Niniejszym informujemy, że przystąpiliśmy do projektu edukacyjnego "Szlachetnie i zdrowo z małpką Iwoną" pod patronatem Wydawnictwa Edukacyjnego Kapelusz z kwiatami.
Szlachetność, zdrowie, przyroda, sprawność fizyczna i pierwsza pomoc to priorytety! Za nami dwa pierwsze zadania projektu.
Wspólnie z małpką Iwoną odwiedziliśmy Gaj Życzliwości. Tu dowiedzieliśmy się, jak zadbać o siebie i o innych. Uczyliśmy się postępować tak, aby świat był piękniejszy i lepszy. W pierwszej kolejności wyklejaliśmy z zapałem drzewo z gaju, w którym mieszka małpka Iwona. Potem przekrzykiwaliśmy się w pomysłach dotyczących dobrych zachowań. Na koniec wszystko przenieśliśmy na papier.
14 września to Dzień Pierwszej Pomocy. W związku z tym rozpoczęliśmy intensywne działania, aby nauczyć się pomagać w razie wypadku:
- oglądaliśmy film dotyczący udzielania pierwszej pomocy;
- dowiedzieliśmy się, jak niezwykłym urządzeniem jest defibrylator, dzięki któremu można uratować ludzkie życie;
- wiemy już, gdzie w naszym mieście znajdują się defibrylatory,
- pod czujnym okiem naszej koleżanki Amelii Klepacz z klasy 7b, która aktywnie działa w oddziale PCK, uczyliśmy się pozycji bocznej bezpiecznej;
- ćwiczyliśmy przeprowadzanie resuscytacji na fantomie, w kolejnych dniach ćwiczyliśmy, jak ułożyć chorego w pozycji bocznej ustalonej, co zrobić, „gdy z nosa krew popłynie”, „gdy nastąpi skaleczenie”, „gdy na słońcu ktoś się przegrzeje”, „kiedy ktoś złamie nogę” wg treści wiersza z zadania nr 2 projektu;
- poznaliśmy numery alarmowe;
- w ramach tego zadania dowiedzieliśmy się także, co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy;
- wykonaliśmy własne apteczki.
To był niezwykle aktywny tydzień poświęcony tematowi pierwszej pomocy. Gdy wieść o tym, jak ważnych i ciekawych rzeczy uczymy na świetlicy dotarła do naszych kolegów i koleżanek z klas I-III, tłumnie przybyli oni naza jęcia z pierwszej pomocy do naszej świetlicy. Inni zapraszali nas do swoich sal, gdzie przeprowadzaliśmy ćwiczenia.
Ale...oprócz zadań w ramach projektu podejmujemy również inne działania. 23 września obchodzono Dzień Języków Migowych. Nie mogliśmy tego dnia pozostawić bez echa. Poznawaliśmy alfabet polskiego języka migowego. Każdy z nas nauczył się migać swoje imię. My naukę języka migowego będziemy kontynuować, a Was zapraszamy do obserwowania naszej strony na Facebooku.
Ciąg dalszy nastąpi...
I. Koperska/jk