 29 września z zachowaniem wszelkich obowiązujących zasad bezpieczeństwa czytali wybrane fragmenty dramatu. Należy podkreślić, że uczniowie wykazali się własną inwencją i pomysłowością. Do realizacji zadania wykorzystali tradycyjne, ale też nowoczesne narzędzia komunikacji. Dzięki temu osadzona na motywach legendy opowieść o dwóch siostrach stała się bliższa współczesnemu młodemu czytelnikowi. Nad przebiegiem wydarzenia czuwały polonistki – pani Anna Grudzień pani Bożena Dąbrowska. Wspólna lektura klasyki polskiej pozwoliła docenić wartość czytania i dała wiele czytelniczej satysfakcji społeczności szkolnej. Galeria zdjęć

          A. Grudzień /B. Dąbrowska/jk

           

          ,,Kapsuła Czasu

          29 września uczniowie pierwszych i czwartych klas brali udział w niezwykłym wydarzeniu. Na terenie naszej szkoły zostały zakopane Kapsuły Czasu.

          Każdy z uczniów otrzymał zadanie, aby napisać list do samego siebie. Zostały opisane marzenia, plany, cele oraz aktualne wydarzenia. Następnie listy umieściliśmy w specjalnie przygotowanych kapsułach. Odbyło się uroczyste zakopanie kapsuł, każda z klas miała przygotowane swoje miejsce.

          Towarzyszyły nam ogromne emocje. Zwykle kapsuły czasu zakopuje się na co najmniej 50 lat, nasze kapsuły spędzą pod ziemią 9 miesięcy, czyli dokładnie tyle, ile zostało do końca roku szkolnego. A będzie to wyjątkowy rok szkolny dla wszystkich. Uczniowie pierwszych klas zaczynają swoją edukacyjną przygodę, natomiast czwartoklasiści wkroczyli w nowy szkolny etap. Nie tylko uczniowie zakopali kapsuły czasu, Pani Dyrektor również napisała wiadomość, którą odczyta w przyszłości. Kapsuły odkopiemy w czerwcu, mamy nadzieję, że wszystkie nasze marzenia się spełnią. Galeria zdjęć

          I chociaż nie minie 50 lat,

          Otworzysz Kapsułę inny Ty i inna Ja

          9 miesięcy zmienia człowieka

          nie wie, co w przyszłości nas czeka.  Nikt

          Kapsuło schowaj moje marzenia,

          Ja czekam ich spełnienia.

          Do zobaczenia

          M. Skwara/jk

           

          Dzień Głośnego Czytania

          Czy lektury muszą być nudne? Oczywiście, że nie. Aby rozbudzić ciekawość literacką i rozwijać aktywność czytelniczą, już po raz drugi, uczniowie edukacji wczesnoszkolnej przystąpili do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego Czytam z klasą - lekturki spod chmurki. Postacią przewodnią po projekcie jest mała chmurka Tosia, która zachęca uczniów do rozwiązania ważnych problemów natury ekologicznej.

          29 września, w Dniu Głośnego Czytania klasę 3b i ... Tosię do świata książki, zaprosiła pani pedagog Kamila Strzępska. Nasz Gość przybył z ciekawą, projektową lekturą - Drzewo do samego nieba M. Terlikowskiej. Przeczytany fragment książki bardzo zainteresował uczniów i zachęcił do dalszego poznawania losów rosłego drzewa. Uczniowie wykazali się również wiedzą przyrodniczą, udzielając poprawnych odpowiedzi w zabawie - Co nam dają drzewa?".

          Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzili również uczniowie klasy 1b. Z tej okazji zorganizowana została w klasie akcja „Książka – przyjaciółka na całe życie. Pierwszoklasiści najpierw zapoznali się z wyglądem, budową i przeznaczeniem książek. Następnie wysłuchali wierszy J. Tuwima i J. Brzechwy czytanych przez panią Magdalenę Skwarę, nauczyciela języka polskiego naszej szkoły. Żywiołowo i z zainteresowaniem rozwiązywali rebusy i quizy związane z przeczytanymi utworami, po czym zasłużyli na „Gwiazdę Czytelnika” i taką otrzymali.

          Moc głośnego czytania to nie tylko tekst książki, to także miły głos czytającego, bliskość, wspólny uśmiech i niepowtarzalny nastrój chwili. Głośne czytanie jest proste, bezpłatne i dzieci je uwielbiają! Galeria zdjęć

          J. Grudzień/jk

           

          „Bądźmy bezpieczni”

          W miniony wtorek najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w nietypowej lekcji z udziałem funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dzieci przypomniały sobie jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują w ruchu drogowym oraz w sytuacjach zagrożenia. Uczniowie dowiedzieli się także, jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać na nich w kontaktach z obcymi i dlaczego warto stosować elementy odblaskowe. Policjanci uwrażliwili słuchaczy również na zagrożenia i ewentualne skutki będące wynikiem niewłaściwego korzystania z internetu oraz telefonów komórkowych. Galeria zdjęć

          Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali prelekcji, aktywnie włączyli się do dyskusji zadając wiele ciekawych pytań.

          K. Strzępska/jk

           

          „Plastik? Rezygnuję, Redukuję, Segreguję"

          W dniach 18-20 września 2020 r. po raz 27 obchodzona była Polska Akcja Ekologiczna – Sprzątanie Świata, do której włączyli się również uczniowie klasy IIIa wraz z wychowawczynią Bożeną Cholewińską. Tegoroczna akcja miała zupełnie inny przebieg niż poprzednie. Obostrzenia epidemiologiczne uniemożliwiły nam udział w bezpośrednim sprzątaniu, ale nie powstrzymały przed wspólną debatą pod hasłem „Plastik? Rezygnuję, Redukuję, Segreguję".

          Uczniowie obejrzeli film i prezentację multimedialną, które przypomniały im historię akcji – Sprzątanie Świata – na świecie i w Polsce. Następnie chętnie wypowiadali się na temat segregacji plastiku w gospodarstwach domowych, podawali ekologiczne przykłady czym można zastąpić plastikowe opakowania. Od teorii przeszli do czynów i wykonali znaczki – czystej Planety, rysunki dotyczące prawidłowej segregacji oraz wspólny plakat. Zajęcia te uświadomiły uczniom, że Ziemia to nasz wspólny dom, o który wszyscy powinniśmy dbać, a eliminowanie plastiku z otoczenia wpłynie pozytywnie na jakość naszego życia i zdrowia. Galeria zdjeć

          B. Cholewińska/jk

           

          Dzień kropki w 3a

          15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. To nietypowe święto obchodzili dziś również uczniowie klasy 3a z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Ostrowcu Św. Niecodzienne zajęcia rozpoczęły się problemowym pytaniem od wychowawczyni Bożeny Cholewińskiej: - Co to jest kropka? Z czym wam się kojarzy?

          Odpowiedzi padały różne - i śmieszne (wzorek na sukience, mała dziurka do marzeń) i bardzo trafne (znak interpunkcyjny, tytuł książki). Następnie dzieci dowiedziały się skąd pochodzi to święto. Obejrzały prezentację przedstawiającą historię dziewczynki o imieniu Vashti, która dzięki malutkiej kropce i nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Uczniowie, tak jak Vashti, wykonywali przeróżne prace związane właśnie z kropkami: kolorowali rysunki, wycinali kształty, wylepiali wzory. Wspólnie uczyli się piosenki o kropce. Nie mogło też zabraknąć zajęć ruchowych w sali i na świeżym powietrzu. Otwarta przestrzeń i piękna pogoda sprzyjały biegom wokół kolorowych, dużych kropek i na zatrzymywaniu się na sygnał przyjmując różne pozy ustalone wcześniej, np.: stanie na baczność, na lewej nodze, na prawej nodze, przysiady, wyciąganie rąk do góry. Zajęcia bardzo się dzieciom podobały.

          Zwykła kropka nie tylko zawładnęła ich wyobraźnią, lecz także rozbudziła ciekawość poznawczą, wyostrzyła zmysł obserwacji, wyzwoliła aktywność ruchową, twórczą pasję, pomogła w dostrzeżeniu swoich mocnych stron oraz przyczyniła się do integracji zespołu klasowego. Galeria zdjęć

          B. Cholewińska/jk

           

          Szkoła na Widelcu

          Już po raz czwarty uczniowie edukacji wczesnoszkolnej rozpoczynają przygodę z programem Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu. Tematyka żywieniowo-kulinarna jest niezwykle ważna dla każdego dużego i małego człowieka, bo codziennie dokonujemy wyborów dotyczących tego, co zjemy.  W ramach projektu uczniowie klas I-III zdobywać będą wiedzę potrzebną do zrozumienia zasad zdrowego żywienia, a w czasie warsztatów kulinarnych wykażą się umiejętnościami praktycznymi. Wrzesień - to czas zbioru sezonowych owoców i warzyw, jest, więc okazja, aby zajadać je ze smakiem i uzupełniać owocowo-warzywne liczniki. Galeria zdjęć

          IV edycja programu Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu - START! :-)

          J. Grudzień/jk

           

          Rok szkolny 2020/2021 rozpoczęty!

          1 września uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 oficjalnie rozpoczęli nowy rok szkolny.

          Inauguracja roku szkolnego podzielona była na trzy grupy. O godzinie 9.00 uczniowie klas VII-VIII spotkali się z wychowawcami w salach lekcyjnych, o godzinie 10.00 uczniów klas IV-VI również powitali wychowawcy, a  o godzinie 11.00 na salę zawitali uczniowie klas I-III. Tę trzecią grupę uczniów, oficjalnie powitała pani dyrektor Monika Wiączek oraz Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, pan Jarosław Górczyński.

          Gospodarze uroczystości szczególnie ciepło powitali „pierwszaków”, którym życzyli samych dobrych ocen i wspaniałych, słonecznych dni w szkole.

          Podczas uroczystości Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosław Górczyński serdecznie podziękował za pracę dotychczasowej Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej, pani  Rozalii Machnickiej, która przeszła na emeryturę oraz powitał nową Panią Dyrektor Monikę Wiączek.

          Wszystkim uczniom „siódemki” życzymy w nadchodzącym roku szkolnym samych szóstek! Galeria zdjęć

          jk