• Kredkobranie
          • Kredkobranie

          • Już po raz trzeci nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej „Pomóż młodym na Kresach – Kredkobranie - „Zamieńmy marzenia na pejzaże””. Inicjatorem tej akcji był szkolny wolontariat i Mały Samorząd Uczniowski.
            Celem akcji jest wsparcie naszych najmłodszych rodaków mieszkających na terenach dawnej Rzeczypospolitej.
            Akcja ma nie tylko charakter pomocowy, ale również edukacyjny i prospołeczny. Jest wyrazem pamięci Polaków z "Macierzy" o naszych rodakach, którzy w wyniku historycznych wydarzeń pozostali poza granicami ówczesnej Polski.
            Przybory szkolne, materiały plastyczne trafiają do polskich rodzin i ośrodków edukacyjnych na Litwie i Ukrainie. Dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom za wsparcie i wrażliwość. Cieszymy się, że zawsze możemy liczyć na naszych uczniów.

        • Pierwsze miejsce dla Siódemki!
          • Pierwsze miejsce dla Siódemki!

          • W dniu 07.10.2023r. odbyły się na Gutwinie sztafetowe biegi przełajowe. Nasza szkoła zdobyła 3 pierwsze i drugie miejsca w czterech kategoriach wiekowych. W ogólnej klasyfikacji zajęliśmy pierwsze miejsce. Gratulacje dla wszystkich uczestników.

             

             

             

        • Dzień Zwierząt w klasie 3b
          • Dzień Zwierząt w klasie 3b

          •  

            Domowi pupile nie tylko wywołują uśmiech na twarzy, ale przede wszystkim uczą empatii, czułości i troski.

            4 października obchodziliśmy w klasie 3b Światowy Dzień Zwierząt. Inicjatorką wydarzenia była Zuzia Dekasińska, która przybyła do szkoły w towarzystwie chomiczka o słodkim imieniu Ptyś. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem opowiadali o swoich pupilach: psach, kotach, królikach, rybach i o szczurkach. Laura Madej przygotowała na tę okoliczność specjalny film, a wyjątkowymi bohaterami byli: suczka Nela, kotki Dżordżuś i Cizia, chomik Śnieżynka i koń Pinia.

            Rozmowy na temat zwierząt, ich roli w życiu człowieka wywołały tak duże zainteresowanie, że trzecioklasiści ... zapomnieli o przerwie.

            J. Grudzień

        • Wyjście do kina
          • Wyjście do kina

          •  

            W dniu 04.10.2023 klasy drugie i trzecie z wychowawcami: panią Iwoną Majewską, Anną Prokop, Bożeną Cholewińską i Joanną Grudzień wybrały się do ostrowieckiego BWA. Miało ono na celu kształtowanie wrażliwości  estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej oraz kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych. 

              Na ekranie  kina  dzieci obejrzały  film „O psie, który jeździł koleją” w reżyserii Magdaleny Nieć. To przeniesiona we współczesne czasy poruszająca historia przyjaźni dziewczynki i niezwykłego psa-podróżnika, znana z dzieła Romana Pisarskiego pod tym samym tytułem.

            W pięknym drewnianym domku, w uroczym polskim lesie na południu kraju, mieszkało małżeństwo z jednym dzieckiem i psem, lubiącym jeździć pociągiem. Ich świat nie był jednak bajkowy. Przez życie bohaterów przetoczyło się wiele huraganów. A opowieść ta silna była przede wszystkim siłą miłości rodziny.

            Można było zauważyć  akcenty dramaturgiczne. Dzieci mogły też zachwycać się efektami psiej tresury. Trzeba też dodać, że powodów do wzruszeń małym widzom nie brakowało, a ponadczasowy morał o tym, że dobro zwycięża, wybrzmiewał tu wystarczająco dobitnie i przekonująco.

            Wspólne wyjście do kina dostarczyło wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.  Nic nie dorówna doświadczeniu wspólnego oglądania najnowszego filmu na wielkim ekranie, przy akompaniamencie wspaniałej ścieżki dźwiękowej wydobywającej się z głośników rozmieszczonych w różnych miejscach sali kinowej, a obejrzane treści będą pomocne   w omawianiu lektury.

                                                                             Anna Prokop

        • Dzień głośnego czytania w klasie 1c
          • Dzień głośnego czytania w klasie 1c

          •  

            29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Patronką tego święta jest Janina Porazińska, wybitna pisarka, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki. W tym właśnie dniu klasa 1c wybrała się do biblioteki szkolnej na pierwszą w tym roku lekcję biblioteczną. Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość wysłuchania fragmentów książki autorstwa Grzegorza Kasdepke pt. „ Kuba i Buba”. Dzieci w dużym skupieniu słuchały i chętnie odpowiadały na pytania związane z treścią książki. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał pamiątkową zakładkę do książki.

            Bardzo dziękujemy pani Renacie Nowackiej z biblioteki, która zechciała pobawić się z nami słowem i dała znak, że głośne czytanie ma wiele zalet.

            Czytajmy więc głośno, zawsze i wszędzie. Święto to warto obchodzić codziennie, bo jak powiedział dawno temu pewien myśliciel Demokryt „Książki są lekarstwem dla umysłu”.

             

        • Certyfikaty trafiły do uczniów!
          • Certyfikaty trafiły do uczniów!

          • 2 października 2023r. w gościnnych murach PSP nr 14 uczniowie naszej szkoły odebrali certyfikaty językowe z języka angielskiego. Certyfikaty finansowane są przez Gminę Ostrowiec Świętokrzyski.
            Serdecznie gratulujemy!

        • Stypendia Prezydenta Miasta  rozdane!
          • Stypendia Prezydenta Miasta rozdane!

          • Uczniowie Szkół Podstawowych z Ostrowca Świętokrzyskiego  pod koniec września odebrali z rąk wiceprezydenta specjalne nagrody. Z grona 37 uczniów ubiegających się o stypendium wybrano szóstkę „najlepszych z najlepszych”, zostali oni laureatami nagrody pieniężnej w wysokości 10 tys. zł.
              Miło jest nam poinformować, że uczniowie PSP nr 7  w ramach „ Lokalnego Programu edukacji uzdolnionych uczniów szkół podstawowych” w osobach: Nikola Gałek, Oliwia Michalczyk, Marina Dudek, Oliwia Żak oraz Michał Wiączek znaleźli się wśród dodatkowo  nagrodzonych. Uczniowie otrzymali nowoczesne czytniki do eBooków oraz listy gratulacyjne.
             Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • Dzień Chłopaka w klasie 5b

          • Dzień Chłopaka w 5b

            29 września 2023 roku, w piątkowe popołudnie, na chłopców z klasy 5b czekała miła niespodzianka. Z okazji Dnia Chłopaka koleżanki z klasy wraz z rodzicami zorganizowali ognisko w Leśniczówce na Gutwinie. Pogoda dopisała, było ciepło i słonecznie, więc mogły się odbyć wszystkie zaplanowane atrakcje. Oprócz grillowania i pieczenia kiełbasek, które z wielkim apetytem zostały skonsumowane, ogromne emocje towarzyszyły rywalizacji sprawnościowej i logicznej. Najwięcej śmiechu wzbudziły dwie konkurencje: wyścigi w workach i kalambury. Było naprawdę wesoło. Wygrać chciał każdy, ale tak naprawdę nie chodziło o to kto będzie pierwszy, ale o dobrą, wspólną zabawę. Kiedy zaczął zapadać zmrok uczestnicy, uczniowie i rodzice, roztańczyli się i dyskoteka trwała aż do zmroku. To był niesamowity czas, który wszyscy zapamiętają na długo.

          • Dzień Chłopaka klasy 1-3

          • Dzień Chłopaka jest obchodzony 30 września i jest to doskonała okazja, aby wyrazić swoją wdzięczność  i sympatię naszym kolegom. W przededniu tego święta, dziewczęta składały chłopcom życzenia i wręczały drobne upominki. Była zabawa, wspólne integracyjne spacery i wypiek pizzy. W tym szczególnym dniu życzymy Wam, drodzy koledzy, abyście zawsze mieli powód do radości, czas na realizację swoich marzeń i kogoś, kto będzie Was w tym wszystkim wspierał. Oczywiście, tym kimś jesteśmy  my – dziewczyny. Wszystkiego najlepszego!

          • Świetliczaki to Super Chłopaki!

          •  

            Dnia 29 września bieżącego roku obchodziliśmy w świetlicy szkolnej Dzień Chłopaka. Jak tradycja nakazuje zadbaliśmy tego dnia o dobre nastroje naszych małych mężczyzn. Obchody zaczęliśmy od złożenia im serdecznych życzeń. Nie zapomnieliśmy również o zapewnieniu im świetnej zabawy. Zorganizowane zostały różne konkurencje, w realizacji których towarzyszyły im dziewczynki. Nasi chłopcy mogli tego dnia zaprezentować swoją wiedzę, umiejętności, wykazać się sprytem, kreatywnością czy zręcznością. Chłopcy wzorowo zaliczyli:

            •             test wiedzy ze znajomości części damskiej garderoby;

            •             test zręczności w pleceniu warkocza na czas;

            •             test odwagi, prosząc koleżanki do wspólnego tańca;

            •             test umiejętności ubijania białka na sztywną pianę.

            Dziewczynki natomiast miały za zadanie ogolić patyczkiem swojego kolegę oraz zawiązać mu w dowolny sposób krawat. Podczas zabawy wszystkim aktywnościom towarzyszyły wielkie emocje, jak i zaangażowanie. Na zakończenie wszyscy chłopcy w podzięce za  pozytywne zaliczenie testów otrzymali kolorowe krawaty Super Chłopaka.

            Jeszcze raz wszystkim chłopcom, tym małym i tym dużym życzymy wszystkiego najlepszego!

                                                                                                                                                                                       Małgorzata Iwańska

          • Dzień Chłopaka, klasy 4-8

          • Dzień 30 września to święto wszystkich chłopców - tych małych, i tych dużych. W tym roku szkolnym opiekunki Samorządu Uczniowskiego zaproponowały, aby dziewczynki z każdej klasy w grupie wiekowej IV - VIII zamieniły się w poetki i napisały wiersz o swoich kolegach. Zadanie okazało się nie lada wyzwaniem, lecz poradziły sobie z tym doskonale. Poniżej prezentujemy wspaniałe utwory.

        • Światowy Dzień Jabłka
          • Światowy Dzień Jabłka

          • Od samego rana 28 września w szkole czuć było piękny zapach jabłek, a to dlatego, że obchodziliśmy Światowy Dzień Jabłek. W każdej śniadaniówce były Ligole, Lobo, Antonówki i wiele innych odmian tych owoców. Jabłka są idealnym uzupełnieniem naszej zdrowej diety i pomysłem na zdrową przekąskę i są jedne z najpopularniejszych owoców na świecie. Jabłka mają dobry wpływ na nasze zdrowie, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Właściwości zdrowotne oraz wspaniały smak sprawia, że jabłko może ubiegać się o miano króla owoców.  Dzień Jabłka nauczyciele i uczniowie wykorzystali do przybliżania zalet owocu oraz wzmocnienie zdrowych nawyków żywieniowych.

          • Czy sztuka to trudna i nudna tematyka dla dzieci?

          • Nie, pod warunkiem, że się nią bawimy. Nie skupiamy się na tytułach czy trudnych nazwiskach,
            oswajamy dzieci z dziełami, otaczającymi reprodukcjami, wzbudzamy ich ciekawość.
            W bieżącym roku szkolnym świetlica szkolna będzie wprowadzała dzieci w fascynujący świat
            malarstwa, barw i rzeźby poprzez realizację ciekawych zajęć plastycznych pod hasłem „Zabawa
            sztuką”.
            7 września 2023 roku świetlica szkolna przy Publicznej Szkole Podstawowej otrzymała potwierdzenie
            przystąpienia do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego pt.: Zabawa sztuką”. Jego autorką jest pani
            Dagmara Drabik, która rozpropagowała projekt na cały kraj. Patronat honorowy objęło Ministerstwo
            Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
            Głównym celem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zabawa sztuką” jest propagowanie sztuki
            w korelacji z kompetencjami kluczowymi oraz zgodnie z założeniami pedagogiki freblowskiej. W myśl
            tej pedagogiki głównym założeniem jest zabawa, a jak dodamy do tego sztukę, to powstanie nam
            wyjątkowa ,,Zabawa sztuką", w której udział wezmą wszystkie chętne Świetlczaki oraz klasa III a.

        • Loteria fantowa dla Ojca Leona
          • Loteria fantowa dla Ojca Leona

          • Wolontariusze naszej szkoły we współpracy z parafią św. Kazimierza Królewicza i scholą „Kazimierzanki” zorganizowali loterię fantową dla Ojca Leona – misjonarza z Ekwadoru. Wolontariusze ze Szkolnego Koła „Cor bonorum plena” stanęli na wysokości zadania. Poświęcili swój wolny czas na pomoc swoim rówieśnikom w Ekwadorze. Swoją postawą pokazali jak można być darem dla innych. Wolontariat uczy postawy otwartości, bezinteresowności i tolerancji wobec ludzi innych ras, wyznań, innej kultury. Loteria odbyła się w ramach obchodu VII Ostrowieckiego Hubertusa.

          • Ksiądz biskup odwiedził naszą szkołę

          • W ramach wizytacji kanonicznej parafii św. Kazimierza, ksiądz biskup odwiedził naszą szkołę. Podczas tej wizyty ksiądz Biskup spotkał się z nauczycielami i  skierował słowa wsparcia, wskazując na trud przekazywania wiedzy w dzisiejszym świecie. Dziękując za możliwość spotkania się w naszej szkole, ksiądz biskup podziękował Pani dyrektor oraz wszystkim nauczycielom i pracownikom za serdeczne przyjęcie.

        • Kolejny rok z rzędu wygrywamy Indywidualne Biegi Przełajowe
          • Kolejny rok z rzędu wygrywamy Indywidualne Biegi Przełajowe

          • 23 września 2023r. na Gutwinie odbyły się zawody w  biegach przełajowych. Reprezentacja naszej szkoły okazała się bezkonkurencyjna i wzorem lat ubiegłych pokonała inne szkoły ogromną przewagą punktów.

            Nasi biegacze to:  Aniela Kałuża, Anna Kozub, Lena Radlak, Blanka Skwarlińska, Laura Madej, Marcelina Żmuda, Natalia Salij, Wiktoria Kąsiel, Krzysztof Lazurek, Mikołaj Petruczynik, Wiktor Kwiecień, Miłosz Ponikowski,  Aleksander Kosno, Antoni Głogowski,  Zuzanna Kitowska, Gabriela Marzec, Zuzanna Dróżdż, Wiktoria Gruszczyńska, Nadia Żmuda, Izabela Gałka, Lena Swat, Kornel Król, Julian Cieślak, Mikołaj Lipa,  Mateusz Konat,  Piotr Kazimierak,  Nikola Zielińska, Nikola Tkaczyk, Maria Kłys, Nikola Szumielewicz,  Alan Jaworski, Kacper Winiarczyk,  Piotr Jędyka, Stanisłąw Głogowski, Michał Rycąbel, Aleksander Kitowski.

            W klasyfikacji indywidualnej dziewcząt:

            w biegu na 600m   miejsce I  Aniela Kałuża,  II Anna Kozub i V Lena Radlak

            w biegu na 800m  miejsce  II Zuzanna Kitowska

            w biegu na 1000m  miejsce I Nikola Zielińska, IV Nikola Tkaczyk

            W klasyfikacji indywidualnej chłopców:

            w biegu na 1000m miejsce II Kornel Król

            w biegu na 1500m miejsce VI Alan Jaworski

            Serdecznie gratulujemy naszym sportowcom i nauczycielom, którzy ich przygotowali - Małgorzata Zięba, Wojciech Lis, Marcin Bartnik.

             

          • Międzynarodowy Dzień Kropki

          • Międzynarodowy Dzień Kropki

            15 września w naszej szkole obchodziliśmy święto kreatywności, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Był to wspaniały czas do porozmawiania z dziećmi na temat ich talentów i zaprezentowania ich, bo każdy z nas ma w sobie jakiś ukryty talent. Tego dnia uczniowie tworzyli prace plastyczne i muzyczne, których motywem przewodnim była oczywiście kropka. Uczniowie poszczególnych klas 1-3 stworzyli piękne prace plastyczne, które można podziwiać na wystawie. Śpiewali piosenki i projektowali stroje. Wolontariusze wykonali dla swoich młodszych kolegów i koleżanek fotobudkę, której motywem była oczywiście kropka. Uczniowie wykazali się wielką kreatywnością. Dla małych i twórczych artystów przygotowano dyplomy, które były wspaniałym uwieńczeniem wspólnych zabaw.

        • 30. EDYCJA AKCJI SPRZĄTANIE ŚWIATA W PSP7
          • 30. EDYCJA AKCJI SPRZĄTANIE ŚWIATA W PSP7

          • 30. EDYCJA AKCJI SPRZĄTANIE ŚWIATA W PSP7
            Wspaniała pogoda sprzyjała ekologicznym przedsięwzięciom w ramach tegorocznej 30 już akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły przyłączyli się do proponowanych
            działań ekologicznych, które w tym roku organizowane są pod hasłem „Sprzątnie świata łączy ludzi!”, w której nie chodzi tylko o to, by sprzątać, ale o to, by nie śmiecić oraz poprawnie segregować odpady, które przecież sami produkujemy. W dniu18 września br. uczniowie klas: 1a, 1b, 1c, 2a,2b, 3a, 3b, 4a, 4b,zaopatrzeni w worki i rękawiczki jednorazowe, pod opieką nauczycieli,ruszyli w teren by zebrać śmieci i posprzątać wyznaczone rejony w bliższej i dalszej okolicy szkoły. Dzięki tej akcji dołączyliśmy do ogromnej rzeszy Polaków zaangażowanych w
            wzmacnianie świadomości ekologicznej polskiego społeczeństwa. Brawo dla
            młodych ekologów!

             

        • Narodowe czytanie zdjecie
          • Narodowe Czytanie

          • Jak co roku, nasza szkoła włączyła się w akcję Narodowego Czytania  zainicjowaną w 2012 roku. Tym razem lekturą została wybrana powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”, książka o patriotycznym przesłaniu, opisująca wspaniałe pejzaże i krajobrazy, pogawędki przy stole, dojrzewanie do prawdziwych uczuć. W związku z tą inicjatywą uczniowie ostrowieckiej Siódemki na lekcjach języka polskiego mieli okazję zagłębić się w piękne opisy nadniemeńskiej przyrody, poznać niektórych bohaterów, by razem z nimi wzmocnić przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności.