27 maja zakończyliśmy realizację Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Podróże Małego Wujcia - śladami legend polskich”. Naszym głównym celem było budzenie u uczniów przynależności narodowej poprzez znajomość legend w formie dobrej zabawy. Realizując ten projekt wraz z Małym Wujciem – świetlicową pacynką, poznaliśmy treść pięciu polskich legend i wirtualnie odwiedziliśmy takie miasta jak: Gniezno, Warszawa i Kraków.
Uczniowie poznali takie legendy jak: „Lech, Czech i Rus”, „Smok Wawelski”, „Pierścień Św. Kingi”, „Bazyliszek” i „Wars i Sawa”. Znajomość każdej z nich wiązała się z wykonaniem specjalnego zadania. I tak, uczniowie: przygotowali krótką inscenizację we własnej interpretacji, kierując się swą wyobraźnią wykonali podobiznę Smoka Wawelskiego, zaprojektowali pierścień dla Św. Kingi, narysowali wieloformatowy plakat z podobizną Syrenki Warszawskiej, zbudowali z klocków tor przeszkód, po którym pełzali i turlali się - tak jak w krętych korytarzach warszawskich kamienic, za pomocą dotyku macali ukryte w skrzyni "skarby" i odgadywali ich nazwę, patrzyli na swoje odbicie w lustrze , sprawdzając czy ktoś z nich nie ma takiej mocy jak Bazyliszek.
Za rozwijanie współpracy w grupie, kreatywność myślenia i rozwijanie dziecięcej fantazji
i wyobraźni nasza świetlica otrzymała certyfiakt udziału w projekcie, dyplom uczestnictwa otrzymało każde dziecko uczestniczące w nim, a panie: Małgorzata Iwańska, Joanna Francuz i Renata Warda otrzymały podziękowania za realizację tego projektu w placówce.
Certyfikat dla świetlicy szkolnej
- 32
IX Piknik z „Siódemką” za nami
7 czerwca odbył się już dziewiąty Piknik z „Siódemką”, który uroczyście otworzyła dyrektor szkoły Monika Wiączek. Głównym celem naszego wspólnego świętowania jest co roku integracja rodziców, dzieci, nauczycieli, współpraca ze środowiskiem lokalnym oraz prezentacja dorobku artystycznego szkoły.
Już na początku naszego pikniku emocje sięgały zenitu, gdyż odbyło się rozstrzygniecie rozgrywek sportowych o Puchar Prezydenta Miasta. Na scenie Wiceprezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Krzysztof Kowalski oraz Starosta Powiatu Ostrowieckiego Agnieszka Rogalińska wręczyli puchary drużynom, które zwyciężyły w tych emocjonujących zawodach.
Zaproszenie na piknik przyjęli pracownicy Komendy Powiatowej Policji, Straży Pożarnej, Sanepidu, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Akademii Nauki, Krąg Seniorów ,,Łysica Płomień ZHP”, Miejskiej Biblioteki Publicznej, PCK.
Patronat nad naszym piknikiem objął Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Artur Łakomiec, Komendant Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim Zbigniew Wilk. Patronat Medialny – Gazeta Ostrowiecka, Radio Ostrowiec, Radio Rekord, Lokalna Telewizja.
Pani dyrektor Monika Wiączek wręczyła specjalne podziękowania wszystkim osobom i instytucjom, które były zaangażowane w realizację pikniku.
Aby Piknik z „Siódemką” mógł się odbyć pracowała na to cała społeczność szkolna. Dodatkowo otrzymaliśmy pomoc od Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Artura Łakomca, Związków Zawodowych ZNP oraz „Solidarność”, Starosty Ostrowca Świętokrzyskiego Agnieszki Rogalińskiej, Radnego Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Marka Giemzy, Pizzerii „Da Grasso”, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Zuo Janik, Rady Osiedla Pułanki, Rady Rodziców, Stowarzyszenia Szczęśliwa Siódemka.
Tradycyjnie odbyły się konkursy rodzinne, zatańczyła młodzież ze Szkoły Tańca „Progres”, mogliśmy podziwiać pokazy fitness „Black & White" oraz pokazy Taekwondo. Na scenie zaprezentowały się uczennice klasy 5b: Natalia Błędzińska i Kamila Brodalka oraz uczennica klasy Ic Iga Ponikowska.
Nauczyciele przygotowali wiele atrakcyjnych stanowisk, dzieci mogły tworzyć origami, sprawdzać swoją wiedzę z języków obcych, malować, skorzystać bezpłatnie z dmuchanych zamków, malowania twarzy, włosów, czy też odwiedzić kiermasz. Stowarzyszenie Szczęśliwa Siódemka zorganizowało Szczęśliwą Loterię, w której można było wygrać atrakcyjne nagrody. Poza tym uczestników pikniku zabawiali: dinozaur, kosmita i sympatyczna wiewiórka. W rolę tych postaci wcielili się chłopcy z klasy 7c.
Jak co roku, na uczniów naszej szkoły czeka zawsze niespodzianka. W tym roku było ich dwie! Pierwsza to możliwość upieczenia kiełbasek na ognisku – kiełbaski zapewniła Rada Osiedla Pułanki. A drugą niespodzianką na zakończenie pikniku była dyskoteka, którą prowadzili nasi uczniowie: Kacper Winiarczyk, Piotr Jędyka i Wiktor Rak. Uwieńczeniem dyskoteki był Festiwal Kolorów.
Przedstawiciele Powiatowej Komendy Policji w Ostrowcu znakowali rowery, a Straż Pożarna umożliwiła obejrzenie sprzętu strażackiego.
Głównymi organizatorkami Pikniku z Siódemką” były: Mariola Krawczyk, Ewa Zakowana, Jolanta Ścibisz-Glibowska, Magdalena Skwara, Kamila Kozłowska, Kinga Dunin-Borkowska, Agnieszka Kandyba, Joanna Grudzień.
Mamy nadzieję, że uczniowie, rodzice oraz mieszkańcy osiedla spędzili miłe popołudnie z „Siódemką”.
73
Kolejny sukces PSP7 w biegach
25 maja odbyły się zawody w Indywidualnych Biegach Przełajowych na Gutwinie. Reprezentacja naszej szkoły okazała się bezkonkurencyjna i wzorem lat ubiegłych pokonała inne szkoły ogromną przewagą punktową. Klasyfikacja indywidualna: dziewczęta kl 4: 1m Ksenia Brzozowska, chłopcy 6 m Bartek Piętak, kl 6 chłopcy 1m Filip Skwarliński 2 m Wojciech Madej kl. 7 dziewcząt 1 m Marina Dudek, 2 m Nikola Zielińska, kl 7- 8 chlopcy 1m Michał Furtowicz, 2 m Michał Rycąbel, 4 m Piotr Jędyka, 5 m Rafał Rybus. Ogromne gratulacje dla wszystkich sportowców. Opiekunami byli: Małgorzata Zięba, Wojciech Lis, Marcin Bartnik.
6
Na spotkanie z przygodą
Dwudniowa wycieczka krajoznawcza w Pieniny, na którą wybrali się uczniowie klas 7a i 6b, była jedną z form pogłębienia i uzupełnienia wiedzy książkowej. Pragnienie przeżycia przygody i spotkania się z czymś nowym dostarczyło niezapomnianych wrażeń.
Wycieczka do Ciężkowic rozpoczęła się zwiedzania rezerwatu przyrody „Skamieniałe Miasto”, w którym uczniowie podzieleni na grupy mieli możliwość rywalizować ze sobą w grze terenowej polegającej na szukaniu i rozpoznawaniu skalnych odłamków, przy okazji poznawali związane z nimi legendy. Do najbardziej wyczekiwanych należała wizyta na basenach termalnych „Gorący Potok” w Białym Dunajcu. Niespodzianką w programie wycieczki była dyskoteka integrująca w pięknie położonej górskiej Willi Widokowej. Drugi dzień wypełniły kolejne atrakcje: rejs widokowy po Jeziorze Czorsztyńskim, zwiedzanie historycznego zamku w Niedzicy i wąwozu Homole.
Podczas wycieczki uczniowie spędzili ze sobą dużo czasu. Z całą pewnością wspólne ze sobą przebywanie pozwoliło poprawić koleżeńskie relacje, a może nawet nawiązać nowe przyjaźnie.6
Nie jesteś sam
Pod takim hasłem odbywał się w tym roku XIX Międzyszkolny Konkurs Poetycki organizowany przez PSP nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Miło nam poinformować, że twórczość uczniów naszej szkoły została doceniona. Nagrodzone zostały dwie uczennice z klas piątych.
Zuzanna Skwara z klasy 5a zdobyła w konkursie III miejsce, a Julia Majcher z klasy 5b wyróżnienie. Młodym poetkom serdecznie gratulujemy i liczymy na dalsze sukcesy literackie.
Sukces uczniów PSP nr 7 w Ostrowcu Św. w finale Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników”
Do VII Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników” przystąpiło 291 zespołów z całej Polski. Wśród nich znalazło się troje uczniów z PSP nr 7 w Ostrowcu Św. Konkurs odbywał się w trzech grupach wiekowych: klasy I --III, IV – VI oraz VII -VIII i był trzyetapowy. W pierwszym etapie uczestnicy musieli przeczytać pięć książek i wykazać się umiejętnością kreatywnej pracy z lekturami. Drugi etap polegał na przeczytaniu kolejnej książki i popisaniu się znajomością jej treści podczas rozwiązywania tekstu. Do finałowego etapu dotarli wszyscy przedstawiciele Siódemki. Pisząc test finałowy, wykazali się świetną znajomością książki Emilii Kiereś pt. „Kwadrans”. Tytuł Mistrza Ligi Czytelników uzyskały uczennice kl. 5b Julia Majcher i Maja Wysocka z kl. 5b, natomiast Leon Skuza z kl.4b został I Wicemistrzem . Warto wspomnieć, że „Wielka Liga Czytelników jest wpisana na listę konkursów kuratoryjnych. Gratulujemy sukcesu!
W świecie marzeń
"Dzieckiem jest każdy z nas szanuj jego świat!"- to motyw przewodni spektaklu, w którym uczestniczyli najmłodsi uczniowie naszej szkoły.
28 maja w Osiedlowym Domu Kultury Malwa wystąpiła grupa aktorów z Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Przedstawienie było inscenizacją znanej bajki pt. „Alicja w Krainie Czarów”. Na wydarzenie przybyli uczniowie klas drugich i trzecich z wychowawczyniami: p. Iwoną Majewską, p. Anną Prokop, p. Bożeną Cholewińską i p. Joanną Grudzień.
Występ wypełniony był humorystycznymi elementami, tańcem, muzyką i śpiewem. Aktorzy zachwycili zgromadzonych profesjonalizmem oraz sprawili, że młodzi widzowie z entuzjazmem zaangażowali się do wspólnej zabawy.
5
Michał Mazurek został nominowany do nagrody UCZEŃ ROKU 2024!
Zachęcamy do oddania głosu na Michała! Wystarczy kupić Gazetę Ostrowiecką (wydawana w każdy poniedziałek), wyciąć KUPON UCZEŃ ROKU, wpisać dane: MICHAŁ MAZUREK i dostarczyć do swojego wychowawcy lub sekretariatu PSP7.
Michał jest uczniem klasy VII PSP NR 7 im. Henryka Sienkiewicza w Ostrowcu Świętokrzyskim. Od początku swojej edukacji osiąga bardzo wysokie wyniki w nauce i wzorowe zachowanie. Posiada wszechstronną wiedzę i szerokie zainteresowania, które rozwija biorąc udział w różnorodnych zajęciach dodatkowych. Pracowitość Michała zaowocowała sukcesami w konkursach przedmiotowych. Został laureatem XI Wojewódzkiego Konkursu z Języka Angielskiego, natomiast w 2023 roku uzyskał tytuł finalisty. Zajął I miejsce w Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego dla Szkół Podstawowych ,,Yes I can” (2023r.). Michał uczestniczył w V Wojewódzkim Konkursie z Historii oraz VII Wojewódzkim Konkursie z Języka Polskiego- zakwalifikował się do II etapu. W tym roku szkolnym zajął również I miejsce w Powiatowym konkursie Informatycznym pod Honorowym Patronatem Starosty Ostrowieckiego i Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. Pasją Michała jest muzyka, a największym marzeniem jest wydanie albumu przy wsparciu wydawnictwa muzycznego. Michał to miły, sympatyczny młody człowiek. Jest zawsze gotów pomagać innym, a jego wesołe i życzliwe usposobienie sprawia, że rówieśnicy chętnie przebywają w jego towarzystwie. Michał potrafi znaleźć rozwiązania nawet w trudnych sytuacjach, co czyni go niezastąpionym w zespole. Cechuje go bardzo wysoka kultura osobista, nietuzinkowe poczucie humoru, wrażliwość na krzywdę innych oraz skromność.
2
Zabawa sztuką
"Zabawa sztuką" ogólnopolski projekt edukacyjny realizowany przez świetlicę szkolną w Publicznej Szkole Podstawowej nr 7 im. Henryka Sienkiewicza w Ostrowcu Św.
Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniem dostępnym pod linkiem.
Sukces Leny!
Z radością informujemy, że uczennica klasy 7c Lena Nachyła zdobyła III miejsce w XI Ogólnopolskim Konkursie o ks. Stanisławie Konarskim. Celem konkursu jest upowszechnianie wiedzy o dokonaniach ks. Stanisława Konarskiego oraz promowanie wartości, które wyznawał. Lena napisała pracę literacką nt.: Wyobraź sobie, że na kilka dni przeniosłaś się do osiemnastowiecznej Warszawy i zostałaś uczennicą Collegium Nobilium.
Serdecznie gratulujemy Lenie i życzymy kolejnych sukcesów!
IV edycja Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Zdrowo i aktywnie z rodziną”
W dniu 24 maja 2024 r. został rozstrzygnięty IV Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Zdrowo i aktywnie z rodziną” objęty patronatem Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego - Artura Łakomca. Celem konkursu było promowanie zdrowego trybu życia, pozytywnych postaw i działań na rzecz własnego zdrowia i zdrowia najbliższych oraz rozwijania umiejętności aktywnego spędzania czasu wolnego. Po naradach komisja postanowiła nagrodzić 14 uczestników w czterech kategoriach wiekowych. Prace dzieci były piękne, kreatywne i pomysłowe.
W tym konkursie brała udział uczennica klasy 2 b Honorata Zugaj, która zdobyła I miejsce.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Piknik rodzinny
W sobotę 25 maja uczennice kl. 6b, 7b i 8a wraz z opiekunkami Samorządu Uczniowskiego wzięły udział w Pikniku „Rodziną fajnie być, bo wtedy chce się żyć” zorganizowanym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Nasze stoisko oferowało kolorowe warkoczyki ze sztucznych włosów, brokatowe tatuaże oraz kolorowanki dla najmłodszych. Dziewczynki świetnie radziły sobie z zaplataniem warkoczy oraz wykonywaniem tatuaży, czego dowodem była niekończąca się kolejka chętnych.
4
Długopisy 3D
Uczniowie klasy Ia oraz Ic wzięli udział w kreatywnych warsztatach, podczas których tworzyli unikalne broszki dla swoich mam z okazji Dnia Matki. Wykorzystali do tego długopisy 3D, które pozwalają na tworzenie trójwymiarowych obiektów z kolorowego plastiku. Długopisy 3D, będące nowoczesnym narzędziem edukacyjnym, umożliwiły dzieciom eksperymentowanie z nowymi technikami i materiałami. Proces tworzenia obejmował zarówno etap projektowania, jak i finalne wykańczanie i zdobienie broszek. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i starannością, co zaowocowało powstaniem wielu pięknych i oryginalnych ozdób.
6
Warsztaty kulinarne
Jedzenie i jego przygotowywanie jest nieodłącznym elementem naszego życia. Ta umiejętność daje dzieciom moc i poczucie sukcesu, usamodzielnia je i uczy dokonywania zdrowszych wyborów. Otwierają na nowe smaki i przynoszą radość z gotowania. Z myślą o tych właśnie wartościach wychowawca Iwona Majewska wraz z rodzicami zorganizowała wyjście dla uczniów klasy 2a do Restauracji Primo na pokaz oraz warsztaty przygotowania pizzy. Smaczku całej imprezie dodawał fakt, że była ona nagrodą za zebranie największej ilości karmy dla zwierząt ze schroniska. Nagrodę ufundowało Stowarzyszenie „Szczęśliwa Siódemka”. Dzieci najpierw bacznie obserwowały proces formowania pizzy, następnie mogły popróbować produktów-„dodatków”, jakie mogą znaleźć na pizzy, a następnie tworzyły własną kompozycję smaków. Po takim wstępie przyszedł czas na tworzenie własnej pizzy. Każde dostało swoją porcję ciasta, z którego wyrabiało własny placek, a następnie dodawało różne przysmaki, zgodne z ich własnym upodobaniem. Po kilkunastu minutach wypieku w piecu, pizzy trafiały do swoich twórców i następowała konsumpcja. Zabawa była świetna.
11
Sandomierz bez tajemnic
17 maja uczniowie klas 4a i 4b wraz z opiekunami pojechali na wycieczkę do Sandomierza. Korzystając z pięknej pogody, uczestnicy wyprawy pod opieką przewodnika zwiedzili Stare Miasto. Rozpoczęli od Bramy Opatowskiej, z której roztacza się piękna panorama miasta. Obejrzeli rynek z gotyckim ratuszem, który otoczony jest urokliwymi kamieniczkami. Zatrzymali się przed Katedrą pw. Narodzenia NMP i romańską perełkę sakralną – Kościołem św. Jakuba. Przeszli też przez Furtę dominikańską, zwaną Uchem Igielnym. Od pewnego czasu miasto jest wielkim planem filmowym, dlatego młodzież odwiedziła miejsca związane z akcją serialu „Ojciec Mateusz”. Odbył się również spacer Wąwozem Królowej Jadwigi. Zwieńczeniem wędrówki był odpoczynek w rezerwacie przyrody na terenie Gór Pieprzowych. To jedno z najpiękniejszych przyrodniczo miejsc w regionie świętokrzyskim. Po zasłużonym odpoczynku, wszyscy w doskonałych humorach wrócili do Ostrowca Świętokrzyskiego.
1
Wycieczka „Rogate Ranczo”
21 maja klasa 1c odwiedziła prywatne gospodarstwo „Rogate Ranczo" w Podszkodziu. Uczniowie mieli okazję spotkać tam daniele, kozy, króliki i kucyka Tosię. Mogły z bliska obejrzeć zwierzęta, posłuchać ciekawostek na ich temat oraz nakarmić je przywiezionymi marchewkami i jabłkami. Dzieci zwiedziły „kanion”, w którym mogły wesoło bawić się na huśtawkach, zjeżdżalniach oraz tyrolce. Dodatkową atrakcją były zabawy terenowe oraz przeciąganie liny. Nie zabrakło też wspólnego pieczenia kiełbasek. Wszyscy bawiliśmy się wyśmienicie, a dobre humory dopisywały nam do końca wycieczki. Dziękuję rodzicom za zaangażowanie i pomoc.
10
„Nie chce mi się-zaraz. Konsekwencje uzależnień i zachowań ryzykownych wśród uczniów”
Budowanie relacji to proces wzmacniania więzi przez zaufanie, komunikację i wspólne doświadczenia. O tym jak ważnym czynnikiem chroniącym jest rozmowa mieli okazję dowiedzieć się rodzice uczniów klas 6-8 w trakcie ostatniego spotkania z Panem Łukaszem Niewczasem - dyrektorem Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach, specjalistą pracy socjoterapeutycznej, pedagogiem środowiskowym, a także twórcą i realizatorem autorskich programów profilaktycznych dla młodzieży. Prelegent zwrócił szczególną uwagę na pierwsze sygnały „ścieżek” ku uzależnieniu i podstawowe błędy wychowawcze. Zaprezentował zasadnicze czynniki ochronne i model budowania relacji rodzic-dziecko. Wyjaśnił skuteczne metody wychodzenia z problemu. Uczestnicy poznali konstruktywne sposoby spędzania wspólnie czasu wolnego jako remedium na podejmowane przez dzieci zachowania ryzykowne oraz uzależnienia.
W świecie książki- wycieczka do biblioteki
W dniu 08 maja uczniowie z klasy 2b z wychowawcą i szkolną bibliotekarką Renatą Wardą odwiedzili Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Kielcach z Filią w Ostrowcu Świętokrzyskim. W tym dniu obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Bibliotek i Bibliotekarza. Celem wycieczki było poznanie pracy bibliotekarza oraz rozwijanie wśród dzieci zainteresowań czytelniczych. Podczas spotkania Pani bibliotekarka w interesujący sposób opowiedziała o bibliotece i o swojej pracy. Dzieci miały okazję obejrzeć zbiory pozycji przeznaczonych tylko dla nich. Przedstawiła je im w nietypowej postaci. Między innymi wśród nich były: muzyczne, z maskotkami i rozkładane w formie 3D.Wszystkim bardzo spodobały się, bo aktywizowały zachęcały do działania, zabawy: dotykania, rysowania i opowiadania. Pani Małgosia Golis zapoznała nas również z historią powstawania książki. Potem cierpliwie odpowiadała na wszystkie zadawane pytania. Na zakończenie wizyty wykonały zakładkę według instrukcji, którą z zaangażowaniem składały z kolorowego papieru zaś same złożyły Paniom życzenia w dniu ich święta i wręczyły wykonane przez nich laurki. Serdecznie podziękowały za uprzejmość, profesjonalizm i zaangażowanie w kontakcie z małymi czytelnikami w krzewieniu kultury oraz za wspólnie spędzony czas i przekazanie wielu cennych informacji, które na długo zostaną w naszej pamięci.
LENA I KAMILA LAUREATKAMI 'SOUNDS ENGLISH'
09.05.2024 r. odbył się finał POWIATOWEGO KONKURSU PIOSENKI ANGLOJĘZYCZNEJ 'SOUNDS ENNGLISH'. Uczestnicy konkursu byli oceniani w następujących kategoriach: poprawność językowa wykonywanych utworów, poziom warsztatu muzycznego, własna interpretacja utworu, stopień trudności utworu i ogólny wyraz artystyczny. Kamila Brodalka i Lena Płatek z klasy Vb wspaniale zaprezentowały utwór Zary Larsson 'Uncover', zdobywając III miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Archiwum Aktualności